2019 12 20 TST RIHA B100 1

Plzeňská značka RIHA si stihla za těch pár let své existence vybudovat dobrou pověst, coby výrobce kompletních sestav, primárně pak multikanálových. Zajímavostí budiž hlavně to, že její konstruktér zvládá sám navrhnout jak zesilovače, tak reprosoustavy, tak třeba i D/A převodníky nebo třeba i tak originální a nevídané řešení, jako je dvou- i vícekanálová regulace hlasitosti pomocí relátek. A navíc, jak se zdá, všechno má ve výrobním katalogu své právoplatné místo, nic není jen "doplněk". To rozhodně platí i pro B100, první model koncového stupně v nabídce nad základní B50.

V dobrém slova smyslu jsou koncové stupně značky RIHA jednoduše zařaditelné - jejich robustní šasi je pěkně zpracované, ale naprosto minimalisticky, nebo možná spíše přísně účelně pojaté. Boky tvoří dostatečně dimenzované chladiče, přední panel tlustý blok hliníku, v zadní části jsou k vidění úhledně rozložené a popsané konektory. Vše bez okázalosti, čisté a evidentně provedené tak, aby za dekádu nebo dvě všechno pořád bylo tam, kde má být.

Vpředu tak není krom jemně svítící stavové diody, typového označení a popisku nic k vidění, RIHA sází i u spouštění primárně na jednoduchost, tedy 12 V spoušť, kde je na zadním panelu k dispozici vstup i výstup. Když už jsme vzadu, konektory jsou tu až na výjimku právě triggeru a spínací kolébky perfektně symetrické podle svislé osy, v níž leží napájecí zásuvka. Ta má podobu powerCON konektoru, ve stejné úrovni ležící výstup pro reprosoustavy je pak tradičně firemní cestou vyveden jako speakON. Na přání lze ale osadit klasické terminály, to je výhoda malosériové až přímo zakázkové výroby (stejně jako možnost povrchové úpravy v libovolném odstínu RAL). Vstup signálu je umožněn přes dvojici symetrických XLR vstupů.

2019 12 20 TST RIHA B100 2

Působivé je, jak je samotné šasi s rozměry 45 x 31 x 15 cm (š x h x v) a váhou 22 kg provedené. Tlusté hliníkové profily slouží jednak pro pevnost skříně, jednak i jako stínící přepážky, což je důležité zejména u vnitřní konstrukce, která pečlivě v rámci dual mono provedení odděluje levý a pravý kanál, navíc pak i napájecí zdroj s dvojicí pečlivě uložených toroidních transformátorů. Poblíž tranzistorů najdete baterii filtračních kondenzátorů EPCOS s kapacitou 80 000 uF. Šasi a vnitřní přepážky jsou tvořené až 10 mm tlustými stěnami.

Zesilovače je kompletně navržen jako symetrický, umožňující krom standardního dvoukanálového také monofonní můstkové zapojení. Série B a tím tedy i B100 pak používá výkonové tranzistory od značky ON Semiconductor. Standardně nabízí zesilovač 50 Wattů / 8 ohm na kanál, respektive dvojnásobek do poloviční zátěže a 200 Wattů do 2 ohm, kde je stále ještě stabilní. V můstku pak výkon stoupá na 200 Wattů při 8 ohmech, respektive 400 Wattů při 4 ohmech. Do 1 Wattu hraje v čisté třídě A.

2019 12 20 TST RIHA B100 3

Zesilovač pracuje v rozmezí 3 - 150 000 Hz (-3 dB), má zisk 26 dB, rychlost přeběhu slušných 30 V / mikrosekunda a celkové harmonické zkreslení by nemělo překročit 0,03%. Odstup signálu a šumu deklaruje výrobce na 120 dB, tlumící faktor na "více než 200" a maximální výstupní proud na 30 A.

Koncový stupeň B100 jsme mohli poslouchat v novém plzeňském showroomu výrobce, kde hrál zesilovač v systému s předzesilovačem LINE-4-DAC Plus, s napájecím filtrem IT-DCE2000, novým firemním DC filtrem a reprosoustavami RIHA Kilo V2 Plus. Propojeno bylo základní kabeláží RIHA a na srovnání jsme měli model B200.

2019 12 20 TST RIHA B100 4

Ačkoliv nemá B100 takovou porci sebevědomí, jako vyšší a prakticky ideální model B200, zvládl i s už poměrně náročnými reprosoustavami nabídnout pěkně disciplinovanou basu Marcuse Millera v "Power" ("M2" | 2001 | Telarc | CD-83534). Ruku v ruce tu jde - podle chvályhodné firemní tradice - objem, energie i přesnost. B100 má dost páry, jakkoliv při vysoké hlasitosti cítíte, že se blíží limitu svého výkonu a právě za takových podmínek B200 jasně vede. Na druhou stranu, i B100 umí hrát s kultivovanou poddajností, bez tvrdosti a s artikulací, která v této míře rozhodně není běžným atributem hi-fi této cenové kategorie. Bas měl dobré oddělení a zřetelné kontury i při nízké poslechové hlasitosti a vlastně v jakékoliv situaci stojí zvuk nohama na zemi, nepřehání, ale bez stresu nechává vyniknout nahrávku v její razanci a váze.

Stejně pevnou ruku drží B100 také nad středním pásmem, vokál Bobbyho McFerrina v "Hush Little Baby" ("Hush" | 1992 | SONY Masterworks | SK 48177) byl prezentovaný prakticky bez zabarvení elektronikou, příjemně klidný a dobře prokreslený, snadno srozumitelný - vlastně naprosto neokázale čistý a "rovný". Zesilovač přitom dokáže hrát bez pocitu nějaké technické strohosti, navíc nabízí už i nadhled a zvuk s tělem, který opět obyčejně dostanete spíše ve vyšších cenových kategoriích.

2019 12 20 TST RIHA B100 7

Na lehkém, znělém činelu v "Take Five" Davea Brubecka ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) ukázal zesilovač, že má nejen sílu, drajv a otevřenost, ale také dostatečnou delikátnost a rychlost, aby dobře oddělil a zaostřil jednotlivá cinknutí. Činel už byl pěkně konkrétní, s patrnou rezonující plochou a opět prakticky prostý nějaké vlastní výrazné stopy zesilovače samého. Nejvyšší frekvence jsou úhledné, jasné, pěkně detailní a prosté tendencí tlačit se efektně kupředu nebo se naopak zjemňovat a schovávat. B100 hraje to, co je mu servírováno.

Ačkoliv opět v přímém srovnání s B200 postrádá B100 trochu živelnosti a muskulatury, sám o sobě zvládl dynamickou razanci syrově nahraných nástrojů v "Two Bass Hit" Dizzy Gilespieho ("Night in Tunisia" | 2006 | Bluebird | 82876 84866 2) s pěknou úderností, je cítit rychlost i pevnost, která nezasahuje do přirozeného proudění energie ani do rytmiky, byť třeba oproti B200 hraje stovka klidněji. Zvuk celkově je dobře usazený, naprosto nepřehnaný, ale už ani neškrcený.

2019 12 20 TST RIHA B100 18

Díky oné organizovanosti, pevnosti a k tomu přidružené transparentnosti na velice dobré úrovni byla třeba "Tribal Dance" Peter Green Splinter Group ("Destiny Road" | 2010 | Snapper Music | SBLUECD055) vlastně skvostně čitelná, v této třídě vám sotva dá nějaký jiný přístroj tam přímý a čistý vhled do nahrávky. Prokreslení ale není takové to technicky účelné, ale má nemechanický, přirozeně působící styl, takže celkově uspořádaný zvuk neodtrhává pozornost od hudební podstaty poslechu. B100 je spíše analytičtější, nicméně jak už bylo řečeno, nikoliv studeně technickým způsobem.

V "Allegro Moderato" ze "Symphony No. 9" Ralpha Vaughan Williamse (1994 | Everest | EVC 9001) zvládl B100 také nabídnou pěkně pevnou hudební scénu s prostorem, který měl krom jasného pravolevého rozložení také protažení do hloubky a to včetně lokalizace jednotlivých nástrojových sekcí. Je prostě snadné vnímat hudbu tak, jak ji systém RIHA reprodukuje, necítíte žádnou překážku, žádný nesoulad. Z pohledu prostoru také není nic jako fixace na prostor mezi reprosoustavami a hudba se snadno rozlévá po okolí a dokonce ani při hodně nízkých poslechových hlasitostech trojrozměrnost vnímání nekolabuje a to je v této cenové relaci rozhodně excelentní.

2019 12 20 TST RIHA B100 14

Přestože B100 má (poměrně) skromný výstupní výkon 50 Wattů do 8 ohm / 100 Wattů do 4 ohm na kanál, vydrží "uhrát" pěkně nahlas i mohutně nahranou "Please Read the Letter" od Roberta Planta a Alison Krauss ("Rising Sand" | 2007 | Decca | 475 9382), kdy si užijete jak mocný zvuk pěkně odspodu, tak křehké a čisté lidské hlasy nebo vlastně skvělou plynulost, která vás strhne a dokáže ve vás probudit chuť poslouchat dál a dál. Reprodukce má prostě šmrnc, má tah na branku, všechno má hlavu a patu beze stopy nějaké snaživosti a B100 hraje nenásilně a samozřejmě.

Že česká značka RIHA má velký záběr a že všechny její produkty ještě navíc nejsou samoúčelné, ale skutečně umně navržené a dobře fungující, ať už jde o reprosoustavy nebo zesilovače (či D/A převodníky v nich), to se nedá popřít. Firma navíc nemá žádné velké distribuční kanály a tak si může dovolit nabízet k tomu všemu ještě výtečné cenovky a tím v přímém srovnání se stejně drahými konkurenty jednoduše zazářit. B100 není výjimkou a pokud hledáte koncový stupeň, který v reálných podmínkách "uhraje" jakoukoliv normální hlasitost (s tím, že "funguje" už od těch nízkých, což je velké plus), "uhraje" i jakékoliv normální reprosoustavy a to vše bez vnášení nějaké své vlastní výrazné charakteristiky do výsledné reprodukce, tak právě B100 je skvělou volbou, která z cenových vod středního hi-fi nabízí ochutnávku toho, jak to vypadá v seriózním high-endu a nebýt modelu B200 s dvojnásobkem výkonu na dosah nijak neřešitelných 20 000,- Kč, nebylo by u B100 nač si stěžovat.

Kč 49 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ bytelnost zpracování

+ přímý, čistý, autoritativní zvuk

+ dobrá dynamika

+ kontrola už při nízkých hlasitostech

ZÁPORY

- při přímém porovnání nepochybně budete chtít došetřit na B200

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audio-Visual Technology | www.audio-visual.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies