IsoTek, firmu Keitha Martina, zabývající se vývojem a výrobou v současnosti patrně nejlepších přístrojů pro filtraci napájecího napětí audio komponentů, asi netřeba hlouběji představovat. Šíře firemního portfolia a nabídka filtrů s cenami od úrovně lepší večeře v centru některé z metropolí západního světa až po hladinu, v níž už se v některých oblastech České republiky dá koupit relativně zachovalý byt pro tříčlennou rodinu, mluví sama za sebe, stejně jako množství ocenění, která Martin sbírá v množství, v němž pravěcí lovci sbírali zuby svých zvířecích trofejí.
V současnosti katalogu vede třetí generace přístrojů (respektive řešení v nich), označovaná jako EVO3. Portfolio se dělí do řad Discovery pro levnější sestavy, Performance pro běžné hi-fi, Select pro náročné přístroje, Mosaic pro ty, kteří chtějí to nejlepší pro jednotlivé přístroje a Ultimate, což jsou filtr a generátor čisté sinusovky, za něž by se nemusela stydět ani precizní laboratoř.
Vraťme se ale na začátek cesty, k modelu Venus, který je vlastně prvním filtrem mezi firemními přístroji - pod ním jsou trochu lepší rozvodné lišty s ochranou Polaris, Corvus a Mini Mira. I EVO3 Venus patří mezi lifestylová řešení (třeba tím, že zásuvky jsou pro co nejsnazší přístup nahoře na nízkém, plochém těle filtru), vychází ze základního Polaris, ale přidává lepší filtraci i ochranu.
Filtr EVO3 Venus má jednu vstupní a pět výstupních zásuvek, váží pouhý kilogram při rozměrech 8 x 4,5 x 48 cm (š x v x h) a snadno se položí na zem nebo upevní na zeď. Bílý, lesklý krycí plech filtru vypadá pěkně a nebude trnem v oku v libovolném obývacím prostoru.
Filtrační obvody uvnitř umí odstranit až 30 dB radiofrekvenčního rušení, zásuvky jsou zapojeny nezávisle, takže z jedné do druhé neproniká rušení a filtr má delta topologii. Sekvenční ochrany dokážou zvládnout nápor až 13 500 A, standardně a trvale umí EVO3 Venus až 10A. Filtr samotný pak zvládne zpracovat až 2 300 Wattů trvalého příkonu.
Bližší popis vnitřních součástek si Keith Martin nechává tak trochu pro sebe, chlubí se jen kabeláží z postříbřené mědi s teflonovým dielektrikem.
IsoTek EVO3 Venus jsme poslouchali téměř výhradně s kabelem IsoTek EVO3 Initium (který za 1 990,- odpovídá jen cenou, tak si hlavně s filtrem prostě sedne a funguje). Porovnávalo se s DIY rozvodnicí a velkým ISOL-8 Substation Integra. Hrálo se pak na redakční sestavu Naim Nait XS + Naim FlatCap XS s OPPO BDP-105D, hrálo se i na Norma Revo IPA-70B nebo set Cambridge CXA80 s Cambridge CXC (a mimochodem, tam EVO3 Venus zapadl skvěle nejen cenou, ale i poměrem cena / zlepšení). Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Tannoy Mercury 7.2 nebo Piega Classic 40.2, chviličku zesiloval ještě set Quad Artera Play / Quad Artera Stereo (který filtr už trochu dusil) nebo Teac AI-501DA (kterému celkem pomohl). Používaly se kabely ZenSati Authentica, KrautWire Lifetime série a TelluriumQ Silver a Black sérií.
Ve "Spiritual" Charlieho Hadena a Pata Methenyho ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) se po zapojení filtru s kabelem basová linka oproti zapojení do zdi maličko utáhla a sevřela, jako kdyby nástroj měl najednou o kousíček víc prostoru, byl o kousíček zřetelnější, pocit hloubky nebo hutnosti se víceméně nezměnil. Celkově se zdálo, že basová linka získá trošičku na robustnosti a je o něco kontrolovanější, což bývá příznak toho, že filtr pracuje a z napájecího napětí přeci jen něco odstraňuje.
Kolem hlasu Vince Jonese v "This is the woman" ("Moving through taboos" | 2003 | Universal | VJ 356N) se zejména na sestavě Cambridge Audio objevil vzduch, díky kterému jako kdyby nahrávka jako celek působila zřetelněji a čitelněji, vlastně by se dalo říct, že po zapojení filtru byl dojem z nahrávky vždy o kousek lepší, jako by byla živější, méně strohá, byť rozdíl není propastný a oceníte ho zejména u zaplatitelných sestav - tam ale ostatně EVO3 Venus dobře pasuje.
Tentýž drobný, ale potěšující rozdíl potkal i reprodukci výšek v "Like Minds" Garyho Burtona ("Like Minds" | 2003 | Concord | SACD-1029-6); po zapojení jsme měli pocit, že se lépe oddělily jednotlivé údery jak na vibrafonu (který je ale celkem vpředu a zřetelný), tak hlavně na činelech trochu hozených do pozadí. Jemný ševel najednou získal další polohy, čitelnější strukturu a také se protáhl dozvuk, respektive doznívání bylo snazší při běžné hlasitosti sledovat - drobnost ke drobnost vedla k jednoznačnému krůčku vpřed, ke snazšímu poslouchání.
Podání dynamických špiček ve Vivaldiho "La Stravaganza Concerto op. 4 no. 3" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) se téměř nezměnilo, byť opět bylo cítit jakousi jen nelehce slovy popsatelnou změnu - nejsnáze snad říct, že přibylo trošku kontroly nebo možná že jednoduše lépe vyniknout jednotlivé nástrojové linky díky o něco tiššímu, černějšímu pozadí s méně ruchy - není to wow efekt na první poslech, ale čím více nahrávek si pustíte, tím zřetelněji ho budete vnímat, zejména v tišších pasážích.
Ono přesnější a zřetelnější vyznění pak pomáhá zaslechnout i jemnější detaily - opět nejde o revoluční změnu a wow pocit, ale třeba ve "What a wonderful world", duetu Katie Melua a Evy Cassidy ("2008" | Dramatico | DRAMCD0040) z alba "Collection" bylo cítit, že v hudbě se dá snáze orientovat, je jaksi ne úplně snadno definovatelně příjemnější, méně plochá, jakkoliv se nezdálo, že by kdesi přibyla výrazná plasticita, detaily nebo nové zvuky. Snad to bylo celkově lepším, o kousek přesnějších oddělením jednotlivých tónů.
To samo přes kopírák lze říct o podání prostoru v Mahlerově "6. symfonii" v podání České filharmonie pod taktovkou Václava Neumanna (2006 | Octavia Records | OVCL-00259). O něco lepší čitelnost jednotlivých nástrojových linek v celku jako kdyby snáze pomohla i lokalizaci, byť třeba na šířku a hloubku scény se nezdál filtr mít nějaký vliv. A opět tu byl onen pocit "Lépe se to poslouchá, ale těžko přesně říct proč".
Nejmarkantněji se IsoTek EVO3 Venus projevil u reprodukce "Africa" od Toto ("Blu-spec CD - Feel the Difference" | 2009 | SONY Music Japan | SICP 20048-9) - konkrétně se mu podařilo zřetelně zkrotit poněkud cinkavější činely a říznější kytarovou linku, takže i na dostupnější sestavě se dalo poslouchat třeba o něco více nahlas.
IsoTek EVO3 Venus je naprosto základní zařízení, které se netřeba stydět nazývat filtrem - jeho vliv je nedramatický, ale na druhou stranu postřehnutelný a zcela odpovídající očekáváním celkové kategorie "+/- 10 000,- i s kabelem". Dostatek zásuvek pro jednoduchou sestavu (byť v nepraktickém rozložení pro lomené konektory či síťové zdrojíčky větších rozměrů), slyšitelný efekt filtrace, který tak akorát o krůček posune dostupnější sestavy, k nimž je filtr určen a v neposlední řadě ochranný účel dělá z kombinace IsoTek EVO3 Venus a IsoTek EVO3 Initium solidní vstupní bránu do světa lepšího napájení komponentů. A samotný kabel EVO3 Initium je tak dobrý, že by se mohl stát zhmotněním toho, jak má vypadat "běžné" napájení.
Kč 8 990,- - IsoTek EVO3 Venus
Kč 1 990,- - IsoTek EVO3 Initium
Kč 10 590,- - set EVO3 Venus + EVO3 Initium
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/1094-isotek-evo3-venus#sigProId3068bf2691
--- --- --- --- ---
KLADY
+ výjimečně atraktivní cena za rozumný filtr a kabel
+ je cítit zlepšení v čistotě
+ dostatek zásuvek, které utáhnou i střední A/V systém
+ kabel EVO3 Initium je za dané peníze prostě skvělý
ZÁPORY
- nepraktický, pokud máte třeba "lomené" konektory nebo spínané zdrojíčky apod.
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz