2018 07 30 TST Dynaudio XEO 20 1

Dánští Dynaudio mají předlouhou (a úspěšnou) historii. Od producentů puristických reprosoustav se během více než 40 let své existence posunuli (či přesněji možná rozšířili) na producenta reprosoustav pro domácnost i pro studia, reprosoustav pasivních i aktivních, systémů audiofilských, profesionálních i lifestyleových. A Dynaudio dnes najdete také v mnohých automobilech, takže se dá říct, že záběr téhle firmy je skutečně široký.

Někde na pomezí audiofilie, high-endu a lifestyle se pohybuje už léta řada Xeo, kterou firma uvedla na tehdejší poměry celkem odvážně, neb patřila mezi první, sázející na aktivní koncepci, kdy jediné co bylo třeba připojit byl zdroj signálu.

V době ne tak dávno prošla série omlazením, regálovky nové generace Xeo 20, navazující na myšlenku modelu Xeo 4, pak působí uhlazeněji a mimo jiné není nutné mít instalovaný centrální modul, sloužící pro ovládání a nabízející veškerou konektivitu.

2018 07 30 TST Dynaudio XEO 20 2

Xeo 20 působí od pohledu jako klasické Dynaudio - spíše štíhlé (18 cm), spíše vysoké (32 cm) a poměrně hluboké (26,5 cm) kabinety z běžných MDF profilů s celkovou hmotností 6,2 kg mají ostře řezané rysy, čistou pravoúhlost rozbíjí svislé lomení čelního panelu. S typickou lehkou technicistností pak vyznívá pojetí čelní stěny - středobasový měnič je maličko předsazený a zakrývá kus planžety tweeteru, ten je pak vsazený do mělkého zvukovodu. Dole na křivky obou měničů navazuje průhledné pole, kde krom loga výrobce najdete i indikační diodu a čidlo pro příjem pokynů dálkového ovládání (to mimochodem může ovládat jak reprosoustavy, tak i výše zmíněný centrální modul).

I pohled zezadu tak trošku zavání techničností, velká přišroubovaná deska napovídá něco o tom, jak velká je elektronická výbava uvnitř. Zabírá totiž prakticky celou zadní stranu krom místa úplně nahoře, kde se otevírá štěrbina bassreflexu. Reprosoustavy mají také integrovanou možnost pověšení na držák standard Vesa 100.

V hluboké vaničce se pak nachází jak konektory (3,5 mm analogový vstup, klasická dvojice analogových cinchů, za digitální svět je tu pak optika - USB port je tu jen pro servisní účely, napájení zajišťuje klasická dvoupólová zásuvka), tak ovládací prvky. Jednoduchými šoupátky lze nastavit pozici reprosoustav - v prostoru, u zdi nebo v rohu, případně zda je reprosoustava určena pro pravý či levý kanál, posledním šoupátkem volíte barvu, tedy zónu, do které bude daný pár patřit. Dobré je říct, že signálové konektory jsou pouze na hlavní reprosoustavě, ta druhá funguje jako přidružená a přebírá signál z té hlavní. Takovým neviditelným "konektorem" pak je i integrovaná Bluetooth funkcionalita s podporou aptX kodeku.

2018 07 30 TST Dynaudio XEO 20 3

Všechno dění uvnitř reprosoustav pak probíhá v digitální doméně při rozlišení 24 bit / 96 kHz, konkrétně ve výkonném digitálním signálovém procesoru. Ten zajišťuje nejen zpracování signálu a jeho korekci dle zvolených parametrů, ale supluje třeba také klasickou výhybku.

O pohon měničů se stará spínaný koncový stupeň s výkonem 2x 65 Wattů. Rozhýbává měkkou kopulku Esotec s průměrem 2,8 cm, na kterou navazuje středobasový kónus taktéž řady Esotec o průměru 14 cm, který používá firemní materiál MSP (Magnesium Silicate Polymer). Dělící frekvenci procesor udržuje na úrovni 4 700 Hz. Udávaný frekvenční rozsah 40 - 21 000 Hz platí pro toleranci +/- 3 dB.

Dynaudio Xeo 20 jsme poslouchali s Cambridge CXC, s OPPO UDP-205 i s Teac TN-503, ale také s VPI Scout a Grandinote Celio. Srovnávali jsem se všemi klasickými redakčními sestavami, o jejichž složení se více dozvíte v pravém sloupci -->.

2018 07 30 TST Dynaudio XEO 20 4

Basové lince v "Riders on the Storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) udělili Xeo 20 decentní objem, na regálovky tak akorát, hlavně ale každý tón dokázaly "prodat", tedy dát mu váhu, dát mu razanci a hutnost, kterou zjevně získávají svou aktivní koncepcí. Je to napnutý, šťavnatý bas, kde každé brnknutí připomíná zachvění tětivy. Přesto není ani suchý, ani tvrdý, je spíše stále příjemně jemnější na konturách, se snahou se prosadit a rozmáchnout.

Vokální pásmo je pak - celkem v souladu s celkovou snahou o co nejživější prezentaci - podáno poměrně dost expresivně. Hlasy Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) byly až dravě energické, svižné a velmi pevně kontrolované. Je tu cítit snaha o až monitorovou přímočarost, která je ale zjemněná a zklidněná trochu stopou vřelosti a celkovou tělesností přednesu. Pod tím lehce efektním zevnějškem je nicméně slušná porce detailů a ani v porovnání s audiofilskými dělenými sestavami podobné cenovky nenabízí méně - není to monitor v klasickém slova smyslu, ale energie, s níž se do reprodukce pokládá, to bohatě vynahrazuje, byť za určitých okolností může být té dopřednosti až moc.

2018 07 30 TST Dynaudio XEO 20 6

Činel v Brubeckově "Take Five" ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) byl vlastně velmi realistický, možná trochu útlejší, kupodivu i velmi nepřehnaně znělý. Každý úder do plochy činelu rozezní s nepřehnaností čistý a jasný tón, který se neostýchá zaznít, ale ani neštípne do uší. Je to uvolněné, už solidně čitelné a prokreslené, prezentované s tonální čistotou a věrností adekvátní dané cenové hladině.

Čím prospívá sladěná aktivní koncepce Xeo 20 nejvíce, to je dynamika. "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) byla našlápnutá, razantní a výbušná, smyčce umí jen tak jemně hvízdat, stejně jako okamžitě zatlačit a to stále se stejnou jistotou a drajvem. Je k tomu, pravda, třeba nehrát na úplně "noční" hlasitosti, ale to se vám s ohledem na živost přednesu stejně nebude chtít. Xeo 20 rozhodně nejde upřít tah na branku.

2018 07 30 TST Dynaudio XEO 20 9

Dynaudio Xeo 20 možná nepřináší ten nejposlednější a nejjemnější detail z Claptonovi "Before you accuse me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367), ale drží se solidního standardu své třídy - navíc díky celkové výraznosti a živosti máte pocit, že dostáváte vlastně ještě víc. Až po chvíli si (a to jen možná) všimnete tak trochu absentujícího pocitu vzdušnosti v nahrávce, což vám nicméně vykompenzuje kupředu posazená kytara nebo vokál, který se přímo podbízí.

Na "Need you now" ze stejnojmenné desky Lady Antebellum (2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) bylo cítit, že Xeo 20 se nesnaží ohromit velkým zvukem, ale spíše soustředěným, zhutněným a koncentrovaným. Scéna je definovaná ozvučnicemi, nástroje ale výtečně lokalizovaný a máte pocit, že reprosoustavy mají scénu v rukou v pravolevém i předozadním směru. Není to úplně lehký a vzdušný přednes, ale o to konkrétnější a soustředěnější.

2018 07 30 TST Dynaudio XEO 20 10

Z Cashovy "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) udělaly Xeo 20 sytý, intenzivní zážitek, s hodně naléhavým podáním hlasu, s hutným a energickým basem a celkově napjatou atmosférou, která zdůrazňuje pochmurnou náladu skladby.

Dynaudio Xeo 20 mají v genech zajímavou kombinaci audiofilských charakteristik, zdůrazněných ale tu a tam nepokrytým efektem. Výsledkem - zejména vezmeme-li v potaz celkové designové provedení, skladbu konektorů i celkové ovládání - je něco, co by šlo nazvat jako lifestyle pro ty nejnáročnější. Je tu nadprůměrný objem a energie basů, jsou tu překvapivě čisté a samozřejmé výšky a středy, zejména pak hlasy, které se nebojí vykročit kupředu a ovládnout prostor. Celkově mají možná Xeo 20 trochu na efekt laděný, ale živý, zábavný a nekomplikovaně stravitelný charakter. Pokud ale hledáte systém, který nezabere místo, dobře vypadá a přitom nezklame ani po high-endu pokukující zájemce, pak jsou Xeo 20 rozhodně zajímavé a vyrovnají se lecjakému do komponentů rozdělenému systému za stejné peníze...

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2018 07 30 TST Dynaudio XEO 20 m1

Naměřená frekvenční odezva ukazuje na nástup reprodukce někde pod 40 Hz, což plně koresponduje s uváděným frekvenčním rozsahem a je to na poměry ne úplně velkých regálovek velmi nadprůměrná hodnota. Akcenty na 50 a 100 Hz působí ještě rozumně, celkově pásmo není dokonale lineární, ale bez sebemenšího problému obstojí v rámci dané kategorie. Snad jen vyšší středy jsou trošku potlačené. Xeo 20 nicméně celkově působí jako solidní standard.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 56 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi komfortní řešení se solidním zvukem na minimu prostoru

+ dobré zpracování

+ živý, energický zvuk

+ mají citelnou basovou odezvu

ZÁPORY

- hlasitost by jistě mohla být jemnější

- nemají indikaci nastavené hlasitosti

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Ketos | www.ketos.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika