Kdo nemá sluchátka, ten není dobrým výrobcem hi-fi. Aspoň tak nějak se to nezúčastněnému pozorovateli může zdát – sluchátka do ucha či přes ucho se totiž začala docela nedávno objevovat i ve výrobních programech firem, do kterých byste to v životě neřekli. Tu s menším, tam zase s menším úspěchem, ale záplava je skutečně veliká. Jednou z mnoha značek, které se objevily ve sluchátkovém průmyslu, je i kanadský NAD. Ten ovšem nezačíná díky své sesterské značce PSB ani zdaleka na zelené louce, ba naopak – autor návrhu sluchátek Paul Barton má v tomto odvětví dlouholeté zkušenosti a úspěchy.

NAD zařadil svá sluchátka do sekce „Viso", což jsou v podstatě lifestyle produkty pro mladé (vnější slupku navrhlo oceňované studio Davida Farrage). Jak velká HP50 přes uši, tak dnes představovaná HP20 do uší ale minimálně od prvního pohledu na parametry nabízí mnohem víc, než stylová chrastítka.

V okamžiku, kdy NAD HP20 rozbalíte, budete mít pocit dobře investovaných peněz. Hliníkové provedení, mohutný a pevný plochý signálový kabel (samozřejmě z čisté bezkyslíkaté mědi) s pevným 3,5 mm jackem i ovládacími prvky pro Apple a vůbec celková solidnost dýchající z každého detailu si nezadají i s výrazně dražšími konkurenty. Možná vás zarazí rozměr těchto in-ear sluchátek – i když je zasunete pěkně hluboko do zvukovodu (výrobce dodává celkem 5 silikonových nástavců, všechny připomínají svým tvarem spíš kulku tak, aby se dostaly co nejhlouběji), bude většina jejich hmoty čouhat ven. To spolu s mírně větší hmotností zprvu může působit drobnou paniku a strach, že při prudším pohybu musí vypadnout; není to tak, za celou dobu poslouchání se nám ani nehnula.

Velmi zajímavé jsou ostře řezané rysy malých ozvučnic, kombinované s několika prohlubněmi – díky tomu je tvar sluchátek nejen na pohled hezký (když už tedy tolik koukají ven), ale i se s nimi velmi dobře manipuluje. Zajímavé je i mírné prohnutí do oblouku, přesně podle očekávaného tvaru zvukovodu.

Po sundání silikonových chráničů vás možná zaskočí velikost reproduktoru – NAD totiž do svých in-ear sluchátek umístil poměrně velký měnič s průměrem membrány 8 mm. Jen pro představu, jedny z nejlepších in-ear současnosti, Sennheiser IE 800, používají měnič dokonce s o 1 mm menším průměrem (ne že by na velikosti zase tak záleželo, ale něco na tom americkém „objem / velikost ničím nenahradíš" asi také je). Záměrem výrobce prý bylo vytvořit membránu velkou, ale zároveň nad očekávání lehkou, navíc reproduktor vybavil i silným „pohonným" systémem s neodymiovými magnety.

Nejzajímavější je ale technologie (či spíše možná filozofie návrhu?) RoomFeel. Jde o patentovaný přístup NAD / PSB ke stylu sluchátkové reprodukce. Na rozdíl od většiny ostatních se právě Kanaďané snaží pomocí RoomFeel vynést zvuk „ven z hlavy" a sluchátek, čímž se chtějí přiblížit dojmu z poslechu reprosoustav. Jde v podstatě o práci s modifikací tvaru křivky frekvenční odezvy, aby se podobala té z posluchu bez sluchátek. Pravdou je, že zvuk Viso HP20 je „jiný", celkový dojem pak rozhodně ne špatný (byť zázraky z prostorového dojmu čekat nelze, dokud bude zdroj zvuku několik milimetrů a ne metrů od ušního bubínku; RoomFeel ale „sluchátkový" pocit skutečně redukuje).

NAD Viso HP20 jsou určeny hlavně pro „mobilní" poslech, odpovídá tomu i jejich velmi nízká jmenovitá impedance 16 Ohm. Zajímavý je i slibovaný frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz v tolerančním pásmu +/- 1,5 dB, to je velice slušné. Výrobce také slibuje maximální celkové harmonické zkreslení pod úrovní 0,25%, i to je u dynamických měničů slušný výsledek. Celkově se zdá, že v dané cenové třídě a svém segmentu jsou HP20 až „nadupaná".

NAD Viso HP20 jsme měli možnost poslouchat spolu s mnoha dalšími sluchátky, jmenujme PSB M4U-1 a M4U-2, KEF M200 a M500, Polk Audio UltraFocus 8000, Sennheiser IE 8, Bowers&Wilkins C5, Koss Porta Pro CZ či Sennheiser HD 26 Pro. Jako zdroj signálu jsme měli jednak osvědčený ASUS Xonar Essence One MUSES, jednak sluchátkový výstup NAD C370 a také mobilní Philips GoGear Vibe.

NAD se chlubí hlavně tím, že jeho technologie RoomFeel v těchto špuntech „vytáhne" zvuk ven z uší a hlavy. Pravdou je, že pravděpodobně funguje, protože v porovnání třeba s našimi stálicemi Sennheiser IE 8 jako kdyby přicházel zpěv Tracy Chapman ve „Fast Car" z výběrového alba „Collection" odněkud zpředu, nikoliv přesně zprostřed hlavy, jak je u in-ear sluchátek zvykem. Díky velkým ozvučnicím nabízí Viso HP20 také poměrně uvolněný a plný zvukový charakter s relativně bohatým basovým základem. Relaxovaný projev s větším objemem téměř budí dojem, že posloucháme klasická velká sluchátka na či přes uši. Na svou třídu pak jednoznačně Viso HP20 nadchnou rozlišením a přednesem detailů – ve zvuku se objevují téměř stejně subtilní detaily, jako umí předat Sennheiser IE 8 a to je co říci. Obzvláště je to znát na akustické kytaře, na oddělení jednotlivých strun a pocitu rezonujícího těla nástroje.

Celkově jsou NAD Viso HP20 laděny do poklidnějšího, měkčího přednesu, ale to jim nikterak nebrání udělat dobrý dojem i u rockových nahrávek. Tak jak jsme zvyklí u NAD, i tady je cítit síla spodního pásma, basu je hodně, je silný a dravý a v „Nobody´s Fault But Mine" z živého „Celebration Day" od Led Zeppelin je to znát opravdu hodně. Obzvláště hodně energie mají také bicí, smršť úderů je velmi dobře kontrolovaná a doslova drtivá. Muzikální, příjemný charakter tu tak trošku zaobaluje celý zvuk do lehkého, jemného, nijak nepříjemného a nerušivého charakteru. Plantův ječák ale stále zní jako věrohodný vokál, sykavky a nejvyšší polohy jsou ale přeci jen trošku měkčí.

Ona určitá bezstarostnost maličko zpomaluje zvuk, takže i když kovové perkuse ve „Wichita Lineman" od Barb Jungr jsou krásně prokreslené a líbivě cinkavé, jako kdyby jim chyběla trocha dravosti a energie, jejich zvuk prostě jen tak pluje a ani trochu na vás netlačí. Jako kdyby se ale tahle charakteristika týkala pouze pásma výšek. Hlas je naopak velmi živý, tomu relaxovaný projev na přirozenosti a atraktivitě nijak neubírá.

Elektronika NAD je známá svým dynamickým charakterem, dynamika je silnou stránkou i těchto in-ear cvalíků. Piano v Lisztově „Mefistovi" v podobě hi-res souboru z katalogu LessLoss Audio sice opět není nijak zásadně důrazné, ale jinak hraje velmi živě, dynamický potenciál je skutečně výjimečně dobrý. V kombinaci s měkčím a neuspěchaným zvukovým laděním je výsledkem naprostá pohoda a dlouhodobě snadno poslouchatelný zvuk.

NAD Viso HP20 umí dát laskavý nádech jakékoliv skladbě, aniž by slevily z principů věrné reprodukce. Příjemně se tak poslouchají i hlaďoučké, jemňoučké smyčce Egegardkvartetten v Haydnově „Smyčcovém kvartetu #4 v D moll, op. 76 č. 5". Vše opět probíhá v neuspěchaném tempu, rozlišení je rozhodně perfektní, stejně jako schopnost zreprodukovat tóny nástrojů ve věrných barvách.

NAD vkročil do světa in-ear sluchátek v roce 2013 více než úspěšně – jejich Viso HP20 je mnohem víc, než jen lifestyle záležitost, jak by mohlo napovídat zařazení do segmentu katalogu Viso. Mohutnější konstrukce výrazně napomáhá objemu zvuku a jeho uvolněnosti, dobrý měnič zase umí rychle reagovat na signálové podněty, byť jeho charakter ve finále působí dosti poklidně a neuspěchaně. Zajímavá je technologie RoomFeel, zvuk skutečně pocitově vystupuje alespoň z části z hlavy a uší a evokuje „prostor". Máte-li rádi klid a pohodu, máte-li rádi komfort a není vám líto vydat nějakých pět tisícovek za drobná, ale zato dobře a velmi „normálně" hrající sluchátka, zvažte i NAD Viso HP20.

Kč 4 790,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi pěkný vzhled

+ pohodlně se nosí, pokud si vyberete vhodný nástavec

+ technologie RoomFeel, zdá se, funguje

+ měkký, příjemný zvuk

ZÁPORY

- jsou přeci jen docela těžké a ční z uší

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN - Štědré Vánoce

GMG Power

KEF LS50 Meta

200 200 epaudio

AV Center

AVITSmart | Audio Rent

200 200 horn

200 200 audiocenter

maranz model30

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
GMG HH-C01 [1]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
Roon

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.52
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio