2021 09 30 TST Shunyata Omega Ethernet 1

Slovo „Shunyata“ pochází z indického sanskrtu a znamená „nápad“, říká Caelin Gabriel, zakladatel stejnojmenné americké firmy na výrobu kabelů a napájecího příslušenství. Konkrétně prý nápad, který je stavem předcházejícím fyzickému stvoření. Firma existuje již od roku 1997 a dnes obsluhuje krom audiofilské komunity částí své nabídky také nahrávací studia nebo medicínský sektor.

Shunyata Research pak říká, že „žádná jiná kategorie kabelů, než jsou kabely digitální, tolik netěží z firemního výzkumu a technologií“. A žádný jiný typ digitálního kabelu, než je kabel ethernetový, v momentálním světě hi-fi a high-endu není víc „trendy“, proto i Shunyata nabízí takový kabel ve vrcholné řadě Omega.

Na první pohled je to LAN kabel jako každý druhý, pěkný stříbřitý oplet, tužší (ale ne nesmyslná) konstrukce a bytelné německé koncovky Telegartner jsou dnes v high-endové kategorii běžnou součástí věci (a to včetně oněch šipeček, naznačujících směrovost kabelu). Nicméně Shunyata se pyšní několika neobvyklými řešeními.

2021 09 30 TST Shunyata Omega Ethernet 2

Omega Ethernet má specifikaci CAT6a (neboli CAT6 s garancí plné přenosové rychlosti na dvojnásobnou vzdálenost, než má CAT6), používá vodiče ArNi, které si firma vyvinula sama ke svým vlastním standardům. Jde o kombinaci monokrystalické čisté mědi, tažené Ohnovou metodou a čistého stříbra. Dielektrikum je fluorouhlíkové pro dosažení jeho co nejnižší absorpce a odolnosti.

Vodiče jsou uspořádány podle firemní technologie PMZ, což značí „přesně odpovídající impedanci“. Jde také o soulad a velmi nízké výrobní tolerance a pevně dané délky kabelu, přičemž extrudéry a oplétací přístroje musí, jak říkají v Shunyata Research, běžet jen na čtvrtinu své teoretické provozní rychlosti, aby byla zachována žádoucí přesnost. Výsledkem toho všeho krom stabilní impedance má být i nižší jitter.

2021 09 30 TST Shunyata Omega Ethernet 3

Na kabely nelze přehlédnout typické firemní „válečky“ – poblíž každého konce je jeden. Jde o spojený (jak firma říká „hybridní“) modul s patentovanými technologiemi TAP a filtrem CMODE. Cílem řešení TAP je dle firemních specifikací snížit dopad elektromagnetické polarizace signálu, zatímco CMODE filtr, jak už název napovídá, odstraňuje zkreslení a šum, naindukovaný v kabelu.

Během konstrukce pak vodiče prochází patentovaným procesem KPIP (Kinetic Phase Inversion Processing), neboli kinetickým otáčením fáze. Tento proces vyvinul sám Caelin Gabriel, prý jako reakci na poznávání toho, co znamená z fyzikálního pohledu zahořování kabelů, směrovost nebo efekt kryogenického ošetření vodičů. Při svém výzkumu prý narazil na základní fakt / efekt / problém, který spojuje všechny zmíněné procesy, ale který není žádným z nich plně vyřešen. Každý hotový kabel Omega Ehternet tak stráví na přístroji KPIP čtyři dny a to má eliminovat jakoukoliv další nutnost rozehrávání.

2021 09 30 TST Shunyata Omega Ethernet 4

Kabel Omega Ethernet jsme zkoušeli v hlavní redakční sestavě, kde se srovnával s SOtM dCBL-CAT7 / iSO-CAT6 nebo „noname“ kabelem standardu CAT6 a to přes Métronome DSc1, Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR a Xavian Quarta Evoluzione, přičemž systém byl napájený přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P a propojený Nordost Heimdall 2. Přestože router i switch jsou kvalitní, nejde o žádné audiofilské řešení, ale o dLink a ASUS střední spotřebitelské kategorie, byť oba uzemněné přes Nordost QKore 6.

Omega Ethernet přidal sílu i objem basové složce „Never Felt Less Like Dancing“ (Katie Melua | „Ketevan“ | 2013 | Dramatico | DRAMCD0095) – spodní tóny zhutněly a byly sytější, zejména pocit fyzicky důrazného impulsu byl prostě výtečný, třeba u klavíru se objevilo mohutnější, hmatatelnější tělo. Byl to vliv ne nepodobný tomu, když jsme poprvé ethernetový rozvod uzemnili pomocí řešení QKore – všechno si prostě o kousek „sedlo“.

2021 09 30 TST Shunyata Omega Ethernet 5

V čem je Omega Ethernet vysloveně excelentní, to je čistota signálového pozadí, je tam „ticho jako před bouří“. Díky tomu i komorní vokální skladby jako je „Gloria“ od Thomase Tallise v podání Chapelle du Roi („The Complete Works“ | 2004 | Brilliant | 93612) zaznívají s obdivuhodnou čistotou. Hlasy díky „umlčenému“ pozadí přímo září do světa a snadno vnímáte rozdílné individuality.

Nejvyšší konec frekvenčního spektra v „The Red One“ (Pat Metheny / John Scofield | „I Can See Your House From Here“ | 1994 | Blue Note | 7243 8 27765 2 9) byl pěkně projasněný, ne snad hlasitější nebo dominantnější než dřív, ale přesto zřetelnější, snad opět hlavně díky skvělému pocitu kontrastu oproti „mrtvému“ pozadí je tu spousta jemných dozvuků a nuancí.

2021 09 30 TST Shunyata Omega Ethernet 8

Gradace orchestrální „Ben’s Farm in Vermont“ (David Chesky | „The Ultimate Headphone Demonstration Disc“ | 2014 | Chesky Records | JD361) byl krásně kontrastní a hudba měla sílu, tam kde měla brouknout, tam také broukla, pěkně sytá a plnokrevná.

Pucciniho „Fuori il danaro!“ z „La Bohéma“ (1988 | BMG | 74321 39496 2) zase nabídla vynikající samozřejmost v prezentaci detailů, zněly bez zdůrazňování a přesto krásně čitelné, jakoby až vyčištěné.

2021 09 30 TST Shunyata Omega Ethernet 7

„Hymn“ od Ultravox potom měla intenzivnější rytmus, jasně lepší pocit „zařezávání“ a utažení, zvuk kompaktnější a přesto plnější a energičtější, takže všechno prostě šlapalo. Jako kdyby více vynikl charakter systému jako celku a všechno bylo intenzivnější.

Přestože o tom můžete pochybovat, je i ethernetový kabel součástí reprodukčního řetězce a i když kvalita výsledného zážitku na něm nestojí, je to prostě další z drobností, které můžete vylepšit a zase o kousíček popotáhnout svůj poslechový zážitek směrem k ideálu. Nutno říci, že s kabelem Shunyata Research Omega Ethernet zněla streamovaná hudba prozatím nejlépe, jak jsme měli možnost slyšet, tedy ještě o kousek lépe, než přes redakční SOtM dCBL-CAT7 s dodatečným filtrem. Jediným opravdovým limitem se zdá být pevně stanovená délka, která v kontextu běžných ethernetových rozvodů nemusí být ideální. Pokud ale máte vyšperkovaný a již po všech stránkách jinak vyvážený high-endový systém s vysokým rozlišením a streamování vám není cizí, měli byste Omega Ethernet rozhodně zvážit, protože je to až překvapivě dobře slyšitelná a luxusní třešnička na dortu.

Kč 69 990,- / 1,5 m

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vliv kabelu je slyšet na každé sestavě

+ velmi hezké a hodnotné zpracování

+ bytelné koncovky

+ nabídl doposud nejlépe znějící streaming, co jsme mohli zkusit

ZÁPORY

- z pohledu běžných IT rozvodů poměrně limitovaná délka

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Tykon | www.tykon.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies