To, že Monster má (nejen) díky spojení s brandem „Beats by Dr. Dre“ obsazenou nadpoloviční většinu globálního trhu se sluchátky je znakem výrazné změny trendů v této oblasti. Sluchátka se stala nedílnou součástí image mladých lidí, kteří si navíc oblíbili kombinaci sexy vzhledu a slušného zvuku. Navíc neváhají sáhnout poměrně dost hluboko do kapsy, ať už chtějí nosit stylové špunty nebo obří circum-aurální sluchátka.

Není také divu, že vpravdě monstrózní úspěch chtějí zopakovat skoro všichni, kteří mají alespoň lehce co do činění s „přenosným“ segmentem. Denon dosud svými nenápadnými, ale velmi povedenými sluchátky sklízel úspěchy spíše v nejvyšší třídě, přestože docela dlouhou tradici má i v produkci špuntů. Rok 2012 ale zasvětil restrukturalizaci své sluchátkové řady a poměrně razantní modernizaci svého pohledu na věc. Výsledkem jsou nejen nově navržené kousky z „plnohodnotné“ třídy, ale také trojice (různorodě) stylově zaměřených špuntů luxusní úrovně. K nim výrobce také dodává aplikaci, fungující jako přehrávač a spojka do sociálních sítí. Prostě moderní přístup každým coulem.

Všechna sluchátka jsme zkoušeli se zesilovačem HeadRoom Portable Micro Amp, s přehrávačem Philips GoGear Vibe, ale také s integrovaným zesilovačem NAD C370, jemuž signál dodával KingRex UD384 z notebooku s foobar2000. Porovnávali jsme také reprodukci přes HTC Explorer s programem andLess pro podporu bezztrátových formátů.

--- --- --- --- ---

Pro audiofilně zaměřené čtenáře budou patrně nejzajímavější ty ze série „Music Maniac“, neboli AH-C400. Už jejich cena na hranici deseti tisíc napovídá, že by mělo jít o skutečně nekompromisně pojatá a věrně hrající sluchátka.

Rozměrově maličké a lehoučké (pouhých 9g) AH-C400 jsou uzavřeny v krytech ze zinkové slitiny, do uší si pak můžete vsunout velmi široké spektrum dodávaných náušníků. Kabel s teflonovým dielektrikem má integrovaný ovladač hlasitosti a přehrávání, ale také mikrofon, takže se vlastně jedná o headset.

Mobilní zaměření potvrzuje impedance 43 Ohmů, stejně jako slušná citlivost 106dB. Frekvenční odezva pak začíná na 4 Hz a jde až na 20 000 Hz. Potěšující je i ergonomie sluchátek, která do ucha padnou jako ulitá a drží jako přilepená. Díky tomu nabízí skutečně vynikající izolaci od okolního zvuku, samozřejmě v případě, že si vyberete správně přiléhavý náušník.

Jako jediné z trojice testovaných nabízí AH-C400 skutečně rovnou frekvenční charakteristiku a audiofilní pojetí zvuku. Navíc se v přirozenosti a pohodovosti reprodukce mohou směle rovnat s jakoukoliv jinou značkou. Pevné, výborně kontrolované a přesné basy ukazuje Pat Barber se svou „Gotcha“ z alba „A Fortnight in France“. Na maličké špunty podávají čtyřstovky skutečně skvělý výkon, přitom velmi umírněný a přirozený. I vskutku miniaturní měniče pak nabízí velmi dobrou dynamiku a solidní objem. AH-C400 také nešetří na barvách tónů, jakkoliv je nijak nepřehání a nedobarvuje.

Výšky vychází z AH-C400 velmi detailní, snad jen maličko měkčí a klidnější. To je ale dobře, protože i díky tomu se dobře a hlavně dlouhodobě dají poslouchat bez známek únavy. Jejich rozlišovací schopnosti jsou pak velmi dobré, jak ukazují činely ve „Where or when“ od Diany Krall („Quiet Nights“). Přirozená, poklidná reprodukce s velkým množstvím přehledně servírovaných informací splní i přísné nároky sluchátek-milovných posluchačů.

Vlastně stejná charakteristika by se dala uplatnit i pro reprodukci středů – celému pásmu vládne klid a přehlednost s akurátní barevností hlasů i nástrojů. AH-C400 zvládají solidně i rozčlenění a podání nástrojů v Mussorgského „Velké bráně Kyjevské“, samozřejmě ale objemově poněkud redukované, což je důsledek fyzikálních omezení miniaturních sluchátek. Příjemně a radostně ale hraje třeba trojice Paco de Lucía / Al Di Meola / John McLaughlin v legendární „Friday Night in San Francisco“. Jejich kytary jsou velmi přesně artikulované, přehledně oddělené a plynou svým radostným tempem vpřed. Denony umí svou „normálností“ nechat vyznít hudbu, zvuk je tu – přesně jak to má být – kvalitním prostředkem pro vnímání hudby.

Denon AH-C400 jsou velmi dobrá sluchátka, patřící ke „špuntové“ aristokracii, byť punc jména výrobce snad v první chvíli může působit lehkou nedůvěru. Jakmile si je ale vsunete do zvukovodů, okolní svět (i díky výborné pasivní izolaci od ruchu) přestane existovat a vystoupí jen hudba – čistá, přirozená, klidně a realisticky podaná. Cena je poměrně horentní, ale kdo ví, že Denon se sluchátky s úspěchem zabývá přeci jen už poměrně dlouho, jistě ocení právě onu nevtíravou přirozenost, která je vlastní věrně hrajícím, povedeným konstrukcím. Přestože svým stylem míří hlavně na běžné posluchače, obzvláště pak ty s „i-zařízeními“ s nakousnutým jablkem v logu, oceníte je kdykoliv a v jakékoliv situaci – díky jejich kvalitám pak samozřejmě vyniknou hlavně s těmi nejlepšími přehrávači typu Cowon nebo iRiver.

--- --- --- --- ---

Na absolutně opačném pólu v nabídce pak stojí AH-W150 – masivní, až jedovatě barevná a zjevně odolně konstruovaná sluchátka, zaměřená na rozpumpování vašeho srdečního rytmu při cvičení. Na první pohled vás vyděsí svou velikostí a tím, kolik jejich hmoty se vám musí vejít za ucho. Důvod je ale jednoduchý – v masivním těle se skrývá digitální zesilovač a bluetooth modul spolu s bateriemi pro nějakých pět až sedm hodin provozu dle zkušeností.

Přes svou velikost sedí v uších překvapivě dobře a ani při běhu nemají tendenci vyklouzávat. Spojení s telefonem či jiným BT zdrojem signálu poměrně rychlé a bezbolestné, ačkoliv ne intuitivní – určitě se budete muset podívat do návodu, které tlačítko stisknout a na jak dlouho. Jinak jsou ale tlačítka snadno přístupná a ta hlavní také dostatečně velká. Potu odolné provedení je pak téměř „neprůstřelné“, snad jen kdybyste se je rozhodli rozdrtit pod koly auta, tak by povolila.

Jak už jsme řekli, Denon nabízí pro telefony s Android a iOS zajímavé doplňkové aplikace, ta pro AH-W150 umí vést deník vašich sportovních výkonů nebo sledovat trasu běhu pomocí GPS.

Jakkoliv je to u aktivních sluchátek nerelevantní, dozvíme se v dokumentaci, že se jedná o šestnáctiohmové měniče s citlivostí 102dB. Jejich frekvenční rozsah je pak 5 – 25 000 Hz. Váha ani přes velké rozměry nenarostla do obludných výšin a činí pouze 23 g.

Nebudeme vás napínat, rytmus a beat jsou základními hodnotami, které AH-W150 vyznávají. Basové pásmo má opravdu hodně navrch, což se ale hodí právě při cvičení. Vyniknou pak takové skladby, jako „New Divide“ od Linkin Park s razantní nízkofrekvenční základnou. Pravdou ale je, že i když i zbytek pásma je poměrně agilní, lehce se v té záplavě spodních tónů ztrácí. Na druhou stranu neschází ani těmto Denonům schopnost vzbudit dojem čisté a kontrolované reprodukce, za což mohou patrně vděčit hlavně slušně postaveným zesilovačům.

Pro účely namotivování se hudbou jsou Denon AH-W150 ideálními pomocníky. Jejich mocný basový základ vám rozhýbe srdce a strhne vás. Kupodivu ani lehce „uťápnutá“ středovýšková sekce pak nepůsobí špatně – když se snažíte, objevíte jak detaily, tak čistotu, takže měniče samé budou velmi potentní, jen je ladění sluchátek cíleno s ohledem na jejich účel. Pohodlné nošení a nepřemrštěná cena vás pak potěší při každé návštěvě fitka nebo ranním běhání.

--- --- --- --- ---

Posledními na našem seznamu jsou AH-C300, která mají být sluchátky převážně pro mladé, aniž by se výrazně odchylovala od tradičních audiofilních hodnot. Tím tak trochu šlapou do rybníčku právě zmiňovaným Monster Beats. To, že jsou tato sluchátka zaměřena na nositele, toužící po „jinakosti“, je poznat již od pohledu.

AH-C300 vypadají tak trochu jako něco, co u výrobce zapomněl Batman nebo Iron Man. Opět tu máme poměrně velkou masu, kterou musíte vtěsnat do ucha, kde drží pomocí speciálních stabilizátorů. Přestože to vyžaduje trochu cviku, drží dobře a pohodlně i díky malé váze 13 g. Najdeme tu i malý otočný ovladač, díky němuž se minimalizuje potřeba mít v ruce přenosný přehrávač.

Téměř 12mm membrány dokážou vykouzlit frekvence mezi 5 a 25 000 Hz, absolutní nenáročnost na připojený zdroj zvuku signalizuje impedance 16 Ohm a citlivost 115 dB.

„Klubová“ aplikace k těmto sluchátkům je pak zaměřena hlavně na sdílení poslouchaných skladeb na sociální sítě, automatizované získávání textů k písničkám a také na masivní hrátky s ekvalizací.

V základním nastaven nabízí AH-C300 poměrně dost razantní basy, ale právě díky ekvalizaci lze jejich objem značně umírnit. Nikdy sice nedosáhnout kvalit AH-C400, ale stejně se jedná o slušně hrající sluchátka s dostatkem detailů. Jejich naladění je ale spíš hodně aktivní, dopředné, zavalující posluchače zvukem.

Mají přesto zvuk dobře pod kontrolou a třeba „Flip the Switch“ od Rolling Stones („Bridges to Babylon“) je hodně energická a rockově řízná. Zvuk bicích je pevně pod kontrolou, solidní bas dává pocit velikosti.

Přestože se ale jedná o „komerčně“ zaměřená a atraktivně laděná sluchátka, neschází jim schopnost rozlišení detailů. I Gerswinova „Rapsodie v modrém“ je přehledně rozvrstvená a AH-C300 na ni „stačí“, jak byste od sluchátek cenové kategorie pět a půl tisíce patrně také čekali. Nezakryjí však tendenci znít atraktivně, zvláště na základě vyšší porce energie, určené basovému pásmu.

Nejlépe na nich prostě zní elektrifikovaná moderní hudba, ať už jsou to doslova elektrizující Muse s „Undisclosed Desires“ se strhující rytmikou, nebo jsou to i poměrně ploše nahraní U2 s „Vertigo“ („How to dismantle an atomic bomb“), kterým zase atraktivní naladění vdechne živost a „poslouchatelnost".

AH-C300 jsou ideálními sluchátky pro lehce „kulisový“, každodenní poslech. Nabídnou slušnou kvalitu zvuku i při soustředěném poslechu, svou atraktivitou ale zabaví napříč žánry v podstatě v jakékoliv situaci. Poslech je díky nim nenáročnou radostí, což je přesně to, po čem cílová skupina, vyznávající „monstrózní“ kult touží.

--- --- --- --- ---

Měli-li bychom soudit ze striktně audiofilského hlediska, pak z testované trojice sáhneme jednoznačně po AH-C400, jenž skutečně potěší i náročné audiofily svým naprosto čistým, vyrovnaným a realisticky „normálním“ zvukem. AH-W150 sice rozbuší vaše srdce a mocným basem vám vplaví do krevního řečiště množství adrenalinu, pro audiofilský poslech se ovšem moc nehodí (na druhou stranu svému sportovnímu zaměření vyhovují perfektně). Neotřele stylová AH-C300 jsou pak povedeným kompromisem mezi atraktivitou a rozumnou kvalitou poslechu.

Celkově ale stojí za pozornost všechny tři, neb ve svém oboru patří k tomu skutečně dobrému. Zvláště AH-C400 pak zaslouží extra pochvalu. Jediným skutečným negativem, vezmeme-li to obecně, je fakt, že se svými cenovkami skutečně nijak nepodbízí, přestože pověst výrobce na poli (přenosných) sluchátek spíše teprve čeká na zařazení po bok těch stylových a populárních.

--- --- --- --- ---

Kč 9 990,- - AH-C400 (Music Maniac)

Kč 5 400,- - AH-C300 (Urban Raver)

Kč 3 990,- - AH-W150 (Exercise Freak)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ plnohodnotná alternativa stylu Monster Beats

+ zajímavé aplikace pro mobilní zařízení

+ AH-C400 hrají skutečně výborně

+ všechna sluchátka dobře izolují od okolního hluku

+ u všech sluchátek velmi kvalitní provedení

ZÁPORY

- cenou se zrovna nepodbízí, i když jméno „Denon“ (ještě) nemá takový sexy švih a břink

- modely AH-C300 a AH-W150 audiofily neosloví (jakkoliv přesně plní své zaměření)

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio