2016 11 01 TST Elfton Magion 1

Malí výrobci reprosoustav jsou jedním z typickým rysů kolébky hi-fi - Velké Británie. Právě na jejich tradici a styl navazuje i malý český výrobce Elfton, sídlící pár kilometrů jihozápadně od Prahy. Jde o značku mladou, vlastně tak mladou, že na vizitkách dosud zasychá lak - vznikla totiž začátkem roku 2016, byť všichni zúčastnění prý mají léta zkušeností s výrobou reprosoustav v jiných firmách a projektech.

Eflton se také chlubí tím, že vývoj probíhá po tradičním britském způsobu, tedy nejen měřením, ale i ušima. Veškerá výroba pak probíhá kusově, plně ručně a veškerý vývoj kromě hlavní postavy projektu Jana Otta usměrňují Pravoslav Kohout z časopisu Harmonie (u modelu Magion) a Tomáš Dvořák, hudebník známý pod pseudonymem Floex (u modelu Mignon).

Stěžejním modelem katalogu je podlahový Magion, které se hlásí k více než čtyři dekády starému konceptu Dynaco A-25, ale v jejich provedení lze dohledat ideje vintage ostrovní produkce obecně.

2016 11 01 TST Elfton Magion 2

Jméno Magion pak zase odkazuje na vesmír (pomineme-li osmdesátový dětský televizní pořad), respektive na soustavu družic, zkoumajících MAGnetické pole a IONtové pole kolem planety a které jsou produktem československého vesmírného programu (nevěděli-li jste, že nějaký takový program existoval, pak ano - skutečně existoval a družice Magion startovaly na oběžnou dráhu až do roku 1996).

Vzhled Magionů ale žádnou spojitost s vesmírem ani futuristickými pocity nenabízí - jde o reprosoustavy toho nejklasičtějšího stylu, o nichž kdyby vám někdo řekl, že je vyrobili v 70. letech, nebudete mít problém tomu věřit.

2016 11 01 TST Elfton Magion 3

Celá ozvučnice je kvůli vespod umístěným hliníkovým bassreflexovým nátrubkům zvednutá na čtveřici hliníkových nožek poměrně hodně vysoko nad podlahu (konkrétně 16 cm), horní strana tak dosahuje výšky 93 cm. Podsaditá skříň z překližek pak má šířku 39 cm a hloubku 23 cm (u horní hrany) až 40 cm (u spodní hrany) - přední stěna ubíhá směrem vzad kvůli časovému sladění měničů a eliminaci stojatého vlnění uvnitř skříně. Použitá překližka je z baltské břízy a má proměnnou tloušťku od 2,1 do 4,2 cm, díky čemuž hmotnost reprosoustav dosahuje 24 kg.

Výrobce deklaruje, že stvořil model Magion, aby dosáhl ideální impulsní odezvy a dlouhodobé lehkosti poslechu. Také říká, že se podobně jako u vizuálního návrhu držel klasických receptů - reporoustavy jsou dvoupásmové, osazené měniči velmi blízko u sebe a kombinující desetipalcový Seas s papírovou membránou, který v Elftonu významně modifikují - jednak odstraňují vrchlík a nahrazují ho laděným, výrazným, červeně nebo černě lakovaným fázovým nástavcem vlastní výroby a jednak přidávají do motoru druhý magnet. Zajímavé je i opravdu mohutné měkké zavěšení. Kousek nad tímto reproduktorem je v poměrně výrazném zvukovodu uložený tweeter Scan Speak Classic 9500 s textilní kopulkou; v Elftonu z něj odstraňují ferrofluid. Zmíněný zvukovod je kvůli maximální pevnosti vysypaný olověnými broky v antirezonanční hmotě. Oba měniče jsou ještě dále podloženy bitumenovou antirezonanční páskou, zabraňující přenosu rezonancí z košů do korpusu ozvučnice.

2016 11 01 TST Elfton Magion 4

Výhybka prvního řádu dělí oba měniče na úrovni 1 800 Hz, najdete zde kondenzátor Mundorf Supreme, paralelně spojený s dalším kondenzátorem, tentokrát s teflonovým dielektrikem. Propojovací kabeláž značky Jantzen je z postříbřené mědi v teflonovém dielektriku.

Když jsme u technických parametrů - nominální impedance činí 8 Ohm, citlivost nadprůměrných 91 dB / 2,83 V / m a výrobce slibuje odvážný rozsah 30 - 20 000 Hz (bez udání tolerance).

2016 11 01 TST Elfton Magion 5

Elfton Magion jsme poslouchali na redakčních sestavách Naim Nait XS + Naim FlatCap XS s OPPO BDP-105D a Cambridge CXA80 s Cambridge CXC, dostalo se ale i na set Quad Artera Play a Quad Artera Stereo či Marantz PM6006 s Marantz CD6006. Porovnávalo se s Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Xavian Premio nebo PMC twenty.22 a AQ Passion Teen. Použité byly kabely od značek KrautWire, ZenSati Authentica, nebo třeba filtr IsoTek EVO3 Solus.

Když se svým kontrabasem zabrnkal Charlie Haden ve "Spiritual" z desky "Beyond the Missouri Sky" (1997 | Verve | 537 130-2), bas byl příjemně cítit (byť při "popůlnočních" šeptavých hlasitostech o něco méně) a dokázal brouknout a přenést impuls.Váha nástroje nebyla zase tak ohromující, zato kontrola a definice byla lepší, než by se na takhle velký měnič dalo očekávat - kontury jsou zřetelné a oddělení tónů dobré, zvuk je laděn spíše decentním způsobem, ale zato oceníte konkrétní, vlastně jaksi civilně a přirozeně kontrolovaný bas.

2016 11 01 TST Elfton Magion 6

Příjemně (a ne úplně málo) nás překvapilo, jak suverénně si na svou cenovou třídu (a na takovou koncepci) Magion poradily se středním pásmem. Hlas i nástroje v Rózsově "Eat the Sun, part I" z "Under My Spell" (2009 | Pavián Records | PM0042-2) byl přednes plný a velmi bohatý, barevný, přes trochu měkčí celkové vyznění ale kupříkladu žestě měly skvělý důraz, výbušnost a říz - i když sbor ještě nebyl rozdělený na jednotlivé hlasy, ale byl spíše kompaktním celkem, čistota, otevřenost a přehlednost si zaslouží za dané peníze rozhodně pochvalu, Magion fungují jak mají. Pravda, hlas sólistky mohl být vytažený ještě kousek více dopředu, o něco dominantnější, ale určitě se mezi nástroji ani v dramatičtějších pasážích neztrácel, srozumitelnost pak už byla velmi dobrá - podání hlasů mělo vysloveně anglický šmrnc.

Cinkot vibrafonu v "Ralph´s New Blues" od The Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530) byl výrazně znělý, jeho dozvuk pak ve vzduchu držel dlouho a jistě. Výšky obecně, zde třeba spolu s činely, byly živější, nikoliv však ostré, jen energičtější. Jejich vyznění lze opět celkem dobře charakterizovat jako víceméně civilní, ale dobře zapadající do sytějšího, barevnějšího podání celku. Na šumění činelů v pozadí bylo cítit, že chybí kousek jejich "hmoty", že jde o trochu lehčí ševelní, ale už se začal objevovat průběh dobře ohraničených tónů a tedy vše bylo pěkně přehledně.

2016 11 01 TST Elfton Magion 7

I na velkém orchestrálním materiálu typu Mussorgského "Velké brány kyjevské" z "Crystal Cable Arabesque" (2009 | Crystal Cable | CC200901) se Elfton Magion snažily udržet svůj velký, plný zvuk, byť tady jsou cítit jisté limity - jakkoliv máte pocit důraznosti a autoritativnosti, kontroly přednesu, fyzický tlak už vám Magion tak úplně nedopřejí a rozměry orchestru už v realistické plnosti nenačrtnou, byť je reprodukce pod solidní kontrolou - platí to navíc pro zkoušené kombinace s tranzistory, výrobce říká, že kombinace s "lampou" (zejména prý SET triody 845i ve třídě A) tento pocit eliminuje. Zvuku jednoduše pro velké orchestrální skladby chybělo v našich podmínkách více váhy a schopnost "vybuchnout", byť makrodynamika je rozhodně na poměry kategorie fajn - sebejistěji se ale Magion cítí u komorní klasiky nebo třeba moderní hudby.

Co nelze nepochválit, to je rozlišení - v "Puer natus est nobis" od Benediktýnů z kláštera Santo Domingo de Silos ("Chant" | 1994 | MFSL | UDCD 725) sice byly trochu zjemnělé sykavky, lehce omezující celkovou autenticitu syrového chrámového prostředí, ale jinak už sbor působil celkem slušně prokresleně, bylo v něm možné rozeznat povícero hlasů a dokonce i echo studeného kamenného prostoru tu sem tam problesklo. Magion nejsou analytické monitory, ale působí přirozeným, čistým a již dospělým dojmem.

Skvěle se (po správném, byť nijak zásadně náročném ustavení v prostoru, kde není potřeba příliš dbát na nic krom délek stran poslechového trojúhelníku) Magion vypořádaly s podáním prostoru, kde máte pocit, že to mají Elfton až nečekaně "v ruce". "Tojours" od Sabiny ("Collected_01" | 2015 | Naim Audio | naimcd215) se rozprostřela pevně a sebejistě mezi ozvučnicemi v pravolevém, ale i předozadním směru, bylo to vzdušné a dobře uspořádané, byť se stále maličko citelným těžištěm vprostředku. Navíc i v divočejších chvílích ve skladbě zůstává přehled a je znát, že Elfon neztrácí jistotu, což se dobře poslouchá.

Pustíte-li si něco jako "The bravery of being out of range" Rogera Waterse ("Amused to death" | 1992 | Columbia | 468761 2) a udržíte hlasitost na nižších až středních úrovních (protože Elfton Magion mají na koncertní vyřvávání příliš noblesní charakter), hudba plyne - a plyne příjemně, zejména díky sytosti, trochu vřelejší tonalitě a celkové uvolněnosti. Líbil se nám i celkový citelný drajv, byť Magiony nejsou klasická "rocková bedna".

2016 11 01 TST Elfton Magion 9

Elfton Magion z českých luhů a hájů není reprosoustava pro každého, je to taková zvláštnůstka, takový hold tradici britského zvuku a estetiky, který se však povedl - tedy pokud se v jeho hodnotách shlédnete. Magion se nesnaží oslovit každého, ale naopak prezentují nápad a pocit bez ohledu na současné trendy, což je také chvályhodné a hodné podpory. Pokud se jejich estetika "vejde" do vašeho vkusu, seznáte i solidní řemeslné zpracování, zejména pak u příplatkové varianty s kónickými nohami a hlubokým lakem, která přistála u nás na poslech. Ve zvuku pak cítíte, že Magion vyrábí někdo s přesvědčením a odhodláním, byť výsledek má některé své limity, zejména pak to, že se nehodí na hlasité hraní, že je možná lepší neposlouchat při takové hlasitosti moc často velké orchestrální celky (zato jinak můžete v podstatě cokoliv, Magion jsou tolerantní) a že bude stát za to pečlivě je spárovat s elektronikou - výrobce doporučuje zesilovače elektronkové, my obecně o něco měkčího, "netechnického" charakteru. Za první pokus nicméně do Elftonu putuje pochvala a pokud máte rádi "britskost", zkuste si Magion poslechnout jakožto příjemné a zajímavé vybočení z dnešní čím dál unifikovanější produkce.

2016 11 01 TST Elfton Magion 15

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2016 11 01 TST Elfton Magion m1

Spíše než na slibovaných 30 Hz začínají Magion v reálném světě hrát na 40 Hz, i tak je to nicméně solidní výsledek. A i když nejde o studiově "jako-když-střelí" rovnou křivku, její vyrovnanost je na danou třídu naprosto neproblematická. 

2016 11 01 TST Elfton Magion m2

Ani impedanční křivka nevykazuje žádný známky toho, že by měly reprosoustavy jakkoliv potrápit zesilovač, pod 5 - 6 Ohm neklesnou, špičky nejsou prudké a fáze je též "bezpečná" - rozehrávat se tedy budou snadno, jak ostatně potvrdil i poslech.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 59 000,-

Kč 69 000,- - hluboký lak a kónické nohy

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkné zpracování (u testované verze s příplatkovým lakem a nohami)

+ snadno se rozehrávají (snad jen basy si zaslouží autoritativnější kontrolu)

+ velmi dobré na akustickou hudbu

+ až neočekávaně homogenní zvuk

ZÁPORY

- vzhled je sporný a není pro každého

- nejsou na vysoké hlasitosti

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Elfton | www.elfton.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika