800 150 dynaudio partner

2019 02 17 TST Elac Adante AS 61 1

Andrew Jones je bez diskuse PAN konstruktér - ostatně jeho nápady a jím určený směr dodnes (a s úspěchem) rozvíjí značky, jimž pomohl na vrchol. Jeho charakteristický podpis v podobě lásky ke koaxiálním řešením najdete stále ještě třeba u KEF nebo TAD, dnes pak ale i u německých ELAC, jimž vytvořil ve svém kalifornském studiu vlastně svébytnou odnož, kráčejících technologicky i designově vlastní cestou. To ukazuje se vší přesvědčivostí třeba řada Adante.

Už od pohledu prostě tak nějak podvědomě poznáte, že tudy někudy prošel pan Jones - velmi čisté tvary ozvučnice bez jakýchkoliv kudrlinek hostí v horní části koaxiální středo-výškový reproduktor ve zřetelně klenutém zvukovodu, v menším, ale stále viditelném se nachází i do spodní části umístěný reproduktor. Boční stěny kabinetu z MDF panelů jsou lomené, takže v kombinaci s vnitřní strukturou (o té později) dobře odolává vzniku stojatého vlnění. Na povrchu kabinetu je vkusná dýha rosewood, případně černý nebo bílý lak.

Zadní panel je zcela čistý, jen ve spodní části se nachází hliníkový obdélník s dvěma páry fortelných reproterminálů. Možná vás pak trošku překvapí, jak jsou šestnáctikilové ozvučnice velké - na výšku mají 48,4 cm, na šířku 24,4 cm a do hloubky 40,2 cm. To jsou hodnoty, které vychází z toho, že dobrý zvuk podle Andrew Jonese prostě potřebuje nějaký ten vnitřní objem a ne snahu vytlačit ho z co nejmenšího boxu.

2019 02 17 TST Elac Adante AS 61 2

Zajímavé je ale hlavně vnitřní řešení reprosoustav - to co vidíte vpředu je totiž jen pasivní membrána, za níž je vlastní pracovní komora (tu má ale i koaxiál), která má u dna dokonce dvojici bassreflexů. Na stěně za pasivní membránou je klasický basový měnič.

Nejvyšším tónům je vyhrazená měkká kopulka za elegantní mřížkou, která definuje její pozici ve středu středotónového kónusu, který je zhotovený z hliníku a má průměru pět a čtvrt palce a velmi nenápadný závěs. Pasivní membrána má průměr osm palců a je také z hliníku, ostatně to je i aktivní basák uvnitř, ten má ale menší průměr šest a půl palce.

2019 02 17 TST Elac Adante AS 61 3

AS-61 hrají dle parametrů ve frekvenčním rozsahu 41 - 35 000 Hz (bez konkretizované tolerance), mají jen průměrnou citlivost 85 dB / 2,83 V / m a jmenovitou impedanci posazenou kolem hodnoty 6 ohm. Dělící frekvence třípásmového systému jsou nastavené na 200 a 2 000 Hz, výrobce pro rozehrání doporučuje zesilovač o výkonu mezi 50 a 160 Watty.

Adante AS-61 jsme poslouchali v pražském studiu AV Center, kde jim společnost dělal primárně systém zesilovače Chord CPM 2650 a přehrávače Chord One, propojeno kompletně přes kabely Cardas Cygnus. Alternativně byl k dispozici McIntosh MA252, Accuphase DP-430 nebo Accuphase E-470, proud filtroval Accuphase PS-530 a porovnávat jsme mohli s ELAC Adante AF-61 nebo třeba s modelem ELAC Vela BS403 a dalšími.

2019 02 17 TST Elac Adante AS 61 4

Ačkoliv jsou ELAC Adante AS-61 poměrně velké, pořád jsou to vlastně uzavřené reprosoustavy a pořád jsou regálové, takže je zprvu až překvapující, jak hluboko do basového spektra se odváží v "Nu Nu" Avishai Cohena ("Continuo" | 2006 | Razdaz | RD 4603). Už si totiž celkem zřetelně brnknou, je tu ale hlavně cítit zřetelná disciplína, pevné a konkrétní kontury . Zvuk je pevný, pružný a jednotlivá brnknutí už velmi dobře oddělená, energická a přitom už máte pocit, že je tu dost objemu a že přednes má tělo. Je to živé, je to čisté a je to velmi spořádané - alespoň pokud správně zvolíte kombinaci s elektronikou, protože právě na té hodně záleží, zda zvuk bude "uťápnutý" nebo živý tak jak být dle high-endových standardů má.

Hlasy zpěváků z The Singers Unlimited ve "Sweet Georgia Brown" ("Masterpieces" | 1994 | MPS | 523 521-2) působily příjemně přirozeně, přednes je přesný, čistý a mimořádně koherentní. Prezentace vokálů je nenásilná, jednotliví zpěváci jsou už dobře slyšet a i když je charakter celkově možná o dýchnutí sušší a není úplně jednoduché zvuk otevřít, když se zadaří, všechno je lehké a snadno čitelné, soustředěné a realistické co do proporcí. Reprodukce má adekvátní proporce a působí vlastně výtečně "normálně", bez příkras, bez upejpavosti, jako kdyby všechno mělo své místo, svůj řád.

2019 02 17 TST Elac Adante AS 61 7

Cinkot vibrafonu v "Children´s Song", kde spolu hrají Gary Burton a Chick Corea ("Crystal Silence" | 2009 | ECM | 176 8057), zněl jemně, měl delikátní prokreslení, lehkost a linul se s přirozenou znělostí, nepřehnaně, ale přesto jasně a s realistickou kovovou křehkostí. Dozvuk každého tónu byl opravdu dlouhý a pozvolna odeznívající, Adante AS-61 nic nepřehání, nic neskrývají a jako kdyby téměř nezasahovaly do barev nástrojů; každé cinknutí je krásně autentické.

Na svět (byť velkých) regálovek jsou AS-61 také velmi solidně dynamické - byť i to záleží opravdu výrazně na tom, k jakému zesilovači je připojíte. Elektronická "Eden" Stéphana Pompaugnaca ("Hotel Costes Vol. 11" | 2008 | Pschent | WAG 384) byla zahraná s odvahou a energií, soustředěně a důrazně, v basová části byl citelný impuls a hudba si umí bouchnout, aniž by ztratila svou soustředěnost a koherenci. Je to dynamický a svižný zvuk.

2019 02 17 TST Elac Adante AS 61 13

"Feeling yourself disintegrate" v podání The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) byla velmi dobře prokreslená, respektive takovým neanalytickým způsobem díky celkové čistotě a celkové realističnosti nabízela tak nějak samozřejmý vhled do nahrávky. I tady je ale naprosto zásadní elektronika, s níž reprosoustavy spojíte. Reprodukce je přesná, neakcentovaná, bez efektů a celek je čistý a i když není úplně jednoduché AS-61 rozezpívat, když už se to povede, tak to stojí za to - je to technicky výtečná a přitom netechnicistní reprodukce.

Prostor hudební scény v "Ruby, My Dear" Thelonia Monka a Johna Coltranea ("Monk with Coltrane" | 2010 | OJC Remasters | 0888072319899) byl velmi dobrý, ukotvený sebejistě v pravolevém, ale i předozadním směru, s výtečnou lokalizací nástrojů, s prezentací nevystrkující dění na obdiv, ale přesto už v opravdu hezky dospělém hávu. Přednes má nadhled, má vzdušnost a má pevnou, konkrétní stereo bázi. Scéna je i díky koaxiálnímu uspořádání velmi přesvědčivě spojitá.

2019 02 17 TST Elac Adante AS 61 16

Tak jak mrtvě a nezáživně Adante AS-61 hrají v nevhodné kombinaci s elektronikou, tak skvěle energicky a přirozeně hrají v kombinaci správné. "Murder Song (5, 4, 3, 2, 1)" od Aurory ("All My Deamons Greeting Me as a Friend" | 2016 | Decca | 0602547370778) byla velmi "na tělo", plná, pevná a držící fazonu už docela potichoučku, stejně jako bez bázně a hany hřmící na koncertní hlasitosti bez ztráty sebejistoty. Navíc přes celkovou upřímnost a řekněme neutrálnost jsou Adante AS-61 v pohodě a ani divoká pasáž se syrovým zpěvaččiným hlasem není uši drásajícím zážitkem.

Andrew Jones, to je v konstrukci reprosoustav pojem - když si poslechnete jeho vlastně v dnešním cenovém kontextu nijak extrémně drahé Adante AS-61, tak zjistíte proč. Jsou to reprosoustavy tak trošku ze staré školy (protože se nesnaží dostat zvuk z malé škatulky a ono je to tak trošku slyšet na jejich uvolněnosti), ale prostě fungují - hrají harmonicky, čistě, soustředěně a velmi, velmi realisticky, bez příkras a přesto ne příkře, nepřehnaně a přesto ne ploše. Musíte k nim jen správně vybrat elektroniku, protože tak jak je správná kombinace rozezpívá, tak je špatná zadusí. Když ale systém s Adante AS-61 správně vyberete a reprosoustavy v prostoru správně posadíte, je to audiofilský zážitek par excellence.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2019 02 17 TST Elac Adante AS 61 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Pomineme-li propad ve frekvenční odpovědi na úrovni 150 Hz, způsobený proporcemi místnosti, jsou Adante AS-61 mimořádně lineární, minimálně v ose. Hrají plnokrevně od 40 Hz až do 20 kHz a to s klidem v běžné toleranci +/- 3 dB. V praxi nelze k takovému měření v reálných akustických podmínkách mít sebemenší námitku - snad jen mimo osu je vidět poměrně velký pokles energie nad hranicí 10 kHz, takže AS-61 bude určitě dobré řádně nasměrovat.

2019 02 17 TST Elac Adante AS 61 m2

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Atypické chování impedance je následkem stejně atypického řešení, proto je vidět chování kombinující znaky typické jak pro uzavřenou, tak bassreflexovou konstrukci. Impedance nicméně jen v jednom bodě jen decentně klesne pod úroveň 5 ohm. Nejsou tu žádné stopy po nežádoucích rezonancích a potenciálně problematických vibracích. Elektrická fáze na úrovni 40 a 80 Hz klesá poměrně hluboko do záporných hodnot, takže ne s každou elektronikou budou Adante AS-61 snadno fungovat.

2019 02 17 TST Elac Adante AS 61 m3

Waterfall

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]

Kč 78 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nádherně koherentní přednes

+ pevnost

+ frekvenční vyrovnanost

+ umí sáhnout i do basů

ZÁPORY

- jsou velmi vybíravé na připojenou elektroniku

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AV Center | www.avcenter.cz 

DOVOZCE: Voice | www.voice-audio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio