2017 12 19 TST Accuphase DP 560 1

Velebení důležitosti akustické fáze věnuje se jedna japonská značka již od roku devatenáctistého sedmdesátého druhého - která to je, to poznáte snadno, neb si to vetkla přímo do svého názvu ACCUstic PHASE. V současnosti je pak známá a sbírá nejvyšší ocenění svými áčkovými zesilovači, "pračkami" elektrického proudu a nebo také Super Audio CD přehrávači (a její portfolio zahrnuje mnohem víc, než byste si mohli myslet a to s průměrným tempem šesti nových / inovovaných produktů ročně už od dob založení).

Maximálně fascinujícím produktem porftolia této zlatavě zbarvené ikony je zajisté třeba jejich dělený SACD přehrávač (tedy mechanika a D/A procesor) DP-950 / DC-950, který dříve krom zvuku ohromoval i astronomickou cenou, která se však událostmi posledních let v cenotvorbě highendu stala jaksi sice stále super vysokou, ale už ne šokující. Nicméně pokud zrovna nesedíte na nějakém tom ropném políčku, zajímat vás asi bude spíše opačný konec katalogu. Pomineme-li základní přehrávač DP-430, který umí roztočit jen klasické kompaktní disky, všechny modely mají plnou podporu DSD signálu a SACD disků, v čemž Accuphase patří mezi svědomité propagátory.

Základním vstupním modelem do světa SACD přehrávání v kabátku Accuphase je model DP-560. Tak jako všechny současné přístroje značky je i tento naprosto perfektně vyrobený a zpracovaný, máte pocit, že za své peníze dostáváte řádný kus hmoty, aby se tak řeklo. Čelní panel je estetikou svého pojetí věrný prapůvodnímu rukopisu značky a jen snad o něco učesanější linky vám napoví, že se jedná o současnou produkci.

2017 12 19 TST Accuphase DP 560 2

Středem všeho je veliký černý pás s tyrkysovým logem firmy, je zde řada informativních diod a čtveřice displejů s informacemi o průběhu přehrávání - čas, skladba, celkový počet skladeb a úroveň hlasitosti (přehrávač lze použít i jako digitální předzesilovač s regulací po 1 dB a není to špatné, ač puristické předzesilovače Accuphase s jejich výjimečnou regulací hlasitosti byste neměli obcházet). Pod tím vším se nachází šuplík mechaniky, kovový, pevný, nesmírně důvěryhodný a mechanicky úžasný od olejovité plynulosti posuvu až po to kovové doklapnutí. I malé ovládací prvky vpravo nebo spínací tlačítko a volič vrstvy disku jsou zpracovány jedinečně dobře.

Totéž platí i pro masivní bočnice nebo zadní stěnu, celé šasi je bytelné, kovové stěny jsou pěkně tlusté a cítíte na každém centimetru pečlivost. Vzadu pak uvidíte širokou nabídku konektorů - digitální výstupy mají podobu optickou i koaxiální, stejné typy doplněné o USB (s podporou PCM 32 bit / 384 kHz a DSD 11,2896 MHz) najdete i u digitálních vstupů (pročež DP-560 poslouží jako převodník). Je tu ještě atypický konektor HS-LINK, jímž můžou proudit digitální data nejen pro PCM, ale i DSD signál (což vzhledem k problematice ochrany autorských práv umí jen málokterá značka a vždy, tak jako tady, výhradně v uzavřeném ekosystému svých přístrojů). Analogové výstupy mají jak podobu symetrických XLR, tak nesymetrických RCA konektorů. U XLR můžete dokonce měnit i polaritu pinů pomocí přepínačů, aby byla zajištěna kompatibilita s jakýmkoliv dalším přístrojem.

2017 12 19 TST Accuphase DP 560 3

Data nabírá mechanika vyvinutá přímo v Accuphase, jde o zjednodušený transport a laser ze zmíněného TOP modelu DP-950 (umí krom CD a SACD i DVD disky s vypálenými soubory WAV, FLAC, AIFF do 24 / 192 nebo .dsf do DSD 5,6 MHz). Mechanika je zapouzdřená v kovovém sarkofágu, podobně jako napájecí transformátor, všechny sekce (analogová + digitální, ovládání, napájení i mechanika) jsou odděleny bytelnými kovovými příčkami. Ostatně i to vede k hmotnosti 18,8 kg při rozměrech 46,5 x 15,1 x 39,3 cm (š x v x h).

Část převodníku stojí na firemní technologii MDS+, což je v principu vícero paralelně zapojených čipů, jejichž výstup se sčítá a vzniká tím nejvěrnější, nejčistší výstupní signál. Použity jsou 32 bitové čipy ESS ES9018S. Struktura převodníku je plně symetrická.

2017 12 19 TST Accuphase DP 560 4

Accuphase udává pracovní frekvenční odezvu od 0,5 do 50 000 Hz (0, -3 dB), celkové harmonické zkreslení nepřesahující 0,0006%, odstup signálu a šumu 119 dB, potažmo dynamika 116 dB jsou dobré hodnoty.

První SACD přehrávač v hierarchii Accuphase jsme poslouchali během několika dní a několika poslechových seancí v poslechové místnosti dovozce, kde mu dělala společnost zejména další firemní elektronika, ale nejen ta - hrálo se s CD Accuphase DP-430, s integrovanými zesilovači Accuphase E-470 a E-270 a dělenou "áčkovou" sestavou Accuphase C-2450 / A-47. Z ostatních komponentů jsme ve stejných sestavách poslouchali třeba ještě Burmester 082 nebo set Creek Evolution 100A / Evolution 100CD. Poslech probíhal na reprosoustavách Tannoy Legacy, KEF Reference 5 a také KEF Q150 a KEF Q350. Propojeno bylo kabely Nordost - Tyr 2, Heimdall 2, Frey 2 nebo Valhalla 2.

2017 12 19 TST Accuphase DP 560 5

Oproti jiným přehrávačům má DP-560 schopnost nabídnout až uhrančivě hluboký, saténově hladký a poddajný, nesmírně klidný bas, kterému by slušel i přídomek luxusní. Kontrabas v "Prism" Charlie Hadena ("American Dreams" | 2002 | Verve | 064 096-2) přitom nebyl nijak rozmáchlý nebo dominantní - naopak to bylo velmi audiofilsky pojaté, konkrétní a přitom plné a měkce pružné. Možná, že díky celkovému pojetí zvuku vyznívá reprodukce DP-560 maličko temněji a i přes přiměřenou, nepřehnanou váhu tónů, přes jejich příjemně jistou konturaci a uvolněnost, s níž plynou, je to právě bas, který poutá posluchačovu pozornost o kousíček víc, než ostatní pásma. Basová linka je ale hodně podmanivá a jakmile se do ní vpijete, je to prostě skvělý zážitek.

Vokálům skupiny Fragile v "Ain´t No Sunshine" ("Next Level" | 2010 | QStudio | 1617-002-2) udělil DP-560 už velmi sebejistou kontrolu. Mocné, velmi energické hlasy měly tělo a fascinující prokreslení (ale k ideálu této velmi nadstandardní čitelnosti to chce kompletní "ekosystém" Accuphase). Některé další zdroje signálu v "x-set tisícové" kategorii možná ještě trochu precizněji artikulují nuance a možná, že tak působí na první poslech detailněji, ale když se vymaníte z nutkavé potřeby hledat (jinými slovy uvolníte se), DP-560 je již velmi dospělým a komplexním strojem. Při tom všem Accuphase zůstává decentně autentický - hlasy jsou netechnické, jemňoučké a bohaté, také lehounce hutnější, ale krásně barevné a mají v sobě živou jiskru, naléhavost a bezprostřednost živého vystoupení.

2017 12 19 TST Accuphase DP 560 6

Obdobnou kombinaci realističnosti, detailnosti a muzikální barevnosti nabízí přehrávač i v nejvyšších frekvenčních patrech - činely a tamburína v "Coal" Michaela Penna ("The Dali CD Volume 4" | 2015 | Dali | 474 564 6) byly opět výtečně prokreslené, ale hlavně neefektní, cinknutí činelu má parádně rychlý náběh a tón už přirozeně vibruje a přetrvává ve vzduchu dlouhou dobu při pozvolném utichání, které zůstává snadno čitelné. Je to jasný kov, ale nepřibarvený, textura nástroje je skvělá. Stejně tak sebejistota, s níž zachřestí tamburína mnoha a mnoha kovovými chřestítky, je fascinující. Můžete detailně zkoumat zvuk nástroje, který nemá žádnou vulgární hranu, výšky mají přirozený objem a jsou prostě realistické.

Výtečnou autoritu a důraz nabízí Accuphase DP-560 také v oblasti dynamiky - zvuk je velký, energický a necítíte, že by někde váhal. Třeba úvodní mohutné údery nebo naopak závěrečný nářez na bicí v Gabrielově "Signal to noise" ("Miss" | 2003 | Realworld | 07243 595237 2 9) byly prostě parádní. Není to dynamika utržená ze řetězu, taková ta efektní a našponovaná energií - Accuphase prostě jen jako kdyby šel z cesty signálu a neomezoval, energie se rozlévá s neuspěchanou kultivovaností, ale důraz každého úderu, který rozklepe podlahu, vám jasně naznačí, že je to jak to má být. Pomáhá tomu zajisté i celková plnost a také schopnost skvěle ustát drobné rozdíly v dynamice, kdy třeba najdeme v již zmíněném závěrečném gradování této skladby.

2017 12 19 TST Accuphase DP 560 7

Accuphase DP-560 není typicky analytickým strojem, ale rozpracoval "Dans Ma Rue" od Zaz ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262) výtečným způsobem. Jak zpěvačka sama, tak její klavír mají spoustu prostoru, zpěv nikdy nepřekrývá nástrojovou linku a obráceně, každý stisk klávesy je konkrétní a je tu tolik informací, aby složené zpracovaly realisticky působící obraz, v němž dominuje vokál, u nějž cítíte snad i to, jak se maličko blíží a vzdaluje od mikrofonu a můžete si užít charakteristikou signaturu zpěvaččina projevu. Navíc je to velice přirozené, možná maličko sladší, ale velmi, velmi "nereprodukované".

Přehrávač má schopnost vykreslit hudební scénu velikou, opravdu nesmírně širokou a jdoucí až za osy reprosoustav, z nichž se vymaňuje i v kombinaci se základním firemním integráčem (ale s takovým E-470 je to úplně ideální), je to dění pečlivě trojdimenzionálně ukotvené a v Rózsově "Theatrum Universi" ("Under My Spell" | 2009 | Pavián Records | PM0042-2) je pořádek a jistota hodná high-endové kategorie. Prostor je celistvý, zřetelně "posazené na zadek", takže jednak lokalizace nástrojů působí přirozeně a jednak to jen podtrhuje celkově strhující dojem.

2017 12 19 TST Accuphase DP 560 8

Nejcennější devizou zvuku DP-560 je ale jeho schopnost bavit - jeho dospělý, komplexní a zralý přednes sice vyžaduje od posluchače trochu trpělivosti, než se do něj ponoří, ale pak, pak je to nebývale zábavné svou plynulostí, svou živostí, objemem a muzikálností. Velký zvuk slušel i "Please Read the Letter" od Alison Krauss a Roberta Planta ("Raising Sand" | 2007 | Rounder | 475 9382), která se prostě jen tak samozřejmě klenula v prostoru, měkká, barevná a dojímavá, tak emotivní, že prostě zapomenete na techniku.

SACD přehrávač Accuphase DP-560 dobře naplňuje to, co od opravdu high-endového stroje čekáte, zejména máte-li na základě historie této japonské značky nějaká ta očekávání stran výkonu. Je to hebký, krásně barevný zvuk, je to kultivovaná muzikálnost a je to dospělá komplexnost, nestavící na obdiv preciznost techniky reprodukce, ale hudbu samou. Je to emotivní zážitek, který pro plné vstřebání vyžaduje posluchače stejně zralého, jako je zvuk sám. Pokud vám tak není cizí svébytná estetika firemního rukopisu, najdete v prvoligově zpracovaném SACD přehrávači pozitivního a muzikálního partnera, který nejen, že roztočí téměř kterýkoliv kotouček z vaší sbírky, ale který zároveň poslouží i jako výtečný D/A převodník. A co víc, v kontextu dnešních cenových bakchanálií působí i jeho cenovka nepřehnaným dojmem.

Kč 270 900,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výjimečně solid stavba

+ mnoho detailů

+ usazený, velmi dospělý zvuk

+ muzikální

+ možnost využití v roli výtečného převodníku

+ podpora DSD, WAV a FLAC na DVR-R discích

ZÁPORY

- možná přeci jen působí maličko temněji = sytěji na basech

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio