2016 07 19 TST TEAC AI 501DA 1

O kompaktních komponentech TEAC řady Reference jsme psali už vícekrát a to zejména proto, že za rozumné peníze nabízí více než rozumné zvukové výsledky. Jedním z dostupnějších modelů je integrovaný zesilovač AI-501DA, zaměřený spíše na "digitálně" smýšlející posluchače.

Exteriér přístroje je typický a snadno rozpoznatelný - má "poloviční" šířku (respektive rozměry 29 x 8,1 x 26,4 cm - š x v x h), bočnice plynule přechází do madel v přední části přístroje, jsou tu kulaté "budíky" se žlutými stupnicemi pro oba kanály a robustní otočné prvky pro kontrolu hlasitosti a aktivního vstupu. Na přední stranu se ještě vešel velký sluchátkový jack a hravě retro působící dvoupolohová spínací páčka.

2016 07 19 TST TEAC AI 501DA 2

Vzadu je pak i přes celkově skromnější rozměry hodně plno - krom dvou párů nadstandardně robustních reproterminálů a napájecí zásuvky (vše s "plnými" rozměry) jsou tu ještě dva páry cinchů pro přívod analogového signálu, hlavně jsou tu ale čtyři vstupy digitální - je tu USB, koaxiální vstup a dvojice optických vstupů. Posledním prvkem je maličký přepínač, kterým volíte, zda se má zesilovač po čase bez signálu automaticky vypnout nebo ne.

Žádné nadstandardní vybavení jako automatické spouštění či možnost řídit přístroj sofistikovanými systémy domácí automatizace tu nenajdete. Celkové zpracování je ale na danou třídu luxusní a působí hodně odolně (ostatně při svých rozměrech Teac váží 4 kg).

2016 07 19 TST TEAC AI 501DA 3

Uvnitř přístroje pak najdete "digitální" řešení - jednak je tu čip D/A převodníku Burr Brown PCM5102, jednak zesilovací moduly ALC0180 norské firmy ABLETEC, pracující ve třídě D. Napájení zajišťuje maličký toroidní transformátor.

Zesilovač umí trvale dodat dostačujících 30 Wattů / 8 Ohm (respektive 60 Wattů / 4 Ohmy), pracuje v rozsahu 10 - 60 000 Hz (-3 dB), celkové harmonické zkreslení nepřekračuje hodnotu 0,05% při plném výkonu. Velmi slušný je odstup signálu a šumu na hranici 100 dB. Sluchátková část pak umí dodat 50 mW do 32 Ohm při zkreslení pod 0,1%. Nejde o pouhou "odbočku" hlavních obvodů, ale o poměrně pečlivě zpracované samostatné řešení, takže sluchátkový výstup tu není jen doplňkem.

2016 07 19 TST TEAC AI 501DA 4

Signálová cesta při použití digitálních vstupů zůstává plně digitální od vstupu až po výstup, asynchronní USB 2.0 podporuje rozlišení až 24 bit / 192 kHz (ale zvládá pouze PCM signál, DSD je zapovězeno), stejně jako koax, optika je limitována vzorkovací frekvencí 96 kHz. Zpracování digitálního signálu probíhá ve 32 bitové hloubce.

2016 07 19 TST TEAC AI 501DA 5

Teac AI-501DA jsme poslouchali s reprosoustavami Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Piega Classic C40.2 a Tannoy Mercury 7.2, zdrojem signálu bylo buď USB, nebo OPPO BDP-105D či Cambridge CXC. Srovnávalo se s Naim Nait XS se zdrojem Naim FlatCap XS, případně s Cambridge CXA80. O napájení se staraly filtry ISOL-8 Substation Integra a IsoTek EVO3 Venus.

2016 07 19 TST TEAC AI 501DA 6

Na malý komponent se AI-501DA nebojí basového objemu; kontrabas ve "Spiritual" Charlieho Hadena a Pata Methenyho ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) byl hutný, měl už i poměrně zřetelnou váhu a sílu, byť objemově se ho zdálo být dokonce až moc, stejně jako by nejnižším frekvencím prospělo o něco lepší definování. Pokud jde o jednoduchou basovou linku, ta už je vcelku přehledná, byť o něco měkčí, pokud je ale bas v komplexnější nahrávce, není úplně oddělený ze zvukového celku, úplně snadno čitelný, jako to umí třeba AX-501 od stejné značky. AI-501DA bude fajn ve spojení s menšími regálovkami, ze kterých "vytlačí" i hutnější bas a dodá jim tak na objemu.

2016 07 19 TST TEAC AI 501DA 7

Na to, že uvnitř tepe digitální zesilovač, nabízí AI-501DA příjemně hladké, syté a barevné středy bez náznaku nějaké zrnitosti či nepříjemné "digitálnosti". Vokál Vince Jonese v "This is the woman" ("Moving through taboos" | 2003 | Universal | VJ 356N) se nesl s příjemným klidem, byl už velmi slušně detailní, velký a energický, byť celkově opět dokonce o kousek sytější a plnější, než by nutně musel. Zvuk díky tomu ale působí "tělesně", čistota středního pásma je pak na danou kategorii slušná, bezproblémová.

2016 07 19 TST TEAC AI 501DA 8

Vibrafon a činely v "Like Minds" Garyho Burtona ("Like Minds" | 2003 | Concord | SACD-1029-6) nesly známky přeci jen výraznějšího, do znělosti laděného podání, ale opět ani zde nic nebylo agresivní. Objemově bylo obou nástrojů dost, zejména činely působily až trochu zdůrazněným dojmem. Jednotlivé dopady paličky a rozeznění kovové plochy je však slušně zvládnuté, zvuk nesplývá, tón je sice trošku kratší, ale pevný, konkrétní a jednotlivé tóny jsou dobře oddělené. Líbilo se nám podání kovu, ten je díky znělosti prostě pěkný a neostýchavý.

2016 07 19 TST TEAC AI 501DA 9

Když zazněla Vivaldiho "La Stravaganza Concerto op. 4 no. 3" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901), digitální zesilovač se v dobrém projevil svou rychlostí, takže hudba zůstala přehledná, ale projevilo se také ladění trochu do měkčího, příjemnějšího směru, které přeci jen bere trochu dynamického důrazu a živosti. Když ale otočíte hlasitosti o kousek víc nad střední úroveň, obvody to ustojí a dynamika je zřetelnější. Tento Teac není stroj na objevování mikrodynamických nuancí jednotlivých nástrojů, celková dynamika nicméně odpovídá kategorii.

2016 07 19 TST TEAC AI 501DA 10

Rychlý digitál se osvědčil také co se týká rozlišení, zde je AI-501DA rozhodně nadprůměrný v kontextu své třídy. Ve "What a wonderful world" Katie Melua a Evy Cassidy ("Collection" | 2008 | Dramatico | DRAMCD0040) bylo vše pěkně zorganizované a přehledné, zesilovač sice nevytáhne ty nejdrobnější ambientní informace z pozadí, ale hlavní linky jsou už pěkně prokreslené, stejně jako hlasy, vše působí, že má své místo a zvuk je rozhodně velmi čistý v porovnání s většinou konkurence.

2016 07 19 TST TEAC AI 501DA 11

Pravolevé rozložení prostorové scény v Mahlerově "6. symfonii" v podání České filharmonie pod vedením Václava Neumanna (2006 | Octavia Records | OVCL-00259) bylo pěkné, zesilovač opět dokázal, že dokáže zvuk zorganizovat, ač tady bylo trochu cítit, že velké těleso je srovnané spíše v jedné linii, než aby bylo cítit i předozadní rozložení hráčů, stejně jako bylo vše spíše spojitější, než poskládané z jednotlivých nástrojových sekcí. Celkově ale prostor nebyl vůbec špatný, byl poměrně pevný a přehledný, ač ještě kousek vzduchu navíc by ho posunul dál.

Když přijde na spíše jednodušší hudbu typu "Africa" od TOTO ("Blu-spec CD - Feel the difference" | 2009 | SONY Music Japan | SICP 20048-9), nemá AI-501DA žádné problémy a hudba je rychlá, čistá, přímá, energická, příjemně si plyne a i když cítíte, že by třeba bas mohl být o ždibec utaženější a nebo že už tak přebujele nahrané výšky na CD v kombinaci s výraznějším podáním Teacu tvoří přeci jen zvonivější výsledek, ale Teac je natolik muzikální a celkově příjemný, že to neodrazuje od poslechu.

2016 07 19 TST TEAC AI 501DA 12

Kompaktní přístroje Teac se nám líbí... Prozatím v podstatě všechny, které prošly našima rukama, odváděly stejně dobrou práci jako "plnoformátové" stroje, některé byly vysloveně výborné. AI-501DA je pak trochu specifický, trochu jiný a dovedeme si představit jeho ideální nasazení (zatímco třeba AX-501 je vlastně velmi univerzální) - v menším prostoru, s menšími regálovkami pro ty, kteří chtějí hrát z počítače nebo třeba hledají upgrade k základnímu CD přehrávači a poslouchají jednodušší jazz, pop či rock spíše než komplexní, zejména orchestrální hudbu. Výhodou AI-501DA je schopnost pojmout všechny domácí digitální zdroje včetně například televize, nabídne v zásadě znělý a přitom nekonfliktní přednes a velmi slušné rozlišení v muzikálním celku.

Kč 22 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vybavení digitálními vstupy

+ hutný, energický zvuk

+ podpora vysokého rozlišení

+ poměrně muzikální a příjemná reprodukce bez pocitu "déčka"

ZÁPORY

- trochu těžký a pomalejší na basech

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: HIFI GUIDE | www.hifi-guide.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika