Řada CM britské legendy oboru Bowers&Wilkins je momentálně nejnovějším přírůstkem v jejich katalogu, před časem testované sloupové CM9 zanechaly celkově dobrý dojem. Přesto v aplikacích domácího kina a ostatně také v plnohodnotném systému má své místo i sub-basová jednotka pro optimální reprodukci nejnižších kmitočtů a tak najdeme jeden subwoofer také v řadě CM.

Subwoofer ASW 10 CM (šifra značí aktivní subwoofer s desetipalcovým měničem z řady CM) se skrývá ve velmi pevné uzavřené ozvučnici téměř krychlového půdorysu s rozměry 32,5 x 32,5 x 36x2 cm. Za zvýšenou hloubku mohou pak pouze reproterminály a ovládací prvky, samotný vnitřní prostor je čistou krychlí. Subwoofer váží při svých rozměrech slušných patnáct a půl kilogramu. Díky tomu ale skříň začíná nežádoucně vibrovat až při opravdu vysokých hlasitostech, kdy by se kmitem membrány daly zatloukat hřebíky. Výrobce dodává masivní hroty, případně gumové podložky pro citlivé podlahy.

Samotný reproduktor o průměru 25 centimetrů je vybaven membránou ze směsi papíru a vláken Kevlaru, jak je u značky B&W častým zvykem. Samotný měnič je vyztužen „houbovou" konstrukcí, jak jí výrobce nazývá, jedná se vlastně o systém masivních rozpěr na způsob maličkých traverz. Masivní gumový závěs umožňuje opravdu extrémní výchylku membrány.

O pohon se stará velmi silný zesilovač třídy D se spínaným zdrojem. Celkový výstupní výkon činí 500W, dostatečných k dostatečné kontrole dynamických špiček i při velmi vysokých hlasitostech. Ve volnějším tolerančním pásmu -6 dB disponuje ASW 10 CM velmi slušným rozsahem od 18ti Hz, horní strop se dá nastavit mezi 40 a 140 Hz dle přání uživatele. V referenčním tolerančním pásmu -3dB pak rozsah začíná na stále excelentních 25 Hz. Dělení signálu má na starosti aktivní výhybka čtvrtého řádu.

Zadní strana subwooferu hostí přehršel ovládacích prvků pro optimální zapuštění subwooferu do zvuku primárních reprososutav. Nejdůležitější jsou ovládací prvky pro celkovou hlasitost, nastavení přechodové frekvence a nastavení fáze. Důležitý je také přepínač, kterým se spodní frekvence posunuje na 18, 23 nebo 28 Hz. To může dobře posloužit v situaci, kdy v hudbě - typicky v moderních elektrifikovaných nahrávkách populární hudby - není přítomný žádný zvuk pod cca 30 - 40 Hz. Není tedy nutné zatěžovat membránu případnými parazitními kmity, vzniklými na nízkých frekvencích díky přítomnému rušení. Samozřejmým příslušenstvím je pak regulace fáze a možnost subwoofer vypnout, přepnout do trvale spuštěného stavu nebo nechat volbu aktivity či neaktivity přímo na ovládacím softwaru zesilovače.

Bowers&Wilkins hrál ve vybrané společnosti řídících zesilovačů Vincent SA-T1 (+ Vincent SP331MK) a Myryad MXP2000 (+ Myryad MXA2150), občas té s integrovaným zesilovačem Lyngdorf TDAI 2200. Kabeláž nesla střídavě jméně KrautWire, Neyton, Proson, Monster Cable a Vincent. Platí to pro signálové, reproduktorové i napájecí kabely. Subwoofer doplňoval Tannoy Revolution DC6, AdamVox SET / HE-W-ET, KEF xQ20 či KODA Harmony K-2000B, ale i sloupky Quadral Rhodium 90 a KR Audio SP-2.

Přizpůsobení projevu ASW 10 CM konkrétním reprosoustavám by sice už při této cenovce mohlo být řešeno také interním DSP procesorem s připojeným mikrofonem, ale díky širokému spektru „hejblátek a kroutítek" není problém vytvořit homogenní zvukový celek v kombinaci s jakýmikoliv reprosoustavami tak, aby odpovídal požadovanému dojmu. Jedinou složitější disciplínou tak zůstává „donucení" Bowers&Wilkins ASW 10 CM k nenápadnému projevu - kombinace velkého reproduktoru a silného zesilovače vytváří velmi aktivní reprodukční systém, prosazující basovou složku nikoliv agresivně, ale rozhodně bez bázně.

Stingovo „zimní" album z roku 2009 nese název „If on a winter´s night" a nese se v měkkém duchu kontrabasu a jemných, lehce melancholických písniček. Výjimečně rozjásaná „Soul cake" staví na pulsující base Iry Colemana a bicích známého jazzmana Jacka DeJohnetta. Basová linka je nesmírně pevná a výborně prokreslená, i při nejnižší hlasitosti jasně konturovaná a barevná.

Subwoofer od Bowers&Wilkins dokáže nahrávku rozpumpovat řádnou dávkou energie, takoví L.A. Guns se svým albem „Waking The Dead" rázem jako by získali o řád větší pocit hrnoucího se zvuku, zvuk je plnější, ve spodní části pásma pevný a úderný. Ani při vysoké hlasitosti samotného subwooferu se neztrácí kontrola nad zvukem, zůstává kompaktní, pulsující zvuková masa, zvyšující tep a potřebu pokyvovat hlavou do rytmu.

Ani detail není ASW 10 CM cizí, basa Michaela Arnopola v úvodu živé nahrávky Patricie Barber získává nejen již popisované pevnější kontury, tentokrát ale doprovázené také pocitem rezonance dřevěné masy nástroje, jednotlivé struny a jejich tóny jsou dobře oddělené a jasně slyšíme jejich vnik, průběh i doznívání.

Mohutností svého projevu dodává ASW 10 CM na objemu a atraktivitě i klasické hudbě. „Sub-basové" bubny (jak je nazval Lubomír Vlk) ve finále Mussorgského skladby „Velká brána Kyjevská" mají najednou mnohem větší objem, dostavuje se pocit skutečně rozměrného nástroje a hlavně jednotlivé údery jsou skutečně dominantní složkou hudby, tak jako ve skutečnosti, jsou cítit skutečně fyzicky v břiše, přičemž neztrácí prokreslení a detail.

Bowers&Wilkins ASW 10 CM patří mezi vynikající subwoofery, jeho bezchybná údernost, síla a objem produkovaného basu skvěle doplní jakékoliv reprosoustavy, zatímco detailní, nezabarvený zvuk neřeší, zda zrovna hraje jazz, blues, klasika nebo metal. Jediným problémem je fakt, že bas je velmi aktivní a i při velmi tichém nastavení je stále v prostoru cítit dosti dominantně, což v určitých situacích může být rušivé. Na druhou stranu právě díky tomu je celkový dojem z reprodukovaného zvuku nesmírně atraktivní a zábavný, což je nejdůležitější.

Kč 40 390,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní kvalita dle standardů „BéWé"

+ silný, úderný projev

+ přesný, rychlý a detailní zvuk

ZÁPORY

- občas zní až příliš aktivně a dominantně

- moderní doba by mohla ocenit DSP procesor a kalibrační mikrofon

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika