2018 07 26 TST Monitor Audio Bronze 6 1

Původem britští Monitor Audio mají poměrně široký záběr v produkci reprosoustav - tři vysloveně lifestyle řady, mnoho vestavených modelů do zdí i stropů, soundbary a hlavně pak šest sérií, sahajících od dostupného hi-fi až po seriózní high-end. Na letošní výstavě v Mnichově firma uvedla "jednoduše" střiženou sérii Monitor, čímž se do té chvíle základní série Bronze posunula do pozice "něčeho maličko lepšího". Ani tak ale ani vrcholný sloupek Bronze 6 nepřesahuje svou cenou třicet tisíc...

Označovat Bronze 6 jako sloupečky je rozhodně na místě - i když mají v zásadě běžnou výšku 103,3 cm, díky šířce 23,5 cm a hloubce 35 cm působí velmi kompaktně, vlastně až nenápadně, k čemuž snad přispívá i zaoblení hran kabinetů. Možná vás v tu chvíli tak trochu překvapí ne úplně malá váha 16,6 kg.

Kabinety z 1,8 cm tlustých MDF profilů stojí na decentních základnách a respektují snad krom již zmíněného zaoblení rohů ty nejklasičtější možné tvary. Na povrchu pak najdete vinylové fólie, ale s důstojným provedením. Na horní desce je úzký gumový proužek s logem výrobce.

2018 07 26 TST Monitor Audio Bronze 6 2

Celkem elegantně a čistě pak vypadá čelní stěna - trojice identických kónusů stříbrné barvy nemá viditelné spoje a je orámována decentní hliníkovou linkou, pod nimi se otevírá bassreflexový port typu HiVe II, kolem kterého je opět ona tenounká linka, stejně jako kolem pod mřížkou skrytého tweeteru zlatavé barvy nad zmíněnou trojicí kónusů.

Zadní stěna je mírně vsazená, tři šrouby naznačují osy měničů a dole u paty jsou ve výrazném kruhu reproduktorové terminály v bi-wire / bi-amp konfiguraci, nad nimi je další bassreflexový port. Žádná z částí konstrukce není vysloveně luxusní, ale zpracování je decentní a všechno dohromady prostě tak nějak funguje a působí pěkně.

2018 07 26 TST Monitor Audio Bronze 6 3

Všechny měniče pocházejí z firemních kapacit, tónům nejvyšším je vyhrazena "zlatá kopulka" o průměru 2,5 cm, kterou pod tímto názvem Monitor Audio uvedli poprvé v roce 1986. Navzdory barvě je i tady jako nosná část použita typická firemní konstrukce C-CAM (hliníkovo-hořčíková slitina pokrytá vrstvičkou keramiky). Barvu pak tweeter získává zlacením - v Monitor Audio věří, že zlato funguje v určité tloušťce jako ideální řešení pro zpevnění a zároveň tlumení.

Všechny osazené kónické membrány s obrácenými závěsy mají průměr 16,5 cm, všechny jsou opět z materiálu C-CAM. Ta nejvýše posazená má vlastní uzavřenou pracovní komoru a je vyhrazena pro střední pásmo, dva spodní měniče mají k dispozici zbytek ozvučnice a oba bassreflexy, aby se mohly basové tóny řádně nadechnout. Všechny tři reproduktory pak jsou k přední stěně přitlačovány za pomoci dlouhé tyče, utažené ze zadní strany již zmíněnými šrouby, což přispívá k celkové pevnosti kabinetů i zvuku.

2018 07 26 TST Monitor Audio Bronze 6 4

Bronze 6 jsou koncipovány jako 2,5 pásmové, ve výhybce se stanovými přechodovými body na 150 a 2 500 Hz jsou osazeny polypropylenové kondenzátory a výrobce udává velmi zajímavé parametry. Jde zejména o vysokou citlivost 90 dB / W / m nebo celkový frekvenční rozsah 34 - 30 000 Hz (ovšem bez udané tolerance). Výrobce pak udává jmenovitou impedanci 8 ohm.

Monitor Audio Bronze 6 jsme měli možnost poslouchat v říčanském studiu Elektronet. Poslouchalo se přes Primare I35, přehrávač Marantz CD6006 a hlavně také gramofon Technics SL-1200GR, propojeno bylo kabely AudioQuest základních řad. Srovnávali jsme s Cabasse MC40 Java a Klipsch RF-7 II.

2018 07 26 TST Monitor Audio Bronze 6 5

Na rytmické basové lince v "Riders on the storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) bylo jasně znát, že i Bronze 6 akcentují právě toto pásmo (a přes svou poměrně kompaktní velikost jich tak může leckde být "až moc"), bas je ale hutný, poddajný a vlastně dost měkký, přesto dobře reagující a jednotlivé noty tak příjemně odkapávají do poslechového prostoru, nenuceně, volněji, ale sytě a kulatě. Není to zařezávající, precizně definovaný bas, ale spíše do příjemna laděný základ hudby, který se nenásilně poslouchá.

Obdobný, i když o něco menší pocit barevnosti a sytosti je patrný i ve středním pásmu, energický zpěv Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) zněl hebce, hladce a s nenásilnou kultivovaností. Ani tady není patrná snaha vytáhnout z nahrávky i ten poslední detail, spíše dát na srozuměnou tělesnost, robustnost a plnost. Energie z reprodukce netryská, spíše se tak příjemně line a nechává hlasy houpavě, poklidně doplynout až k uším.

2018 07 26 TST Monitor Audio Bronze 6 6

Na nejvyšším konci spektra, třeba v činelech Brubeckovy "Take Five" ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) je pak také znát snaha o hezký, zábavný přednes - činel je lehounký a trochu cinkající, možná o něco tenčí v poměru k prezentaci středních a hlubokých tónů, ale zase hlaďoučký a jemně nadýchaný, snadno a zřetelně se rozléhající. Tóny mají velký objem, přes svou jemnost se nikdy nedostanou do pozadí a stále zůstávají čitelné.

Dynamicky pak fungují Bronze 6 také dobře, byť mohou působit maličko nenápadně - třeba záběry smyčců ve "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) se nehrnou vysloveně kupředu, ale navzdory uvolněnosti nejde o nějaký líný či pomalý zvuk, spíše neuspěchaně nenásilný, sytý a nabízí se i slova jako "komfortní" či "pohodový". Hudba o sobě umí dát vědět podobně jako nenápadná, malá vlna na moři, která má ale sílu a umí s vámi pohnout.

2018 07 26 TST Monitor Audio Bronze 6 8

Zvukový charakter Monitor Audio Bronze 6 by se asi dal označit také jako kompaktní - za žádných okolností se nesnaží akcentovat detaily a jednotlivosti, ale naopak drží vše pohromadě, nenásilně a příjemně. Pokud si chcete nechat předestřít jen hudbu jako takovou a nebaví vás objevovat kdejaké delikátní šustnutí v pozadí, pak fungují velmi solidně. Claptonova "Before You Accuse Me" z "MTV Unplugged" (2013 | Reprise | 8122796367) byla velmi ukázněná, celistvá a pokud chcete nějakou nuanci slyšet, musíte se na ni soustředit a pak objevíte, že tam je. Ta celková integrovanost pak budí dojem, že k sobě vše bezešvě sedí a vy se tak můžete soustředit na hudbu samotnou bez nutkání zkoumat technickou stránku věci.

Tento charakter pak podtrhuje ještě to, že díky celkové spojitosti působí i podání prostoru hudební scény v "Need you now" ze stejnojmenné desky Lady Antebellum (2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) příjemně, nenásilně a v pravolevém směru jistě. Je zvláštní, že máte pocit, že hudba se odehrává trochu nad reprosoustavami. Nástroje jsou oddělené, byť ani tady nemáte pocit, že máte před sebou jednotlivé instrumenty, ale velký celek.

2018 07 26 TST Monitor Audio Bronze 6 7

V čem se Monitor Audio Bronze 6 daří, to je schopnost jednoduše, uvolněně, příjemně a s muzikální jemností prezentovat vlastně jakýkoliv hudební materiál. Nikdy nezažijete nepříjemné hrany či tahání za uši, v každém jednom okamžiku se hudba jen tak nekonfliktně line, svým uvolněným a klidným způsobem - i Cashova trochu syrová "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) měla trochu hladší, vřelejší, jemnější podobu, která zklidnila hrany této na dostupnějších systémech často ostřejší skladby. Není to vysloveně intenzivní zážitek, který by se vám vryl pod kůži, ale ta snadnost, se kterou se všechno děje, tak je mimořádně příjemná a dlouhé hodiny poslouchání jsou tak naprosto neúnavné.

Sloupečky Monitor Audio Bronze 6 nabízí trochu do svého vlastního stylu zabalenou muzikálnost se špetkou vřelosti, nabízí měkčí, kultivovaný a snad jen na basech přeci jen zdůrazněný přednes (takže se nenechte oklamat jejich kompaktností - může jich být v místnosti opravdu hodně), který je ale naprosto neúnavný, je to hebký, sladký poslechový zážitek, který nekomplikovaně naservíruje cokoliv, ať už si chcete jen tak přes den něco pustit, nebo si večer udělat intimní poslechový zážitek jen sami pro sebe. Možná vizuálně i zvukově pracují Bronze 6 s jistou dávkou efektu, ale jako takový příjemný všeuměl pro každou příležitost za férové peníze Bronze 6 obstojí dobře.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 15 metrů čtverečních, s velmi malým zatlumením pouze dvěma závěsy a bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn to šlo.

2018 07 26 TST Monitor Audio Bronze 6 m1

Na naměřené křivce frekvenční odezvy je vše - s ohledem na poslechový prostor - vlastně až neuvěřitelně v pořádku. Výrazný peak mezi 80 - 100 Hz je celkem běžným jevem u Monitor Audio a přestože Bronze 6 nejsou nějak fantasticky "rovné", s ohledem na cenu i jejich hezký zvuk jsou od 200 do 20 000 Hz bez problémů v běžné toleranci +/- 3 dB, jsou prosté nějakých divokých propadů nebo peaků. Nástup Bronze 6 lze pak vypozorovat na nějakých 50 Hz, slibovaných 34 Hz se odehrává s poklesem nějakých 15 dB, ale v reálu v běžném prostoru zvládnou Bronze 6 i tak působivých 40 Hz. Tohle je s ohledem na cenu a zamýšlený charakter reprosoustav prostě vkusný průběh.

2018 07 26 TST Monitor Audio Bronze 6 m2

Na impedanci (červená) je vidět že nikde neklesá pod 4 ohmy, je zcela prostá nějakých velkých peaků, propadů nebo i jakýchkoliv stop po nežádoucích rezonancích kabinetu. V kombinaci s téměř plochou křivkou elektrické fáze (černá), která také nemá žádné patrné výrazné výkyvy, lze říct, že Bronze 6 jsou velmi snadnou zátěží pro jakýkoliv zesilovač.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 27 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pohledné (pokud nebudete zkoumat detaily příliš zblízka)

+ sladce muzikální a jemný přednes

+ sytý a hutný zvuk

ZÁPORY

- basové pásmo je (místy velmi) zdůrazněné

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Panashop | www.panashop.cz 

DOVOZCE: Voice Audio | www.voice-audio.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika