800 150 dynaudio partner

2018 07 26 TST Monitor Audio Bronze 6 1

Původem britští Monitor Audio mají poměrně široký záběr v produkci reprosoustav - tři vysloveně lifestyle řady, mnoho vestavených modelů do zdí i stropů, soundbary a hlavně pak šest sérií, sahajících od dostupného hi-fi až po seriózní high-end. Na letošní výstavě v Mnichově firma uvedla "jednoduše" střiženou sérii Monitor, čímž se do té chvíle základní série Bronze posunula do pozice "něčeho maličko lepšího". Ani tak ale ani vrcholný sloupek Bronze 6 nepřesahuje svou cenou třicet tisíc...

Označovat Bronze 6 jako sloupečky je rozhodně na místě - i když mají v zásadě běžnou výšku 103,3 cm, díky šířce 23,5 cm a hloubce 35 cm působí velmi kompaktně, vlastně až nenápadně, k čemuž snad přispívá i zaoblení hran kabinetů. Možná vás v tu chvíli tak trochu překvapí ne úplně malá váha 16,6 kg.

Kabinety z 1,8 cm tlustých MDF profilů stojí na decentních základnách a respektují snad krom již zmíněného zaoblení rohů ty nejklasičtější možné tvary. Na povrchu pak najdete vinylové fólie, ale s důstojným provedením. Na horní desce je úzký gumový proužek s logem výrobce.

2018 07 26 TST Monitor Audio Bronze 6 2

Celkem elegantně a čistě pak vypadá čelní stěna - trojice identických kónusů stříbrné barvy nemá viditelné spoje a je orámována decentní hliníkovou linkou, pod nimi se otevírá bassreflexový port typu HiVe II, kolem kterého je opět ona tenounká linka, stejně jako kolem pod mřížkou skrytého tweeteru zlatavé barvy nad zmíněnou trojicí kónusů.

Zadní stěna je mírně vsazená, tři šrouby naznačují osy měničů a dole u paty jsou ve výrazném kruhu reproduktorové terminály v bi-wire / bi-amp konfiguraci, nad nimi je další bassreflexový port. Žádná z částí konstrukce není vysloveně luxusní, ale zpracování je decentní a všechno dohromady prostě tak nějak funguje a působí pěkně.

2018 07 26 TST Monitor Audio Bronze 6 3

Všechny měniče pocházejí z firemních kapacit, tónům nejvyšším je vyhrazena "zlatá kopulka" o průměru 2,5 cm, kterou pod tímto názvem Monitor Audio uvedli poprvé v roce 1986. Navzdory barvě je i tady jako nosná část použita typická firemní konstrukce C-CAM (hliníkovo-hořčíková slitina pokrytá vrstvičkou keramiky). Barvu pak tweeter získává zlacením - v Monitor Audio věří, že zlato funguje v určité tloušťce jako ideální řešení pro zpevnění a zároveň tlumení.

Všechny osazené kónické membrány s obrácenými závěsy mají průměr 16,5 cm, všechny jsou opět z materiálu C-CAM. Ta nejvýše posazená má vlastní uzavřenou pracovní komoru a je vyhrazena pro střední pásmo, dva spodní měniče mají k dispozici zbytek ozvučnice a oba bassreflexy, aby se mohly basové tóny řádně nadechnout. Všechny tři reproduktory pak jsou k přední stěně přitlačovány za pomoci dlouhé tyče, utažené ze zadní strany již zmíněnými šrouby, což přispívá k celkové pevnosti kabinetů i zvuku.

2018 07 26 TST Monitor Audio Bronze 6 4

Bronze 6 jsou koncipovány jako 2,5 pásmové, ve výhybce se stanovými přechodovými body na 150 a 2 500 Hz jsou osazeny polypropylenové kondenzátory a výrobce udává velmi zajímavé parametry. Jde zejména o vysokou citlivost 90 dB / W / m nebo celkový frekvenční rozsah 34 - 30 000 Hz (ovšem bez udané tolerance). Výrobce pak udává jmenovitou impedanci 8 ohm.

Monitor Audio Bronze 6 jsme měli možnost poslouchat v říčanském studiu Elektronet. Poslouchalo se přes Primare I35, přehrávač Marantz CD6006 a hlavně také gramofon Technics SL-1200GR, propojeno bylo kabely AudioQuest základních řad. Srovnávali jsme s Cabasse MC40 Java a Klipsch RF-7 II.

2018 07 26 TST Monitor Audio Bronze 6 5

Na rytmické basové lince v "Riders on the storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) bylo jasně znát, že i Bronze 6 akcentují právě toto pásmo (a přes svou poměrně kompaktní velikost jich tak může leckde být "až moc"), bas je ale hutný, poddajný a vlastně dost měkký, přesto dobře reagující a jednotlivé noty tak příjemně odkapávají do poslechového prostoru, nenuceně, volněji, ale sytě a kulatě. Není to zařezávající, precizně definovaný bas, ale spíše do příjemna laděný základ hudby, který se nenásilně poslouchá.

Obdobný, i když o něco menší pocit barevnosti a sytosti je patrný i ve středním pásmu, energický zpěv Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) zněl hebce, hladce a s nenásilnou kultivovaností. Ani tady není patrná snaha vytáhnout z nahrávky i ten poslední detail, spíše dát na srozuměnou tělesnost, robustnost a plnost. Energie z reprodukce netryská, spíše se tak příjemně line a nechává hlasy houpavě, poklidně doplynout až k uším.

2018 07 26 TST Monitor Audio Bronze 6 6

Na nejvyšším konci spektra, třeba v činelech Brubeckovy "Take Five" ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) je pak také znát snaha o hezký, zábavný přednes - činel je lehounký a trochu cinkající, možná o něco tenčí v poměru k prezentaci středních a hlubokých tónů, ale zase hlaďoučký a jemně nadýchaný, snadno a zřetelně se rozléhající. Tóny mají velký objem, přes svou jemnost se nikdy nedostanou do pozadí a stále zůstávají čitelné.

Dynamicky pak fungují Bronze 6 také dobře, byť mohou působit maličko nenápadně - třeba záběry smyčců ve "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) se nehrnou vysloveně kupředu, ale navzdory uvolněnosti nejde o nějaký líný či pomalý zvuk, spíše neuspěchaně nenásilný, sytý a nabízí se i slova jako "komfortní" či "pohodový". Hudba o sobě umí dát vědět podobně jako nenápadná, malá vlna na moři, která má ale sílu a umí s vámi pohnout.

2018 07 26 TST Monitor Audio Bronze 6 8

Zvukový charakter Monitor Audio Bronze 6 by se asi dal označit také jako kompaktní - za žádných okolností se nesnaží akcentovat detaily a jednotlivosti, ale naopak drží vše pohromadě, nenásilně a příjemně. Pokud si chcete nechat předestřít jen hudbu jako takovou a nebaví vás objevovat kdejaké delikátní šustnutí v pozadí, pak fungují velmi solidně. Claptonova "Before You Accuse Me" z "MTV Unplugged" (2013 | Reprise | 8122796367) byla velmi ukázněná, celistvá a pokud chcete nějakou nuanci slyšet, musíte se na ni soustředit a pak objevíte, že tam je. Ta celková integrovanost pak budí dojem, že k sobě vše bezešvě sedí a vy se tak můžete soustředit na hudbu samotnou bez nutkání zkoumat technickou stránku věci.

Tento charakter pak podtrhuje ještě to, že díky celkové spojitosti působí i podání prostoru hudební scény v "Need you now" ze stejnojmenné desky Lady Antebellum (2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) příjemně, nenásilně a v pravolevém směru jistě. Je zvláštní, že máte pocit, že hudba se odehrává trochu nad reprosoustavami. Nástroje jsou oddělené, byť ani tady nemáte pocit, že máte před sebou jednotlivé instrumenty, ale velký celek.

2018 07 26 TST Monitor Audio Bronze 6 7

V čem se Monitor Audio Bronze 6 daří, to je schopnost jednoduše, uvolněně, příjemně a s muzikální jemností prezentovat vlastně jakýkoliv hudební materiál. Nikdy nezažijete nepříjemné hrany či tahání za uši, v každém jednom okamžiku se hudba jen tak nekonfliktně line, svým uvolněným a klidným způsobem - i Cashova trochu syrová "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) měla trochu hladší, vřelejší, jemnější podobu, která zklidnila hrany této na dostupnějších systémech často ostřejší skladby. Není to vysloveně intenzivní zážitek, který by se vám vryl pod kůži, ale ta snadnost, se kterou se všechno děje, tak je mimořádně příjemná a dlouhé hodiny poslouchání jsou tak naprosto neúnavné.

Sloupečky Monitor Audio Bronze 6 nabízí trochu do svého vlastního stylu zabalenou muzikálnost se špetkou vřelosti, nabízí měkčí, kultivovaný a snad jen na basech přeci jen zdůrazněný přednes (takže se nenechte oklamat jejich kompaktností - může jich být v místnosti opravdu hodně), který je ale naprosto neúnavný, je to hebký, sladký poslechový zážitek, který nekomplikovaně naservíruje cokoliv, ať už si chcete jen tak přes den něco pustit, nebo si večer udělat intimní poslechový zážitek jen sami pro sebe. Možná vizuálně i zvukově pracují Bronze 6 s jistou dávkou efektu, ale jako takový příjemný všeuměl pro každou příležitost za férové peníze Bronze 6 obstojí dobře.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 15 metrů čtverečních, s velmi malým zatlumením pouze dvěma závěsy a bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn to šlo.

2018 07 26 TST Monitor Audio Bronze 6 m1

Na naměřené křivce frekvenční odezvy je vše - s ohledem na poslechový prostor - vlastně až neuvěřitelně v pořádku. Výrazný peak mezi 80 - 100 Hz je celkem běžným jevem u Monitor Audio a přestože Bronze 6 nejsou nějak fantasticky "rovné", s ohledem na cenu i jejich hezký zvuk jsou od 200 do 20 000 Hz bez problémů v běžné toleranci +/- 3 dB, jsou prosté nějakých divokých propadů nebo peaků. Nástup Bronze 6 lze pak vypozorovat na nějakých 50 Hz, slibovaných 34 Hz se odehrává s poklesem nějakých 15 dB, ale v reálu v běžném prostoru zvládnou Bronze 6 i tak působivých 40 Hz. Tohle je s ohledem na cenu a zamýšlený charakter reprosoustav prostě vkusný průběh.

2018 07 26 TST Monitor Audio Bronze 6 m2

Na impedanci (červená) je vidět že nikde neklesá pod 4 ohmy, je zcela prostá nějakých velkých peaků, propadů nebo i jakýchkoliv stop po nežádoucích rezonancích kabinetu. V kombinaci s téměř plochou křivkou elektrické fáze (černá), která také nemá žádné patrné výrazné výkyvy, lze říct, že Bronze 6 jsou velmi snadnou zátěží pro jakýkoliv zesilovač.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 27 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pohledné (pokud nebudete zkoumat detaily příliš zblízka)

+ sladce muzikální a jemný přednes

+ sytý a hutný zvuk

ZÁPORY

- basové pásmo je (místy velmi) zdůrazněné

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Panashop | www.panashop.cz 

DOVOZCE: Voice Audio | www.voice-audio.cz 

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio