800 150 dynaudio partner

2017 02 07 TST Elfton Mignon 1

Ač malá česká firma Elfton staví hlavně na velkém, trochu retro modelu Magion, v portfoliu je také výrazně jinak koncipovaná reprosoustava Mignon (neboli francouzsky "roztomilý" či také "malý"). Kompaktní model byl prý již od prvních nápadů vyvíjen pro umístění zejména na pracovní stůl a poslech ve velmi blízkém poli.

Elfton Mignon jsou skutečně poměrně drobné, jejich ozvučnice má tvar klasického kvádru, s rozměry 28 x 15 x 25 cm (v x š x h) pak váží necelých 5 kg, což napovídá o férové stavbě skříně z MDF desek včetně vnitřních výztuh, dělících prostor pro basový a výškový reproduktor. Reproustavy se vyrábí v zemitých barevných provedeních, která dobře fungují s úzkou a vysokou skříní, jejíž tvary ještě zklidňují zaoblené rohy a hrany, díky čemuž působí Mignon i přes svou kompaktnost celkem mohutně.

2017 02 07 TST Elfton Mignon 2

Výraznou součástí jsou opravdu hodně velké a mohutné gumové nohy, navíc přední (či zadní, to dle toho, kam který přimontujete) pár je výrazně vyšší, než ten druhý. Logicky se tak vytváří náklon ozvučnic, potřebný pro dosažení optimální reprodukce zblízka, použití gumy navíc zajišťuje velmi dobrou absorpci vibrací, které pak do stolní desky přechází jen minimálně. Pod ozvučnicí díky nožkám také vzniká dost prostoru, do něhož pak míří uzounký nátrubek bassreflexu.

Na přední straně najdete dva menší reproduktory a pod nimi velké logo, vzadu pak kulatou vaničku s jediným párem reprosvorek dobré kvality.

2017 02 07 TST Elfton Mignon 4

Použitý vysokotónový reproduktor má průměr 2,2 cm a podobu hedvábné kopulky, původem je z katalogu firmy Wavecor. Pracuje ve vlastní komoře a rozhýbává ho neodymový magnet. Středy a basy potom vyzařuje klasický konus o průměru 10 cm, pocházející od SB Acoustics, pěnový závěs s výztuhou a magnetický systém má přidaný extra neodymový magnet, aby lépe rozhýbal papírovou membránu.

Dvoupásmová výhybka 2. řádu používá kvalitní součástky, ať už jde o olejové kondenzátory Mundorf Evo, o vzduchové cívky Jantzen nebo o postříbřenou kabeláž v teflonové izolaci, vše je ručně pájené pájkou s příměsí stříbra. Pásma se rozdělují na hranici 2 300 Hz.

2017 02 07 TST Elfton Mignon 5

Elfton Mignon mají udávanou lehce nadprůměrnou citlivost 87 dB / 2,83 V / m a jmenovitou impedanci 4 Ohmy, jejich frekvenční rozsah 55 - 30 000 Hz působí odvážně.

Malé Mignon jsme poslouchali krom standardních sestav Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / Naim NAP250 / OPPO BDP-105D, Cambridge CXA80 / Cambridge CXC nebo Norma Revo IPA-70B / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII také na výrobcem dodaném setu zesilovače Linear Magnetic LM-518IA a D/A převodníku Audio-GD NOS19 v2. Používali jsme kabely ZenSati Authentica nebo TelluriumQ Silver a Black sérií spolu se signálovými kabely KrautWire Lifetime. Další komponenty, filtry či gramofon najdete v seznamu v pravém sloupci ->.

2017 02 07 TST Elfton Mignon 7

V blízkém poli, tak v rozmezí 0,5 - 1,5 m, tak jak mají být dle doporučení umístěny, umí Elfton Mignon v basovém pásmu nabídnout zřetelnou odezvu, byť poplatnou jejich velikosti a tomu, že vám nemají basem rozbít stolní desku či polici. Kontrabas Charlieho Hadena v "No lonely nights" ("American Dreams" | Universal Music | 064 096-2) byl naprosto pochopitelně spíše menší, zespodu trošičku limitovaný, ale stále pocitově plný a s citelnou váhou. Vzhledem k rozměru reproduktoru a ozvučnice je to vlastně velmi dobré, čím přesnější pak byl připojený zesilovač, tím konkrétnější byly kontury, reprosoustavy jasně dávají najevo charakter elektroniky.

Jak už to tak u menších dvoupásmovek bývá, i Mignon umí velmi pěkně zpracovat vokál, Kurta Ellinga v "Undun" ("Nightmoves" | 2007 | Concord Jazz | 0888072302631) posadily pěkně před nás, jako kdyby seděl na druhé straně stolu. Celková čistota a přehlednost vokálního pásma umožňuje velmi snadnou čitelnost, hlas je celkem lehký, ale přitom bohatý a barevný, takový až hmatatelně konkrétní. Právě tahle "fyzická" charakteristika vynikne při poslechu zblízka, téměř lineárně se vzrůstající vzdáleností pak mizí, byť čitelnost zůstává.

2017 02 07 TST Elfton Mignon 12

Vibrafon v "In a sentimenal mood" Sonyho Rollinse ("With Modern Jazz Quartet" | 1988 | Prestige | 00025218111126) byl velice znělý, objemem výrazný, byť ještě ne dominantní, podobně jako linka činelů. Reprosoustavy jí daly dost prostoru, dost objemu, znělost ani důraz na detaily nejsou nijak násilné, všechno je nepřehnané, spořádané. Jejich hladký klid a nekonfliktní, příjemný charakter si v rámci dané třídy zaslouží rozhodně chválu a zdvižený palec, nestane se vám, že by reprodukce byla jakkoliv útočná a to ani u ostřejších nahrávek.

Velký orchestr ve Dvořákově "Novosvětské" v podání České filharmonie pod taktovkou Václava Neumanna (1994 | Denon | CO-78828) tak nějak pochopitelně neměl tu realistickou velikost a ten úplný důraz, což má pochopitelně co dělat s rozměry Elfton Mignon. Hudební reprodukci ale už Mignon umí celkem "prodýchat", dynamika není plochá a funguje dobře už při nižších hlasitostech, což dobře koresponduje s optimálním umístěním poblíž uší. Celkově byly proporce o něco menší a zvuk ne dramaticky výbušný, avšak dynamické špičky byly v rámci kategorie zvládnuté dobře, bez pocitu nedostatečnosti, ba naopak.

2017 02 07 TST Elfton Mignon 6

Blízký poslech a celková velmi slušná čistota Mignon nabízí také slušný vhled do nahrávek, v "Bang Bang Bang" Tracy Chapman ("Collection" | 2001 | Elektra | 7559-62700-2) bylo rozlišení výtečné zejména ve vokální oblasti a velmi dobré na výškách, aniž by ale působily analytickým dojmem, nejsou to suché monitory, ba naopak spíše poklidně informativní, přirozeně působící zprostředkovatelé hudby.

Prostor je pak výborný, byť musíte najít optimální místo, vzhledem k až "sluchátkovému" usazení ale umí vytvořit přesvědčivě pevný a konkrétní prostor, třeba v "Don´t Say a Word" z eponymního alba Phatnom Limb (2009 | Naim Audio | naimcd120) byly nástroje rozprostřené v přesvědčivě přehledném pravolevém směru a už i vjem určité hloubky tu byl. Opět čím blíže a pečlivěji Mignon usadíte, tím lépe zaostřený a pevný prostor bude, čím dále, tím méně konkrétní.

2017 02 07 TST Elfton Mignon 14

Pokud jde o schopnost předat hudební zážitek, pak jsou Elfton Mignon dobré - i trochu říznou a náročnou Caveovu "Dig, Lazarus, Dig!!!" ze stejnojmenné desky (2008 | Mute | CDSTUMM277) nám zahrály s plynulostí, beze spěchu a s celkovou decentností. Chvílemi tu snad mohl být dramatičtější důraz, ale zase se nemusíte bát ostrých hran a hrubosti, alespoň pokud se udržíte v civilizovaných hlasitostech.

Malé Elfton Mignon jsou jedněmi z mála řešení, vyladěných doopravdy pro blízký poslech (a velmi malé místnosti). Pokud chcete čistý, přirozený zvuk s dobrou čitelností, velmi pěkným prostorem a s kultivovaným projevem, který vám doslova na stůl postaví kapelu, pak jsou Mignon velmi zajímavým řešením - navíc umí dobře reflektovat charakter připojené elektroniky, takže si svým způsobem můžete vybrat, kterým směrem jejich jinak v zásadě neutrální přednes posunete. A že nemají třeba důraz v hlubokých basech nebo dramatickou dynamiku? Buď přijde ke slovu subwoofer, nebo se budete soustředit zejména na opravdu pěkné středy...

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo z doporučené poslechové vzdálenosti 0,5 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru, reprosoustavy byly položené na stole tak, jak je doporučováno výrobcem. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro. Všechna měření probíhala s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2017 02 07 TST Elfton Mignon m1

Frekvenční odezva je solidně rovná, lehoučký "hup" mezi 100 a 200 Hz pocitově trochu nafukuje reprodukci a oživuje ji, při poslechu není žádným problémem. Pásmo od nástupu lehce pod 60 Hz po cca 80 Hz je o maličko méně energické, ale s ohledem na blízký poslech a velikost ozvučnice je to ok.

2017 02 07 TST Elfton Mignon m2

Elektrická fáze se drží v kultivovaném a bezpečném rozsahu +/- 45 stupňů, spolu s poklesem impedance na úroveň jen lehce pod 5 Ohm a s absencí náročných a zákeřných přechodů nebudou Mignon žádnou dramatickou zátěží pro jakýkoliv zesilovač.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ × ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 19 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkné zpracování

+ zblízka velmi dobré rozlišení a prostor

+ dobře načrtnuté barvy nástrojů

+ dynamika

ZÁPORY

- z větší dálky jsou v dané ceně lepší

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Elfton | www.elfton.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE 200 200 amarock studio Kinki Studio

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio