2018 09 30 TST Technics SL 1200GR 1

Když se řekne gramofon s přímým pohonem talíře, o koňskou délku před všemi ostatními přiběhne na mysl zajisté ikonická kreace od značky Technics. V současnosti začíná nabídka seriózních gramofonů Technics modelem SL-1200GR, který vás svou podobou vezme zpátky do roku 1972, kdy přišla na svět původní a nepříliš odlišně působící verze SL-1200, tehdy ještě jako Matsushita (aneb dnešní Panasonic).

Označení SL v názvu indikuje "Stereo" a "pLayer" a proslulost tohoto modelu podtrhuje třeba i to, že jeden kus se nachází v londýnském muzeu vědy jako "objekt, který utvářel svět v němž žijeme". Gramofon je v současném provedení řádně robustní a působí "ramenatě" - při šířce 45,3 cm, hloubce 37,2 cm a výšce 17,3 cm váží zřetelných 11,2 kg.

Tělo pravoúhlých tvarů, které jistě není třeba hlouběji popisovat, stojí na čtveřici masivních a vibrace výtečně absorbujících nožek - rezonance potlačuje i dvouvrstvá konstrukce z hliníku a BMC. Použité materiály v šasi mají slušnou kvalitu, ale ani designem, ani provedením není SL-1200GR vysloveně luxusním produktem - spíše tu je vše dle hesla "účel světí prostředky". Nicméně ruční výroba v Japonsku je znát a žádné nepřesnosti tu nenajdete.

2018 09 30 TST Technics SL 1200GR 2

V levé části šasi je stupňovitý hliníkový odlévaný talíř s tlumící gumou na zadní straně o váze 2,5 kg a průměru 33,2 cm, na jeho obvodu jsou znaky, jejichž nasvícení přítomnou stroboskopickou lampou umožňuje kontrolovat otáčky. V levém dolním rohu je klasické obdélníkové tlačítko Start / Stop, vedle maličká tlačítka přepínající mezi rychlostí 33 a 45 otáček za minutu, současným stiskem pak aktivujete dokonce 78 otáček. V rohu zadním pak najdete mělký prostor pro uložení středového vymezovacího kroužku pro malá LP.

V pravé půlce gramofonu je v přední části malá lampička, další tradiční prvek. Pod esovitým hliníkovým ramenem s velmi fortelně a promyšleně působící základnou s mnohými jemnými nastaveními najdete až studiově působící posuvný prvek pro jemnou úpravu rychlosti otáčení. Raménko má efektivní délku 23 cm a nabízí na konci desky chybu zhruba 2°.

2018 09 30 TST Technics SL 1200GR 3

Signálové konektory jsou schovány vespod pod šasi, v místě přímo pod základnou raménka. Konektory jsou pak samozřejmě klasické cinche se zemnícím terminálem.

Charakteristickým prvkem gramofonu je přímý náhon talíře, který je roztáčen silou 2,2 kg / cm, takže ustálení otáček trvá pouze 0,7 sekundy. Motor má oproti svému vyššímu sourozenci SL-1200G pouze jeden magnet, i zde ale najdete řešení, které potlačuje pulsující nepravidelnost, která často vzniká u gramofonů s přímým náhonem a zkresluje tak samozřejmě reprodukci. Kontrolu motoru má na starosti elektronika - v paměti má nahranou ideální sinusoidu průběhu napájení a podle ní řídí otáčení talíře.

2018 09 30 TST Technics SL 1200GR 4

Gramofon Technics SL-1200GR jsme poslouchali v říčanském studiu Panashop, kde mu společnost dělal integrovaný zesilovač Primare I35, přenoska Ortofon 2M Bronze nebo třeba phono předzesilovač Pro-Ject Tube Box S. Propojeno bylo standardními základními kabely AudioQuest a poslouchalo se přes Cabasse Java MC40, Monitor Audio Bronze 6 nebo třeba Klipsch RF-7 II.

Když zazněly první hluboké tóny zařezávající basové linky v "Heavy Duty Judy" (Pierrejean Gaucher | "Zappe Zappa" | 1997 | Zappo Records | ZR001), gramofon se (samozřejmě v kombinaci s danou přenoskou a phono předzesilovačem, na to není možné zapomínat) projevil jako pevně hrající, jistý a hlavně schopný vyprodukovat pěkně jistý, čistý a drnkající basový základ, který vynikne i díky pocitu tichosti signálového pozadí, je to zvuk zaostřený a klidný. Bas měl také slušný důraz a kontrolu. Možná trochu překvapí, že to není takový ten mohutný, vřelý a měkký "analogový" bas, tohle je soustředěný a konkrétní bas, vykroužený tak jak má být.

2018 09 30 TST Technics SL 1200GR 6

Podobně také vokál LP v její "Muddy Waters" ("Lost on you" | 2017 | Vagrant | 538284881) je hlavně kontrolovaný, utažený a konkrétní, spíše než veliký a bohatý. Je to trochu techničtější reprodukce, ale čistá a jasná, byť odhalující už tím i nedostatky v kvalitě nahrávek. Máte trochu pocit, že vokál je prezentovaný hlavně v klidu, s jistotou a spořádaností, takže je mu dobře rozumět, nicméně možná mu schází trochu vášně a jiskry. Na druhou stranu, všechno je v mezích a dobře organizované, s velmi slušnou mírou detailu a s již solidním pocitem samozřejmosti.

Na jemně znějících činelech v pozadí "People Ain´t No Good" Nicka Cavea ("Live from KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) se dobře pozná rozlišení systému. Technics činely zvládl načrtnou už celkem čistě, vystihl, že jsou to jen jemné tóny v pozadí, slušně je oddělil a také kovový charakter byl slušný. Realistický, civilní způsob reprodukce tohoto gramofonu ale činelům nijak neusnadňuje cestu do prostoru, nijak je nezdůrazňuje - na druhou stranu ani nemusí, protože i tady je šum pozadí naprosto minimální a dobře tak slyšíte právě i podobně jemňoučké cinkání. Je také zjevné, že gramofon "unese" i ještě o hodně lepší přenosku, než byla osazená "bronzka".

2018 09 30 TST Technics SL 1200GR 12

Díky velmi slušné kontrole se pak jeví jako solidní i dynamika - dobrá nahrávka, jakou je třeba "Modul 29_14" z "Continuum" Nik Bärtsch´s Mobile (2016 | ECM | 476 4790), tak působí živě, velmi kontrolovaně a i když gramofon neextrahuje z nahrávky takové ty až fyzické impulsy a energickou údernost, celé dění je přesné, jasné a pečlivě kontrolované, autoritativní. Celkově je dynamika velmi solidní, ale to už by s ohledem na cenu jistě měla - dominantní je pocit utažené kontroly, kdy gramofon hraje velmi sebejistě.

Jste-li přáteli analytické reprodukce, SL-1200GR má v tomto ohledu velký potenciál - jeho pevnost, schopnost dokonale absorbovat vibrace a tím vším zajistit "klid na práci" pro přesné a jemné pohyby chvějky v drážkách vinylů prostě funguje. V Gilmourově "Take a breath" ("On An Island" | 2006 | Paraphone | 0946 3 55695 1 3) vládne gramofon zvuku pevnou rukou a limit byl cítit spíše na straně přenosky a phono předzesilovače. Zvuk není velký, ale je pocitově soustředěný, jistý a konkrétní, minimum šumu v pozadí nahrávek vás pak nechá nahlédnout i na malé detaily a vůbec je čitelnost nahrávky celkově velmi dobrá.

2018 09 30 TST Technics SL 1200GR 10

Na prostoru nahrávky "Blanc" Sylvaina Chauveaua ("Nocturne Impalpable" | 2014 | Minority Records | MIN33) bylo cítit, že gramofon se drží trošku zpátky, že je to opět v zájmu organizovanosti a až civilnosti (nebo možná lehké techničnosti) reprodukce spíše co do proporcí menší, byť slušně organizované. Nástroje mají kolem sebe prostor, nesplývají, zvuk je pevný a zřetelný.

V Kavinského "Nightcall" ("Outrun" | 2013 | Record Makers | LC-15765) musíte vlastně až obdivovat schopnost gramofonu hrát spořádaně a přesně. Možná, že to není takový ten velký a hutný gramofonový zvuk s líbeznou poddajností, ale je to soustředěný, rytmický a svižný přednes, ne muzikální, ale věrný, konkrétní a svou vlastní cestou přitahující díky poněkud "negramofonovému" výslednému charakteru.

2018 09 30 TST Technics SL 1200GR 14

Technics SL-1200GR je zajímavý gramofon, byť pro specifické publikum. Jeho vzhled je účelný a rozhodně ne krásný, byť třeba bytelnosti a zpracování toho moc vytýkat nejde. Díky své konstrukci ale může nabízet to, co jiní jen stěží - takovou jistotu, přesnost a soustředěnost reprodukce jen tak u gramofonu nenajdete; může za to jednak precizní odpružení a do citlivých částí jen minimum přenesených vibrací z okolí, může za to i velmi dobře a stabilně fungující motor. Ovládání gramofonu je pak velmi snadné a vlastně se snadno můžete omezit na mačkání tlačítka Start. Že k podivně utopeným konektorům nebude lehké dotáhnout robustnější signálové kabely je snad to jediné, co lze Technicsu v dané ceně vyčíst. Jeho "rovnému", čistému, přesnému a jasnému zvuku, který je více organizovaný a spořádaný než vášnivý pak musíte trochu přijít na chuť - dobrou zprávou ale je, že gramofon s klidem "unese" i už poměrně drahé přenosky a ty mohou jeho trochu sušší technicistnost přeci jen ještě trochu přisladit.

Kč 39 990,- (tělo + raménko)

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ excelentní odpružení a absorpce vibrací...

+ ...a s tím související tiché signálové pozadí

+ snadné ovládání

+ pevný a energický zvuk

ZÁPORY

- design moc krásy nepobral

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Panashop | www.panashop.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE 200 200 amarock studio Kinki Studio

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio