ROTEL Michi zesilovače

2015 12 18 TST Advance Acoustic Xi 120 1

Značka Advance Acoustic z jihozápadní Francie je jistě známa všem, kteří hledají solidní hi-fi za akceptovatelné ceny. Firma má poměrně široký výrobní katalog, kde se produkty nejnovější generace označují počátečním písmenem "X". Pokud za něj přidáte ještě malé "i", dojdete k integrovaným zesilovačům. Doposud byly dostupné jen nižší modely, aktuálně nabídku rozšířily Xi-120 ze střední třídy a do high-endu zasahující obří Xi-1000.

Model Advance Acoustic Xi-120 svou estetikou jasně odkazuje na firemní hodnoty, vizuálně oddělený průhledný čelní panel, jehož estetice dominují dva masivní "budíky" s modrým podsvícením, mezi kterými se nachází maličký displej s pouhými třemi znaky, kam se přesto výrobci podařilo vtěsnat vše důležité - tedy nastavenou poslechovou úroveň a aktivní reprosvorky.

2015 12 18 TST Advance Acoustic Xi 120 2

U spodní hrany přístroje pak najdete ovládací prvky a indikační diody v jedné řadě, tedy klasické spínací tlačítko, desítku maličkých, ale svítivých diod, přerušených přesně uprostřed velkým knobem pro regulaci hlasitosti, probíhající elektronicky. To vše v pravé části doplňuje ještě velký sluchátkový jack.

Pravdou je, že Xi-120 není zrovna hvězdou průmyslového designu, vypadá jednoduše, některé prvky by snad mohly být lépe velikostně sladěny, nicméně relativně jednoduchý design a neefektní, ale kvalitní výrobní provedení umožňují výrobci udržet ceny při zemi.

2015 12 18 TST Advance Acoustic Xi 120 3

Zadní strana je pak nahuštěná konektory. Napájecí zásuvka je vybavena kolébkovým vypínačem, celkem osm reproterminálů, rozdělených do sekce A a B, má příjemnou kvalitu a dost prostoru pro uchycení i velkých, "audiofilských" koncovek kabelů. Při pohledu na vstupní konektory je jasné, že Xi-120 "ustájí" zvuk z celé domácnosti. Je tu celkem osm analogových vstupů v podobě páru RCA konektorů (jeden z nich je věnován gramofonům, respektive MM přenoskám), cinchovou podobu najdete i u výstupního REC OUT, stejně jako u můstky propojených konektorů PRE OUT / AMP IN, které umožňují napojení dalšího koncového stupně, respektive využití Xi-120 pouze v roli koncového zesilovače.

Rozhodně zajímavá je digitální sekce - jsou zde dva USB konektory, jeden pro připojení přehrávačů typu iPod, druhý pro asynchronní připojení počítačů, byť kvůli absenci ovladačů je připojení pouze "low-res" 16 bit / 48 kHz. Dvojice koaxiálních a jeden optický digitální vstup pak poslouží třeba pro televizi či Blu-ray přehrávače.

2015 12 18 TST Advance Acoustic Xi 120 4

Dvě dvoupolohová "šoupátka" umožňují nastavit provozní parametry zesilovače. Ten první zapíná a vypíná podsvícení měřáků, ten druhý je ale výrazně zajímavější. Za cenu obětování výstupního výkonu totiž výrazně zvedne klidový proud a udrží zesilovač v režimu třídy A.

Zesilovač má také vypínatelné tónové korekce, byť nejsou přímo přístupné přes ovládací prvky přímo na přístroji - musíte využít mačkání centrálního knobu a displeje s pár znaky, což není úplně komfortní.

2015 12 18 TST Advance Acoustic Xi 120 5

Vnitřní konstrukce je na danou cenovou třídu zajímavě pojatá - základ napájení tvoří dvojice toroidních transformátorů a filtraci zajišťují kondenzátory s celkovou kapacitou 20 000 uF. Výstupní výkon má na starosti celkem čtyři páry komplementárních tranzistorů Toshiba. D/A převodník v zesilovači je osazen čipem Cirrus Logic CS8416 s maximálním rozlišením 24 bit / 192 kHz.

Zesilovač dává do zátěže 8 Ohm výkon 120 Wattů na kanál, v čisté třídě A do téže zátěže pak stále solidních 20 Wattů. Zesilovač pracuje ve frekvenčním pásmu 10 - 35 000 Hz, maximální harmonické zkreslení by nemělo překročit hranici 0,1% a odstup signálu a šumu nepoklesne pod 90 dB. To jsou parametry adekvátní cenové třídě.

2015 12 18 TST Advance Acoustic Xi 120 6

Advance Acoustic Xi-120 jsme poslouchali s reprosoustavami Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, ELAC FS 507 VX-JET, AQ Tango 85, Audiovector SR-3 Avantgarde Arreté nebo Fischer&Fischer SN/SL 170. Zdroji signálu byl Naim CD5si, Cambridge CXC, ASUS Xonar Essence One MUSES MKII nebo i Denon DNP-730AE, zatímco analogovou cestu tvořil VPI Scout Jr. a Naim Stageline. Porovnávali jsme s Naim Nait XS, Cambridge CXA80, Norma Revo IPA-70B či Block V250. Propojeno bylo kabely TelluriumQ Silver / Black a ZenSati Authentica.

Xi-120 dokázal dát kontrabasu v "The Beat Goes On" Patricie Barber velký objem, ale i slušnou váhu a houpavý charakter s měkkými broukavými tóny, které provázalo už i slušně naznačené, byť ne úplně konkrétní tělo nástroje. Je cítit poměrně velký rozdíl mezi pracovním režimem ve třídě A a A/B, ten první je bohatší, měkčí, ale zároveň sytější a hutnější, ten druhý zase umí do reprodukce vstříknout porci energie. Definice tónů však odpovídá třídě - je slušná, přesto Xi-120 hraje spíše na objem a pocit výrazného fundamentu, než na precizní artikulaci.

2015 12 18 TST Advance Acoustic Xi 120 7

V Advance Acoustic vtělili do svého zesilovače slušný talent pro reprodukci středního pásma, hlas Cary Dillon v "The Parting Glass" z desky "Live at the Grand Opera House" byl mile čistý, hladký a hebký, nejjemnější nuance živé reprodukce zesilovač nechává hodně v pozadí, zato vokál jako takový už rozkvétá do hloubky a něhy, vše působí klidně, nepřehnaně, s lehkou dávkou poetiky. Víte sice, že jde o reprodukci, hlas už však není plochý bod a reprodukce je velmi tolerantní k výraznějším sykavkám, takže ani při vysoké hlasitosti není agresivní.

Nejvyšší pásmo je pak v režii Xi-120 maličko opatrnější, činely a vibrafon v "Misery" od Dave´s True Story sice určitě nezní utopeně, jejich jemnost, až lehká sametovost však určitě nehrozí popraskáním skleniček v poslechové místnosti. Činel je dobře rozlišený, už prostý pocitu písku sypaného na plech, přesto necítíte rozeznělou velkou kovovou plochu, ale tón vznikající a zářící z jediného bodu, kde se palička kovu dotkne. Vyznění je lehké, byť dozvuk spíše průměrný, průběh tónů je ale v kontextu třídy dobře čitelný, stejně jako je slušný kovový charakter nástroje jako takového. Ať otočíte hlasitost sebevíce doprava, neměl by Xi-120 mít tendenci vás otrávit ostrostí a agresivitou.

2015 12 18 TST Advance Acoustic Xi 120 8

Když došlo na hodnocení dynamicky smyčců v Hayndově "Smyčcovém kvartetu v D, op. 76, č. 5" v podání Engegardkvartetten, mile nás překvapil vlastně docela rychlý, čistý a kontrolovaný zvuk, jakkoliv jím chvílemi prokvétala trocha tvrdosti. Kontrola rychlých smyčců je dobrá, nečekejte však, že by zesilovač měl nějaký extrémní důraz - spíše vsází na pěkný objem, zaplňující místnost a udržení pořádku, v rámci kategorie je prostě dynamika dobrá. Třeba i proto, že reprodukce už alespoň trochu dýchá a působí živě.

Na to, že Advance Acoustic Xi-120 není žádná analytická pila, nabídl v Burtonově "Like Minds" ze stejnojmenné desky velice dobrou čitelnost jednotlivých nástrojových linek i schopnost je od sebe dostatečně oddělit, aby reprodukce zůstala přehlednou. Ve své třídě hraje Xi-120 už velmi čistě, pocitově "bez deky" a i když v porovnání se skutečně high endovými stroji není tak plastický, zvuk má své zřetelné vrstvení. Pokud se chcete soustředit na jedinou nástrojovou linku, Xi-120 vám ji přímo nenaservíruje, musíte si ji trochu vylovit a soustředit se, ale už sama možnost to učinit značí dobré rozlišení.

2015 12 18 TST Advance Acoustic Xi 120 9

Xi-120 umí pak za dané peníze velice pěkně rozložit zvukovou scénu v pravolevém, ale i předozadním směru, "Too Darn Hot" od Elly Fitzgerald se otevírala i do třetího rozměru, zpěvačka sama stále vepředu, kontrabas a bicí pak o několik kroků za ní. I když pravolevá šířka není úchvatně široká, je prostor pevný a zesilovač udržuje dobrý přehled, dokonce už i s trochou vzduchu mezi nástroji.

Pokud si pak pustíte energickou skladbu jako třeba "Los" z "Reise, Reise" od Rammstein, ucítíte dobrý impuls a slušnou vloženou energii, doprovázenou i trochou té náležité tvrdosti a přímosti, Xi-120 svým spíše jemnějším charakterem ale nedopustí, aby zvuk byl agresivní. Xi-120 má dost páry, aby hudbu skutečně pošťouchl, udržuje i dobré tempo a nechá vás si hudbu užít.

2015 12 18 TST Advance Acoustic Xi 120 10

Advance Acoustic Xi-120 je dobrý příkladem rozumného poměru ceny a výkonu. Ve vlastně hezky zpracované krabici s jednoduchým pojetím se skrývá slušná výbava , možnost užít si intimní hudební atmosféru s reprodukcí v čisté třídě A (byť se hodí hlavně pro komorní akustické skladby), dost energie pro rockovou prezentaci a dost objemu a to pod dobrou kontrolou. Xi-120 je tak reprezentantem slušné střední třídy, kdy už cítíte jak zvuk oproti entry level modelům začíná rozkvétat v rozlišení, dynamice i prostorovém podání, ale ještě z vaší kapsy nevytáhne velkou část průměrného místního ročního platu. Xi-120 se osvědčí zejména tam, kde chcete energii a zaplnit s ní celý poslechový prostor a tam, kde chcete udržet čistotu, prostorovost přednesu a chcete si při tom užít i pohled na pěkně velké "budíky". Jinými slovy, Xi-120 vás vlastně v ničem (za dané peníze) nezklame, což je samo o sobě slušnou pochvalou.

Kč 34 375,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dobrá výbava

+ rozumný poměr cena / výkon

+ za dané peníze čistý přednes

+ příjemná energie a objem zvuku

ZÁPORY

- zpracování a vzhled jsou spíše jednodušší

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio