První dojem

Vždy jsem si říkal, že jestli někdy budu psát recenzi, nikdy nezačnu tím jak se přístroj vybalí z krabice, ale musím: vybalil jsem přístroj z krabice, zvedl před sebe… a ihned málem přepadl, tak moc je to celé nečekaně těžké. Tipuji takových 7 – 8 kg (nenašel jsem údaj ve specifikaci).

Přístroj překvapil i celou řadou dalších odlišností od ostatních "běžných" CD resp. DVD přehrávačů, počínaje 4-místným displejem ze sedmisegmentovek a mechanikou na ručně výklopném odlitku s cd-diskem fixovaným na hřídelce magnetem konče. Ale hlavně – CD5i překvapil zvukem. Hifistickým, mimořádně dokonalým zvukem, takovým co se line z jednotlivých expozic na High-Endu, a přitom jde o základní model mezi přehrávači od tohoto výrobce.

Druhý dojem

Detaily, foto a specifikaci k přístroji najdete na http://www.naim-audio.com/products/cd5i.html , foto toho krásného a zvláštního výklopu na http://www.naim-audio.com/products/cd5x.html .

Byl jsem sice upozorněn na magnet pro fixaci disku v mechanice, ale měl jsem trochu problém jej nalézt v příslušenství k přístroji. Byl zde jen malý kousek plastu se zalisovaným (ještě menším) kouskem kovu, radši jsem si ověřil v manuálu zda je to ono – než to člověk zavře do útrob Naimu. Bylo - název po anglicku je "puck" a poté co to při přiblížení s cd-diskem přitáhlo k mechanice s puckem i mě celého, přestal jsem pochybovat.

Vše jsem tedy zapojil, jemně vysunul tu zajímavou netypickou mechaniku, vložil cd a puck, stiskl tlačítko Play na přístroji a poslouchal první syté a přesné tóny. Krásně se prosvítil a podbarvil kroužek pod tlačítkem, displej ukazoval jedničku, aby však poté vše zhaslo (mimo loga Naim, které svítí pokud je zapnuto síťové napájení). Abych se mohl kochat nejen logem, ale i informacemi o stavu přístroje, musel jsem použít dálkový ovladač na změnu módu displeje.

A dostávám se tímto k celkové koncepci (a výbavě) Naimu. Hledám vhodné slovo - Krásný? Poctivý? Nápadný? Netradiční? Nakonec vítězí "zvláštní". Zvláštní až "fakt divnej":

- výkyvné rameno mechaniky se lehce a ladně pohybuje v ložiscích, při zasunutí se jemně dozavře, připomíná mi to manipulaci s gramo-přenoskou; ale vadí mi, že bez cd-disku je odhalen laser pro prach nebo nechtěný dotek

- mechanika si při zavádění disku jen lehce zavrní, při dalším přehrávání je už zcela tichá a řekl bych že i o dost rychlejší oproti jiným mě známým přístrojům, vyhledávání skladeb a spuštění přehrávání je tak příjemně svižné

- displej, to už je horší - chápu, že hifisticky a minimalisticky pojatý koncept hi-fi technice sluší, ale 4 sedmisegmentovky prostě nepřekousnu; tím spíš, že pokud není displej zapnut, nepoznáte (není-li tedy slyšet právě hraná skladba) co vlastně přístroj právě dělá

- dálkový ovladač je zjevně od vyššího komponentu nebo kombinace se zesilovačem, takže má sice (mj.) ergonomické centrální tlačítko s kurzory, ale to s přístrojem nefunguje, a funkce jako Play/FF/Rew apod. mají tlačítka pro mě zcela nenápadná a nepřehledná nad nimi.; asi bych se měl zmínit o vkládání baterií do ovladače, byla to docela bojovka – ale třeba se to celé časem ochodí a v budoucnu se boj nebude opakovat a z tohoto úkonu stane se jen „úloha“

- funkce Play/Rew/Pause se chovají poněkud odlišně než u přístrojů, s nimiž jsem přišel do styku – při Rew se skočí na předchozí skladbu (ne začátek aktuálně přehrávané), což je fajn – nechcete-li si však pustit začátek skladby č.1; po zastavení pomocí Pause se CD5i nerozehraje funkcí Play, ale musí se opět použít Pause, ze stavu stop si číselnou volbou sice najdete track, ale spustíte až stiskem Play,… no prostě CD5i je exot i v tomto směru.

- velmi sympatické je, že přístroj zůstává z vnějšku naprosto chladný, kryt se nikde nezahřeje; pro mě je to známka dobrého obvodového řešení - zdrojové části samozřejmě :-)

- dobré obvodové řešení má možná i audio výstup na DIN 5-ti kolíku, ale to se nikdy nedozvím, snad by mě to zajímalo tak do roku 1985; kabel je sice přiložen, ale dnes už to opravdu nemám do čeho zapojit (ani do MIDI to nejde..)

- a moc, slovy m-o-c mi chybí digitální nebo optický výstup pro externí DA převodník; na druhou stranu je třeba znovu připomenout, že jediný použitelný audio výstup s konektory RCA (cinch) dosahuje mimořádné, slovy m-i-m-o-ř-á-d-n-é kvality, jak podle specifikací výrobce (output impedance <10 Ohm), tak i na poslech

Třetí dojem, první (i druhý) poslech

Ten zvláštní Naim CD5i hraje ovšem opravdu výborně. Hraje tak dobře, že bych byl schopen tolerovat mnoho z výše uvedených nedostatků (asi všechny, jen o komfortnějším displeji bych si doma před usnutím tajně snil pod peřinou).

Už na první (i druhý…) poslech je zřejmá zcela přesná lokalizace nástrojů a vokálů, neutrální přednes skladeb. Možná skoro až chladný, neosobní. Nekompromisní. Zajímavý. Hifistický. Přesně to, co očekávám od High-End zvuku a High-End komponentu.

Vokály jsou jedním slovem přesné. Výšky i střední pásmo jsou jemné, vyvážené, kultivované, nic nechybí a nepřebývá. Basy... Ty jsou jemné, ale pevné, udržují si jakousi koncepční převahu nad právě hranou skladbou, opravdu pěkné. Zřejmě je to díky zmiňované nizoučké výstupní impedanci, kterážto eliminuje vliv propojovacích signálových kabelů a zátěže způsobené vstupními obvody připojeného zesilovače. Basy se mi líbí víc než ty z mého DVD přehrávače. Lokalizace je ukázková, přednes pevný ale vzdušný a lehký, což svědčí o bezvadné stabilitě výstupních obvodů Naimu.

Je čas srovnání zvuku Naimu u vytipovaných skladeb různých žánrů s mým zvukem, jenž znám, který mám rád a o kterém nepochybuji. Střídám tichý i hlasitější poslech různých interpretů, přepínám mezi přístroji, soustředím se na jednotlivé pasáže, srovnávám na stejné hlasitosti, přehazuji CDčka.. Hledám ty nejjemnější nahrávky, a přitom jsem zvědav i na okrajové kulturní proudy, které prověří každý audio stroj.

Vybírám zejména:

1) Karnas: Sny (04). Toto jazzové CD je pro mě etalonem dokonalé studiové nahrávky. Žánr je pro High-End více než typický, a taky to tedy hraje jak z učebnice. Basová linka od Naimu je opravdu asi lepší než od mého Pio, nástroje a zpěv jsou velmi srovnatelné s mým zvukem, je to radost.

2) Pavlíček: Na kloboučku 2 (95). Rockové CD s klasickými peckami, zahrané a přezpívané našimi známými muzikanty a zpěváky tak, že pojetí skladeb vychází asi tak o deset úrovní výš než originály. Nahrávka je i přes svůj věk naprosto vyvážená, vokály jsou otevřené a zvuk má příjemný analogový feeling. Tady zjišťuji, že podání Naimu je tak neutrální, až se mi zdá sterilní a ne tak živé jako z mé sestavy. Ovšem otázka „co je správně“, ta mi nedá spát. Ať tak nebo onak, nedostavilo se takové to mrazení v zádech u pasáží, kde jsem se na ně těšil.

3) Hate: Morphosis (07). Přitvrdíme. Tvrdá doba si žádá tvrdé chlapy. Najít kvalitní zvuk v tomto brutálním stylu je poněkud obtížné, ale tohle CD se opravdu povedlo. Pokud to Naim přehraje aniž bych se odvrátil (od mého favorizovaného žánru), tak přehraje všechno. Nuže - hraje výborně. Nadšeně držím palce až do konce nahrávky, Naim si u mě tímto vysložil ostruhy a všechny ostatní nedostatky jsou prominuty.

4) Hooverphonic: The president of the... (07). Hudební objev posledních let, muzika slaďoučká a jemná, která se líbí každému. Musí - ta hudba má myšlenku, nápad, něhu, prostě všechno. Zejména nadpozemsky éterický vokál. Naim je asi ještě trochu rozdivočelý z předchozího náklepu, zdá se mi že občas zaslechnu sykavku, která tam nemá co dělat. Ale jen na jednom místě disku, zbytek je opět ten přesný, hifistický (a odměřený) Naim. A ty basy, nádhera. Zjišťuji ale, že i mé basy jsou nádhera (vyrovnáno, stav je 2:2).

5) ClearAudio Bestseller No 1. Vracím se k jazzu a k big-bandům. Tato audiofilní kompilace je zkrátka výborná nahrávka, výborná muzika. A tak to je i s Naimem – výborný zvuk, výborný přednes. Není co dodat (to je kompliment!).

6) Čechomor: Proměny (01). Skvělý zvuk, písničky které všichni znáte a deska, kterou máte doma, materiál k testu ideální. Už jsem to všechno napsal v předchozích bodech, hraje to opravdu pěkně, dokonce i mrázení se dostavilo (na souřadnici 2/3m35s, zase na druhé straně mi jaksi bez povšimnutí uniklo zacinkání na 1m00s… Celkově se mi ale toto cédé líbilo víc než na mém, takže skóre je teď 4:3.

7) Green Carnation: Acoustic Verses (05). Norský spíše metalový projekt, s pasážemi blues, jazzu, vážné hudby a vždy výborným zvukem, na tomto CD jen s akustickými nástroji, ale občas i s bicími. Zde mi taková ta živost přednesu chyběla, nebylo to ono – i když samozřejmě krásné.

8) My Dying Bride: Anti Diluvian Vhromicles (05). Nedalo mi to, zkouším další black-metalový kousek, remasterovanou kompilaci s výraznými i působivými až tklivými skladbami, abych si ověřil, že to s těmi Hate nebyla náhoda. Zde jsem musel při srovnání u Naimu poněkud přitlačit volume, ale pak už bylo vše v pořádku a už tu zase byl ten vyvážený projev s jasně definovanou, příjemnou basovou linkou. Pěkné. Dávám disk do mého playeru, a uvědomuji si, že to bylo pěkné, i když bez té dávky něhy, kterou každý v metalu hledá....

Tak jak jsem zde vše popsal, tak se mi to jeví i další dny, co přístroj (přístroje) poslouchám. Že by známka jakési objektivity? Může však být subjektivní hodnocení objektivní? V zájmu co nejpoctivějšího poslechového testu, abych si srovnal sluch a dojmy, jsem dokonce odjel na víkend do lázní :-)

Kontrolní otázka - víte co se stane, když nechtíc otevřete výklop mechaniky, a zrovna přehráváte disk? Naštěstí nic.Co já na to?

Mám strach, že pokud se komponent tváří příliš trendy, bude to na úkor zvuku nebo funkčnosti. S radostí konstatuji, že zde je to jen na úkor funkčnosti, zvuk potěší každého audiofila a každého nadšence poctivé techniky. V každém případě jsem si k Naim CD5i vytvořil vztah, trochu to bolí když přístroj odpojuji od zdrojů a vkládám jej zpět do krabice. Což pro mě znamená, že se jedná o skutečně povedený komponent.

Znovu si uvědomuji, že se jedná o poctivý kus železa, a o produkt, bez kterého by byl svět chudší (pak balím i dálkový ovladač - bez něj by svět tedy žádnou ztrátu neutrpěl).

Co říci závěrem?

Nebýt spokojen se svým přehrávačem (resp. s kombinací přehrávače a DA převodníku), koupil bych si něco takového, jako je Naim CD5i. Takto utracené peníze by byly dobře utracené. Možná bych i něco přidal, kdybych si za ten vícenáklad mohl dopřát o něco lepší výbavu, ale je třeba mít přeci na paměti, že toto je základní model celé produktové řady, že?

Co na to moje žena?

"To se vyklápí jak náš příborník!"

Taky názor

Co na to můj soused?

"Naim? To jsou ty super hifi přehrávače...s takovýma těma dvířkama, ne?"

Překvapil...

Ostatní části poslechové sestavy:

- DVD/SACD player Pioneer DV-656A

- možnost přímého srovnání přepínáním trasy- D/A převodník Benchmark DAC1

- s připojeným DV-656A možnost přímého srovnání přepínáním trasy a regulace hlasitosti

- Signal Switch Perys (reléový přepínač s regulací hlasitosti)- Tube pre-amp JH.Sound

- Mosfet amp Perys- repro Shan Sněhulák ManII

- Použité kabely v testu: KrautWire Guru SX, Omega, ostatní kabely Perys

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio