800 150 dynaudio partner

2017 08 11 TST Audio Physic Classic 20 1

Němečtí Audio Physic jsou možná trochu nenápadnou značkou, ale nedávno oslavené třicetileté výročí jasně říká, že vědí, co činí. Jejich mottem je "No Loss of Fine Detail" (tedy "Bez ztráty jemných detailů") a styl jejich reprosoustav je nezaměnitelný. Většina modelů je dynamiky zakloněná dozadu, základní řada Classic ale - tak jak to napovídá název - ctí spíše klasičtější, konzervativnější formu.

Série Classic je na trhu již mnoho let, poslední inkarnace ale prošla celkem zřetelným pozměněním koncepce, aby byla "více lifestyle" a vhodná pro moderní interiéry. Patrně se to povedlo - sloupek je štíhlý a i když se nabízí i v klasických dýhách, teprve se sklem na povrchu získává ten správný šmrnc. Možná vás až zarazí, jak malinká ozvučnice je, vezmete-li v potaz odvážně definovaný frekvenční rozsah a cenu - a také jaksi nesouhlasí počet reproduktorů ve třípásmové koncepci.

Na přední straně kabinetu je v horní části oddělená plocha potažená akusticky pohltivým materiálem, v níž je středobas a vysokotónový měnič v těsné blízkosti. Ať ale budete obcházet ozvučnici jak chcete, nikde nenajdete ten žádoucí basový reproduktor - je to proto, že je schovaný uvnitř skříně a to nejen kvůli designové čistotě.

2017 08 11 TST Audio Physic Classic 20 2

Skleněné stěny vypadají velice dobře, stejně jako se k velice čistému, geometrickému designu hodí i černá zadní strana s jediným párem terminálů, nebo usazení celé reprosoustav na základovou desku pomocí mohutných nožek a další zvednutí od země pomocí vysokých hrotů. Právě mezerou mezi ozvučnicí a základnou "vytéká" energie basového měniče.

Reprosoustavy Audio Physic poznáte i podle řešení tweeteru - kopulka je obklopená pórovitou pěnou s hvězdicovým výřezem, což má za úkol omezovat nežádoucí difrakce. Stejně tak typickým řešením je fázový nástavec ve středobasovém kónusu s tupým koncem místo typické špičky.

2017 08 11 TST Audio Physic Classic 20 3

Classic 20 skutečně patří mezi skladné sloupky - s výškou 105,5 cm, šířkou 17 cm a hloubkou 29 cm se vejdou i do malých místností, váha 18 kg ale vypovídá o bytelné konstrukci malého kabinetu z MDF profilů, kombinovaných s adekvátním povrchem (sklo nebo dýha) za pomoci 2 mm tlusté vrstvy akrylátu.

Za váhou stojí i vnitřní konstrukce skříně. Středobas a tweeter mají vlastní pracovní komoru, vlastně tak trochu "regálovku ve sloupku", uvnitř jsou dále jak vertikální, tak horizontální příčky pro zlepšení pevnosti. Dole u paty je vlastní zpevněná skříň pro basový měnič s dolů mířícím bassreflexovým výdechem, membrána je orientovaná do strany. Přední stěna, zejména kolem měničů, je ještě dále vyztužená.

2017 08 11 TST Audio Physic Classic 20 4

Měniče pochází z vývojových a výrobních kapacit Audio Physic, basák má průměr 18 cm, středobas 15 cm a vysokotónový reproduktor 3 cm. Ani jeden nepochází ze špičkových firemních "holografických" reproduktorů a výrobce k nim vlastně nic konkrétní neříká.

Čím se naopak firma chlubí, to je na danou třídu excelentní frekvenční rozsah 34 - 30 000 Hz (byť bez udávané tolerance), poměrně vysoká charakteristická citlivost 89 dB a nízká impedance 4 ohmy. Dělící frekvence ani další údaje zůstávají nezmíněné.

Sloupky Classic 20 jsme poslouchali v jihočeském studiu Hifi Home Art a to ve společnosti elektroniky Creek Evolution 50CD / Creek Evolution 50P, napájené přes IsoTek EVO3 Polaris a EVO3 Initium. Propojeno bylo kompletně kabeláží Nordost Blue Heaven.

2017 08 11 TST Audio Physic Classic 20 5

Basů v "Indigo Dreamscapes" DeJohnetta, Methenyho, Hakcocka a Hollanda ("Parallel Realities Live..." | 1993 | Zaiks | JD 1251/52) na tak kompaktní stavbu ozvučnic vlastně až úžasně moc, navíc to nebyl bas nekonkrétní a měkký, ale naopak i s ohledem na třídu famózně kontrolovaný, pružný, utažený a rychlý, provázený pěkným fyzickým impulsem a důrazem. Celkově možná schází jistý dojem fyzičnosti, to byste po přeci jen kompaktních reprosoustavách chtěli moc, ale o to čitelnější a konkrétnější basy jsou. Líbil se nám i lehounký sametový nádech, který celkovou pevnost zlidšťoval a zbavoval tvrdosti.

Podobným stylem pokračují Classic 20 i ve středním pásmu, kde i na zvukově průměrném záznamu hlasu Barryho Whitea v "You´re my first, the last, my everything" ("The Ultimate Collection" | 2000 | Mercury | 560 471 2) cítíte rychlost a přesnost, přičemž to špatné v nahrávce není nijak akcentováno a je tím pádem dobře snesitelná. Není to úplně transparentní přednes, reprosoustavy nevytáhnou vokál do popředí, ale přesto je čitelný a zřetelný, abyste se už nemuseli pro srozumitelnost soustředit a pátrat.

2017 08 11 TST Audio Physic Classic 20 6

Nejvyšší tóny jsou pak kultivované, všemožný cinkot, břinkot a další kovové zvuky činelů a dalších kovových perkusí v Methenyho "Spirit of the Air" ("Orchestrion" | 2010 | Nonesuch | 7559-79847-3) mají objemu právě tak akorát v poměru k ostatním frekvencím (ale rozhodně nezapadají do pozadí), jsou spíše zemité a konkrétní, šum i té nejjemnější linky už Audio Physic zvládají rozlišovat a udržovat každý nástroj v jeho čitelné lince, jak by to tak u high-endu mělo být. Cinknutí činelu vzniká rychle a lehce a má solidní znělost, kontrolovaným průběhem se dobře hodí do celkového charakteru.

Výtečná je pak dynamika, to rozhodně ano - moc pěkně sejmuté nástroje v "Gimme Shelter" v podání Patti Smith ("Twelve" | 2007 | Columbia | 82876872512) mají žádoucí živost, reprosoustavy hrají s chutí, razantně a dynamiky mají na rozdávání, je to soustředěné, je to důrazné a je to výbušné a přitom bohatě stačí elektronika dobrá, ale ne nějak extrémně drahá. Classic 20 jako kdyby hudbu snad ještě povzbuzovaly, aby byla živější. Možná je tu cítit trochu větší důraz na basech, ale hudba má drajv a šmrnc, který stojí za to.

2017 08 11 TST Audio Physic Classic 20 14

Rozlišením se Classic 20 řadí k solidnímu standardu své třídy, v "My Mini and Me" od Gwyneth Herberth ("Clangers and Mash" | 2010 | Naim | naimcd137) udržely pěkný pořádek, byť to nebyl žádný hon za maličkými detaily, nuancemi a podobně - jejich důstojný, dospělý přednes netlačí na jednotlivosti, ale spájí vše do organického a dobře čitelného celku. Cítíte z nich již to, že nehrají nijak násilně, že jsou to opravdu dobře udělané a dobře, přesně hrající reprosoustavy. Vokál je tak už dobře prokreslený a expresivní, aniž by působil přehnaně nebo naopak nedostatečně.

Co je pak famózní, to je podání prostoru hudební scény; je cítit, že měniče navrhovali titíž lidé, jako ty z "holografické" série ve vyšších modelech. Dění v "Losing Hand" Harryho Belafonta ("stereoplay Vinyl Classics Vol. 2" | 2014 | stereoplay) bylo parádně rozvrstvené, vlastně excelentně rozvrstvené a to jak v pravolevém směru i přes nesymetrické rozestavení reprosoustav (jedna blíže zdi); zvuk má naprosto parádně podané tři dimenze, věrohodné proporce hráčů i scény jako takové, mezi instrumenty je čisto a vzdušno, vše působí pěkně propojené, nesmáčknuté, nelimitované roztečí ozvučnic nebo jinou překážkou - zvuk prostě volně dýchá v prostoru. I dění v hlubších vrstvách kdesi v pozadí je dobře rozložené a rozlišené, vše je prostě přehledné a výtečné.

2017 08 11 TST Audio Physic Classic 20 9

A když přijde na pěkně razantní a valivou "Motherfucker" od Faith No More ("Sol Invictus" | 2015 | Reclamation! | 5050954429629, Classic 20 pokračují se svou klidnou kontrolou a autoritou, dokážou předat tu hutnou atmosféru a předvádí až nečekaně velkou toleranci k (ne)kvalitě nahrávky. Hudba má šťávu, má naléhavost, má velký bas a má švih tam kde o má mít a i když to není ten pocit fyzického tlaku jako třeba na skutečném rockovém koncertu, je to velmi zábavný přednes.

Audio Physic Classic 20 jsou velmi dobré reprosoustavy, vlastně mnohem lepší, než jsme původně čekali. Samozřejmě v téměř stotisícové hladině nemají už nárok být problematické, ale přesto - když koukáte na velmi pěkně designově pojatý kabinet s relativně skromnými rozměry, nečekáte ten basový objem a důraz, který umí vykouzlit, stejně jako nečekáte tu autoritu a kultivovanou dospělost, kterou předvádí. Dostanou vás pak celkovou kontrolou, čitelností a podmanivým, rytmickým charakterem, který dobře drží pohromadě a je nenásilně organizovaný a příjemně plynoucí. Classic 20 jsou skladné a stylové, přesto technicky promyšlené a smysluplné reprosoustavy, které možná dávají maličko více akcentu do basu, ale jinak hrají opravdu výtečně a jsou ozdobou své cenové třídy.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením koberci, záclonami a poměrně velkým množstvím prvků Sonitus Acoustic, byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici.

2017 08 11 TST Audio Physic Classic 20 m1

U naměřené křivky je vidět naprosto jasně nástup na hranici kolem 50 Hz, zřetelná špička bude produktem výdechu basových tónů ze skříně; ačkoliv by hodnoty napovídaly, že basu bude tak akorát, reálné poslechové zkušenosti hovoří o dostatku. Možná to není optimálně rovná křivka, nicméně od 50 do 20 000 Hz se vejde do kýžené tolerance +/- 3 dB.

2017 08 11 TST Audio Physic Classic 20 m2

Impedanční křivka (červená) není úplně poklidná, na druhou stranu pokud elektronika ustojí propad až pod 3 ohmy na 65 Hz, neměl by být žádný další problém. Podobně ani elektrická fáze není vyslovená past na elektroniku, jakkoliv zesilovač se slušnou zásobou výstupního proudu se bude hodit.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 83 690,- - ořech, třešeň

Kč 86 990,- - lesklá bílá, lesklá černá

Kč 93 990,- - speciální barevná provedení

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velice pěkné designem i zpracováním

+ na tak maličké sloupky výtečná kontrola a překvapivá hloubka basu

+ velmi pěkný prostor

+ velice pěkné podání průměrně nahrané hudby - univerzálnost

ZÁPORY

- přeci jen pocitově temnější vyvážení

- nedodají fyzická tlak, pokud to máte rádi

--- --- --- --- ---

DISTRIBUCE: Voice Audio | www.voice-audio.cz 

PRODÁVÁ: Hifi Home Art | www.hifihomeart.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio