800 150 dynaudio partner

2019 04 30 TST ELAC Vela BS403 1

Krásné slovo "vela" znamená latinsky "plachty" - právě tvaru napnuté plachty si lze povšimnout v křivkách nové modelové řady Vela od firmy ELAC, jednoho z těch výrobců s mimořádně dlouhou tradií. Vela vizuálně navazují na klasickou firemní linku, ale působí moderněji a odvážněji, než tomu doposud u poměrně konzervativně laděných ELAC bylo. Vela pak postupně nahradí sérii 400, jejíž tvary už totiž přeci jen trochu zastaraly.

A nutno říci, že oživení se povedlo - střední regálovky v sérii nesou označení Vela BS 403 a jejich křivky jsou svěží, organické a moderní. Stačí se podívat na maličkou ozvučnici, na její zaoblené hrany a dozadu se zužující tvar, na lehce přiznanou techničnost třeba v podobě šroubů kolem měničů, které ale přesto nenarušují celkovou harmonii, nebo třeba na to, jak se horní a spodní stěna ozvučnice zdvihají směrem vzhůru, takže v ozvučnici nejsou žádné souběžné plochy. Výrobce to popisuje přátelskými slovy jako jsou "vzad zakloněný trapezoid".

Ono zvedání má svůj důvod - v otvoru, který tak vznikne vzadu dole, mezi hliníkovou základnou a samotnou ozvučnicí, jsou totiž velká "ústa", kterými proudí energie z bassreflexového výdechu. Kousek nad tímto výdechem se nachází panel s dvěma páry reproterminálů.

2019 04 30 TST ELAC Vela BS403 2

Vela BS 403 jsou velmi kompaktní - jejich MDF skříně mají šířku jen 19,1 cm, výšku 36,2 cm a hloubku 24 cm, přičemž působí ještě drobnější, než by čísla napovídala. Ani hmotnost 7,1 kg byste jim netypovali.

Technologicky ale Vela BS 403 navazují na koncept původních čtyřstovek. Nejvyšší frekvence tak vyzařuje skládaný pásek JET, tentokrát v páté generaci. Pásek je zapuštěný v mělkém zvukovodu. Střední a nejhlubší tóny pak má na starosti 15 cm membrána AS-XR (aluminium sandwich - extended range) s velkou vlnkou závěsu. Její povrch je tvořen "krystaly" - jde o lomený hliníkový povrch na základu papírového sendviče.

2019 04 30 TST ELAC Vela BS403 3

Dvoupásmový systém pracuje dle specifikací v rozsahu 41 - 50 000 Hz (dle normy IEC 268-5), má specifikovanou charakteristickou citlivost 86 dB / 2,83 V / m a výrobce říká, že je vhodný pro zesilovače kompatibilní se 4 - 8 ohmovou zátěží, ale dohledat lze specifikaci jmenovité impedance na úrovni 4 ohm a poklesem na 3,2 ohmu.

Malé Vela BS 403 jsme poslouchali v pražském studiu AV Center, kde je "krmila" sestava od Chord Electronics - CPM2650 a přehrávač One, vše propojeno kabely Cardas Cygnus. K porovnání jsme ale měli i McIntosh MA252 nebo třeba Accuphase DP-430 s Accuphase E-470. Komponenty vždy napájela pračka Accuphase PS-530. Porovnávali jsme kupříkladu s ELAC Adante AS-61 nebo Adante AF-61.

2019 04 30 TST ELAC Vela BS403 4

Na to, že stály tyto maličké regálovky daleko od stěn ve volném prostoru, dokázaly překvapit objemem a vlastně i důrazem nejnižších frekvencí v Cohenově "Nu Nu" ("Continuo" | 2006 | Razdaz | RD 4603). Je dobré říct, že potřebují k adekvátnímu dojmu také zesilovač, který je plný a důrazný, jinak mají tendenci znít poněkud ploše - nebo spíše přebrat a až trochu zdůraznit charakteristiku systému. Když ale trefíte kombinaci, jsou Vela BS403 skvělým příkladem toho, kam až technologie v reprosoustavách pokročily a z jak maličké bedničky lze "vymačkat" skutečně použitelný bas. Vlastně zjistíte, že jednotlivá brnknutí umí reprosoustavy oddělit bez pocitu křeče, našponovanosti nebo násilnosti, že mocné mroukání má samozřejmě nějaké limity co do objemu a váhy, ale je disciplinované a v nejlepší tradici hi-fi výrobků si na nic nehraje a snaží se maximálně přesně přenést tóny do prostoru.

Ve "Sweet Georgia Brown" od pěveckého uskupení The Singers Unlimited ("Masterpieces" | 1994 | MPS | 523 521-2) bylo cítit, že Vela BS403 se nesnaží dosáhnout ultimativní technicistně dokonalé transparentnosti, že přistupuje ke zvuku spíše takovým tím řekněme tradičnějším způsobem bez snahy tlačit na pilu, ale přesto zůstává střední pásmo pevné a kontrolované dle vysokých standardů dané cenové hladiny. Detail je velmi solidní, stejně jako srozumitelnost v trochu zašmodrchané nahrávce je působivě realistická. Hlasy jsou vlastně velmi pěkně oddělené, ačkoliv se jasně překrývají a je to zajímavě nenásilný dojem. Fazonu zvuku drží malé Vela BS403 dokonce i potichu, respektive do překvapivě nízkých poslechových úrovní (ačkoliv je fakt, že s rostoucí hlasitostí se jejich zvuk rozhodně slyšitelně otevírá). Celkově je ale právě na středním pásmu cítit realističnost, která jako by se inspirovala stylem Andrew Jonese, který s firmou dlouhodobě spolupracuje (byť na řadě Vela prý podíl nemá).

2019 04 30 TST ELAC Vela BS403 5

Páskový tweeter ELAC je známý svou svižností a lehkostí - a bezezbytku to prokazuje také na cinkotu vibrafonu Garyho Burtona v "Children´s Song" ("Crystal Silence" | 2009 | ECM | 176 8057). Lehký a super svižný zvuk nechává skvěle vyniknout zejména jiskřící dozvuk rozeznělého kovu, nabízí příkladnou čistotu a kupodivu se vyhýbá jakékoliv ostrosti nebo naopak příliš éterickému podání. Zvuky jsou v nejvyšším pásmu výtečně prokreslené a přesné, přednes má dost energie a necítíte z něj tendenci s rostoucími frekvencemi poněkud "zapadat". Naopak zůstává zvuk jasný a konkrétní - možná je cítit, že je přeci jen rychlejší a přeci jen celkově agilnější než středobas, ale kupodivu jsou spolu příjemně a nenásilně svázané.

Na "Eden" Stéphane Pompaugnaca ("Hotel Costes Vol. 11" | 2008 | Pschent | WAG 384) cítíte, že dynamičnost těchto reprosoustav rozhodně není podřízena nějaké animální mohutnosti nebo dravosti, ale hlavním úkolem tu je rozhodně zachování kontroly a přesnosti. Neznamená to ale, že by dynamika syntetických rytmických tónů působila nějak udušeně, je to dostatečně živý přednes a plně odpovídá tomu, co byste od malé regálovky střední cenové kategorie čekali. I mocný puls Vela BS403 vkusně naznačí a v menších místnostech jich bude právě tak akorát.

2019 04 30 TST ELAC Vela BS403 6

Oceníte pak určitě čitelnost celé reprodukce - rozlišení je vlastně excelentní a zdá se dokonce lepší, než by slibovala cenovka. Třeba ve "Feeling Yourself Disintegrate" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) slyšíte na lince činelu každé zašustění kovu a paličky, stejně tak vokál je příjemně dospěle čitelný a zřetelný, má temperament a přitom je velmi klidný. V reprodukci vládne řád a jistota a i když je to trochu starosvětský zvuk bez tlačení na pilu, je hlavně uvolněný a nechává ve své pevné konkrétnosti probublat charakter nahrávky a elektroniky, aniž by příliš zasahoval. Určitě tak najdete efektněji znějící reprosoustavy, lesklejší a působivější, nicméně ELAC se - opět v duchu blízkému vyznění děl Andrew Jonese - přidržuje přirozenosti a přesnosti.

Pokud byste se báli toho, že páskové vysokotónové reproduktory budou činit Vela BS403 směrovými, vězte, že jim zjevně byla věnována velká, velká péče a scéna v "Ruby, My Dear" Thelonia Monka a Johna Coltranea ("Monk with Coltrane" | 2010 | OJC Remasters | 0888072319899) zůstával spojitá a přehledná i pod překvapivě velkým úhlem a v praxi nebylo nijak zvlášť důležité, jak reprosoustavy natáčíte nebo v jaké výšce je máte, protože scéna zůstávala homogenní a ELAC nesměrové v obou osách. Samozřejmě, že lépe jim je v menším poslechovém trojúhelníku, odpovídajícímu menším poslechovým místnostem. I v tomto ohledu lze ELAC popsat hlavně jako disciplinované, ale trochu staromódní v tom, že tu nevykreslí nějaký extrémní hologram, ale spíše načrtnou hudební plochu, kde najdete všechny nástroje, cítíte vzduch kolem nich a vnímáte, odkud hrají a dokonce vnímáte i to, že nejsou "stlačené", jak by z podobně kompaktních regálovek hrozilo.

2019 04 30 TST ELAC Vela BS403 10

A nakonec to nejdůležitější - Vela BS403 totiž hrají tak, jak hraje připojená elektronika a jak dobře hraje nahrávka. Takže když netrefíte dobře ani jedno, může se stát jako při jednom z poslechů "Murder Song (5, 4, 3, 2, 1)" od Aurory ("All My Deamons Greeting Me As a Friend" | 2016 | Decca | 0602547370778), že to bude skutečně plochý, ostrý, útočný a nekomfortní zážitek, naprosto neodpovídající cenovce. A pak přepojíte několik kabelů a najednou posloucháte úplně odlišné reprosoustavy, které jsou přesné, rychlé, čisté a přestože to zrovna nepřehání s živelností a vášnivostí, informují vás o syrovém mladistvém zpěvaččině nadšení a informují vás také o na hraně nahraných momentech, ale přesto vás s nimi nekousnou do ucha a nevytrestají vás za troufalost. Jinými slovy, tyhle ELAC budou takové, jaké si je uděláte.

Každopádně jsou ELAC Vela BS403 možná primárně designovými kousky, respektujícími moderní požadavky na estetiku i kompaktnost, ale pořád jsou to reprosoustavy, které se snaží ve vší důstojnosti respektovat tradice klasického hi-fi. A je to v tomto případě výhrad, když se v pěkné a kompaktní ozvučnici skrývá zvuk, který dokáže ve správné kombinaci být živý, přesný, čistý a realisticky stojící nohama na zemi, pokud to tak jde popsat. Bez šarád, efektu a tlaku hrají Vela BS403 na tak dospělé úrovni, jak byste si mohli za jejich pořizovací cenu představovat a nesou v sobě mix klidu, nadhledu a informativnosti a konkrétnosti. Vela BS403 stojí za to nepodcenit - pokud jim věnujete adekvátní péči a najdete jim elektroniku, která si s nimi sedí, dokážou odvést kus plnohodnotné high-endové práce.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose koncentrického měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, středně velké plochy sedaček, vysoký strop,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2019 04 30 TST ELAC Vela BS403 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Malé Vela BS 403 začínají sice hrát poměrně o dost výše než je slibovaných 41 Hz (konkrétně spíše na 50 Hz), ale i tak je to slušné, protože jde o umístění ve volném prostoru. Celkově je frekvenční odezva lehounce nakloněná od důraznějších basů směrem k méně energickým výškám, ale mezi 70 a 20 000 Hz jsou Vela BS 403 vlastně velmi příkladně vyrovnané. A i s ohledem na svou cenu budí svou solidností respekt. Sedlo na 150 Hz pak je způsobeno patrně více místností, než reprosoustavami (soudě na základě jiných měření ve stejném prostoru). O něco bohatší bas pak stojí za vjemem "více zvuku", než by tak kompaktním ozvučnicím příslušelo. Ani pod úhlem pak ELAC neztrácí energii a pásek JET tak je příkladně nesměrový. Celkově jsou Vela BS 403 technicky zjevně solidní.

2019 04 30 TST ELAC Vela BS403 m2

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Na křivce impedance je vidět sedlo, naznačující naladění bassreflexu kousek pod 60 Hz, více pozornosti si ale rozhodně zaslouží pokles až na 3 ohmy mezi 150 a 700 Hz. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že elektrická fáze se do negativních hodnot vydává jen kolem 40 a 100 Hz, kde jsou v impedanci přítomné peaky, nebudou Vela BS 403 dramatickou zátěží. Přesto si zaslouží ne jen tak ledajaký zesilovač a o svou dávku proudu a stability si řeknou. Na druhé straně, křivka je čistá a nenapovídá nic o přítomnosti potenciálně zkreslujících vibrací a rezonancí.

2019 04 30 TST ELAC Vela BS403 m3

Waterfall

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 52 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkný design

+ dost zvuku z kompaktního objemu

+ až poměrně nekompromisní věrnost signálu

+ svižné a detailní výšky

ZÁPORY

- nesedí si s každým zesilovačem, musí mít hodně plný zvuk

--- --- --- --- --- 

PRODÁVÁ: AV Center | www.avcenter.cz 

DOVOZCE: BaSys CS | www.basys.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio