2017 02 28 TST Sumiko S 9 1

Severoamerickou značku Sumiko asi netřeba představovat, však je na trhu k nalezení už po více než tři dekády. Svou hlavní slávu si vydobyla jako výrobce velmi zajímavých přenosek, byť jako člen McIntosh Group se pod touto značkou a hlavně pod taktovkou Sonus faber začaly objevovat také subwoofery - v současné chvíli jsou k dispozici celkem čtyři a všechny patří spíše do rozumných cenových kategorií.

Model S.9 je druhým nejvyšším a prvním, který je vybaven dvěma reproduktory. Tvarem je Sumiko S.9 v podstatě klasická "kostka", robustní ozvučnice z MDF má pěkné povrchové zpracování, zaoblené hrany, je až překvapivě rigidní a díky mohutným nohám přenáší do podlahy jen rozumné množství vibrací. S rozměry 35,5 x 40,5 x 41,1 cm (š x v x h) jde pak o velmi skladný subwoofer, s váhou 21 kg ještě navíc dobře manipulovatelný.

2017 02 28 TST Sumiko S 9 2

Jak je v pod vedením Sonus faber zvykem, subwoofer prostě vypadá hezky a to ať s nasazenou velkou krycí mřížkou, tak bez ní. Jednoduchost tvarů osvěžuje hliníková destička uprostřed horní stěny - při zapnutí se v ní navíc decentně rozsvítí logo výrobce.

Přední stěna hostí membránu o průměru 26 cm na opravdu hodně mohutném měkounkém závěsu, kónus slouží jako pasivní radiátor (jinak je ozvučnice uzavřená). Identický průměr má i aktivní reproduktor umístěný vespod, jeho závěs je ale ještě podstatně mohutnější, střed navíc kryje obrovská kopulka.

2017 02 28 TST Sumiko S 9 4

Velkou část zadní stěny tvoří kovový plát, sloužící jako chladič vestavěného zesilovače - ten totiž pracuje poměrně netypicky ve třídě A/B a dává 350 Wattů trvalého výkonu a dvojnásobek ve špičkách. Nejlepší (a to nepřeslechnutelně) je dovést do subwooferu vysokoúrovňový signál pomocí konektoru Speakon přímo ze svorek zesilovače. Kabel sice výrobce dodává, je i velice dlouhý, ale zakončení je dosti problematické - u běžných reproterminálů stačí (musíte ho dotáhnout k levé i pravé svorce), ale třeba tam, kde jsou terminály až na krajích zesilovače, tam jednoduše nestačí a máte smůlu.

Alternativně lze signál přivést i do monofonního linkového vstupu nebo do vstupu LFE pro domácí kino, oba tu mají svůj cinch. Pomocí trojice potenciometrů pak upravujete hlasitost LFE, hlasitost linkového a vysokoúrovňového vstupu a také přechodovou frekvenci a to v celkem širokém pásmu 30 - 120 Hz. Dvěma dvoupolohovými páčkami pak můžete nastavit trvalé zapnutí či sepnutí spolu se signálem a druhou normální či obrácenou fázi. Subwoofer tedy není nijak komplikovaný...

2017 02 28 TST Sumiko S 9 5

Výrobce udává, že subwoofer umí jít s poklesem -3 dB až na 25 Hz, takže by měl umět doplnit v podstatě libovolný systém.

V praxi jsme zjistili, že basu je až až, ale pokud byste S.9 zvažovali do opravdu velkých prostor daleko za 50 m2 a máte ve zvyku hrát hodně nahlas, narazíte jasně na limity - hlasitost kdekoliv za polovinou stupnice už přináší nelibé zvuky a téměř fyzicky po podlaze tancující subwoofer. S.9 je prostě cílen spíše audiofilským, kultivovaným směrem. Nutno říci, že přechodová frekvence byla v závislosti na reprosoustavách v rozmezí 60 - 80 Hz, právě tam někde působil subwoofer navazoval ideálně ve všech systémech.

2017 02 28 TST Sumiko S 9 7

Subwoofer hrál ve třech sestavách - s Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / Naim NAP250 / OPPO BDP-105D a s Harbeth Monitor 30, s Norma Revo IPA-70B / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII / Pioneer BDP-LX71 a s Xavian Premio a také s Cambridge Audio CXA80 / Cambridge CXC a s Xavian Perla. Vždy jsem subwoofer napojovali vysokoúrovňovým speakOn, protože LFE ani linkový vstup nenabízí ani zdaleka takovou konkrétnost a definici tónů. Pro signálové propojení sestav sloužily kabely ZenSati Authentica a TelluriumQ Silver a Black.

Sumiko S.9 má doplňovat dle slov výrobce hravě i velké sloupové reprosoustavy a je to znát - objem a síla, kterou umí přidat i kompaktním regálovkám je až nepochopitelná s ohledem na cenovou relaci subwooferu. Ve "Spiritual" Charlieho Hadena ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) byl najednou kontrabas mnohem větší, proporčně i objemově, nástroj získal na poddajnosti, vřelosti, získal na působivosti a hudba jako celek se nafoukla a byla najednou mnohem, mnohem emotivnější. Je také fakt, že lehce změkly kontury, S.9 zjevně sází o něco více na objem a působivost, než na suchou preciznost. Ale ten pocit síly a dýchajícího spodku, který subwoofer do reprodukce umí přidat, ten je za dané peníze parádní.

2017 02 28 TST Sumiko S 9 13

Sumiko S.9 dokázal ovlivnit i tak jednoduchou nahrávku, jako je čistě vokální "Puer natus est nobis" od Benediktýnů z kláštera Santo Domingo de Silos ("Chant" | 1994 | MFSL | UDCD 725). Mužské hlasy se při použití subwooferu jaksi nadýchly, byly plnější, sytější, díky tomu i plastičtější, hudbu jakoby přítomnost subwooferu decentně, ale příjemně podtrhla.

V "Concorde" ze stejnojmenné desky The Modern Jazz Quartet (2008 | Prestige | 0888072306530) bylo cítit plynulejší tempo, razantnější a objemnější bas dodal pocit větší plynulosti a i když basové a střední pásmo jsou slyšitelně plnější, nejvyšší tóny nástrojů jako jsou činely nebo vibrafon zůstávají čisté a tímto sytějším projevem netknuté.

2017 02 28 TST Sumiko S 9 10

Subwoofer pak dokázal pomoci i v dynamice, byť právě tam by ještě přesnější kontrola a konkrétnější kontury mohly posunout pocit konkrétnosti a živosti ještě o kousek dále. Ale i orchestrální Saint-Saënsova "Danse Macabre" z "Crystal Cable Arabesque" (2009 | Crystal Cable | CC200901) byla najednou živější, dramatičtější, bylo cítit tu obrovskou spoustu energie, kterou subwoofer i přes své nevelké rozměry dokáže napumpovat do prostoru. Neočekávejte suchou, semknutou údernost, spíše rozmáchlý, šťavnatý, plný bas.

Zajímavé bylo rozhodně i to, jak přítomnost či naopak nepřítomnost subwooferu v prostoru dokázala ovlivnit i podání prostoru v "Besame Mucho" z "Late Night Show Part II" od Wolfganga Puschniga a Lindy Sharrock. Hudba působila zemitěji a to nejen ve smyslu hutnějšího basu, ale také v tom, že vše bylo konkrétnější a lépe lokalizované, ať už dojem pramenil z čeho chtěl.

2017 02 28 TST Sumiko S 9 3

Co je ale bez diskuse největším přínosem Sumiko S.9, to je zdůraznění rytmu a naléhavosti, zdůraznění bohatosti a prostě pocit, že to šlape pěkně od podlahy. Ano, v Gilmourově "Rattle that lock" ze stejnojmenné desky (2015 | Columbia | 88875123262) mohla možná být basová linka o něco utaženější a s o něco přesnějšími konturami, nicméně nakažlivá basová radost, kterou umí Sumiko S.9 do reprodukce přidat, to je prostě paráda a vy najednou zjišťujete, že kultivovaný subwoofer umí zlepšit poslechový zážitek nemalou měrou.

Subwoofer Sumiko S.9 nás překvapil. Ne tím, že byl hezký, to se od produktů, na nichž se podílí Sonus faber tak nějak bere samo sebou. Překvapil nás tím, že s ohledem na cenu, kde ostatní většinou nabízí spíš stále ještě maličko uniformní bas, tam umí S.9 zahrát už se slušnou definicí a hlavně hluboko, s rozmáchlou, nakažlivou energií a výbušně, důrazně a hlavně barevně, umí svým charakterem podtrhnout rytmus, šťavnatost i muzikálnost přednesu a umí příjemně "normálně" doplnit v podstatě libovolné reprosoustavy. Sumiko S.9 je jednoduše hezký, zábavný a za dané peníze se jedná o víc než férovou nabídku - S.9 rozhodně není jen efektní "bum-bác box", naopak je to smysluplný basový partner pro každou místnost i žánr.

Kč 23 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi kultivovaný, kulatý bas

+ lehce vřelý, příjemný charakter

+ hodně solidní důraz a autorita

+ zvládá jít na svou velikost hodně hluboko

+ příjemně nenápadné a snadné zapadnutí do libovolného systému i prostoru

ZÁPORY

- LFE a linkový vstup mají citelně horší definici tónů

- využitelná je v praxi jen zhruba polovina hlasitosti, pak už je cítí limity

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: E.P. Audio | www.epaudio.cz 

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio