800 150 dynaudio partner

2018 06 15 TST RIHA Zetta Plus 1

Reprosoustavy plzeňské značky RIHA prostě poznáte - malosériově vyráběné modely působí účelným a bytelným dojmem a vyzařují už na pohled sílu a energii. Pokud byste snad váhali, stačí se podívat dozadu a potvrdit si příslušnost reprosoustav k této značce díky použití speakON konektorů, které jsou mnohem obvyklejší v profi branži, byť jejich prakticky jedinou nevýhodou je trochu účelný vzhled. Zajímavá je také šíře firemního záběru - aktuálně je to 64 modelů reprosoustav + mnohá elektronika.

Základní katalog je rozdělený do tří úrovní - Basic, Plus a ES. Prostřednímu patru Plus pak vládne obří sloup jménem Zetta (ostatně reprosoustavy jsou pojmenovávané právě podle latinských předpon soustavy SI. Zetta znamená triliardu základních jednotek, což je poměrně ambiciózní.

Tak či tak - Zetta Plus jsou reprosoustavy poměrně vizuálně štíhlé (šířka je pouze 26 cm), dohánějí to ovšem těžko přehlédnutelnou výškou 210 cm a ne úplně malou hloubkou 60 cm. 119 kg hmotnosti je rozloženo do tří bloků oddělených vždy hliníkovou deskou; dole a nahoře je basová jednotka, uprostřed sekce určená středům a výškám. Tak jak je u RIHA běžné, hmota reprosoustav je usazena na hliníkových profilech, zakončených po stranách mohutnými silentbloky, takže ani jedním směrem neprochází nežádoucí vibrace.

2018 06 15 TST RIHA Zetta Plus 2

Basová sekce nahoře a dole jsou osazeny vždy dvojicí reproduktorů, 22 cm kónusy membrán doplňuje velký hliníkový nátrubek bassreflexu. Střední sekce je uzavřená a měniče jsou tu v D´Appolito rozložení. Na středech pracuje dvojice 17,6 cm membrán a výškám je věnována velká měkká kalota o velmi nadstandardním průměru 3,5 cm. Všechny pochází z katalogu SEAS.

Ozvučnice Zetta Plus jsou vyrobeny z MDF desek o síle 2,8 cm, uvnitř jsou zafrézované a vlepené výztuže; povrchová úprava libovolným odstínem RAL v odolném matu nebo prakticky libovolné dřevěné dýze je k dispozici díky zakázkové výrobě.

RIHA Zetta Plus jsou postaveny jako třípásmové, pracující v rozsahu 33 - 25 000 Hz (+/- 3 dB). Mají jmenovitou impedanci 8 ohm a charakteristickou citlivost 90 dB / 2,83 V / m.

2018 06 15 TST RIHA Zetta Plus 3

Sloupy Zetta Plus jsme poslouchali v plzeňských firemních prostorách, které jsou naneštěstí přeci jen pro takhle velké reprosoustavy trochu těsné, byť díky symetrickému rozložení měničů fungují Zetta Plus velmi dobře i v limitovaných akustických podmínkách. Poslouchalo se s dvojicí koncových zesilovačů B200, řízených předzesilovačem Line-4-DAC Plus, klid na práci jim zajišťovala pračka proudu IT-DCE2000 s předřazeným DC filtrem, zdrojem signálu bylo OPPO UDP-203 a UDP-205, oboje zapojené koaxiálním kabelem jako digitální transport. Poslouchali jsme přes běžné firemní kabely a porovnávali třeba s RIHA Mega V2 Plus, byť jsme v daném prostoru slyšeli už poměrně široký průřez firemní nabídkou.

Od tak velkých reprosoustav s takovou plochou basových měničů jaksi automaticky očekáváte, že se nebudou basu bát. A věru, skutečně nebojí - svižné brnkání basové linky v "Riders on the Storm" ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) bylo veliké, odvážně průbojné, bas měl váhu a důraz. V kombinaci s firemním zesilovačem byla skvěle čitelná i struktura basové linky, ta kovovost strun a jejich vrzající a drnkající charakter, všechno k vám vyráží přímo, razantně a přitom ale zároveň s klidem a nadhledem. Máte stále pocit, že "utahat" nebo přehnaně zatížit basovou sekci Zetta Plus doma prostě nemůžete.

2018 06 15 TST RIHA Zetta Plus 4

Střední pásmo má až koncertní živost - spoustu energie, pocit intenzity, jistoty a je tu také celkové srozumitelnost. Hlasy Carrerase, Dominga a Pavarottiho byly v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) odvážně velké, skvěle oddělené a se zřetelnou charakteristickou barvou jednoho každého z nich. Hlasy mají kolem sebe prostor, zvuk jako celek je velmi agilní, proporčně výrazný a hlavně velmi bezprostřední, čistý a znělý. Díky celkové velmi solidní transparentnosti vás neochudí ani o malé detaily, o ty jemné a přesto čistě artikulované nuance.

Velká vysokotónová kopulka ctí "velké" pojetí zvuku ostatních pásem; tak i činel v Brubeckově "Take Five" ("Time Out | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) byl velký, měl celé tělo, ne jen naznačený bod, každý dopad paličky pěkně zacinkal, výrazně, jasně a zněle, tóny mají velmi rychlý náběh a přitom udržují pocit hmoty. Velký příval výšek k vám pak donese také spoustu detailů, nemusíte lovit linku odkudsi v pozadí, i tady je neupejpavě prezentovaná, vpředu, jasně, sytě a energicky.

2018 06 15 TST RIHA Zetta Plus 6

I u dynamiky tak nějak podvědomě očekáváte, že takhle velké ozvučnice zvládnou hodně - a opět se nebudete mýlit, protože zvládnou. Zvukem Zetta Plus byste dokázali zatlouct hřebík do zdi, kdyby na to přišlo, ale je to spíše ona celková rezerva, to vědomí, že limity leží o hodně dál, než vám dovolí využít domácí akustika a sluchové ústrojí, co vzbuzuje ten pocit mocnosti přednesu. Na svou velikost pak Zetta Plus budí i pocit velmi rychlých, svižných reakcí. Celkově tak dynamika smyčců ve "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) byla excelentní, jakkoliv rychlý přechod, jakkoliv mocný nástup, jakkákoliv špička, všechno už je samozřejmé, velké a jisté, navíc Zetty jdou za signálem zjevně ochotně, zesilovač se s nimi nemusí prát.

V Claptonově "Before you accuse me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367) bylo cítit, jak skálopevně, čistě a jasně Zetta Plus hrají, že umí každý jeden tón pěkně zaljnovat do celku, všechno je utažené, konkrétní a bez nutkavosti, tlaku nebo nervozity informativní. Možná je to i celkovými proporcemi zvuku, že nemáte pocit nějak zamotaného chumlu, ale že všechno má svoje místo, každý nástroj je snadno slyšitelný a vnímáte i drobné detaily, je to celé nekomplikovaně poskládané a snadno přehledné, Zetta Plus jsou v kombinaci s firemní elektronikou velmi analytické, aniž by ale sklouzávaly k tvrdosti či chladnosti.

2018 06 15 TST RIHA Zetta Plus 8

Není asi překvapením, že Zetta Plus umí zaplnit naprosto celý prostor, rozhýbat hodně vzduchu a vyzářit hodně energii, umí ale také díky své symetrické konstrukci hrát i v akusticky neideálních podmínkách a i tam poskytnout pěknou iluzi prostoru. Třeba "Need you now" od Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) roztáhly reprosoustavy prakticky od zdi ke zdi, od podlahy po strop a právě jen limit fyzické velikosti prostoru jim patrně zabránil udělat ještě působivější obraz. Na tak velkou plochu se pak snadno vejdou všechny instrumenty, aniž by se na sebe tlačily, i vokály mají dost prostoru a celé to je pěkně vrstevnaté a přitom velmi soudržné ve všech osách.

Cashovu nástrojově jednoduchou a "Ain´t No Grave" posadily Zetta Plus pěkně do popředí a tím, jak umí předat jak malé detaily, tak spoustu energie, všechno se to spojí do semknutého a intenzivního zážitku, který si na nic nehraje a i když vás informuje o limitech nahrávky, sem tam o nějakém tom ostří, které po zvukaři zůstalo, tak to celkově nevadí, protože i tak vnímáte mnohem intenzivněji hudbu samotnou a Zetta Plus jsou tu jen v roli nestranného zprostředkovatele, který dává prostor k vyniknutí bez jakýchkoliv efektů.

2018 06 15 TST RIHA Zetta Plus 7

Velké sloupy RIHA Zetta Plus dobře charakterizuje něco jako "neokázalá neutralita" - krom toho, že jsou opravdu velké svou fyzickou podstatou, tak v reprodukci umí zmizet a nebýt signálu a hudbě prakticky žádnou překážkou. Skrze jejich agilní transparentnost a energičnost tak vyzní jak detaily, tak dynamika, tak prostor nahrávek, všechno je to velké, hudba je na dosah ruky a všude kolem, Zetta Plus vás zavalí a obklopí, vytvoří kolem vás moře zvuku, v němž můžete nerušeně plavat a zažít v něm jak vlahou jemnost, tak řádnou bouři. RIHA Zetta Plus jsou odvážné reprosoustavy pro odvážné posluchače, kterým ve správné kombinaci dokážou otevřít velmi "live" zážitek z hudby.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1,5 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 30 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, sedačky,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav a s celkovou akustikou spíše o kousek pod průměrem. Měření lze pokládat za věrohodné v pásmu 500 Hz a výše, v pásmu 10 - 500 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici.

2018 06 15 TST RIHA Zetta Plus m1a

Jak vidno, Zetta Plus na slibovaných 33 Hz v pohodě dosáhnou, v běžném prostoru využijete určitě i frekvence nižší, takže si reprosoustavy rozhodně zaslouží označení plnorozsahové. Prudké propady kolem 80, 180 či 600 Hz jsou jednoduše artefakty prostoru, celkově je patrná jen maličko (ale skutečně nepatrně) vyšší energie v basech a středech, celkově ale patří Zetta Plus mezi vyrovnané. Útlum energie od tweeteru nad 15 kHz je ne úplně typický, ale nezdálo se, že by byl omezující pro energičnost přednesu.

2018 06 15 TST RIHA Zetta Plus m1b

Druhé měření pak proběhlo ve vzdálenosti 2,5 metru, čistě kvůli srovnání vlivu akustiky prostoru.

Větší odstup ukázal, že v daném místě se kumuluje více basové energie a poněkud se také posunuly módy místnosti, celkově je ale i zde patrná snaha o vyrovnané naladění, pokles energie na výškách nad 15 kHz nebo třeba o ždibec bohatší zastoupení energie na středech a basech.

2018 06 15 TST RIHA Zetta Plus m2

Impedanční křivka (červená) se jen letmo dotýká úrovně 4 ohm, jinak se drží ve velmi bezpečných mezích, není tu žádná prudká změna, stejně jako tu nejsou záchvěvy, které by naznačovaly rezonance kabinetu. Celkově v kombinaci s průběhem elektrické fáze (černá) není minimálně na papíře důvod obávat se jakéhokoliv problému pro zesilovače, Zetta Plus by měly jít řídit snadno.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 399 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nebojácně plnorozsahový zvuk

+ nelimitovaná dynamičnost

+ velký zvuk a velký prostor

+ fungují dobře i v nepříznivých akustických podmínkách

ZÁPORY

- díky své přímosti budou potřebovat opravdu dobrou elektroniku

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audio-Visual Technology | www.audio-visual.cz 

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

200 200 tykon akce

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio