2020 04 30 TST AudioQuest Robin Hood 1

Americký AudioQuest patří mezi velké společnosti – nedávno „spolknul“ i výrobce reprosoustav GoldenEar, ale svou slávu si dobyl už chvíli potom, co firmu Bill Low v roce 1980 založil. Dnes už nejde jen o výrobu kabelů, v nabídce Američanů jsou také sluchátka, sluchátkové zesilovače / převodníky DragonFly či poslední dobou mimořádně úspěšné napájecí filtry řady Niagara. Značka je ale samozřejmě pořád hlavně výrobcem kabeláže a to s rozsahem od základních a snadno zaplatitelných modelů pro entry level hi-fi až po exotické a super drahé kabely, zapadající i do těch nejdražších systémů.

Někde uprostřed obou těchto extrémů se ve firemní nabídce nachází reproduktorový kabel Robin Hood, zařazený do druhé nejvyšší firemní řady Folk Hero (talent na bombastické názvy v AudioQuest rozhodně mají). Ten se nabízí ve verzi BASS, určené primárně do bi-wiringových / bi-ampingových aplikací pro středobasové a basové pásmo, nabízí se pak i ve verzi ZERO, o níž můžete říct, že je „celopásmová“.

Plochý, tlustý a tuhý kabel má zeleně žíhaný černý oplet, masivní Y rozdělovač před konci a také mimořádně robustní koncovky pájené za studena, všechno zhotovované ve výrobních kapacitách AudioQuest a dávající pocit, že své peníze investujete do kusu materiálu. Na povrchu kabelu najdete také charakteristickou krabičku systému DBS, který má za úkol stabilním napětím 72 V udržovat dobrou kondici dielektrika.

2020 04 30 TST AudioQuest Robin Hood 2

Konstrukce kabelu vychází z top modelů řady Mythical Creatures, používá však méně vodičů a tím krátí materiálové náklady a tedy i výslednou cenovku, alespoň tak to staví v AudioQuest. Bill Low a Garth Powell jako vůdčí osobnosti vývojové týmu zaměřili svou pozornost při vývoji na impedanční nesoulad zesilovače a zátěže reprosoustav. Proto najdete v přídomku názvu ono ZERO, odkazující na technologii, pomocí níž se – tedy samozřejmě dle tvrzení výrobce – podařilo odstranit jakoukoliv vlastní impedanci kabelu. Druhou „hlavní technologií“ má být systém potlačení a odstranění naindukovaného radiofrekvenčního rušení.

Nyní k důležité části. Vodiče použité v kabelu jsou měděné a chlubí se provedením Perfect-Surface Copper+. Jde o plný vodič s jednolitým povrchem bez nečistot, takže na něm nevzniká zkreslení způsobené vzájemným ovlivňováním jednotlivých lanek (a v AudioQuest říkají, že jde i o ovlivňování nečistotami na jejich povrchu).

2020 04 30 TST AudioQuest Robin Hood 3

Dalším pěšákem v boji proti zkreslení v kabelu je systém NDS, který sestává z několika vrstev stínění a sítě uhlíkových vláken, měnících naindukované vlnění v odpadní teplo. Systém DBS ještě navíc přidává funkci RF „pasti“, vyvinuté pro filtry Niagara a dále snižuje úroveň absorbovaného zkreslujícího radiofrekvenčního rušení.

Robin Hood ZERO jsme zkoušeli ve třech redakčních sestavách: místo Nordost Heimdall 2 s OPPO UDP-205, Norma Revo IPA-140 a Harbeth Monitor 30, místo Nordost Red Dawn s Cambridge CXC / ASUS Xonar Essence MUSES MKII a Grandinote Shinai na Fischer&Fischer SN-70, ale i s Teac NT-503, Emotiva XSP-1 a XPA-DR2 na KEF LS50 místo InAkustik LS-1603.

2020 04 30 TST AudioQuest Robin Hood 4

Rázné, houpavé hluboké tóny strun a těla kytary v „Let it rain“ Patricie Barber („The Dali CD Vol. 1“ | 2006 | Dali | 2006023) byly zřetelně tučnější než v podání InAkustik nebo Nordost, bas poctivě více dominoval, snad i díky tomu, že zabíral pěkně odspodu, jakoby spodní oktávy až trochu (leč ne nepřiměřeně) akcentoval. Měkkým tónům dodal AudioQuest nejen váhu, ale také pocit uvolněného prodýchání, je to bas mírně vřelý, ale bez pocitu vymyšlenosti, čitelnost je bezproblémová a kabel nesází tolik na dojem technicky přesné kontury, jako na takovou přirozenou organizovanost.

Robin Hood ZERO jako kdyby v každé ze sestav uklidňoval, platilo to i pro hlas Doris Day v „Penny from Heaven“ („Diamond Voices of the Fifties“ | 2015 | STS Digital | STS-6111140). Žádné napětí, jen lehkost a uvolněnost, s níž se plasticky vykreslený, nestresovaný hlas nesl prostorem. Kabel se pocitově nijak zásadně neprosazuje, ale s ním je zvuk jaksi bohatší, „krásnější“, barevnější, jakoby nesl přirozenost nástrojů i hlas s jakousi noblesní samozřejmostí.

2020 04 30 TST AudioQuest Robin Hood 6

U rázných činelů bylo ve „Spinning Wheel“ od Blood, Sweat & Tears („Blu-spec CD – Feel the difference“ | 2009 | SONY | SICP 20048-9) Robin Hood ZERO zklidnil tu „hranu“, ten tvrdý, až lehce nekompromisní pocit nahrávky, průzračnost a konkrétnost nástrojů ale zůstala zachována včetně té lehké stopy „lesklosti“, kterou tento netypický CD formát má. Celkově je ale znát, že kabel je „nohama na zemi“, že do výsledné zvukové charakteristiky vlastně příliš nevstupuje. Ani v nejenergičtějších pasážích s nejdivočejším cinkotem nebyla přítomná žádná útočnost nebo naopak pocit éterického „vyhlazení“.

Robin Hood ZERO nabízí velký zvuk, který jako kdyby nakynul, zvětšil měřítko – v „Danse Macabre“ Camille Saint-Saënse („Crystal Cable Arabesque“ | 2009 | Crystal Cable | CC 200901) se nekonala efektně nabubřelá dynamičnost, ale přesto cítíte, že je tu velmi důstojný nadhled a že kabel nijak nedusí schopnosti systému. Zvuk opět hlavně „dýchá“, je to mohutnější, robustnější reprodukce, mocný zvuk, který plyne a když má zabrat, tak opravdu zabere – je to trochu jako šlápnout na plyn v autě s obrovským motorem: chvíli to trvá, ale síla, která se probudí je působivá.

2020 04 30 TST AudioQuest Robin Hood 8

Přestože Robin Hood ZERO má svůj přítomný charakter, nezdá se, že by nějak dominoval reprodukci nebo že by „kalil vodu“ – třeba v „Symfonii č. 8 v G-dur op. 88“ Antonína Dvořáka (RSO Berlin | „pure music ONE“ | 2008 | AUDIO | 03-08) vždy jasně dominoval charakter té které sestavy, společným rysem pak bylo spíš určitě uvolnění. Dostupnost detailů s tímto kabelem se jeví méně „napřímo“, ale bez problémů – i ambientní ruchy a jemnůstky působí přesvědčivě, čitelně a chce se říct přirozeně zasazené do kontextu.

Vícekrát zdůrazněný pocit „nadechnutí“ platil také u vnímání prostorové scény v „Quiet Corners and Empty Spaces“ od The Jayhawks („AUDIOphile Pearls Vol. 17“ | 2016 | AUDIO | 06-16) – po zapojení Robin Hood ZERO se zvuk trochu zvětšil, byl bohatší a přitom mu zůstal řád a bezproblémové rozčlenění. Cítíte, že všechno dění má své místo a že kabel příkladně udržuje organizovanost, definovanou zesilovači.

2020 04 30 TST AudioQuest Robin Hood 5

„Flight of the Cosmic Hippo“ Bély Flecka („Extended Dynamic Experience 4“ | 2015 | STS Digital | STS-6111145) plynula ve velkém stylu, sytá, posazená na šťavnaté, mručivé basové lince, které AudioQuest dodal na objemu. Rytmus skladby je uvolněný, prim hraje plynulost a klid, přitom ale vnímáte, že timing je prostě dobrý, hudba není „rozostřená“. Vlastně se díky Robin Hood ZERO cítíte při poslechu více v klidu, je to příjemnější a samozřejmější zážitek.

Reproduktorové (ale vlastně i napájecí) kabely nejnovější generace se u AudioQuest daří navrhovat nebývale dobře a jsou hodné pozornosti i v segmentu s prémiově nasazeným cenovkami. Pokud tak máte sestavu a rozpočet, které proporčně odpovídají kategorii (což by tak orientačně mohlo znamenat jeden komponent za 100 000,- a více), můžete Robin Hood ZERO rozhodně zařadit na svůj seznam kabelů, jejichž vyzkoušení by vám nemělo uniknout. Kabel je pěkně zpracovaný, ale hlavně kamkoliv byl připojen, tam vnesl klid, nadhled a takový ten pocit luxusního zvuku, který je příjemné poslouchat a který k vám promlouvá s nadhledem a pohodou. Robin Hood ZERO jednoznačně není levný, ale stejně jednoznačně je také výborný.

Kč 45 720,- (2 m)

Kč 54 580,- (3 m)

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ bytelné provedení

+ tučný, pořádně energický bas

+ ve všech sestavách pěkný zvuk

+ pocit, že hudba plyne s řádným objemem a „neustrašená“

+ pocitově se téměř „nevměšuje“ do výsledné charakteristiky

ZÁPORY

- cenovka je poměrně šťavnatá

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

XAVIAN XN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

Marantz Hi-Fi / AV TradeUp

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

HIFI GUIDE

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
SOtM sPS-500 [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor HiFi ROSE - streamery Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies