2016 11 01 TST IsoTek EVO3 Venus 1

IsoTek, firmu Keitha Martina, zabývající se vývojem a výrobou v současnosti patrně nejlepších přístrojů pro filtraci napájecího napětí audio komponentů, asi netřeba hlouběji představovat. Šíře firemního portfolia a nabídka filtrů s cenami od úrovně lepší večeře v centru některé z metropolí západního světa až po hladinu, v níž už se v některých oblastech České republiky dá koupit relativně zachovalý byt pro tříčlennou rodinu, mluví sama za sebe, stejně jako množství ocenění, která Martin sbírá v množství, v němž pravěcí lovci sbírali zuby svých zvířecích trofejí.

V současnosti katalogu vede třetí generace přístrojů (respektive řešení v nich), označovaná jako EVO3. Portfolio se dělí do řad Discovery pro levnější sestavy, Performance pro běžné hi-fi, Select pro náročné přístroje, Mosaic pro ty, kteří chtějí to nejlepší pro jednotlivé přístroje a Ultimate, což jsou filtr a generátor čisté sinusovky, za něž by se nemusela stydět ani precizní laboratoř.

Vraťme se ale na začátek cesty, k modelu Venus, který je vlastně prvním filtrem mezi firemními přístroji - pod ním jsou trochu lepší rozvodné lišty s ochranou Polaris, Corvus a Mini Mira. I EVO3 Venus patří mezi lifestylová řešení (třeba tím, že zásuvky jsou pro co nejsnazší přístup nahoře na nízkém, plochém těle filtru), vychází ze základního Polaris, ale přidává lepší filtraci i ochranu.

2016 11 01 TST IsoTek EVO3 Venus 2

Filtr EVO3 Venus má jednu vstupní a pět výstupních zásuvek, váží pouhý kilogram při rozměrech 8 x 4,5 x 48 cm (š x v x h) a snadno se položí na zem nebo upevní na zeď. Bílý, lesklý krycí plech filtru vypadá pěkně a nebude trnem v oku v libovolném obývacím prostoru.

Filtrační obvody uvnitř umí odstranit až 30 dB radiofrekvenčního rušení, zásuvky jsou zapojeny nezávisle, takže z jedné do druhé neproniká rušení a filtr má delta topologii. Sekvenční ochrany dokážou zvládnout nápor až 13 500 A, standardně a trvale umí EVO3 Venus až 10A. Filtr samotný pak zvládne zpracovat až 2 300 Wattů trvalého příkonu.

2016 11 01 TST IsoTek EVO3 Venus 3

Bližší popis vnitřních součástek si Keith Martin nechává tak trochu pro sebe, chlubí se jen kabeláží z postříbřené mědi s teflonovým dielektrikem.

IsoTek EVO3 Venus jsme poslouchali téměř výhradně s kabelem IsoTek EVO3 Initium (který za 1 990,- odpovídá jen cenou, tak si hlavně s filtrem prostě sedne a funguje). Porovnávalo se s DIY rozvodnicí a velkým ISOL-8 Substation Integra. Hrálo se pak na redakční sestavu Naim Nait XS + Naim FlatCap XS s OPPO BDP-105D, hrálo se i na Norma Revo IPA-70B nebo set Cambridge CXA80 s Cambridge CXC (a mimochodem, tam EVO3 Venus zapadl skvěle nejen cenou, ale i poměrem cena / zlepšení). Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Tannoy Mercury 7.2 nebo Piega Classic 40.2, chviličku zesiloval ještě set Quad Artera Play / Quad Artera Stereo (který filtr už trochu dusil) nebo Teac AI-501DA (kterému celkem pomohl). Používaly se kabely ZenSati Authentica, KrautWire Lifetime série a TelluriumQ Silver a Black sérií.

2016 11 01 TST IsoTek EVO3 Venus 6

Ve "Spiritual" Charlieho Hadena a Pata Methenyho ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) se po zapojení filtru s kabelem basová linka oproti zapojení do zdi maličko utáhla a sevřela, jako kdyby nástroj měl najednou o kousíček víc prostoru, byl o kousíček zřetelnější, pocit hloubky nebo hutnosti se víceméně nezměnil. Celkově se zdálo, že basová linka získá trošičku na robustnosti a je o něco kontrolovanější, což bývá příznak toho, že filtr pracuje a z napájecího napětí přeci jen něco odstraňuje.

Kolem hlasu Vince Jonese v "This is the woman" ("Moving through taboos" | 2003 | Universal | VJ 356N) se zejména na sestavě Cambridge Audio objevil vzduch, díky kterému jako kdyby nahrávka jako celek působila zřetelněji a čitelněji, vlastně by se dalo říct, že po zapojení filtru byl dojem z nahrávky vždy o kousek lepší, jako by byla živější, méně strohá, byť rozdíl není propastný a oceníte ho zejména u zaplatitelných sestav - tam ale ostatně EVO3 Venus dobře pasuje.

2016 11 01 TST IsoTek EVO3 Venus 8

Tentýž drobný, ale potěšující rozdíl potkal i reprodukci výšek v "Like Minds" Garyho Burtona ("Like Minds" | 2003 | Concord | SACD-1029-6); po zapojení jsme měli pocit, že se lépe oddělily jednotlivé údery jak na vibrafonu (který je ale celkem vpředu a zřetelný), tak hlavně na činelech trochu hozených do pozadí. Jemný ševel najednou získal další polohy, čitelnější strukturu a také se protáhl dozvuk, respektive doznívání bylo snazší při běžné hlasitosti sledovat - drobnost ke drobnost vedla k jednoznačnému krůčku vpřed, ke snazšímu poslouchání.

Podání dynamických špiček ve Vivaldiho "La Stravaganza Concerto op. 4 no. 3" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) se téměř nezměnilo, byť opět bylo cítit jakousi jen nelehce slovy popsatelnou změnu - nejsnáze snad říct, že přibylo trošku kontroly nebo možná že jednoduše lépe vyniknout jednotlivé nástrojové linky díky o něco tiššímu, černějšímu pozadí s méně ruchy - není to wow efekt na první poslech, ale čím více nahrávek si pustíte, tím zřetelněji ho budete vnímat, zejména v tišších pasážích.

2016 11 01 TST IsoTek EVO3 Venus 9

Ono přesnější a zřetelnější vyznění pak pomáhá zaslechnout i jemnější detaily - opět nejde o revoluční změnu a wow pocit, ale třeba ve "What a wonderful world", duetu Katie Melua a Evy Cassidy ("2008" | Dramatico | DRAMCD0040) z alba "Collection" bylo cítit, že v hudbě se dá snáze orientovat, je jaksi ne úplně snadno definovatelně příjemnější, méně plochá, jakkoliv se nezdálo, že by kdesi přibyla výrazná plasticita, detaily nebo nové zvuky. Snad to bylo celkově lepším, o kousek přesnějších oddělením jednotlivých tónů.

To samo přes kopírák lze říct o podání prostoru v Mahlerově "6. symfonii" v podání České filharmonie pod taktovkou Václava Neumanna (2006 | Octavia Records | OVCL-00259). O něco lepší čitelnost jednotlivých nástrojových linek v celku jako kdyby snáze pomohla i lokalizaci, byť třeba na šířku a hloubku scény se nezdál filtr mít nějaký vliv. A opět tu byl onen pocit "Lépe se to poslouchá, ale těžko přesně říct proč".

2016 11 01 TST IsoTek EVO3 Venus 11

Nejmarkantněji se IsoTek EVO3 Venus projevil u reprodukce "Africa" od Toto ("Blu-spec CD - Feel the Difference" | 2009 | SONY Music Japan | SICP 20048-9) - konkrétně se mu podařilo zřetelně zkrotit poněkud cinkavější činely a říznější kytarovou linku, takže i na dostupnější sestavě se dalo poslouchat třeba o něco více nahlas.

IsoTek EVO3 Venus je naprosto základní zařízení, které se netřeba stydět nazývat filtrem - jeho vliv je nedramatický, ale na druhou stranu postřehnutelný a zcela odpovídající očekáváním celkové kategorie "+/- 10 000,- i s kabelem". Dostatek zásuvek pro jednoduchou sestavu (byť v nepraktickém rozložení pro lomené konektory či síťové zdrojíčky větších rozměrů), slyšitelný efekt filtrace, který tak akorát o krůček posune dostupnější sestavy, k nimž je filtr určen a v neposlední řadě ochranný účel dělá z kombinace IsoTek EVO3 Venus a IsoTek EVO3 Initium solidní vstupní bránu do světa lepšího napájení komponentů. A samotný kabel EVO3 Initium je tak dobrý, že by se mohl stát zhmotněním toho, jak má vypadat "běžné" napájení.

Kč 8 990,- - IsoTek EVO3 Venus
Kč 1 990,- - IsoTek EVO3 Initium

Kč 10 590,- - set EVO3 Venus + EVO3 Initium

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výjimečně atraktivní cena za rozumný filtr a kabel

+ je cítit zlepšení v čistotě

+ dostatek zásuvek, které utáhnou i střední A/V systém

+ kabel EVO3 Initium je za dané peníze prostě skvělý

ZÁPORY

- nepraktický, pokud máte třeba "lomené" konektory nebo spínané zdrojíčky apod.

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio