Kdo nemá sluchátka, ten není dobrým výrobcem hi-fi. Aspoň tak nějak se to nezúčastněnému pozorovateli může zdát – sluchátka do ucha či přes ucho se totiž začala docela nedávno objevovat i ve výrobních programech firem, do kterých byste to v životě neřekli. Tu s menším, tam zase s menším úspěchem, ale záplava je skutečně veliká. Jednou z mnoha značek, které se objevily ve sluchátkovém průmyslu, je i kanadský NAD. Ten ovšem nezačíná díky své sesterské značce PSB ani zdaleka na zelené louce, ba naopak – autor návrhu sluchátek Paul Barton má v tomto odvětví dlouholeté zkušenosti a úspěchy.

NAD zařadil svá sluchátka do sekce „Viso", což jsou v podstatě lifestyle produkty pro mladé (vnější slupku navrhlo oceňované studio Davida Farrage). Jak velká HP50 přes uši, tak dnes představovaná HP20 do uší ale minimálně od prvního pohledu na parametry nabízí mnohem víc, než stylová chrastítka.

V okamžiku, kdy NAD HP20 rozbalíte, budete mít pocit dobře investovaných peněz. Hliníkové provedení, mohutný a pevný plochý signálový kabel (samozřejmě z čisté bezkyslíkaté mědi) s pevným 3,5 mm jackem i ovládacími prvky pro Apple a vůbec celková solidnost dýchající z každého detailu si nezadají i s výrazně dražšími konkurenty. Možná vás zarazí rozměr těchto in-ear sluchátek – i když je zasunete pěkně hluboko do zvukovodu (výrobce dodává celkem 5 silikonových nástavců, všechny připomínají svým tvarem spíš kulku tak, aby se dostaly co nejhlouběji), bude většina jejich hmoty čouhat ven. To spolu s mírně větší hmotností zprvu může působit drobnou paniku a strach, že při prudším pohybu musí vypadnout; není to tak, za celou dobu poslouchání se nám ani nehnula.

Velmi zajímavé jsou ostře řezané rysy malých ozvučnic, kombinované s několika prohlubněmi – díky tomu je tvar sluchátek nejen na pohled hezký (když už tedy tolik koukají ven), ale i se s nimi velmi dobře manipuluje. Zajímavé je i mírné prohnutí do oblouku, přesně podle očekávaného tvaru zvukovodu.

Po sundání silikonových chráničů vás možná zaskočí velikost reproduktoru – NAD totiž do svých in-ear sluchátek umístil poměrně velký měnič s průměrem membrány 8 mm. Jen pro představu, jedny z nejlepších in-ear současnosti, Sennheiser IE 800, používají měnič dokonce s o 1 mm menším průměrem (ne že by na velikosti zase tak záleželo, ale něco na tom americkém „objem / velikost ničím nenahradíš" asi také je). Záměrem výrobce prý bylo vytvořit membránu velkou, ale zároveň nad očekávání lehkou, navíc reproduktor vybavil i silným „pohonným" systémem s neodymiovými magnety.

Nejzajímavější je ale technologie (či spíše možná filozofie návrhu?) RoomFeel. Jde o patentovaný přístup NAD / PSB ke stylu sluchátkové reprodukce. Na rozdíl od většiny ostatních se právě Kanaďané snaží pomocí RoomFeel vynést zvuk „ven z hlavy" a sluchátek, čímž se chtějí přiblížit dojmu z poslechu reprosoustav. Jde v podstatě o práci s modifikací tvaru křivky frekvenční odezvy, aby se podobala té z posluchu bez sluchátek. Pravdou je, že zvuk Viso HP20 je „jiný", celkový dojem pak rozhodně ne špatný (byť zázraky z prostorového dojmu čekat nelze, dokud bude zdroj zvuku několik milimetrů a ne metrů od ušního bubínku; RoomFeel ale „sluchátkový" pocit skutečně redukuje).

NAD Viso HP20 jsou určeny hlavně pro „mobilní" poslech, odpovídá tomu i jejich velmi nízká jmenovitá impedance 16 Ohm. Zajímavý je i slibovaný frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz v tolerančním pásmu +/- 1,5 dB, to je velice slušné. Výrobce také slibuje maximální celkové harmonické zkreslení pod úrovní 0,25%, i to je u dynamických měničů slušný výsledek. Celkově se zdá, že v dané cenové třídě a svém segmentu jsou HP20 až „nadupaná".

NAD Viso HP20 jsme měli možnost poslouchat spolu s mnoha dalšími sluchátky, jmenujme PSB M4U-1 a M4U-2, KEF M200 a M500, Polk Audio UltraFocus 8000, Sennheiser IE 8, Bowers&Wilkins C5, Koss Porta Pro CZ či Sennheiser HD 26 Pro. Jako zdroj signálu jsme měli jednak osvědčený ASUS Xonar Essence One MUSES, jednak sluchátkový výstup NAD C370 a také mobilní Philips GoGear Vibe.

NAD se chlubí hlavně tím, že jeho technologie RoomFeel v těchto špuntech „vytáhne" zvuk ven z uší a hlavy. Pravdou je, že pravděpodobně funguje, protože v porovnání třeba s našimi stálicemi Sennheiser IE 8 jako kdyby přicházel zpěv Tracy Chapman ve „Fast Car" z výběrového alba „Collection" odněkud zpředu, nikoliv přesně zprostřed hlavy, jak je u in-ear sluchátek zvykem. Díky velkým ozvučnicím nabízí Viso HP20 také poměrně uvolněný a plný zvukový charakter s relativně bohatým basovým základem. Relaxovaný projev s větším objemem téměř budí dojem, že posloucháme klasická velká sluchátka na či přes uši. Na svou třídu pak jednoznačně Viso HP20 nadchnou rozlišením a přednesem detailů – ve zvuku se objevují téměř stejně subtilní detaily, jako umí předat Sennheiser IE 8 a to je co říci. Obzvláště je to znát na akustické kytaře, na oddělení jednotlivých strun a pocitu rezonujícího těla nástroje.

Celkově jsou NAD Viso HP20 laděny do poklidnějšího, měkčího přednesu, ale to jim nikterak nebrání udělat dobrý dojem i u rockových nahrávek. Tak jak jsme zvyklí u NAD, i tady je cítit síla spodního pásma, basu je hodně, je silný a dravý a v „Nobody´s Fault But Mine" z živého „Celebration Day" od Led Zeppelin je to znát opravdu hodně. Obzvláště hodně energie mají také bicí, smršť úderů je velmi dobře kontrolovaná a doslova drtivá. Muzikální, příjemný charakter tu tak trošku zaobaluje celý zvuk do lehkého, jemného, nijak nepříjemného a nerušivého charakteru. Plantův ječák ale stále zní jako věrohodný vokál, sykavky a nejvyšší polohy jsou ale přeci jen trošku měkčí.

Ona určitá bezstarostnost maličko zpomaluje zvuk, takže i když kovové perkuse ve „Wichita Lineman" od Barb Jungr jsou krásně prokreslené a líbivě cinkavé, jako kdyby jim chyběla trocha dravosti a energie, jejich zvuk prostě jen tak pluje a ani trochu na vás netlačí. Jako kdyby se ale tahle charakteristika týkala pouze pásma výšek. Hlas je naopak velmi živý, tomu relaxovaný projev na přirozenosti a atraktivitě nijak neubírá.

Elektronika NAD je známá svým dynamickým charakterem, dynamika je silnou stránkou i těchto in-ear cvalíků. Piano v Lisztově „Mefistovi" v podobě hi-res souboru z katalogu LessLoss Audio sice opět není nijak zásadně důrazné, ale jinak hraje velmi živě, dynamický potenciál je skutečně výjimečně dobrý. V kombinaci s měkčím a neuspěchaným zvukovým laděním je výsledkem naprostá pohoda a dlouhodobě snadno poslouchatelný zvuk.

NAD Viso HP20 umí dát laskavý nádech jakékoliv skladbě, aniž by slevily z principů věrné reprodukce. Příjemně se tak poslouchají i hlaďoučké, jemňoučké smyčce Egegardkvartetten v Haydnově „Smyčcovém kvartetu #4 v D moll, op. 76 č. 5". Vše opět probíhá v neuspěchaném tempu, rozlišení je rozhodně perfektní, stejně jako schopnost zreprodukovat tóny nástrojů ve věrných barvách.

NAD vkročil do světa in-ear sluchátek v roce 2013 více než úspěšně – jejich Viso HP20 je mnohem víc, než jen lifestyle záležitost, jak by mohlo napovídat zařazení do segmentu katalogu Viso. Mohutnější konstrukce výrazně napomáhá objemu zvuku a jeho uvolněnosti, dobrý měnič zase umí rychle reagovat na signálové podněty, byť jeho charakter ve finále působí dosti poklidně a neuspěchaně. Zajímavá je technologie RoomFeel, zvuk skutečně pocitově vystupuje alespoň z části z hlavy a uší a evokuje „prostor". Máte-li rádi klid a pohodu, máte-li rádi komfort a není vám líto vydat nějakých pět tisícovek za drobná, ale zato dobře a velmi „normálně" hrající sluchátka, zvažte i NAD Viso HP20.

Kč 4 790,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi pěkný vzhled

+ pohodlně se nosí, pokud si vyberete vhodný nástavec

+ technologie RoomFeel, zdá se, funguje

+ měkký, příjemný zvuk

ZÁPORY

- jsou přeci jen docela těžké a ční z uší

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

200 80 produkt roku 2017

200 300 chord

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 rpaudio

200 200 wdq

200 200 audiofeel

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

ZenSati Authentica (XLR)
ZenSati Authentica (repro)
Nordost Heimdall 2 (repro)
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
Cardas High Speed SB USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube
65" Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

200 80 produkt roku 2017

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Začněme od začátku...

Tak... Blíží se nám konec (roku) a tak je dobré zaměřit se na začátek. Jako první přijde na mysl začátek období, kdy se máme uvolnit, slavit a vůbec se mít dobře. To je začátek hezký a nenáročný - ostatně, tohle je také skvělá příležitost popřát vám, ať se nenecháte semlít vánoční mašinérií a ať si prostě užijete konec roku jak jen sami chcete (třeba tady, na našem webu).

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 hifihomeart 200 200 mareka vanoce 

200 200 audio visual 200 200 chord 200 200 accuphase 200 200 ketos 200 200 grandinote 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 naimstudio 200 200 aq 200 200 spalicek 

200 200 4ce 200 200 htp 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 eurostar 

1024 200 audio video show praha