2015 12 15 TST AQ Tango 85 1

Česká firma AQ je jedním z nemnoha zavedených výrobců hi-fi v České republice. Jejich reprosoustavy jsou známy svou cenovou dostupností. Protože mnoho našich čtenářů, zdá se alespoň podle častých dotazů, touží po pořízení finančně dostupných třípásmových reprosoustav, jednou z velmi mála možných variant v podobě regálovek je právě produkt od AQ - středně velký model Tango 85.

Tango 85 jsou vyrobeny z MDF desek o tloušťce 1,6 cm a potaženy vinylem se zřetelným reliéfem, jejich vizuální ladění se nedá nazvat jinak než ortodoxní. Zhruba 8,5 kg vážící reprosoustavy zaberou prostor 42 x 25,4 x 26 cm (v x š x h), což už není úplně málo, ale 17,5 litru vnitřního objemu už slibuje plnější zvuk. Čelní stěna je mírně "vpadlá", takže průzvučná krycí mřížka nevyčuhuje před ozvučnici.

2015 12 15 TST AQ Tango 85 2

Vše, co vyzařuje, najdeme na tomto modelu vepředu, takže bude možné je umístit i relativně blízko zadních zdí a to bez rizika vzniku hučení z bassreflexu. I ten se totiž vešel ke třem měničům dopředu. Protože ani tam ale prostoru není nadbytek, výškový a středotónový měnič jsou napůl spíše vedle sebe než pod sebou, stejně tak i plastový nátrubek bassreflexu. Basový měnič pak zabírá na šířku i výšku celou spodní polovinu přední stěny.

Na zadní straně najdete pouze nálepku s technickými parametry a jedním párem pérových reprosvorek v mělké plastové vaničce, k nimž lze přivést signál pouze vodičem bez koncovek.

Reprosoustavy jsou odshora dolů osazeny měniči taiwanské firmy Lyeco. Basový má průměr 8 palců, středotónový 4 palce a výšková kopulka 0,5 palce. O konkrétních materiálech se v produktovém listu blíže nedočtete, ale zdá se, že jde o polypropylen u basů, lakovaný papír u středů, u tweeteru pak o hedvábí.

2015 12 15 TST AQ Tango 85 3

Tango 85 jsou koncipovány jako třípásmové s přechodovými frekvencemi na úrovni 1 kHz a 2,5 kHz, kdy je dělí pasivní výhybka 1. řádu se strmostí 6 dB / oktáva. Výhybky jsou osazeny slušnými komponenty a pájeny metodou D2D s nízký přechodovým odporem. Tango 85 jsou také docela citlivé, 88 dB / m / W nebude náročné ani pro slabší zesilovače, impedance je deklarována na úrovni 8 Ohm. V tolerančním pásmu +/- 8 dB mají Tango 85 hrát v rozsahu 40 - 20 000 Hz, tedy na danou cenovou třídu velmi hluboko.

AQ Tango 85 jsme poslouchali na tradičních sestavách Naim Nait XS / Naim CD5si a Cambridge CXA80 / Cambridge CXC, do kterých vstupoval ještě ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, ale také na Advance Acoustic Xi-120, Norma Revo IPA-70B či Block V250. Analogovou cestu zajišťoval VPI Scout Junior a phono Naim Stageline, streaming pak zase jistil Denon DNP-730AE. Porovnávalo se s Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Audiovector SR-3 Avantgarde Arreté nebo ELAC FS 507 VX-JET. Propojeno bylo ZenSati Authentica či TelluriumQ Silver a Black.

2015 12 15 TST AQ Tango 85 4

Mnoho čtenářů se ptalo, zda třípásmová koncepce a tedy pro každé pásmo dedikovaný měnič, bude hrát hlouběji, lépe a konkrétněji, než dvoupásmovky stejné cenové třídy. Inu, nebude, jak se zdá. Teoretickou výhodu oddělených měničů tu kompenzuje složitější výhybka i nutnost nakoupit za podobné peníze ne dva, ale tři měniče.

Kontrabas v "The Beat Goes On" od Pat Barber měl zredukovanou hlavně váhu a objem, byť i hluboké tóny se Tango 85 snaží alespoň naznačit. Nepouští se ale tam, kde by už pokus o reprodukci vedl k přetížení měničů a výraznému zkreslení reprodukce. Přes použití velkého měniče vás tak Tango 85 basem nezahltí, ale už vám dají hluboké basy alespoň ochutnat, nejsou to jen duté a ploché informace, jakkoliv je dění poplatné cenové třídě. Chtít byste tak mohli hlavně více energie, na druho stranu je díky celkovému naladění překvapivě solidní definice tónů.

2015 12 15 TST AQ Tango 85 5

Hlas Cary Dillon v "The Parting Glass", druhé písni živého záznamu "Live at the Grand Opera House" zazněl slušně čistě a celkem též pevně, jakkoliv bez pocitu hlubokého prokreslení či tělesnosti. Podání bylo trochu věcné, hlas také nijak nevynikal před ostatní dění v nahrávce, na to mu chyběla plasticita i zaostření. Nebyl však zapadlý a už mu šlo slušně rozumět. Tango 85 jsou zjevně nastaveny ke klidné reprodukci s maximální možnou snahou o zachování čitelnosti zvuku v rámci kategorie.

Činely a vibrafon v notoricky známé "Misery" z "Unauthorized" od Dave´s True Story zněly trochu dominantně a lehce panovačně, jejich tóny spíše trochu kratší a bez dlouhého dozvuku, nicméně s ohledem na cenu lze určitě pochválit jejich rozlišení a oddělení, ševel metličky je sice stále víceméně jednolitý, ale už ho není možné zaměnit s šumem. Úder do činelu se pak zdál skutečně slušně podaný, zřetelný a znělý, opět ale spíše čistý a věcný, než kdovíjak jiskrný.

2015 12 15 TST AQ Tango 85 6

Dynamický potenciál musíte v AQ Tango 85 trochu probudit, s úplně základní elektronikou je to projev odpovídající cenové třídě, nicméně s alespoň trochu lepším zesilovačem už to začíná být vlastně docela slušné. Na tak dostupné reprosoustavy dokázaly Tango 85 celkem prožít reprodukci Haydnova "Smyčcového kvarteta v D, op. 76, č. 5" v podání Engegardkvartetten. Tedy ne snad, že by vás uzemnily dramatickou dynamikou nebo důrazností, to ne, ale na druhou stranu se drží v mezích rozumu a hrají s důrazem na maximální možnou čistotu, hrají snad o trochu tenčeji, ale zvuk už není prázdný a "dutý". Smyčce už začínají mít i tlak a tah na branku.

Schopnost nenechat se za žádný okolností zahltit byla cenná i pro vyznění detailů. V "Like Minds" ze stejnojmenné desky Garyho Burtona se ukázalo, že Tango 85 nevytváří nepřehlednou zvukovou kouli a i když nejsou určeny k proniknutí do nejjemnějších nuancí dozvuků doprovodných nástrojů a ukázání pohybu prstů po klaviaturách a hmatnících, udrží v dění celkem pořádek a udrží vaší pozornost u základních linek jednotlivých nástrojů. Vzhledem ke kontextu ceny to je velmi dobrý výsledek.

2015 12 15 TST AQ Tango 85 7

Tango 85, snad díky jejich koncepci, není jednoduché umístit správně, respektive ideálně vzhledem k prostoru. Mohou sice být dost blízko zadní stěny a na jejich projev to nemá v podstatě žádný vliv, roli však hraje jejich výšková pozice i natočení, stejně tak vzdálenost od vás i mezi nimi a budete si tak muset pohrát s jejich optimální pozicí. Není to však tím, že by hrály vysloveně směrově, spíše souladem. V "Too Darn Hot" Elly Fitzgerald tak ale dokázaly reprosoustavy po náležitém pošoupání v prostoru nabídnout citelné oddělení jednotlivých hráčů a rozumnou lokalizaci, byť veškeré dění se odehrávalo v jedné linii mezi reprosoustavami.

V "Los" od Rammstein se zdálo, že třípásmové, středně velké Tango 85 umí hrát i vcelku sebevědomě. I když konkrétnost basové linky byla spíše adekvátní, než skvělá, vyznění i přes nádech lehké tvrdosti nebylo vůbec špatné. Rytmus vlastně docela ušel, objem zvuku byl spíše menší, ale zase a znovu je třeba říct, že Tango 85 se snaží o čistotu, kontrolu a čistotu, ne o efektní drama. Slušný byl pak rytmus, hudba nebyla nudná a plochá.

2015 12 15 TST AQ Tango 85 8

Třípásmovky AQ Tango 85 nemohou za dané peníze nabídnout žádné zázraky, navíc potvrzují, že za obdobné peníze můžete mít přesnější, zaostřenější zvuk, byť patrně s o něco menším objemem basu. Tři pásma jsou už prostě trošku složitá jak na volbu měničů, tak na uřízení ceně odpovídající základní elektronikou, tak na vtěsnání do poslechového prostoru. Pokud čekáte mohutný zvuk a zavalení basem, asi vás zklameme - Tango 85 jsou (naštěstí) laděny spíše audiofilským uchem, nepřehnaně a tak, aby hrály sice jednodušeji a věcněji, ale zato ne hrubě a ne nad své možnosti, takže se nesetkáte s mohutnými zkresleními, přetížením měničů a dalšími radostmi levných konstrukcí, které se snaží působit zvukovými efekty jako výrazně dražší a větší modely. Tango 85 jsou dobře zvládnutým kompromisem a jednou z rozumných cest, jak se za velmi málo peněz ponořit do hudby, byť dle našeho názoru v nejlevnějších kategoriích nejlépe budou fungovat kompaktní dvoupásmovky, čehož dokladem je ostatně i výrobní program samotných AQ.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2015 12 15 TST AQ Tango 85 m1

Naměřená frekvenční charakteristika odhaluje o něco méně energické střední pásmo a reálný nástup reprodukce někde na hranici 60 Hz. Samo o sobě je ale střední pásmo v kontextu třídy rovné, stejně jako výškové pásmo. Je ale pravděpodobné, že dvoupásmová koncepce bude mít ve stejné ceně vyrovnanější charakteristiku - viz třeba firemní Wega 52.

2015 12 15 TST AQ Tango 85 m2

Impedanční křivka se drží úrovně 5 Ohm, místy padne až na 4 Ohmy, ale je zcela prostá jakýchkoliv excesů, což v rámci cenové kategorie rozhodně není zlé.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ × ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 6 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nesnaží se hrát nač fyzicky nemají

+ atraktivní cena

+ pocitově slušně propojené frekvenční pásmo

+ zdá se, že mají slušné množství basů

ZÁPORY

- vypadají tak trochu obyčejně

- za stejné peníze koupíte audiofilštější dvoupásmové regálovky

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies