Solid Tech - referenční high-end audio racky

2021 05 31 TST RIHA IT DCE2000 1

Konstruktér Filip Říha, stojící už roky za plzeňskou značkou RIHA, má na poměry moderní doby neobvykle široký záběr a nebojí se tak pod svým jménem vypustit reprosoustavy, zesilovače (integrované i dělené), předzesilovače s originálním a náročným řešením regulace hlasitosti pomocí relátek, ale součástí katalogu je i elektronika méně nápadná, o to ale často zajímavější. Takovým příkladem je IT-DCE2000 – pod tímto názvem se ukrývá „pračka“, neboli filtr síťového napájecího napětí.

Už na pohled je jasné, že IT-DCE2000 patří do rodiny RIHA. Černé šasi velmi výrazného přístroje (má rozměry 45 x 20 x 43 cm (š x v x h) a váží mohutných 38 kg) je vyrobeno z profilů o tloušťce mimořádně poctivého 1 cm (byť některé části jako horní nebo dolní kryt mají 3 mm, stále jsou dost bytelné), lehce technicistně působí viditelné šrouby, ale celé to má své industriální kouzlo. Zpracování jako takové je pak úplně bezproblémové, jakkoliv si cení více praktičnosti a odolnosti než okaté luxusnosti.

Čelní panel s mírně zakulacenými rohy má pěkně vygravírované popisky, uprostřed dole je pak spínací tlačítko, které po stisknutí jednak celou tuto „elektrárnu“ zapíná, jednak blikáním signalizuje pomalý start, díky kterému se nemusíte strachovat o stabilitu svých pojistek.

2021 05 31 TST RIHA IT DCE2000 2

Zadní panel je zaplněný dvěma řadami zásuvek, jsou černé, dostatečně fortelné, klasické 16A řešen dodává Mennekes. Pětice horních zásuvek je označená jako „Digital“ (takže jsou primárně určené pro zdroje signálu apod., respektive pro spínané napájecí zdroje), spodní řada zase jako „Analog“ (tj. primárně pro zesilovače, respektive výrobky s lineárními napájecími zdroji). Výstupní zásuvky doplňuje jedna standardní IEC přívodka s integrovaným filtrem – není to tedy obvyklý firemní powerCON, i když vzhledem k zakázkové výrobě si můžete nechat namontovat prakticky libovolné řešení, které vám udělá radost (nebo která bude odpovídat vašemu přívodnímu kabelu).

Vnitřní prostor je – dle dobrých tradic značky RIHA – rozdělený poctivými příčkami na tři nezávislé komory. Ta první obsahuje přívodní zásuvku, zemnící bod a hlavně plošný spoj s velkým DC filtrem pro odstranění stejnosměrné složky, který je doplněný o softstart a VF filtr. Kapacita dvanácti kondenzátorů v tomto filtru je celkově 120 000 uF, i následkem toho je instalovaný transformátor bezproblémově tichý.

2021 05 31 TST RIHA IT DCE2000 3

Další komora obsahuje nejvýraznější konstrukční prvek celého filtru – monumentální toroidní transformátor, který si Filip Říha sám specifikuje a který je navržen pro pracovní napětí 260 V, což má v dnešní době prý výrazné benefity oproti „standardnímu ladění“ na 230 / 240 V. Transformátor pro dokonalé galvanické oddělení sítě je dobře dimenzovaný, v tomto modelu má výkon 2,5 kW (trvalý přenášený výkon 2 300 VA, krátkodobý 2 500 VA).

V následujícím bloku je přímo u zásuvek plošný spoj s filtrací vysokofrekvenčního radiofrekvenčního a elektromagnetického naindukovaného rušení. Filtry jsou oproti minulým generacím „praček“ RIHA také velikou změnou – nejde o průmyslová hotová řešení, ale o systém navržený přímo na míru IT-DCE2000, každý segment zásuvek (tj. ty „Analogové“ a ty „Digitální“) má vlastní filtr, zabraňující mimo jiné i zpětnému pronikání rušení a kontaminaci čistého napětí mezi jednotlivými přístroji.

2021 05 31 TST RIHA IT DCE2000 4

Samozřejmostí jsou i různé ochrany včetně té, která v případě přehřátí přístroj odpojí a po dosažení optimální teploty opět sepne. Vstup ochraňují dva přepěťové varistory s jiskřištěm. Varistory jsou i u výstupních zásuvek, pro každou skupinu zvlášť.

Napájecí pračku IT-DCE2000 jsme zkoušeli v hlavní redakční sestavě a to na OPPO UDP-205, Métronome DSC1, Norma Revo SC-2 LN a monoblocích Norma Revo PA 160 MR, ale i na děleném Kinki Studio EX-P7 / EX-B7. Poslouchalo se přes Xavian Quarta Evoluzione na kompletní kabeláži Nordost Heimdall 2 a porovnávalo se s GMG Power Harmonic Hammer 3000P, případně s pasivní lištou Nordost Qbase Qb8 MKII. Detaily sestavy i řešení přívodu najdete v pravém sloupci -->.

2021 05 31 TST RIHA IT DCE2000 5

Baskytarovou linku v „Ptáci jsou hloupí“ (Ondřej Soukup | „Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331) filtr oproti připojení do pasivní lišty a přímo do zásuvky zřetelně utáhne kontury, objem je tak subjektivně menší, ale celý bas jaksi volnější, lehčí a suverénnější a to poměrně signifikantně. Oproti GMG Power je zvuk s filtrem RIHA zřetelně měkčí, méně napjatý, ale v kontextu své cenové třídy nabízí bas výtečně nenucený.

Zpěv a kytara Tracy Chapman v „Subcity“ („Crossroads“ | 2008 | Warner Music | 8122-79908-9) filtr slyšitelně vyčistil, respektive vytáhl do popředí. Zvuk jako kdyby o něco změkl, uvolnil a uklidnil se, byl jemnější, zcela prostý nějakých tvrdých záznějů nebo případných ostrostí, které by mohly při vysoké hlasitosti vyniknout. IT-DCE2000 zbaví hudbu pocitu napětí, ta se klidně line a vznáší, což je příjemné, až „analogové“.

2021 05 31 TST RIHA IT DCE2000 6

Citelnou změnou projde také signálové pozadí, respektive takový ten nepříliš intenzivně vnímaný šum v něm, který když zmizí (jako jeho většina po zapojení přístrojů do IT-DCE2000), tak cinkot činelů v „Silent Night“ od Yellowjackets („Peace Round“ | 2003 | Heads Up | HUCD 3090) je lépe „vytvarovaný“, zní výrazněji, jakoby detailněji, čistěji.

Průbojné bubny v „Sea Nature“ („Steve Hillage“ | „Green“ | 1990 | Virgin | 0777 7 87279 2 7) působí také celkově „hladčeji“, možná i klidněji, rána do bubnu není tak dramatická a fyzická jako s GMG Power, ale oproti nefiltrovanému zapojení, které bývá subjektivně „nejživější“ neubírá IT-DCE2000 disciplínu ani dynamičnost. Je to organizovaný zvuk, snad ne bezhlavě dravý, ale rozhodně čistý a solidně samozřejmý.

2021 05 31 TST RIHA IT DCE2000 7

Filtrované zapojení pak proti (jinak mimochodem samostatně dobře pomáhající) zakázkově provedenému přívodu rozhodně pomůže k lepšímu rozlišení a celkově k pocitu vnímání křehčích detailů. „Sly“ od Herbie Hancocka („Head Hunters“ | 1997 | Columbia | CK 65123) díky tomu zněla hezky kontrolovaně a hlavně opět tady byla cítit ta signifikantní porce nenucenosti, uvolněnosti. Je to naprosto klidný zvuk, naprosto neagresivní, přitom snáz čitelnější než bez filtrace.

Hudební scéna v „Ario“ Davea Hollanda („Overtime“ | 2005 | Dare2 | 982 714 2) byla po přepnutí ze stavu „bez filtru“ na IT-DCE2000 o něco menší (ale jen trošku), zato pocitově kompaktnější, koherentnější, celkově organizovanější. Je to reprodukce zcela prostá výstředností, uvolněná a lehká, taková snadno a nenuceně vstřebatelná.

2021 05 31 TST RIHA IT DCE2000 11

Syrová nahrávka jako je „Mind Reader“ od Silverchair („Young Modern“ | 2007 | eleven | elevencd63) ztratí po zařazení filtrace od RIHA svou surovou tvrdost a říznost, nadechne se a i když možná na první poslech může působit méně intenzivně, můžete díky IT-DCE2000 zvýšit hlasitost, aniž by to zvýšilo zároveň prominentnost těch nepříjemných stránek nahrávky. Jako kdyby pračka od RIHA nechala jen to dobré.

K dobrému hi-fi patří bezesporu i starost o všechny jeho stránky – mezi jinými tedy i o maximální kvalitu napájení, díky které nebudou vaše komponenty reprodukovat a zesilovač nežádoucí části signálu, tedy zkreslení všechno druhu. Navíc pak řešení typu IT-DCE2000 s opravdu poctivou vnitřní konstrukcí potlačí třeba i efekt bručících toroidních transformátorů, který může zejména ve večerních hodinách být nepříjemným společníkem. Celkově je filtr RIHA IT-DCE2000 velmi poctivým zařízením, které má nejen mimořádně komfortní počet zásuvek, ale hlavně nezpochybnitelný přínos pro kvalitu reprodukce. V kontextu obdobně fungující konkurence pak navíc nabízí výsledky za nižší cenu. Co víc si přát?

Kč 109 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ fortelné zpracování

+ víc než dostatek zásuvek

+ možnost volby vstupní zásuvky

+ slyšitelný přínos

+ racionální cenovka vzhledem k výbavě

ZÁPORY

- je to seriózní produkt, levnější než konkurence – není moc nač si stěžovat

--- --- --- --- ---

VÝROBCE: Audio-Visual Technology | www.audio-visual.cz 

Melody Shop Hi-Fi Festival

XAVIAN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

DENON SHOP | e-shop hi-fi a domácí kino

AV Center - hi-fi studio Praha Vinohrady

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

200 200 hifiguide

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

- [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
RME ADI-2 DAC FS [3]
Teac NT-503
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

- [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower (pro RME) [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
NEO HIGH END Tripod [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs 200 200 elfton 2021 200 200 rodel audio Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Musical Fidelity

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies