2018 08 30 TST RIHA Kilo V2 Plus 1

Že se v Plzni vyrábí pod značkou RIHA skutenčně kompletní audio systémy (míněno tak, že od napájení až po reprosoustavy může váš systém nést právě tuto značku), to už pár let určitě není žádným tajemstvím. Značka se pak pyšní tím, že jde o zakázkovou výrobu a tím má budoucí majitel i velkou svobodu třeba i co do volby povrchových úprav právě zejména u reprosoustav. Aktuálně přichází jakási generační obměna v katalogu a nové verze se tak dočkal i model Kilo z prostřední série Plus, označený jednoznačně Kilo V2 Plus.

Jakkoliv jméno zůstalo zachováno, s původním modelem Kilo Plus V2 nemá nová verze příliš společného (, byť tak jako vždy i zde poznáte rukopis plzeňského výrobce. Už na pohled jasná bytelnost korpusů a jistá techničnost celkového vzezření jsou charakteristické, stejně jako opravdu pěkné a hlavně odolné matné polyuretanové barvy na povrchu. Typické je i usazení ozvučnice z MDF profilů na naddimenzované silentbloky místo běžných nožiček.

Pravoúhlá střídmost a účelnost designu nezakryje to, že Kilo V2 Plus proti svým předchůdcům vyrostly - výška 115 cm i hloubka 40 cm jsou citelně větší, šířka 21 cm ale zůstala zachována. Reprosoustavy ale také mírně ztěžkly, z původních 38 kg na 42 kg, byť tloušťka MDF profilů zůstala zachována na 28 mm.

2018 08 30 TST RIHA Kilo V2 Plus 2

Výrobce zachoval osazení reproduktory od norských Seas, jsou tu dva woofery a středotónový měnič se přestěhoval nad tweeter, což prý přináší signifikantně lepší akustické výsledky. Střeďák tak totiž může nyní mít vlastní pracovní komoru a wooferům zbývá více objemu pro jejich náročnou práci. Na té se podílí i mohutný kovový nátrubek bassreflexu.

Nejvyšším tónům je vyhrazena za síťku skrytá kovová kopulka o průměru 2,7 cm, středům se věnuje kónus s průměrem 14,6 cm a basy tvrdí dvě jeho rozměrnější verze - konkrétně s průměrem 17,6 cm. Membrány jsou z lakovaného papíru.

2018 08 30 TST RIHA Kilo V2 Plus 3

Dalším charakteristickým rysem plzeňských reprosoustav je použití speakON konektoru místo standardních terminálů (ty můžete mít na přání), robustní bi-wiringový konektor najdete na kovové destičce v zadní části reprosoustav - celý tento blok je možné vyměnit za verzi s běžnými terminály.

Výrobce udává pracovní frekvenční rozsah 45 - 20 000 Hz (+/- 3 dB), citlivost 89 dB / 2,83 V / m a impedanci 4 ohmy.

2018 08 30 TST RIHA Kilo V2 Plus 4

RIHA Kilo V2 Plus jsme měli možnost poslouchat v plzeňské místnosti Audio-Visual Technology - zdrojem signálu byl OPPO UDP-205, dále byl v systému předzesilovač RIHA LINE-4-DAC Plus a koncový stupeň RIHA B200, vše propojené kabely RIHA z řady Basic. Poměřovat jsme mohli s modelem Zetta Plus, ale třeba i s modelem Kilo Plus.

Popisovat zvukový charakter reprosoustav značky RIHA je občas podobné nošení sov do Atén - výrobce totiž pečlivě dodržuje stálou zvukovou stopu, styl prezentace i všechny důležité atributy v jasném a snadno rozpoznatelném směru. Současná generace modelu Kilo V2 Plus tak stále umí sáhnout do basového rejstříku s velkou parádou - na obou nástrojích v Rossiniho "Duetu pro cello a kontrabas" ("The Absolute Sound Reference" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) musíte obdivovat to mocné zamručení strun a velkých těl nástrojů, hloubka je pocitově nelimitovaná a hlavně oproti ostatním firemním modelům vytéká bas s větším nadhledem, stále pečlivě kontrolovaný a důrazný, ale zároveň mnohem uvolněnější, méně razantní ve svém projevu. Přitom ale jako kdyby hluboké tóny lépe klouzaly, jsou stále skvěle zaostřené, s pevnými konturami, jisté a samozřejmé a skvěle předávající informaci o barvách nástrojů, vše je až elegantně nenucené.

2018 08 30 TST RIHA Kilo V2 Plus 5

Cílem posunutí pozice středotónového měniče mělo být hlavně dosažení prokreslenějších, transparentnějších středů a nutno říct, že úkol byl splněn - hlas Doris Day v "Over the rainbow" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) je podaný s výtečnou transparentností, odmazávající opravdu high-endovým způsobem z cesty mezi vámi a zpěvačkou téměř jakoukoliv stopu techničnosti. Zpěv je velmi sebevědomý, energický a přitom až uklidňujícím způsobem uvolněný, je to krásně čisté a přesné, takže s až nebývalou lehkostí může vyniknout všechen ten vzduch a atmosféra nahrávky, žádný aspekt nepůsobí upozaděným či naopak akcentovaným dojmem a celý zvuk Kilo V2 Plus jako kdyby nebyl a nechával působit jen nahrávku jako takovou.

Ve Floexově "Prenatal Hunters" ("Extended Dynamic Experience 5" | 2017 | STS Digital | STS-6111158) nás doslova zavalil opravdu mocný zátah odspodu, který ale díky vhodné elektronice zůstal pod výtečnou kontrolou a nebyl tak problém vnímat i čisťoučkou, spořádanou a velmi svižnou práci vysokotónového měniče, který sypal jeden pěkně znělý tón činelů a dalších kovových perkusí za druhým a to s velmi příjemnou jistotou a lehkostí. Možná výškám scházelo dýchnutí navíc co do průbojnosti a objemnosti, byly svými proporcemi spíše decentní - ne snad zapadlé, ale rozhodně ani nic pro milovníky pěkně projasněného zvuku a exponované, jiskrné tonality. Nejvyššímu pásmu nicméně nechybí velmi pěkný detail a informativnost i tady oproti starším firemním modelům vzrostla a to zároveň s celkovým zklidněním a zjemněním.

2018 08 30 TST RIHA Kilo V2 Plus 6

Jestli je něco pro značku RIHA charakteristické, tak je to razance a nebojácná dynamičnost jejích výtvorů - ani Kilo V2 Plus nejsou výjimkou. Úderné dynamické momenty ve Stravinského "Ptákovi Ohnivákovi" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) měly fyzickou razanci už při nízké hlasitosti, reprosoustavy umí pěkně dýchat a nabízí opravdu velký zvuk, který skvěle podtrhuje mocnost velkého orchestru, každá rána je jako výstřel z děla. Je to reprodukce živá a výbušná, přitom i tady provázená pocitem klidu a nadhledu. Dost možná nejlepším popisem je, že zvuk je volný, oproštěný od "krabicovitosté" uzavřenosti ozvučnic.

V "Pie Jesu" se zpěvem Ellen van Zomeren ("Incredible Music Vol. 4" | 2012 | STS Digital | STS-6111130) bylo pěkně znát, že Kilo V2 Plus jdou za signálem lehce a hlavně velmi přesně, takže od nízkých poslechových úrovní je zvuk už velmi dobře čitelný, precizně pevný a konkrétní a přitom všem působí naprosto samozřejmým, nezdůrazňovaným dojmem. Zvuk je velmi svižný a transparentní, takže s lehkostí vnímáte všechny ty echa nahrávacího prostoru nebo neklamné detaily živého vystoupení, jako je vrznutí židličky tam nebo zašustění papírů támhle, nemluvě o jemných nadýchnutích zpěvačky.

2018 08 30 TST RIHA Kilo V2 Plus 13

Ani v podání prostoru neobjevíte u Kilo V2 Plus nic, co by mohlo zkalit radost z poslechu hudby - na "Dream About You" (Eva + Stevie B. | "STS Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) bylo cítit, že reprosoustavy udrží naprosto bezproblémový dojem soudržnosti v pravolevém směru, že umí nabídnout plastický obraz scény s pečlivě zakomponovanými a lokalizovanými nástroji a vokálem a že to všechno působí nekomplikovaným, realisticky velkým a snadno přehledným dojmem bez jakékoliv nucenosti.

Pusťte si "Aeró Dynamik" od Kraftwerk ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) a budete doslova zaraženi do křesla hutným a rytmicky pulsujícím basem, který ale navzdory svému objemu a energii nekomplikuje přehlednost reprodukce. Všechno je samozřejmě uspořádané, hudba má drajv a švih, můžete hrát nahlas dle vlastního uvážení a stále dostanete energii a stále nebude scházet víc než dostatečná kontrola. Kilo V2 Plus pak nechávají hudbu tryskat takovou, jaká je zachycena v nahrávce, nepřikrášlují, nemaskují, nezaokrouhlují, ale ani zbytečně neakcentují chyby a nepříjemnosti.

2018 08 30 TST RIHA Kilo V2 Plus 16

Sloupy RIHA Kilo V2 Plus jsou již opravdu impozantními nástroji pro poslech hudby bez pocitu svázanosti či komprese - jejich fyzická robustnost jen napovídá, energie a s jakou lehkostí, samozřejmostí a přesností od nich můžete očekávat. Ve správně zvolené sestavě (a že firemní elektronika se jednoduše osvědčila) se totiž už s Kilo V2 Plus dostáváte do světa, kde mizí pocit fyzického transferu nahrávky nějakým řetězcem, ale zůstává hudba v celé své nezkrocenosti a plnokrevnosti. Kilo V2 Plus nemají žádnou vlastnost, kterou by stálo vysloveně za to vypíchnout - fungují totiž excelentně právě jako celek a v každém aspektu reprodukce už hrají právě tak, jak za dané peníze chcete. V jejich velkém zvuku se pak snadno utopíte a budete si už jen tak proplavávat další a další nahrávkou své hudební sbírky...

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1,5 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 30 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, sedačky,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav a s celkovou akustikou spíše o kousek pod průměrem. Měření lze pokládat za věrohodné v pásmu 500 Hz a výše, v pásmu 10 - 500 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici.

2018 08 30 TST RIHA Kilo V2 Plus m1

Sloupky Kilo V2 Plus se pouští do práce už pod hranicí 50 Hz, krom artefaktů poslechové místnosti a toho, že sedlo na vyšších středech prakticky zmizí při zhruba dvou, dvou a půl metrovém odstupu, není vlastně na Kilo V2 Plus nic, co by neodpovídalo nárokům dané třídy. I takto, ze vzdálenosti výrazně bližší než je jim pro poslech doporučována a v celkem dosti živé akustice, se do tolerance +/- 3 dB vejde frekvenční rozsah cca 50 - 20 000 Hz, pocitově pak extenze i do nižších basových pásem nečiní Kilo V2 Plus problémy.

2018 08 30 TST RIHA Kilo V2 Plus m2

Na průběhu křivky impedance (červená) je vidět, že Kilo V2 Plus sahají mezi 100 a 200 Hz až pod 3 ohmy, takže je doslova nutné spojit reprosoustavy se stabilním zesilovačem - opět a jako vždy se nabízí kombinace s firemní elektronikou, kde nenarazíte na žádný háček. Přestože Kilo V2 Plus jsou bassreflexové, průběh jejich impedance je absolutně čistý, jako kdyby v ozvučnici nebyl ani bassreflex, ani nebyla uzavřená. Vezmeme-li v potaz také velmi klidný průběh elektrické fáze (černá), krom nároků na udržení kontroly nad basovým pásmem by vše mělo být velmi snadné. Taky je jasné, že kabinety nerezonují a vše je technicky promyšlené.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 98 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ lehkost a nenásilnost, s níž se hudby doslova vylévá

+ dynamika a až fyzický důraz

+ skvěle spojitý přednes

+ možnost velmi svobodné volby povrchového provedení

+ bytelnost konstrukce

ZÁPORY

- pokud je fyzicky vměstnáte do prostoru a máte adekvátní systém, pak nic

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audio-Visual Technology | www.audio-visual.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika