800 250 loewe

Je pro vás subwoofer malá, málo pohledná bedna? Znamená pro vás sub-basová jednotka nutně pouze přísně pravoúhlou podobu? A musí také pro plnohodnotný výkon zabírat větší plochu než psí bouda? Ano? Omyl... PV1 z designové řady XT od Bowers&Wilkins prokazuje už na první pohled, že basy mohou znít i z reproduktorové soustavy, kterou není třeba schovávat v rohu a vydávat za poněkud nepodařený pokus o konferenční stolek.

Písmena PV v názvu odkazují na anglický pojem „Pressure Vessel", což do mateřštiny přeloženo by mohlo být cosi jako „tlaková nádoba". Z toho ovšem logicky plyne i pochopení zakulaceného tvaru ozvučnice - však také sférický tvar nejlépe vyrovnává rozdíly tlaku uvnitř a vně objektu, stačí se podívat na tvary skafandrů pro hlubokomořské potápění. Stěny více než dvacet kilogramů vážící koule s názvem PV1 jsou vyrobeny z hliníku, aby mohly být kvůli maximalizaci vnitřního objemu co nejtenčí. Výrobce pak celý koncept označuje za uzavřený aktivní subwoofer s tlakovou ozvučnicí. Zdrojem basu jsou zde dva 20ti centimetrové reproduktory s dlouhým zdvihem, pracující v opačné fázi, aby minimalizovaly parazitní kmity ozvučnice. Oba stříbřité měniče jsou vyrobeny z kombinace slídového základu, polystyrenu a navrch pokoveny a vytvarovány konkávní vrstvou hliníku.

O pohon obou reproduktorů se pak stará digitální zesilovač na bázi ICEpower s výkonem 500 Wattů. Kdyby to náhodou pro větší místnosti nestačilo, na panelu s konektory nalezneme krom tradičního RCA vstupu, napájecího konektoru a FCC68 4/4 (téměř telefonní) konektor reproduktorové úrovně také konektor RCA Line out pro spojení s dalšími jednotkami PV1. Celkové zaměření spíše na zvuk a design než uživatelský komfort je zřejmé také z provedení ovládacích prvků. Jedná se o do povrchu zapuštěné polohové přepínače, na něž potřebujete buď nehty, šroubovák nebo silnou vůli, abyste se dostali ke kýženému nastavení. Přesto estetické stránce věci není co vytknout, pás ovladačů je i na pohled pěkný a kopíruje styl celku.

Bowers&Wilkins PV1 nabízí vzhledem k objemu velmi působivý kmitočtový rozsah 21 - 110 Hz v tolerančním pásmu -3dB. Povolíme-li toleranci až k -6dB, rozsah se změní na 18 - 140 Hz, což už by mělo stačit na všechny kmitočty, vyskytující se v běžné i méně běžné hudbě. Horní mez lze nastavením low-pass filtru posouvat mezi 31 a 110 Hz (respektive 40 a 140 Hz dle vyšší tolerance). Regulovat lze pak ještě fázi, hlasitost, funkční režim (vypnuto, zapnuto nebo automatické spínání) a utlumení basů. Všechna nastavení je třeba provést ručně, dálkové ovládání schází.

Během testu fungoval PV1 jakou součást dvoukanálového i multikanálového systému, jako součást čistě audio sestavy i v sestavě zaměřené na komplexní audio-vizuální zážitek. V ní figurovala all-in-one lampový DVD receiver Philips MCD908 spolu s Naim CD5i a Denon DVD1800 BD. Vše propojeno kabeláží Quad, Monster Cable a Eagle Cable Condor Blue. Zvuk zde reprodukovaly reprososutavy Philips jako vedlejší pár, jako hlavní pár pak Harbeth Monitor 30, porovnání proběhlo se subwooferem Jamo A70. V dalších kombinacích pak PV1 hrál s Vincent SA-T1 / SP-331MK a Lyngdorf TDAI 2200, porovnáván pak byl s Tannoy TS801 i nižším firemním kolegou B&W ASW610XP. Doplňoval mezi jinými Tannoy Revolution DC6, Quadral Platinum M5, Canton Karat 770 DC či AdamVox SET / HE-W-ET.

Příjemným bonusem do boků bipolárně vyzařujícího systému je nenáročnost na umístění v prostoru. Subwoofer nakonec skončil v pravé polovině poslechové místnosti na vzájemné ose reprosoustav, ovšem spíše i z estetického hlediska než ze skutečně praktického přínosu. Díky objemu basu snad jen jediné doporučení - do rohu PV1 nepatří ani vzhledově, ani zvukově.

I přes v zásadě poměrně jednoduché možnosti nastavení neměl PV1 nejmenší problém plynule navázat tam, kde končily jakékoliv použité reprosoustavy. Navíc dokázal podat v hudební části, ať už šlo o kontrabas v úvodu živého alba Patricie Barber, o basovou linku v „Another One Bites the Dust" od Queen, mocné smyčcové party Mussorgského „Velké brány Kyjevské" nebo o nízkofrekvenční základ „černého alba" Metallicy, vždy a všude není co PV1 vytknout. Timing, síla, údernost, nezkreslenost a uvěřitelnost jsou společnými jmenovateli projevu.

Působivý je i neefektní přednes subwooferu, který prostě jako kdyby neexistoval, integruje se do zvuku reprosoustav tak přirozeně, že je posouvá dále a výše, aniž by bylo možno zaslechnout neplechu, stírání detailů nebo jakékoliv jiné zvukové problémy. Ať už dobroukává k maličkým regálovkám typu Revolution DC6 či k plnohodnotným reprosoustvám s více než slušným vlastním basem typu Quadral Platinum M5, vždy se v nejspodnějších frekvencích zvuk otevře, projasní a uklidní, celkový dojem je navíc najednou plynulejší a zábavnější.

Okouzlující je také schopnost B&W PV1 působit v domácí kině jako zdroj opravdu efektních a mocných zvuků. Úvodní bitevní scéna filmu „Zachraňte vojína Ryana" dostává působivost a údernost ne nepodobnou té z kinosálu. Výbuchy duní fyzickým tlakem celou místností, aniž by se subwoofer zadýchal, neztrácí se detaily ani jasnost.

Stejně tak efektům ve sci-fi „Riddick: Kroniky temna" přibude při zapnutí PV1 okamžitě objem i údernost, film získává na dramatičnosti a prožitek se opět blíží pocitům z kina.

Bowers&Wilkins PV1 je fantastický subwoofer - vlastně opravdu slyšitelně lepším je třeba až úroveň Velodyne DD-12, bedna asi tak čtyřikrát větší než PV1. A dvakrát dražší. Údernost, přesnost, čistota, rychlost, PV1 nepostrádá žádnou z důležitých kvalit dobrého subwooferu. Za ne úplně malou cenu nabízí nejen netradiční vzhled, výborné výrobní provedení, ale i skutečně high-endový zvuk, rozšiřující s úspěchem schopnosti téměř jakýchkoliv reprosoustav. Pokud už uvažujete o univerzálním špičkovém subwooferu, B&W PV1 by měl být jednou z prvních možností.

Kč 35 590,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ moderní, originální a bytelné provedení

+ hutný, rychlý a přesný bas

+ nenáročnost na umístění v prostoru

ZÁPORY

- nešikovná regulace všech nastavení designovými knoflíky

- na danou cenovou kategorii vlastně nic - snad jen chybějící automatická kalibrace jako třešnička na dortu a možná ještě dálkové ovládání

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio