2016 08 16 TST Creek Evolution 50CD 1

CD přehrávačů v "ještě zaplatitelné" úrovni valem ubývá a zbývající výrobci jejich cenu pozvolna šroubují směrem vzhůru. Je to nicméně logické, protože výroba mechanik je na poměrně rychlém ústupu a stává se z nich nedostatkové, tedy i zdražující zboží. Jednou z tradičních bašt dostupných CD přehrávačů zůstává Anglie a jedním z hráčů pak Creek, značka, která za dekády své existence prošla poměrně bouřlivými změnami.

Ani u Creeku ale neodolali a do konceptu klasického přehrávače kompaktních disků přidali i další funkce - zejména D/A převodník (respektive digitální vstupy) a digitální regulaci výstupní úrovně, aby přehrávač mohl být v nejjednodušším možném systému spojen jen v firemními koncovými zesilovači.

Estetika níže postaveného modelu Evolution 50CD (v katalogu je ještě další "digitální zdroj" se stovkou v názvu) je maximálně čistá a jednoduchá - v levé části čelního panelu se nachází štěrbinový vstup do mechaniky, vpravo prolis, oddělující vyfrézované logo výrobce a spínací tlačítko. Mezi těmito klíčovými body je malý, ale přehledný displej, vedle nějž jsou jak základní tlačítka pro ovládání reprodukce, tak další tlačítka pro volbu zdroje signálu a vstup do hlubších nastavení.

2016 08 16 TST Creek Evolution 50CD 2

Zadní panel má krom napájecí zásuvky dvě formy digitálního a dvě formy analogového výstupu (koax a optiku, respektive RCA a XLR), jsou tu i čtyři digitální vstupy - dva optické a dva koaxiální. To vše doplňuje USB port a vytváří tak z Evolution 50CD spíše jakési centrum, ideální pro domácí audiovizuální sestavu.

2016 08 16 TST Creek Evolution 50CD 10

Krom pěkného zpracování má Evolution 50CD i poměrně kompaktní míry, s váhou 5,5 kg a rozměry 43 x 28 x 6 cm (š x h x v) mnoho místa nezabere.

2016 08 16 TST Creek Evolution 50CD 3

Pohled do útrob přehrávače odhalí štědrý prostor mezi jednotlivými kritickými částmi. Napájecí zdroj a menší toroidní transformátor tak nemusí být ani za oddělovacími přepážkami. Ačkoliv výrobce tvrdí, že použitá mechanika CDM-1 je "custom designed", díky klasickému oplechování připomíná transport počítačový.

Použité čipy D/A převodníků pochází od Wolfsonu a jedná se o modely WM8742, schopné pojmout rozlišení až 24 bit / 192 kHz a nabízející odstup signálu a šumu na velmi slušné úrovni 110 dB. Vedle nich se nachází modul s hodinami a také obvody uživatelsky volitelných digitálních filtrů pro doladění zvukového charakteru. Převodník na všech vstupech včetně USB podporuje pouze PCM signál až do výše zmíněného rozlišení, u USB jsou k dispozici ASIO ovladače.

2016 08 16 TST Creek Evolution 50CD 4

Creek Evolution 50CD jsme poslouchali zejména s firemním kolegou, zesilovačem Evolution 50A. srovnávalo se s Cambridge CXC, ASUS Xonar Essence One MUSES MKII nebo OPPO BDP-105D, zesilovalo pak i s Naim Nait XS + Naim FlatCap XS, Cambridge CXA80 nebo Norma REVO IPA-70B z redakčních strojů, případně s TEAC AI-501DA či Quad Artera Play + Quad Artera Stereo ze strojů zapůjčených. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla či Piega Classic C40.2 a Tannoy Mercury 7.2. Propojeno bylo ZenSati Authentica, TelluriumQ Silver a Black a též kabely KrautWire Lifetime série.

2016 08 16 TST Creek Evolution 50CD 5

Tak jako Evolution 50A, i CD přehrávač vyniká zejména velice solidním, pevným, ale přitom pružným podáním basu. Ve "Spiritual" Hadena a Methenyho ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) zněl kontrabas mocně, hutně a přehrávač se odvážně pouští do plné hloubky, dokázal vystihnout váhu tónů z dřevěného korpusu a i u nejnižších tónů je energický a solidně kontrolující. Je fakt, že schopnost vystihnout rozdíly mezi různými polohami nástroje nejsou tak samozřejmé, jako u dražších strojů, ale už rozhodně nejde o unifikovaný stejnobas, basová linka je slušně čitelná.

2016 08 16 TST Creek Evolution 50CD 6

Vokál Vince Jonese v "This is the woman" z alba "Moving through taboos" (2003 | Universal | VJ 356N) nepůsobil na první poslech úplně transparentním dojmem, čím déle posloucháte, tím si ovšem víc uvědomujete, že podání je velice čisté a konkrétní, jen do něj proniká trocha měkkosti a vřelosti, ať už pramení odkud chce. Dává to však vokálu příjemně hebké, "lidské" ladění, hlas je hladký a velice kultivovaný, nenásilně srozumitelný a ačkoliv jsou díky celkovému charakteru třeba sykavky o něco uhlazenější, autenticita je v rámci cenové třídy velice dobrá.

Tak jako zesilovač z nižšího patra série Evolution, i přehrávač sází na poněkud expresivnější a jadrnější reprodukci nejvyšších kmitočtů. Činely a vibrafon v "Like Minds" ze stejnojmenné desky Garyho Burtona (2003 | Concord | SACD-1029-6) byly krásně znělé, zejména pak vibrafon byl nespoutaný, energický a kovově jiskrný, podobně pak činely, byť jejich oddělení mohlo místy být ještě o dýchnutí lepší, konkrétnější. V rámci své třídy ale Evolution 50CD hraje výtečně, udržuje dostatečnou kontrolu a přehled a nabízí velmi slušné prokreslení.

2016 08 16 TST Creek Evolution 50CD 7

Ačkoliv zesilovač Evolution 50A je ještě dynamičtější, i Evolution 50CD dokázal "prodat" živost a dynamickou razanci smyčců ve Vivaldiho "La Stravaganza Concerto op. 4 no. 3" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901). Hudba byla živá a i při vyšší hlasitosti hravě houpavá, dýchající a dramatická. Cítíte, jak přehrávač doslova vykopává tóny kupředu, jak do nich pumpuje drajv jako elektrárna a jak umí rychle reagovat na signál.

Evolution 50CD se nesnaží o technickou či analytickou reprodukci, takže k nejjemnějším detailům se musíte tak trochu proposlouchat, nicméně čím déle a pozorněji pronikáte do nahrávky, tím více informací z ní vylovíte - třeba ve "What a wonderful world" Katie Melua a Evy Cassidy ("Collection" | 2008 | Dramatico | DRAMCD0040) je kresba výtečná, oddělení vokálních linek nenásilně samozřejmé a tu a tam zaslechnete i zvuky z pozadí, tu rezonanci v nahrávacím prostoru, tu lehoučké nadechnutí - přehrávač vám tyhle drobnosti nezkouší zdůraznit, naopak jsou spíše posazené v pozadí, ale přesto zřetelné. Na danou třídu je to prostě skvělý výsledek.

2016 08 16 TST Creek Evolution 50CD 8

Přehrávač dokázal rozprostřít Mahlerovu "6. symfonii" hranou Českou filharmonií s Václavem Neumannem (2006 | Octavia Records | OVCL-00259) v pravolevém směru přehledně a klidně, dokonce dokázal vdechnout do prostoru i vzduch, kterého je na nahrávce zachyceno více než dost. V absolutním kontextu není šířka ani hloubka prostoru oslňující, v rámci cenové kategorie ale vnímáte rozložení nástrojů jak z pohledu zprava doleva, tak dokonce už začíná být cítit i to, jak jsou jednotlivé nástrojové sekce uspořádány za sebou. Z toho vyplývá i velice dobrá lokalizace.

2016 08 16 TST Creek Evolution 50CD 9

A tak jako zesilovač, i základní přehrávač série Creek Evolution nabízí výjimečnou muzikálnost - "Africa" od Toto ("Blu-spec CD - Feel the difference" | 2009 | SONY Music Japan | SICP 20048-9) měla hutný rytmus, plynulost a hlavně naplňující energii, která vám snadno vykouzlí úsměv na tváři. Ať už je to čímkoliv, reprodukce je výjimečně harmonická, radostná, otevřená a skvostně zábavná. Je to jednoduše ten pocit, kdy chcete hned po skončení jednoho CD vložit do štěrbiny další.

Přehrávač Creek Evolution 50CD je skvělý - už sice není tak úžasně dostupný jako zesilovač Evolution 50A, ale i tak zůstává v rozumné cenové hladině. Nabízí velmi příjemnou konektorovou a funkční výbavu pro každou běžně vybavenou domácnost, nabízí ale hlavně také onu esenci muzikálnosti, kterou má nová inkarnace série Evolution vepsanou do DNA. Ať už to tým Michaela Creeka udělal jakkoliv, povedlo se jim vytvořit úžasně muzikální, tolerantní a vrcholně zábavný, neúnavný stroj. Hledáte-li tak sytou, šťavnatou a rytmickou reprodukci s anglickým šmrncem za nepřestřelenou částku, Creek Evolution 50CD by měl být mezi předními kandidáty k vyzkoušení.

Kč 35 490,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

 

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi slušný bas

+ možnost nasazení v roli D/A převodníku

+ velmi dobrá kontrola a dynamika

+ rychlá mechanika

ZÁPORY

- nedosahuje TAK skvostného poměru cena / výkon jako zesilovač

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE 200 200 amarock studio Kinki Studio

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio