2021 04 20 TST Pathos In The Groove 1

Myslel jsem, že už nikdy se nebudu vážněji věnovat žádnému audio produktu, který neobsahuje elektronky. Jenže tvrzení „Nikdy neříkej nikdy“ má zjevně obecnou platnost, a tak se mi na delší dobu dostala do sestavy zajímavá solid-state krabička: MM/MC phono předzesilovač In The Groove od firmy Pathos. Vše má svůj důvod, v tomto případě to byl léta odkládaný nákup gramofonu a vstup do světa vinylů a návrat k analogovému světu audia.

Krásný zvuk v krásném balení

Italský Pathos je na našem trhu již dost dobře známá a zavedená značka, především produkcí svých lampových zesilovačů s kvalitním zvukem, inovativním technickým řešením a zejména nepřehlédnutelným a přijatelně extravagantním designem.
Phono předzesilovač In The Groove [rozuměj: V drážce] je v produkci Pathosu poněkud jiný, více technicistní a hlavně úplně bez elektronek. Ale charakterem z firemní koncepce rozhodně nevybočuje – zpracování příkladné, design ač ve srovnání s jinými produkty výrobce je poněkud strohý, ale jasně odlišný od konkurence, nicméně při pohledu na vygravírované logo Pathos zapadne hranatá krabička zpět mezi své rodné bratry.
Provedení je bytelné, poctivé, povrch na omak jemně zrnitý, hezký a jemně třpytivý na pohled, celkově líbivý a nelze mu cokoli vytknout. Ovšem jen čas ukáže, jak se projeví usazený prach nebo otisky prstů.
Předzesilovač je rozdělen na dvě části. V jedné je podle očekávání samotný předzesilovač, v druhé zdroj, obojí propojené kabelem v elegantní černé punčošce a s konektorem na straně předzesilovače. Překvapilo mě, že předzesilovač je ještě o něco těžší než zdroj, nedokážu si úplně představit co všechno výrobce do boxu předzesilovače ještě dokázal vmístit. Obě části jsou vybaveny svým vlastním vypínáním, na zdroji je na zadní straně mechanický vypínač zcela odpojující elektroniku od napájení, zatímco předzesilovač má uživatelsky intuitivní, byť neoznačené tlačítko režimu Standby/Operate.
Zdroj položený na zádech mi trochu připomíná Mimoně :). Nicméně je zde vidět malý přepínač pro uzemnění chassis k zemi. To je však spolu se zemním šroubkem od vývodu přenosky uzemněno vždy, odpojuje se jen galvanické propojení od signálové zemně interních obvodů, včetně stínění RCA konektorů.

2021 04 20 TST Pathos In The Groove 2

In The Groove umožňuje širokou variabilitu zapojení k AV sestavě i přizpůsobení ke všem běžným přenoskám MM i MC. Vstup je nesymetrický na RCA konektorech, výstup je nesymetrický na RCA i symetrický na XLR konektorech.
Ve specifikacích uvedených v user-manuálu je mimo jiné uvedeno, že výstup je invertující, tedy v absolutní fázi 180°. Přiznám se, že dokud jsem tento údaj nezahlédl, vůbec mě nic takového nenapadlo a nevím ani jak běžné je to u obdobných přístrojů konkurence. Pravdou je, že někteří výrobci (spíše) line-preampů přidávají do zapojení možnost přepínání fáze 0-180°, protože u některých AV sestav a reprosoustav může být výsledný zvuk lepší, ale obecně považuji toto řešení za netypické. Kdyby ale měl být v nějaké konkrétní konfiguraci AV sestavy invertující výstup na závadu, lze elegantně využít signál (s nulovou fází) z negativního výstupu na XLR konektoru.
Šroub na chassis pro přizemnění přenosky je poněkud širší, vidličku na vývodu mého gramofonu jsem musel přichytit jen za kraj, ale upevnění je i v tomto případě dostatečně pevné.
Mezi vstupními a výstupními konektory je přepínač zisku 43-50-56-62dB, který dovoluje zapojení i méně citlivých MC přenosek. Dobrá zpráva je, že (přinejmenším můj subjektivní) vjem dynamiky hudby se nijak neztrácí i při nastavení nízkého gainu. Šum preampu je při všech nastaveních zesílení zaznamenatelný, ale velmi nízký a s nastavením zisku se prakticky nemění.

Na čelní straně phono předzesilovače je mimo zmíněné vypínací tlačítko ještě volba přizpůsobení vstupu pro danou MM či MC přenosku, opět v širokém rozmezí odporu 56-100-220-470-1k-47k a kapacity 68p-100p-220p-1n-3n3-10n. Tím že je přepínání takto přístupné, lze si s nastavením a následným poslechem pohrát a docílit nejlepšího zvuku, který se může poměrně dost měnit a rozhodně má smysl vhodnému nastavení věnovat čas a pozornost. Hodnoty pro nastavení přizpůsobení zátěže pro přenosku jsem zde uvedl schválně, protože na webu výrobce jsou některé obrázky s nesmyslnými hodnotami zatěžovacího odporu.

2021 04 20 TST Pathos In The Groove 3

V krásném balení krásný zvuk

Myslím, že během první hodiny po prvotním zapojení MM/MC preampu In The Groove se nikdo z posluchačů neubrání pokušení, a začne postupně a systematicky porovnávat přizpůsobení zátěže přenosce - aby po další hodině zjistil, že se mu dostává vzorně strukturovaného, příjemného zvuku s osobitým výrazem, ale přesto neutrálním, s velmi analogovým (spíše než analytickým) cítěním, koneckonců tak jak lze očekávat při poslechu vinylu.
Projev Pathosu je kultivovaný a dospělý, přitom jsou plně přítomny emoce a radost. Rytmika vtahuje do děje, prostor je široký a spojitý, s pěknou separací nástrojů a vokálem, který pokud to je takto nahrán na desce, vystupuje do popředí a neztrácí se v nahrávce.
Nenajdeme zde ani náznak ostrosti nebo zrnitosti, Pathos rozhodně nemá tendence k slévání nebo zamlžení scény ani v hlasitých pasážích. Taková ta analogová kulatost však při vyšších úrovních do jisté míry ustupuje, například forte scény s žestěmi chvílemi dostávají mírně nadnesený lesk, který může narušit jindy ucelený a organický projev.
Přístroji však vyloženě svědčí jemnější a vokální pasáže. Hudba, i když tichá, drží krásně vykreslený prostor, je stále živá, plná detailů a dobře srozumitelná, jakoby s ještě více přítomným analogovým nádechem než při vyšších hlasitostech – a ten nahrávkám vyloženě sluší.

2021 04 20 TST Pathos In The Groove 4

Například deska Songy a balady od Marty Kubišové (Supraphon, 1990), s nahrávkami z roku 1968/1969 si krásně zachovává atmosféru doby, přitom zpěv je jemný, emotivní, zkrátka Marta je s vámi přímo v pokoji. Dobře přehrávané jsou i dynamičtější a komplexnější pasáže, doprovod orchestru na desce Evy Olmerové Zahraj i pro mne (Panton, 1980) si drží po celou dobu ucelený a srozumitelný obraz scény, hezky plynoucí hudbu, jen u opravdu hlasitých pasáží začíná být znát jemné roztřepení a zřejmě nastupující zkreslení.
Naopak tiché pasáže, jako např. v písních Hany Hegerové z desky Recitál 2 (Supraphon, 1973) si drží dobrý nástup, napětí, drajv, slova nezanikají v nudné nicotě – a to i při nastavení nízké hodnoty Gainu. Basová složka je i při nižších úrovních signálu stále konzistentní a celkem důrazná, pasuje k hudbě, umožňuje prožít si rytmiku skladby.
Při poslechu jsem hrál na sestavě: gramo Clear Audio Concept, Satisfy Kardan, Essence MC; line-amp: Reisong celolampový ala Marantz 7; koncové zesilovače: lampové Per-Jadis SE; reprosoustavy: Shan Sněhulák ManII.

2021 04 20 TST Pathos In The Groove 5

Pathos In The Groove je v mnoha oborových médiích prezentován jako Award Winner, doporučený komponent sestavy, jako prvek bez kterého žití ztrácí smysl. Narozdíl od výrobce, který toho na webových stránkách o svém preampu moc nenamluví, ačkoli by jistě bylo co.
Rozhodně tento preamp nabízí posluchači za celkem smysluplné peníze jemný analogový a přirozený zvukový zážitek, se kterým lze dlouhodobě žít a se kterým hudba na vinylech neztratí nic ze své krásy.
Pathos In The Groove umí dobře zahrát. Ač „jen“ solid-state, neubírá nahrávce analogovou jemnost a plnost, nepřidává umělé napětí nebo strhující drajv. Neupozorňuje na sebe, nementoruje, ale chová se k hudbě jako přítel. A tak to má být.

Kč 44 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ příjemně plynoucí analogový zvuk plný detailů

+ dobře vykreslená prostorová scéna

+ neztrácí dynamiku a detail ani v tichých pasážích

+ bohaté možnosti přizpůsobení přenosce a nastavení zisku

+ oddělený zdroj

+ příkladné mechanické provedení

ZÁPORY

- některé zemnící vidličky přenosek půjdou obtížněji přichytit

- neobsahuje ani jednu elektronku :)

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: High-End Audio Studio | www.highend.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio