O francouzské společnosti Reavon jste již dozajista slyšeli, je to ta firma, která se po naprosto bezprecedentním stažení značky OPPO z trhu rozhodla zaplnit jakožto bývalý prodejce této značky díru, kterou za sebou zanechala. Nějakou dobu to sice trvalo, ale letos na jaře se objevily první funkční produky, kdy tak jako u OPPO katalog tvoří jen dva modely.
Vyšší a dražší UBR-X200 je plnohodnotným mediálním přehrávačem, ať už se chcete soustředit na digitální soubory nebo fyzická média. Nižší a dostupnější model UBR-X100 je vlastně téměř identický přístroj, ovšem ochuzený o analogovou výstupní část. Jde tak o transport, k němuž budete potřebovat minimálně D/A převodník, dle očekávání jej ale budete spojovat spíše s nějakými A/V receivery nebo zesilovači.
Štíhlé a moderní šasi přístroje s pěkným displejem a centrálně uloženou mechanikou jsou úplně stejné jako u UBR-X200, na minimalistických křivkách a pětici ovládacích tlačítek není co popisovat. V dolním rohu je praktický USB vstup pro datové paměti.
Konstrukce sama je solidní – běžně působící šasi přístroje s tloušťkami stěn 1,6 mm je vespod vyztuženo přídavným ocelovým plátem o tloušťce 3 mm.
Zadní panel je pak podřízený tomu, že jde o čistý digitální transport. Jsou tu dva HDMI výstupy, jeden v sobě ale nese pouze zvukovou složku. Audio můžete dostat do svého převodníku nebo receiveru případně také přes koaxiální a optický výstup. Vzadu najdete ještě jeden USB port pro datové disky, je tu i ethernetový konektor, pokud by vestavěná Wi-Fi nestačila.
Osazená mechanika podporuje všechny aktuální standardy včetně UHD Blu-ray disků, neumí si nicméně poradit s SACD – logicky, protože distribuce načtených dat není z licenčních důvodů po digitálu možná.
V popisu přístroje najdete všechny současné nezbytné floskule – HDR10, Dolby Vision, 36-bitová barevná hloubka, 4K upscaling pro všechen přehrávaný obsah, True 24p režim pro puristy a samozřejmě je nutné zmínit také možnost širokospektrální úpravy obrazu.
Díky čipové sadě Mediatek MT8581 SoC a výkonu čtyřjádrového procesoru ARM Cortex-A53 ve spojení s grafickým procesorem ARM Mali-T860 MP2 probíhají jak renderování obsahu, tak reakce samotného systému v bezproblémové rychlosti.
Zvuková část zvládne u filmových stop všechny kodeky Dolby (až Dolby Atmos) i DTS (až DTS:X), u hudebních souborů pak PCM i DSD a to dokonce i 5.1 záznamy (u FLAC a DSF / DFF).
UBR-X100 jsme zkoušeli v porovnání s OPPO UDP-205 a to v systému s Métronome DSC1, Norma Revo SC-2 LN a Norma Revo PA 160 MR, kdy se napájelo přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P, kompletně bylo propojeno kabely Nordost Heimdall 2 a zvuk šel z Xavian Quarta Evoluzione.
Co se týká obrazové části, UBR-X100 drží standardy nastavené UBR-X200, tedy je zřetelně lepší, než přeci jen již postarší OPPO. Ostrost obrazu, barevnost a schopnost vytěžení potenciálu aktuálních formátů je neoddiskutovatelná. Tu a tam jsme narazili na softwarovou nedotaženost, takže přehrávání někdy chtělo trochu trpělivosti, ale to patrně není nic, co by neodstranil budoucí (a možná v době recenze již současných) softwarový vývoj. Obecně lze ale říct, že popis obrazových kvalit UBR-X200 lze 1:1 použít i zde.
Popisovat pak zvukovou stránku transportu je poněkud problematické, protože ji z ne úplně malé míry definuje následující D/A převodník, u multikanálových formátů pak samozřejmě procesor. Můžeme nicméně hodnotit připojení ve srovnání s OPPO UDP-205 v roli transportu nebo přímo s transportem Cambridge CXC a tam UBR-X100 zejména v kontextu ceny vůbec nevychází špatně, ba naopak.
Hluboké tóny v „The Mooche“ Dukea Ellingtona („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2) zněly snad o kousíček klidněji, než u OPPO, nicméně srovnatelně kontrolovaným a jistým způsobem jako na CXC.
Hlasy zpěváků z King’s Singers v Morleyho „Now is the month of maying“ („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2) byly trochu méně prezentní, lehce hladší, než jak je umí trochu plněji znějící OPPO, ovšem co do detailu a pocitu čitelnosti si Reavon nijak nezadá s transportem od Cambridge, což je vlastně skvělý výsledek.
Nebo třeba výšky v poměrně jadrné „Blowin‘ Free“ od Wishbone Ash („Argus“ | 1991 | MCA | MCAD 10234) – ty hrály opět s velmi důstojným rozlišením, méně prominentní než u OPPO, odpovídají stylu ve zbytku spektra.
U dynamických pasáží filmů, ať už vezmeme třeba některé syté scény z „Interstellaru“ nebo klidně kouzelnické přestřelky v závěrečném dvoudílu série o Harry Potterovi, zvládá UBR-X100 „neudusit“ energii zvuků, když má něco „švihnout“, je to rázné (i když se zdá, že OPPO má o něco maličko pevnější a plnější zvuk, není to ale vůbec rozdíl třídy), hluboké tóny umí zamručet až se podlaha zatřese a vůbec v předání dynamických efektů se UBR-X100 v dané třídě může velmi hrdě vyprsit.
Pokud jde o srozumitelnost vokálů, tam se dokonce zdálo, že UBR-X100 jde na věc analytičtěji, než starší OPPO, že hlasy vynikají opravdu pěkně a jistě, zejména pak samozřejmě u moderních filmů, kde jsou zvukové stopy řádně vybroušené.
Ve světě filmových přehrávačů s mechanikou pro fyzická média dnes vládne lehká tíseň, šíře nabídky je omezená a Reavon tak vítaným způsobem zaplňuje prázdnotu. Pokud pak nepotřebujete komplexní schopnosti analogového výstupu vyššího modelu UBR-X200, ale máte třeba nějaký dobře fungující A/V procesor či receiver, čistý transport UBR-X100 za velmi atraktivní cenu nabízí totéž uživatelské rozhraní (v praxi OPPO), tentýž obraz (lepší než OPPO) a zvukové schopnosti takové, které mu zajistíte pomocí připojeného zařízení. Obecně je pak skvělé, že i v přehrávání mediální hudebních souborů nebo CD disků se vyrovná transportům typu Cambridge CXC a hodí se tak i pro nadšeného posluchače.
Kč 21 290,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prehravace-pro-domaci-kino/3568-reavon-ubr-x100#sigProId8076345375
--- --- --- --- ---
KLADY
+ výtečný obraz
+ video prakticky k nerozeznání od UBR-X200
+ rychlost reakcí
+ kompaktní stavba
ZÁPORY
- jde jen o čistý transport, tedy prakticky nikoliv o „levnější řešení“
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz
PRODÁVÁ: AV Center | www.avcenter.cz , Lepší Zvuk | www.lepsizvuk.cz , Rodel Audio | www.rodel-audio.cz , Voix | www.voix.cz , PP HiFi | www.pphifi.cz , HiFi Media | www.hifimedia.cz , HiFI Hejhal | www.hifihejhal.cz , Audio-Visual Technology | www.audio-visual.cz