800 150 dynaudio partner

2015 12 29 TST Creative Labs E MU XM7 1

Dvoupásmové reprosoustavy malých rozměrů jsou jednou z nejtradičnějších a nejoblíbenějších, zejména z Anglie známých koncepcí. Ač malé dvoupásmovky většinou v dostupnějších třídách postrádají výraznější bas, jejich koherence a jakýsi pocit zaostření, který se u vícepásmových systémů často vytrácí, z nich dělá vděčné společníky pro každodenní poslech a to i s ohledem na to, že se ideálně "vejdou" do běžných českých (či možná i běžných evropských) nevelkých poslechových prostor. Co ale když se o klasiku hi-fi žánru pokusí výrobce počítačových produktů?

V posledních letech to není úplně neobvyklý jev a produkty na rozhraní hi-fi se pokusilo prosadit vícero výrobců, skutečné standardy hi-fi ale prozatím splnil asi jen ASUS. Teď ale přichází firma Creative, nejprve se svým zesilovačem / převodníkem / sluchátkovým zesilovačem X7, který není špatný, ale má stále dost rezerv a z bot mu stále trčí počítač (abychom parafrázovali známé rčení). Druhým, pro X7 v podstatě komplementárním produktem, jsou malé regálovky E-MU XM7, představené na pražské Audio Video Show.

2015 12 29 TST Creative Labs E MU XM7 2

E-MU X7 jsou od pohledu docela pěkné svým tvarem, byť povrchový vinyl s imitací dřeva by v rámci dané kategorie už mohl působit přeci jen o něco hodnotněji. Zpracování ale s ohledem na entry level kategorii ujde. Na čelní stěně jsou dva měniče, vzadu pak plastikový zkulacený bassreflexový nátrubek a v malé vaničce dva malé, ale pevné a slušně dimenzované reproduktorové terminály pro banánky, vidličky i holý vodič.

Alespoň určité potlačení vnitřního stojatého vlnění zajišťují mírně vypouklé boční stěny, samotná konstrukce kabinetu je z poměrně tenkých MDF desek. Pevnost ale není špatná, ostatně při nevelkých rozměrech 29,8 x 17,4 x 23,2 cm (v x š x h) váží E-MU XM7 necelých 4,5 kg.

O středy a basy se stará membrána o průměru 13,2 cm z blíže nespecifikovaného materiálu, výšky řeší tradičně pojatá kopulka o průměru 2,5 cm. Když chvíli hledáte, narazíte na hodnotu impedance 6 Ohm. Nic o citlivosti a případných dalších technických parametrech, materiálech a použitých technologiích se prostě nedozvíte. A přeci jen - už to nejsou dvoupásmovky za tři čtyři tisíce (byť se tam někde původně jejich cena očekávala), ale pomaloučku polehoučku se blíží k deseti tisícům, tedy tam, kde vládnou třeba Xavian Bonbonus a jiné už velmi slušné reprosoustavy.

2015 12 29 TST Creative Labs E MU XM7 3

Creative Labs E-MU XM7 jsme poslouchali jednak se zmíněným firemním X7 (už proto, že lze v software zesilovače nastavit profil právě pro spolupráci s E-MU XM7 a není pochyb, že tato kombinace zní nejlépe a i s dražší elektronikou vyniknout spíše nedostatky, než přednosti E-MU XM7), ale také na standardních sestavách Naim Nait XS / Naim CD5si a Cambridge CXA80 / Cambridge CXC. Do nich vstupoval i ASUS Xonar Essence One MUSES MK II. Zkoušeli jsme též Yamahu A-S1100 s Yamaha CD-S1000. Propojení komponentů a reprosoustav měl na starosti set kabelů ZenSati Authentica a TelluriumQ Silver.

Basová linka v "Money for Nothing" od Dire Straits byla na tak malé a vlastně nijak rigidní ozvučnice velice objemná, slyšíte nicméně zřetelně i "odfukování" bassreflexu a to, jak jeho přítomnost zvuk nafukuje a trochu rozmazává. Kontrola basů je nicméně vzhledem k finanční stránce věci prostě dobrá, XM7 hrají spíše měkčeji, nesnaží se vás utlouct impulsem a důrazem, spíše obejmout velkým a měkkým basem.

Tleskání Janis Joplin v její veselé "Mercedes Benz" z alba "Pearl" znělo přeci jen trochu ploše, i když plesknutí dlaní bylo poměrně energické. Na druhou stranu, ačkoliv vokál postrádal větší plasticitu, byl čistý, výrazný, jako kdyby právě v tomhle pásmu XM7 hrály nejčistěji a nejotevřeněji. Hlas je dokonce docela aktivní a energický. Přednes není úplně měkký, spíše se snaží o konkrétnost, ale nedostavuje se pocit hrubosti a vulgárnosti, XM7, jak se zdá, přeci jen mají nějakou tu rezervu. Zvuk je to jednoduchý, ale už docela čistý a srozumitelný.

2015 12 29 TST Creative Labs E MU XM7 4

Nejvyšší pásmo ve "Wonderwall" z "What´s the Story Morning Glory" od Oasis bylo pronikavé, výrazné, objemově o kus větší, ale přesto do výšek XM7 pouští méně energie, než do dominantních středů. Kov nástrojů má tendenci hrát cinkavě, přesto s trochu kratším dozvukem, nicméně pokud hlasitost nevyženete hodně nahoru, nedostavuje se ani zde pocit hrubosti či ostrosti. Díky výrazné reprodukci se též neodstavuje pocit, že by dění bylo pod dekou, v kontextu ceny je naopak velmi bezprostřední.

Dynamika minnesotského orchestru pod taktovkou Eiji Oueho ve "Sněhurce" Rimského-Korsakova byla nečekaně dobrá - zřetelně trochu na efekt laděný projev sice postrádal nadhled, postrádal trochu vzdušnost, ale hudba nezněla násilně, jak by člověk mohl u velkého tělesa z malé ozvučnice v levné třídě čekat. Měniče reagují pohotově a přednes tak má slušnou přesnost, energie je ale poplatná rozměrům a cenovce, velký prostor rozhodně nenaplní. Nezdá se na druhou stranu, že byste je vysloveně zahltili i složitější hudbou orchestrálního typu.

Creative Labs E-MU XM7 umí udržet solidní pořádek v hlavních hudebních motivech a tónech, jak ukázala "Lovelei" Roberta a Clary Schumannových z "Portraits". Asi byste ani neočekávali dlouhé dozvuky nástrojů a vystižení jemných nuancí či ambientní zvuky - a také vám je XM7 nedají. Se svým tak trochu zdůrazňujícím charakterem ovšem reprosoustavy zní tak trochu jako takové jednoduché studiové monitory, hrají spíše přesně a maximálně čistě v rámci své kategorie. Rozlišení vlastně také není špatné, zvuk není nečitelný jednolitý chumel.

2015 12 29 TST Creative Labs E MU XM7 5

Pokud si pustíte třeba "Symphony of Destruction" z "Countdown to extinction" od Megadeth, vlastně to s tím lehkým puncem tvrdosti a říznosti není vůbec špatné, pokud nechcete koncertní hlasitosti, tam už XM7 prostě nestačí. Ve středních a nižších, tedy dlouhodobě poslouchatelných úrovních hlasitosti, to má naopak šmrnc, je tu už i relativně zřetelná energie, náznaky důrazu a i když vás zvuk vysloveně nestrhne, rozhodně neotráví a neunaví.

Na to, že jde o finančně rozhodně přátelsky nastavené a ne prvoplánově audiofilské reprosoustavy, nevedou si ani při aplikaci hi-fi měřítek špatně. Jsou jednoduché svou vizáží, svým provedením a vlastně i svým zvukovým projevem, nejsou úplně frekvenčně vyrovnané a popravdě řečeno, pokud jim nedopřejete firemní zesilovač X7 s poctivě optimalizovaným průběhem reprodukce právě pro ně, jsou spíše průměrné. Ne otravné, ale ne vynikající. S X7 už v rámci své ceny ale začínají být rozhodně zajímavé, za nemnoho peněz do malých místností se z nich mohou stát výrazné, trochu efektní, ale vlastně přímé a zábavné reprosoustavy. E-MU XM7 by mohly být ideálním spojovacím článkem, který by "běžného konzumenta" mohl uvést do světa high fidelity.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2015 12 29 TST Creative Labs E MU XM7 m1

Naměřená charakteristika frekvenční odezvy v podstatě odpovídá nižší cenové hladině a také primárnímu zaměření mimo audiofilskou oblast. Od nějakých 700 do 10 000 Hz je ale charakteristika bezproblémově lineární, pak se ale relativně rychle propadá. Na hranicích 150 a 250 Hz se nachází poměrně výrazné propady, bassreflex je naladěn někam k hranici 40 Hz, což je u tak malých reprosoustav odvážná hodnota.

2015 12 29 TST Creative Labs E MU XM7 m2

Impedanční charakteristika je poměrně poklidná, propad pod 4 Ohmy nenajdete a ani peak na 100 Hz není nijak děsivý. Na danou cenovou třídu je to vlastně neuvěřitelně dobrý výsledek, zajišťující klidné řízení.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ × ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 7 999,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ mají víc basu, než se zdá

+ nízká cena (a pokud hledáte, dostanete je ještě o dost levněji)

+ slušná, byť trochu na efekt laděná dynamika

+ klidný, neagresivní projev

ZÁPORY

- nectí zrovna hifistické zásady estetiky

- s jiným než firemním zesilovačem jsou jen průměrné

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Creative Labs | http://cs.creative.com/p/speakers/e-mu-xm7-bookshelf-speakers/ 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio