Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15 letech) a opatrném i odvážnějším osahávání této cesty se ona idea zhmotnila s komponenty Nu-Vista, které zdědily označení po elektronkách nuvistor. Další Michaelsonovou vášní a dodnes mimořádně silnou stránkou firmy byla řešení pro poslech vinylů, zejména phono předzesilovače. Všechny proudy se nyní – ač už pod křídly Heinze Lichteneggera – spojují v reinkarnované Nu-Vista sérii a excelentně vybaveném gramofonovém předzesilovači Nu-Vista Vinyl 2.
Se zbytkem nově koncipované řady Nu-Vista sdílí i Vinyl 2 až morbidně předimenzované šasi, sestavené dost možná z panelů, zbylých z výroby některého z moderních tanků. Industriální design plný profilů, hran, lomení a šroubů má patrně být impozantní a v kombinaci se samou fyzickou velikostí rozhodně i je.
Nebýt gravírovaného označení nad centrálně vloženým obdélníkem barevného displeje, sotva byste Nu-Vista Vinyl 2 rozeznali od integrovaného zesilovače či předzesilovače téže řady a generace. Jsou tu dva mohutné otočné ovladače (pro výběr vstupu a pro výběr různých nastavení) a pod nimi maličká tlačítka – jedno zapínací vlevo, vpravo zase dvojice, určená pohybu ve spletitém stromu nabídek. Dole pod displejem najdete ještě malé okénko pro příjem signálů z dálkového ovládání (ačkoliv to zjevně sdílí frekvenci s ovladačem od Nu-Vista DAC a když oba komponenty běžely paralelně, docházelo přeci jen k neočekávaným interakcím a přepnutím).
Boční chladiče nebo zjevně neprůstřelný horní panel jsou impozantní, možná ještě víc ovšem zaujme strana zadní. Je totiž skutečně bohatě obdařená konektory – jsou tu vstupy pro celkem čtyři gramofony (respektive ramena s přenoskami), dva jako XLR a dva jako RCA, každý má svůj vlastní zemnící kolík. Také na výstupu je k dispozici jak cinch, tak symetrický konektor. Pak je tu už jen trojice rozhraní pro budoucí upgrade pomocí avizovaného externího napájecího zdroje – podobně, jako u linkového předzesilovače Nu-Vista PRE a koncového stupně Nu-Vista PAS. Než firma ovšem toto řešení dotáhne do produkční verze, vystačíte s běžnou napájecí zásuvkou.
Vnitřní konstrukce využívá do velké míry výhod obrovského těla, takže obě desky plošných spojů, nad nimi zavěšený můstek s osmi elektronkami nuvistor i zakrytovaný napájecí zdroj s toroidním transformátorem (napájení vede zvlášť pro každý kanál a používá své vlastní filtrování i systém pro odstranění DC složky) mají kolem sebe spoustu místa, takže součástky se budou jen minimálně navzájem ovlivňovat.
Obvody jsou plně symetrické, připravené pro MM i MC zesílení a část s lampičkami pracuje v čisté třídě A. Vše je dimenzováno tak, aby reálně nebylo možné přebudit vstup nebo jste neměli problém s nedostatkem napětí na výstupu. Vše v rámci maximální kompatibility.
Konstrukce je plně diskrétní, zesílení probíhá ve třech stupních. Také obvody ekvalizace jsou sestaveny plně diskrétním způsobem a rozděleny na dvě části pro co nejlepší přesnost. Nu-Vista Vinyl 2 můžete navolit buď standardní RIAA křivku, nebo alternativně i Decca či Columbia, máte-li ve své sbírce něco staršího a exotičtějšího.
Největší síla Nu-Vista Vinyl 2 je ovšem v šíři nastavení. Jednak každý ze čtyř vstupů nese svoje vlastní, jednak lze volit zisk od 40 do 69 dB (přepínání úrovní probíhá na úrovni relátek, konkrétně jsou tu stupně 40 / 43 / 46 / 49 dB pro MM a 60 / 63 / 66 / 69 dB pro MC ), jednak také upravit kapacitu (50 – 400 pF) a impedanci (to za pomoci JFET tranzistorů od 5 do 47 000 ohm) - . Zapnout můžete i subsonický filtr, má dokonce tři stavy – vypnuto / mírný dle IEC / standardní (20 Hz / 18 dB / oktáva).
Phono předzesilovač pracuje v rozsahu 20 – 20 000 Hz (+ 0,2 / - 0,2 dB), nabízí lepší celkové harmonické zkreslení než 0,008% a lepší odstup signálu a šumu než 98 dB – obě hodnoty jsou platné v MC režimu, v MM jsou pochopitelně o dost lepší a obecně jsou na phono výtečné.
Impozantní fyzické rozměry definuje šířka 48,3 cm, výška 18,8 cm a hloubka 51 cm s tím, že zařízení váží velmi poctivých 22 kg.
Nu-Vista Vinyl 2 jsme prozkoumávali v ostravském Studiu Špalíček na sestavě s gramofonem Brinkmann Taurus a přenoskou Goldenberg Maestro, ve společnosti firemní elektroniky Nu-Vista PRE / Nu-Vista PAS a primárně reprosoustav Vimberg Mino, vždy na kabeláži Esprit Lumina. Ke srovnání jsme měli MX-VYNL taktéž od Musical Fidelity, ale třeba také Pro-Ject Tube Box DS3 nebo step-up transformátor Pro-Ject Step Up Box DS3 či Brinkmann Edison Mk II. Chvíli jsme hráli také na Accuphase C-2300 / P-4600, kdy se používal phono modul AD-60 v předzesilovači.
Basa Paula Chamberse ve „Wild Man Blues“ (Michel Legrand | „Legrand Jazz“ | 2022 | nahráno 1958 | WaxTime in Color | 950725) byla výborně kontrolovaná, až překvapivě civilní a naprosto uvolněná. Každé natažení a vypuštění předlouhé struny hezky zabublá, má to kouzlo dřevěné vřelosti v plném objemu mohutného nástroje, dobrou váhu (ač ne tu moderní basovou nadřazenost, hezky přirozený styl poloviny 20. století). Očekávat můžete samozřejmě načrtnuté barvy tónů, dotek hebkosti, přeci jen nezapomínající na „vinylovost“ a velmi solidní čitelnost. Základní oktávy vyniknout naprosto v klidu, spořádaně a měkce zároveň.
Trochu záměrně vybroušená a naleštěná nahrávka „I Can’t Stand The Rain“ Sary K. („In the Groove“ | 2011 | Stockfisch Records | SFR 357.8011.1) nese jasný rukopis tohoto německého vydavatele, kovové struny akustické kytary jsou tak řízné (ač ne přes míru), hlas zase krystalicky čistý – phono to ukazuje s přehledem a nechává přitom plně a neomezeně vyniknout váhu kytary i zpěvu, vše je otevřené, jasné, až výživně realistické. Pokud byste tady hledali analogovou líbeznosti (tj. muzikální zkreslení), pak byste se museli hodně snažit – přednes je sice na míle vzdálen tvrdosti nebo techničnosti, přesto se drží úpravné civilnosti.
Díky tomu máte jako na dlani také Brubeckovy činely v „It’s a Raggy Waltz“ („Time Further Out“ | 2014 | nahráno 1961 | WaxTime Records | 771959). Jsou výtečně znělé a vychutnáte si i jejich jemné, dlouhé doznívání (máte-li k tomu dostatečně informativní přenosku, samozřejmě), vše se zřetelností a nadhledem high-endové sféry. Vzácně detailní záznam je pevný, kov jasný, prostě precizní reprodukce se vším všudy – vynikající je ticho (tj. absence šumu, ruchu, bzukotu,…), které tóny obklopuje a díky němuž výrazně kontrastně vyniknou, takže nepůsobí nijak protlačeně nebo nuceně. Jednoduše tu jsou; nepřehnané, netlumené, prostě realisticky čitelné.
Že hraje Nu-Vista Vinyl 2 s velikánskou rezervou a nešumí / nezkresluje ani při nejvyšším zisku, to ukázala energická hra bubeníka Chico Hamiltona ve „One for Joan“ z desky jeho kvartetu a Charlese Lloyda („Drumfusion“ | 2023 | nahráno 1962 | WaxTime Records | 772338). Nejen, že zvuk je velký, ale bubny mají skutečně odhodlanou razanci a přitom i pevnost. Okraje tónů nejsou změklé nebo „pohodové“, kdepak – Nu-Vista Vinyl 2 skutečně staví zvuk jistou rukou, takže je poddajný, ale zcela konkrétní, sebejistý a úderný. Že má vinyl na papíře dynamická omezení neznamená, že musí být měkce opatrný!
Přenoska Goldenberg Maestro patří spíše mezi analytičtější, Nu-Vista Vinyl 2 její potenciál v klidu, s přehledem a jistotou rozkrývá a to naplno. Líbilo se nám, jak zůstala Gouldova interpretace Bachovy „Aria“ („The Goldberg Variations“ | 2022 | nahráno 1955 | WaxTime in Color | 950733) pevně čistá, čitelná už při nižších poslechových úrovních a prostá veškerého šumu krom toho nativního v pozadí nahrávky, kdy byl šum prostě nevyhnutelný, aby vynikly všechny polohy klavíru včetně těch nejdelikátnějších tónů. A že přirozený šum tohoto typu poznáte od výrazně méně příjemného šumu přístroje jako takového (ať už to tedy naše hlava rozklíčuje podle čehokoliv, kdo ví) – Nu-Vista Vinyl 2 prostě nic nepřidává, slovo šum nemá ve slovníku a právě proto působí tak přirozeně detailním dojmem, protože informace se nemusí propracovávat skrze žádnou charakteristickou vrstvu samotného komponentu.
Prezentace stereofonní báze coververze „Hotel California“ kubánského uskupení Vocal Sampling („Akapelleando“ | 2021 | nahráno 2006 | Vocal Sampling | ESAAI0192356) byla pohodově spojitá, měla hloubku a šířku hodnou velkého systému a proporce mužských hlasů jsou věrohodné, žádní trpaslíci, žádní obři. Záznam sám je zajímavý, avšak jednotlivé vokály jsou dost „natěsnané“ a vyznat se v nich není v některých momentech a na spoustě sestav úplně jednoduché – Nu-Vista Vinyl 2 má nicméně dar rozprostřít hudbu naprosto organizovaně a nechaoticky, vícehlas je tu čitelný a přehledný.
Největším darem Nu-Vista Vinyl 2 (a ten mají tedy prakticky všechny firemní phono předzesilovače) je schopnost ustoupit z reprodukce a nechat vyplynout na povrch samotnou nahrávku. I z přelomu 50. a 60. let pocházející záznam „Non, Je ne regrette rien“ Édith Piaf („L’Essentiel“ | 2021 | French Connection | 490633) je libozvučný, lehoučký, muzikální a prostě krásný na poslech – až tak, že fakticky zapomínáte na formu, na to, že vám to přehrává nějaká audio sestava a kdesi cosi. Muzika plyne, phono je téměř úplně transparentní a tím nechává vyniknout úroveň a styl vinylu spolu s interpretačními schopnostmi přenosky. Hudba je uvolněná, nestísněná, díky solidnímu remasteru je na ní jen tenoučká vrstva „staroby“ a hlavně je vše spořádané a samozřejmé.
Musical Fidelity má dlouho a nutno říci úspěšnou tradici návrhu skvělých phono předzesilovačů. Nu-Vista Vinyl 2 je další perlou do koruny této firmy – je to skvělé phono, ultimativně vyrobené, v budoucnu ještě k tomu navíc upgradovatelné napájecím zdrojem, nabízející spousty nastavení i nelimitující konektivitu. Je tu prostě všechno, co si skutečně náročný posluchač vinylů může přát – ať už máte doma jakýkoliv gramofon, rameno a přenosku (či vícero různých), tak Nu-Vista Vinyl 2 se s nimi prakticky jistě zvládne skamarádit. Drobné zakašlání si zaslouží skutečně mohutný nárůst ceny oproti skvělé původní verzi Nu-Vista VINYL, nicméně co dnes nezdražuje, že? A tady dostáváte čistě z fyzického pohledu tak 3x tolik hmoty přístroje… Každopádně civilnost, čistota a uhlazenost s probleskujícími náznaky muzikálnosti a vlastně absolutním tichem signálového pozadí (což je u phono předzesilovače chvályhodný majstrštyk) vám otevřou svět vinylů ve skutečně špičkové kvalitě.
Kč 266 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/phono-predzesilovace/5245-musical-fidelity-nu-vista-vinyl-2#sigProId1e1ac72074
--- --- --- --- ---
KLADY
+ ultimativně robustní konstrukce
+ možnost budoucího upgradu napájecím zdrojem (až jej firma vyrobí)
+ široké možnosti nastavení a přizpůsobení
+ prakticky dokonalé ticho pozadí v každém režimu
+ muzikálnost, barevnost a radost z poslechu
+ nesnaží se zvuk vinylů nějak „hezky“ přibarvovat, hraje čistě a dospěle
ZÁPORY
- šťavnaté zvýšení ceny oproti (už tak skvělé) první generaci Nu-Vista VINYL
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz
PRODÁVÁ: Studio Špalíček | www.studiospalicek.cz