800 250 loewe

2015 06 02 TST Pioneer BDP LX88 1

Blu-ray jako formát se už před dlouhou dobou ustálil jako etalon kvality domácího obrazu, byť ani na vyspělých trzích nemá podíl v celkových prodejů fyzických nosičů s filmy vyšší, než nějakých 35 - 40% a to ještě v těch hodně optimistických letech. Je tak až skoro s podivem, kolik přehrávačů vzniká napříč všemi cenovými i kvalitativními kategoriemi. Jedním z tahounů tohoto trhu ve vyšších sférách je také společnost Pioneer (jak příhodné s takovým názvem). Právě její nejvyšší modely patří na špičku trhu v high endových, ale ještě celkem zaplatitelných sférách.

Pro rok 2015 nese nejvyšší model označení BDP-LX88 a je to "univerzál" se vším všudy, zdaleka ne omezený pouze na Blu-ray formát. V atraktivním, moderně čistém a přitom ryze "pioneerském" těle se skrývá jednak Blu-ray přehrávač, ale také schopnost spolknout SACD nebo dekódovat obraz v rozlišení až 4K při 60 snímcích za sekundu. Moderní doba vtrhla do segmentu hi-fi také se streamováním obsahu, lhostejno zda video či audio - ani zde BDP-LX88 neselhává a nabízí využití v podobě jednoduchého streameru pro protokol DLNA.

2015 06 02 TST Pioneer BDP LX88 2

Začněme ale u provedení BDP-LX88 - vypadá sice tak trochu jako každý druhý přehrávač od Pioneer, ale je vyrobený výrazně lépe. Při ne úplně velkých rozměrech 43,5 x 13 x 33,9 cm (š x v x h) váží téměř 13,5 kg. Rigidní stavba má za úkol co nejvíce omezit vnikání vibrací k citlivým vnitřním součástkám a hlavně k mechanice. Tomu napomáhá trojité odpružené šasi, vzájemně pečlivě oddělná trojice "komor" s jednotlivými sekcemi obvodů a také pečlivě vytlumená samotná mechanika, oddělená fyzicky od mechanismu šuplíku, čímž by při otáčení disku neměly přecházet téměř žádné vibrace ke čtecímu laseru. Konstrukce je tedy na poměry třídy maximalistická.

Co víc, samotný přehrávač je vysloveně hezký a ne zase o tolik starší redakční BDP-LX71 vypadá jako obstarožní vintage elektronika. Čistým, jednoduchým liniím vládne pravý úhel a minimalismus - na tlustém čelním panelu je největším prvkem displej s velkými, příjemně měkce kontrastními bílými znaky, kam se sice přemnoho informací nevejde, ale ani vám nebudou scházet. Má stejnou šířku, jako přímo pod ním umístěná dvířka, za kterými je výše zmíněná mechanika s chodem tak hladkým a tichým, že by mohly závidět i leckteré high endové CD přehrávače z výrazně vyšších cenových úrovní. Vlevo od nich je jen decentní modrou linkou obkroužené spínací tlačítko a USB port pro pohodlnou manipulaci s USB paměťmi a pevnými disky, na druhé straně od mechaniky ta nejzákladnější ovládací tlačítka, z nichž jedno je vyhrazené vypínání a zapínání všech "nadbytečných" obvodů.

2015 06 02 TST Pioneer BDP LX88 3

Ani vzadu není zdánlivě nijak přeplněno, najdete tu ovšem všechno, co je potřeba - potěší zejména analogové výstupy, provedené paralelně jako klasické nesymetrické cinche i jako symetrické XLR. Již standardem v této třídě je dvojice HDMI výstupů (jeden určený speciálně pro audio), stejně jako digitální výstup zvuku v podobě optiky i koaxiálního konektoru. Najdeme tu ještě jedno USB pro připojení datových pamětí, dále pak ethernetovou zásuvku, zprovozňující síťové služby všeho druhu a pro integraci do systémů chytrého bydlení poslouží RS-232. Nestandardní je cinch s označením Zero Signal - pokud máte tentýž konektor například na svém receiveru, můžete tak spojit zem obou přístrojů, což by mělo mít pozitivní vliv na kvalitu reprodukce zvuku i obrazu.

Při pohledu do přehrávače toho mnoho neuvidíte - nejen, že jsou od sebe přepážkami oddělené jednotlivé sekce, většina součástek je ale také zakrytovaná. Spatříte ovšem velký transformátor s EI jádrem a hlavně skutečně symetricky provedenou analogovou sekci. Jako D/A převodník je osazen populární 32 bitový SABRE s osmi kanály - jinými slovy, na každý ze stereo kanálů jsou použity čtyři vnitřní cesty čipu.

Jak byste asi čekali, BDP-LX88 umí v podstatě všechno. Kromě zmíněné plejády kotoučků zkousne (po síti či z USB) také všerůzné audio a video formáty od DivX, přes FLV, MKV či WMV až po 3GP. Z audia pak vše od MP3, přes AAC, AIFF až po čisté DSD, FLAC a WAV. U videa se pak nemusíte bát ani o Dolby TrueHD či DTS-HD Master Audio a samozřejmě i všechny starší formáty.

2015 06 02 TST Pioneer BDP LX88 4

Obraz je samozřejmě s plnou podporou 3D. Ale nejen to, umí i upscaling do čím dál populárnějšího 4K, umí také přepočítávát poměry stran a vyhlazovat "kostičkované" video streamy. Po síti pak přehrajete videa z YouTube, byť síťový klient je v dosti základním provedení a zejména u zvuku tak úplně nedokáže nahradit plnohodnotné streamery.

Blu-ray přehrávač Pioneer BDP-LX88 jsme provozovali jednak proti BDP-LX71, ale také Yamaze BD-A1040 nebo Samsungu F9750. Zvuk zesiloval hlavně receiver Yamaha RX-A3040 a Pioneer SC-LX78, ale do sterea také NAD C370 nebo Naim Nait XS. Poslouchalo se jednak přes Harbeth Monitor 30, jednak přes Xavian Bonbonus a jednak přes Xavian Perla, okrajově i přes Yamaha NS-F901. Propojeno bylo kabeláží TelluriumQ řad Black a Silver.

Začněme obrazem, protože tam je situace jednoduchá - je prostě skvělý. Ostrost je parádní a na dobrém Blu-ray disku, jako je třeba "Prometheus" nebo "Gravitace" si opravdu vychutnáte i mikrodetaily. Ve chvíli, kdy budete mít k dispozici i adekvátně kvalitní 4K zobrazovač (v téhle kategorii už dost možná i dobré plátno s dobrým projektorem), bude zážitek na špičce dnešních možností ve třídě "ještě-pro-normální-lidi". Možnosti doladění obrazu jsou pak široké, takže není třeba se bát, že byste si nenašli to svoje.

2015 06 02 TST Pioneer BDP LX88 5

No a teď zvuk. Když úžasná mechanika spolkne kotouček, doslova za vteřinu už hraje - na Blu-ray nevídaná záležitost. Nu, a pak přijde zvuk, který vůbec není špatný a na Blu-ray přehrávač za dost, ale ještě ne nesmyslně mnoho peněz je dokonce výtečný. Hadenova "El Ciego" z desky "Nocturne" (2001 | Gitanes | 013 611-2) stojí na jeho broukavém kontrabasu, Pioneer mu pak dával pěkný, živý impuls a dokázal se vyznamenat i skvěle zvládnutým frázováním. BDP-LX88 mírně, ale skutečně jen mírně akcentuje spodní oktávy; vše pod nějakých 200 - 250 Hz je maličko nafouknutější. Energie basu je pak adekvátní, zejména ve stereo režimu s vypnutými "zbytečnostmi" přehrávač nepřidává, i když ve filmech dává basovému základu pořádný prostor.

Ve středním pásmu je přehrávač maličko opatrnější, ve skladbě "Good Tradition" Tanity Tikaram ("Ancient Heart" | 2008 | Rhino | 2564-69459-5) ale prokázali schopnost přednést pásmo čistě a hlavně s až nečekanou přesností a rozlišením, odpovídajícím třeba 35ti, možná i 40ti tisícovým přehrávačům. Výborné bylo i rozvrstvení nahrávky, plasticita, dávající pocit intezity a umožňující skutečné ponoření do hudby. Pioneer se zdá být poměrně muzikálním, právě ženský vokál rozhodně nepostrádá kouzlo.

2015 06 02 TST Pioneer BDP LX88 6

Mírně zemitější a uvolněné podání výborně krotí i rozcinkanější nahrávky, jako třeba "Armageddon" Wayne Shortera ("Night Dreamer" | 2005 | Blue Note | 7243 8 75334 2 4). U činelů tak vynikne jejich tělo a dobře trefená velikost, můžete snadno sledovat vznik tónu; ten nabíhá se slušnou jistotou a rychlostí a tón poté vydrží ve vzduchu solidně dlouho, aniž by ztrácel svou pevnost a konkrétnost. Velmi dobře byla trefená i barva kovu.

Dynamické schopnosti BDP-LX88 jsou pak velice dobré, převyšují starší a níže posazený přehrávač LX71 o víc, než by napovídal rozdíl v cenách a věku. Haydnova "Symfonie č. 6 v D-dur" (1994 | Denon | CO-78922) tak zazněla s přesvědčivým pocitem energie a jiskry. Nedostanou se k vám sice úplně nejjemnější detaily a ruchy v pozadí koncertního prostoru, vyváží to ovšem více než dost to, že hudba má jakousi vnitřní vášeň a podmanivost, muzikálnost a je jí plno - Pioneer dokázal zreprodukovat opravdu velký zvuk orchestru.

I když BDP-LX88 nejde až na dřeň nahrávky, detailů je adekvátně a Gabrielova "Solsbury Hill" to ukázala naprosto jasně. Každý nástroj má svou jasně definovanou a dobře separovanou linku, navíc výborně rozřazenou do jednotlivých vrstev, takže jasně vnímáte, co je vpředu a co tvoří jen pozadí nahrávky. Líbily se nám údery do bubnu, které, ač nedominantní, nabízí dobrou možnost sledovat celý průběh tónu. Musíte se sice trochu soustředit, informace nepřichází úplně samozřejmě, ale opět je nutné říct, že Pioneer je dominantně video přehrávač a tohle je pořád slušný výkon.

2015 06 02 TST Pioneer BDP LX88 7

Spíše adekvátně si poradil Pioneer s podáním prostoru ve dvoukanálové nahrávce "When we dance" od Stinga ("Symphonicities" | 2010 | Deutsche Grammophon | 274 2537) je výjimečně dobře nahraná a prostor se vykouzlí vždy skoro sám. Rozložení nástrojů v pravolevém směru bylo super, hloubka se ale nějak ne a ne dostavit. Ne až tak u samotných instrumentů, ty působí poměrně trojrozměrně, ne jako ploché iluze, ale jako reálné nástroje s reálnými těly (byť poněkud zvětšenými), hloubka schází ale celku, kdy byste zasadili dění směrem za reprosoustavy. Na vícekanálové Blu-ray i SACD nahrávce (i na našem provizorním 5.1 z výše zmíněných různých stereo soustav) "Andreas, André" od Jienat ("Mira" | 2010 | Jienat | JNCD002) byl ale dojem prostorovosti naprosto bezproblémový a scéna se najednou poskládala.

Když jsme u SACD, tam je Pioneer rozhodně lepší, než u obyčejného CD. Vlastně to platí obecně - DSD, FLAC s vysokým rozlišením, SACD i Blu-ray audio, to vše funguje v každém směru o chlup lépe, než základní stříbrné kotoučky.

2015 06 02 TST Pioneer BDP LX88 8

Co ale Pioneer rozhodně umí, to je vytvoření atmosféry nahrávky. Dokonce i zvukově docela rozevlátá a hrubá "Room 13" v podání Coreyho Taylora ("Rise Above" | 2002 | Sanctuary | SANCD125), která je na entry level systémech spíše divokou změtí zvuků, byla v podání BDP-LX88 solidně zvládnutá, pře udržel pořádek a dokonce zkultivoval onu hrubost, takže nářez byl snesitelný i poměrně nahlas. Nedokázal sice vymazat onu zvukovou deku, která pokrývá na téhle nahrávce každý tón a chce to hodně specifický charakter sestavy, aby nevadila, průnik k podstatě i skrz zvukovou nekvalitu se ale povedl, což hodnotíme velmi pozitivně.

Pioneer BDP-LX88 si pozici mezi top Blu-ray přehrávači určitě zaslouží a pokud nepokukujete po sférách typu Goldmund, nebo třeba Krell či McIntosh, pak je právě Pioneer třeba s nejvyšším modelem OPPO jednou z velice dobrých voleb. Kromě videa vám dokáže přinést i plnohodnotný stereo zážitek, byť specializovaným CD ani SACD přehrávačům ve stejné cenové skupině drtivým soupeřem nebude. Vyhrává ale svou univerzálností, ať už formáty disků, které dokáže přečíst, nebo "bonusovými" službami typu schopnosti streamovat alespoň základním způsobem i na síti uložené soubory. To vše v nádherném zpracování s obzvláště rychlou a komfortní mechanikou. Pokud tak hledáte univerzální zdroj, který udělá opravdový zážitek z v podstatě jakéhokoliv média, které by se u vás doma mohlo nacházet a pokud je pro vaše uši příjemný klidný a bohatý zvuk, zařaďte ho na svůj seznam.

Kč 45 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělé zpracování a design

+ výborná výbava

+ podpora 4K a dalších trendy formátů

+ funkční streamer včetně podpory DSD (byť velice jednoduchý - ale jako bonus...)

+ parádní rychlost načítání disků

ZÁPORY

- dodávaná aplikace je spíše průměrná

- za 45 000,- seženete lepší stereo přehrávače

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

200 300 xavian yamaha

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio