2020 04 30 TST AudioQuest Robin Hood 1

Americký AudioQuest patří mezi velké společnosti – nedávno „spolknul“ i výrobce reprosoustav GoldenEar, ale svou slávu si dobyl už chvíli potom, co firmu Bill Low v roce 1980 založil. Dnes už nejde jen o výrobu kabelů, v nabídce Američanů jsou také sluchátka, sluchátkové zesilovače / převodníky DragonFly či poslední dobou mimořádně úspěšné napájecí filtry řady Niagara. Značka je ale samozřejmě pořád hlavně výrobcem kabeláže a to s rozsahem od základních a snadno zaplatitelných modelů pro entry level hi-fi až po exotické a super drahé kabely, zapadající i do těch nejdražších systémů.

Někde uprostřed obou těchto extrémů se ve firemní nabídce nachází reproduktorový kabel Robin Hood, zařazený do druhé nejvyšší firemní řady Folk Hero (talent na bombastické názvy v AudioQuest rozhodně mají). Ten se nabízí ve verzi BASS, určené primárně do bi-wiringových / bi-ampingových aplikací pro středobasové a basové pásmo, nabízí se pak i ve verzi ZERO, o níž můžete říct, že je „celopásmová“.

Plochý, tlustý a tuhý kabel má zeleně žíhaný černý oplet, masivní Y rozdělovač před konci a také mimořádně robustní koncovky pájené za studena, všechno zhotovované ve výrobních kapacitách AudioQuest a dávající pocit, že své peníze investujete do kusu materiálu. Na povrchu kabelu najdete také charakteristickou krabičku systému DBS, který má za úkol stabilním napětím 72 V udržovat dobrou kondici dielektrika.

2020 04 30 TST AudioQuest Robin Hood 2

Konstrukce kabelu vychází z top modelů řady Mythical Creatures, používá však méně vodičů a tím krátí materiálové náklady a tedy i výslednou cenovku, alespoň tak to staví v AudioQuest. Bill Low a Garth Powell jako vůdčí osobnosti vývojové týmu zaměřili svou pozornost při vývoji na impedanční nesoulad zesilovače a zátěže reprosoustav. Proto najdete v přídomku názvu ono ZERO, odkazující na technologii, pomocí níž se – tedy samozřejmě dle tvrzení výrobce – podařilo odstranit jakoukoliv vlastní impedanci kabelu. Druhou „hlavní technologií“ má být systém potlačení a odstranění naindukovaného radiofrekvenčního rušení.

Nyní k důležité části. Vodiče použité v kabelu jsou měděné a chlubí se provedením Perfect-Surface Copper+. Jde o plný vodič s jednolitým povrchem bez nečistot, takže na něm nevzniká zkreslení způsobené vzájemným ovlivňováním jednotlivých lanek (a v AudioQuest říkají, že jde i o ovlivňování nečistotami na jejich povrchu).

2020 04 30 TST AudioQuest Robin Hood 3

Dalším pěšákem v boji proti zkreslení v kabelu je systém NDS, který sestává z několika vrstev stínění a sítě uhlíkových vláken, měnících naindukované vlnění v odpadní teplo. Systém DBS ještě navíc přidává funkci RF „pasti“, vyvinuté pro filtry Niagara a dále snižuje úroveň absorbovaného zkreslujícího radiofrekvenčního rušení.

Robin Hood ZERO jsme zkoušeli ve třech redakčních sestavách: místo Nordost Heimdall 2 s OPPO UDP-205, Norma Revo IPA-140 a Harbeth Monitor 30, místo Nordost Red Dawn s Cambridge CXC / ASUS Xonar Essence MUSES MKII a Grandinote Shinai na Fischer&Fischer SN-70, ale i s Teac NT-503, Emotiva XSP-1 a XPA-DR2 na KEF LS50 místo InAkustik LS-1603.

2020 04 30 TST AudioQuest Robin Hood 4

Rázné, houpavé hluboké tóny strun a těla kytary v „Let it rain“ Patricie Barber („The Dali CD Vol. 1“ | 2006 | Dali | 2006023) byly zřetelně tučnější než v podání InAkustik nebo Nordost, bas poctivě více dominoval, snad i díky tomu, že zabíral pěkně odspodu, jakoby spodní oktávy až trochu (leč ne nepřiměřeně) akcentoval. Měkkým tónům dodal AudioQuest nejen váhu, ale také pocit uvolněného prodýchání, je to bas mírně vřelý, ale bez pocitu vymyšlenosti, čitelnost je bezproblémová a kabel nesází tolik na dojem technicky přesné kontury, jako na takovou přirozenou organizovanost.

Robin Hood ZERO jako kdyby v každé ze sestav uklidňoval, platilo to i pro hlas Doris Day v „Penny from Heaven“ („Diamond Voices of the Fifties“ | 2015 | STS Digital | STS-6111140). Žádné napětí, jen lehkost a uvolněnost, s níž se plasticky vykreslený, nestresovaný hlas nesl prostorem. Kabel se pocitově nijak zásadně neprosazuje, ale s ním je zvuk jaksi bohatší, „krásnější“, barevnější, jakoby nesl přirozenost nástrojů i hlas s jakousi noblesní samozřejmostí.

2020 04 30 TST AudioQuest Robin Hood 6

U rázných činelů bylo ve „Spinning Wheel“ od Blood, Sweat & Tears („Blu-spec CD – Feel the difference“ | 2009 | SONY | SICP 20048-9) Robin Hood ZERO zklidnil tu „hranu“, ten tvrdý, až lehce nekompromisní pocit nahrávky, průzračnost a konkrétnost nástrojů ale zůstala zachována včetně té lehké stopy „lesklosti“, kterou tento netypický CD formát má. Celkově je ale znát, že kabel je „nohama na zemi“, že do výsledné zvukové charakteristiky vlastně příliš nevstupuje. Ani v nejenergičtějších pasážích s nejdivočejším cinkotem nebyla přítomná žádná útočnost nebo naopak pocit éterického „vyhlazení“.

Robin Hood ZERO nabízí velký zvuk, který jako kdyby nakynul, zvětšil měřítko – v „Danse Macabre“ Camille Saint-Saënse („Crystal Cable Arabesque“ | 2009 | Crystal Cable | CC 200901) se nekonala efektně nabubřelá dynamičnost, ale přesto cítíte, že je tu velmi důstojný nadhled a že kabel nijak nedusí schopnosti systému. Zvuk opět hlavně „dýchá“, je to mohutnější, robustnější reprodukce, mocný zvuk, který plyne a když má zabrat, tak opravdu zabere – je to trochu jako šlápnout na plyn v autě s obrovským motorem: chvíli to trvá, ale síla, která se probudí je působivá.

2020 04 30 TST AudioQuest Robin Hood 8

Přestože Robin Hood ZERO má svůj přítomný charakter, nezdá se, že by nějak dominoval reprodukci nebo že by „kalil vodu“ – třeba v „Symfonii č. 8 v G-dur op. 88“ Antonína Dvořáka (RSO Berlin | „pure music ONE“ | 2008 | AUDIO | 03-08) vždy jasně dominoval charakter té které sestavy, společným rysem pak bylo spíš určitě uvolnění. Dostupnost detailů s tímto kabelem se jeví méně „napřímo“, ale bez problémů – i ambientní ruchy a jemnůstky působí přesvědčivě, čitelně a chce se říct přirozeně zasazené do kontextu.

Vícekrát zdůrazněný pocit „nadechnutí“ platil také u vnímání prostorové scény v „Quiet Corners and Empty Spaces“ od The Jayhawks („AUDIOphile Pearls Vol. 17“ | 2016 | AUDIO | 06-16) – po zapojení Robin Hood ZERO se zvuk trochu zvětšil, byl bohatší a přitom mu zůstal řád a bezproblémové rozčlenění. Cítíte, že všechno dění má své místo a že kabel příkladně udržuje organizovanost, definovanou zesilovači.

2020 04 30 TST AudioQuest Robin Hood 5

„Flight of the Cosmic Hippo“ Bély Flecka („Extended Dynamic Experience 4“ | 2015 | STS Digital | STS-6111145) plynula ve velkém stylu, sytá, posazená na šťavnaté, mručivé basové lince, které AudioQuest dodal na objemu. Rytmus skladby je uvolněný, prim hraje plynulost a klid, přitom ale vnímáte, že timing je prostě dobrý, hudba není „rozostřená“. Vlastně se díky Robin Hood ZERO cítíte při poslechu více v klidu, je to příjemnější a samozřejmější zážitek.

Reproduktorové (ale vlastně i napájecí) kabely nejnovější generace se u AudioQuest daří navrhovat nebývale dobře a jsou hodné pozornosti i v segmentu s prémiově nasazeným cenovkami. Pokud tak máte sestavu a rozpočet, které proporčně odpovídají kategorii (což by tak orientačně mohlo znamenat jeden komponent za 100 000,- a více), můžete Robin Hood ZERO rozhodně zařadit na svůj seznam kabelů, jejichž vyzkoušení by vám nemělo uniknout. Kabel je pěkně zpracovaný, ale hlavně kamkoliv byl připojen, tam vnesl klid, nadhled a takový ten pocit luxusního zvuku, který je příjemné poslouchat a který k vám promlouvá s nadhledem a pohodou. Robin Hood ZERO jednoznačně není levný, ale stejně jednoznačně je také výborný.

Kč 45 720,- (2 m)

Kč 54 580,- (3 m)

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ bytelné provedení

+ tučný, pořádně energický bas

+ ve všech sestavách pěkný zvuk

+ pocit, že hudba plyne s řádným objemem a „neustrašená“

+ pocitově se téměř „nevměšuje“ do výsledné charakteristiky

ZÁPORY

- cenovka je poměrně šťavnatá

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN - Štědré Vánoce

GMG Power

KEF LS50 Meta

200 200 epaudio

AV Center

AVITSmart | Audio Rent

200 200 horn

200 200 audiocenter

maranz model30

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
GMG HH-C01 [1]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
Roon

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.52
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio