2019 10 25 TST McIntosh MTI100 1

Dítě pracovitosti a nápaditosti Franka McIntoshe netřeba představovat - ve světě získala tato elektronika mimořádný status, ať už za tím je skutečnost, že jako jedna za mála nabízí skutečně kompletní sortiment audio-video zařízení, nebo třeba to, že kombinaci tyrkysové, zelené a černé, která jí symbolizuje, prostě musíte buď zbožňovat, nebo z duše nenávidět. McIntosh by se pak dal z celosvětového pohledu nazvat čímsi jako "stylovým high-endem". Právě proto nepřekvapí "čuch" firmy na to, co by měla vyrobit a právě proto by měl vážně brán i "integrovaný gramofon" MTI100.

Jak už název napovídá, jde o zařízení, které v jednom trochu neobvykle vypadajícím šasi kombinuje klasický integrovaný zesilovač s gramofonem. Aktuální popularita vinylů i mezi lidmi, kteří mají k ortodoxní audiofilii opravdu hodně daleko, byla patrně tím hlavním motivem, proč nabídnout styl "vše v jednom", ale na úrovni hodné americké značky.

A je pravda, že je tu vlastně všechno, co McIntosh dělá McIntoshem - nízké šasi na poměrně robustních nožkách (s rozměry 48,9 cm na šířku, 17,2 cm na výšku a 35,6 cm do hloubky) zdobí vpředu mohutný firemní znak s typickým gotickým fontem, na vrchní straně hliníkového těla je - tak jako u firemních gramofonů - přisazen skleněný plán a z něj teprve ční všechny další prvky.

2019 10 25 TST McIntosh MTI100 2

To znamená na horní straně samozřejmě hlavně hliníkový talíř gramofonu a hliníkové raménko, které vizuálně doplňuje mimořádně sytou zelení podsvícená dvojice elektronek 12AX7 v ochranných klíckách. Na druhé straně jsou pak charakteristické firemní ovladače, jeden pro hlasitost, druhý pro přepínání vstupů (ty pak indikuje jen jemný svit diody pod skelněným panelem). Vzadu pak vykukuje čep integrovaného motorku, pohánějícího více než tříkilový talíř přes klasický řemínek (mimochodem motorek a talíř, ale vlastně i raménko notně připomínají produkci americké firmy VPI...).

Na konci raménka je osazena MM přenoska Sumiko Olympia v provedení s modifikovaným hrotem. Nejde o nijak high-endovou přenosku, na druhou stranu je na ni gramofon kompletně seřízen a není tedy potřeba se mu po instalaci nijak složitě věnovat - i tím je jasně definováno, pro koho vlastně je takový produkt určený.

2019 10 25 TST McIntosh MTI100 3

Pohled zezadu odhalí několik konektorů, jejichž skladba dále podtrhuje lifestyle zaměření MTI100. Je tu totiž třeba i anténka bluetooth vstupu, kterou však doplňuje optický i koaxiální digitální vstup a jeden pár analogových vstupních cinchů. Výstupní konektivita je téměř stejně bohatá - je tu výstup na subwoofer, doplněný o zmůstkovaný pre-out a vstup přímo do koncového stupně. To umožňuje třeba zapojení procesoru prostorové akustiky, ale také třeba dalšího koncového stupně nebo naopak jiného předzesilovače (třeba toho z domácího kina), ačkoliv pravděpodobnost takto konstruované sestavy bude u MTI100 limitně blízká nule, protože by ztratil kouzlo kompaktnosti. Je tu pak ještě dvojice firemních reproduktorových terminálů a napájecí zásuvka, ačkoliv v nějaké kombinaci snad může být zajímavá i dvojice 3,5 mm jacků pro spouštění externích zařízení.

Uvnitř pak pracuje poměrně snaživě rozdělená elektronika - je tu přenoskový předzesilovač ve vlastním stínícím boxu, je tu sekce předzesilovače s oněmi elektronkami a je tu zvlášť usazený koncový stupeň, využívající moduly pracující ve třídě D. Samostatnou sekci pak tvoří i sluchátkový zesilovač, který má svůj 6,3 mm výstup na předním panelu.

2019 10 25 TST McIntosh MTI100 4

Zesilovač na výstupu umí dodat 50 Wattů na kanál do 8 ohm, respektive 80 Wattů do poloviční zátěže. Ačkoliv to v tomto segmentu patrně není zase tak směrodatné, "integrovaný gramofon" MTI100 nabízí frekvenční rozsah 20 - 20 000 Hz, tlumící faktor 200 pro osmiohmovou zátěž, celkové harmonické zkreslení lepší než 0,5% a odstup signálu a šumu 75 dB pro gramofon, respektive 90 dB pro linkové vstupy. To jsou, řekněme, standardní parametry, které neoslní.

McIntosh MTI100 jsme poslouchali v akusticky precizní prezentační místnosti dovozce, kde jim společnost dělaly z reprosoustav třeba Sonus faber Sonetto I, Sonetto III a Sonetto VIII, ale také Bowers&Wilkins 802 D3 a další. Zkoušeli jsme spojení s McIntosh MCD600 v roli transportu, porovnávat jsme mohli s gramofon McIntosh MT10. Zkoušeli jsme také spojení s koncovými stupni McIntosh 1.25KW. Napájeno bylo filtrem od InAkustik - AC-3500P, propojeno kabeláží InAkustik AIR.

2019 10 25 TST McIntosh MTI100 5

Linka baskytary v "Heavy Duty Judy" Pierrejean Gauchera ("Zape Zappa" | 1997 | Zappo Records | ZR001) byla poněkud měkčí ve svých konturách, spíše rozvláčná a objemná, než utažená a konkrétní. Čitelnost je i tak slušná a tóny už jsou oddělené jeden od druhého. Bas není hučící plochou, má strukturu a je tvárný, nicméně sází hlavně na to, abyste cítili váhu hlubokých tónů, jejich výraznost a v základu by se charakter s dotekem vřelosti a měkkosti dal určitě dobře popsat jako již dospělá verze toho, jak si běžně pamatujeme ten "analogový feeling". Na výsledné měkkosti a jisté hebkosti je hodně cítit vliv přítomných elektronek.

Střední pásmo a konkrétně třeba vokál LP v její "Muddy Waters" ("Lost on You" | 2017 | Vagrant | 538284881) už pak působil kompaktněji a konkrétněji, jaksi soustředěněji. I tady vnímáte, že gramofon se snaží nabídnout plný, bohatý a energický zvuk, ale není to na úkor čistoty - ta je pěkná, hlas je dobře srozumitelný, vyznívá bez stresu a je příjemné ho poslouchat. Integrovaný gramofon dokonce na sykavkách zahraje tvrdě a výrazně, byť vyslovenou ostrost bezpečně skryje hřejivý dotek lampiček.

2019 10 25 TST McIntosh MTI100 6

Že přestože McIntosh MTI100 sice možná hraje "do hezka", ale přesto technicky patří do vyšších hi-fi sfér, o tom nás přesvědčila schopnost tohoto zařízení nechat zaznít i letmé doteky paličky a činelu v Caveově "People Ain´t No Good" ("Live from KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V). Cinkot možná není ještě tak úplně high-endově samozřejmý a výrazný, ale už slyšet je, neutápí se pod vrstvami ostatních nástrojů. Přes skromnější objem ale McIntosh dokázal nabídnou linku čitelnou a poměrně pěkně barevnou, jakoby podtrženou harmonickým vlivem elektronek.

Moc pěkná a živá "Modul 29_14" od Nik Bärtsch´s Mobile ("Continuum" | 2016 | ECM | 476 4790) ukázala, že MTI100 je naladěn na živý, razantní, energický přednes, hudba pocitově solidně šlape kupředu, byť dynamicky z řady sronvatelných sestav (tedy dejme tomu kombinace integrovaného zesilovače, phono předzesilovače, gramofonu a D/A převodníku v podobné celkové ceně) rozhodně nijak nevyčnívá, je to prostě slušný standard. Sází ne na svižnost a kdovíjaký důraz, ale spíše na měkkou poddajnost, pružnost a jakousi robustnost s kapkou efektu.

2019 10 25 TST McIntosh MTI100 7

Také rozlišení, jak ukázala spletitá "Take a breath" Davida Gilmoura ("On An Island" | 2006 | Parlophone | 0946 3 55695 1 3), patří k dobrému standardu, ale pečlivě sladěná sestava jednotlivých komponentů bude mít větší potenciál. Nicméně na "all-in-one" koncept takto originálního stylu si v praxi nelze stěžovat - nástrojové linky jsou oddělené a zvuk je pevný, má konkrétnost a díky energickému šmrncu prostě nebudete nijak zvlášť pátrat po jemných nuancích a dozvucích. MTI100 zjevně necílí na audiofilské publikum, žádající maximální autenticitu, ale na ty, kteří chtějí intenzivní hudební zážitky.

Vnímání prostoru v nahrávce "Blac" Sylvaina Chauveaua ("Nocturne Impalpable" | 2014 | Minority Records | MIN33) pak bylo dobré, McIntosh dokázal poslechovou místnost poměrně dost zaplnit, dal klavíru solidní proporce a také vzdušnost byla pěkná.

2019 10 25 TST McIntosh MTI100 15

I trochu "hrubá" nahrávka jako je "Nightcall" z desky "Outrun" (2013 | Record Makers | LC-15765) od Kavinského vyzněla v podání MTI100 zábavně. Zejména díky skvělému podání rytmiky, díky tomu, jak energicky hudba šlape a jak všechna ta síla vyznívá příjemně v kombinaci s hřejivým, ale nijak dominujícím nádechem elektronkové pohody. Je to zvuk už pěkně čistý, pěkně čitelný a přitom bezkonfliktní, neotravný a neúnavný bez ohledu na to, jakou desku na talíř položíte.

McIntosh se za dlouhé dekády své existence přeměnil z ryze audiofilského výrobce na značku, která má ve světě jen minimum konkurence z pohledu toho, že nabízí skutečně kompletní audio systémy hi-fi a high-end třídy a to doslova od zásuvky po reprosoustavy. McIntosh se také nestydí kombinovat vysokou zvukovou úroveň s koncepty, které dobře zapadají do moderních domácností, do světa, kde snadná dostupnost zážitku má obdobnou váhu, jako jeho kvalita. Mnozí se mohou konceptu integrovaného gramofonu smát, ale kombinace digitálních zdrojů s čím dál tím populárnějším vinylem je zjevně přesně tím, co současný neaudiofilní, ale přesto náročný uživatel chce. Připočtěte výrazný design, skvělé materiálové zpracování a fakt, že to skutečně hraje jako dobré vyšší hi-fi se vším všudy a máte v MTI100 produkt, který stojí za to si poslechnout a ochutnat, co všechno dovoluje moderní technika v dobré kvalitě vtěsnat na tak malou plochu.

Kč 199 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ mimořádně originální koncept

+ skvělé provedení

+ všestrannost

+ zábavný, energický přednes

ZÁPORY

- bas by mohl být konkrétnější a pevnější

- nikde není přehledně zobrazená hlasitost

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: E.P. Audio | www.epaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio