2020 06 30 TST Ortofon Reference Red 1

Dánská značka Ortofon je ve světě analogového audia velkým jménem – však svou pověst bez přerušení buduje už od roku 1918, což nemůže říct zrovna moc konkurentů. Ačkoliv společnost začínala jako odvážný projekt dvou techniků, kteří chtěli vyprodukovat jednu z prvních zvukových stop, která bude nahraná ve vysoké kvalitě a synchronizovaná s filmovým obrazem (což začátkem 20. století byla čistá utopie). Dnes je Ortofon jedním z dominantních výrobců gramofonových přenosek pro doma i pro profi nasazení, stejně jako ale nabízí i paletu produktů, které řeší potíže pacientů s poškozením sluchu.

Součástí výrobního katalogu jsou krom zmíněného také třeba MC step-up transformátory, poměrně čerstvě pak firma oprášila svou nabídku kabeláže a dala jí jednotnou koncepci, takže si nyní můžete zakoupit nejen kabely k raménku, ale také kabely reproduktorové a signálové.

Jednotlivé modely odráží názvosloví, provázející nejúspěšnější firemní sérii přenosek – všechny kabely se jmenují Reference a mají přídomek Red, Blue, Bronze a Black, kdy jejich kvalita stoupá stejným způsobem, jako u zmíněných přenosek.

2020 06 30 TST Ortofon Reference Red 2

Základem nabídky je v praxi velmi dostupný signálový kabely Reference Red – kabely je osazený pěknými cinchovými konektory, je velmi měkký a ohebný a oděný do jednoduché červené povrchové úpravy. Žádné hraní na luxus, jde o praktický, ale bytelný kabel.

Ortofon roli kabelu definuje takto: „Reference Red je všestranný, decentní, ale nikoliv drahý kabel, který bude skvělým doplňkem pro jakýkoliv komponent. Zvuk je uvolněný, vřelý a dynamický s vysokým rozlišením.“

2020 06 30 TST Ortofon Reference Red 3

V kabelu najdete dva různé typy vodičů – u obou jde o bezkyslíkatou měď, u obou má čistotu 4N (99,99%). První je klasická bezkyslíkatá měď, je tu celkem 7 pramenů s průměrem buď 0,5 mm nebo 0,32 mm. Druhá „verze“ je měď typu HiFC od Hitachi Cable Laboratory, která má dle dostupným informací parametry bližší bezkyslíkaté mědi čistoty 6N – lepší parametry jsou dosaženy za pomoci přidání malého množství titanových částic. Pramenů je tu celkem 28 a každý má průměr 0,12 mm.

Oba vodiče jsou izolovány polyetylenovým pouzdrem a uloženy v bavlněném obalu, který slouží jako tlumení. Stínění je řešeno dvěma vrstvami – jak hliníkovou folií, tak pletenou mřížkou z pocínované mědi čistoty 3N s vlánky o průměru 0,1 mm. Vnější obal je blíže neupřesněný elastomer.

2020 06 30 TST Ortofon Reference Red 4

Výrobce u Reference Red udává pouze jediný technický parametr a to celkovou kapacitu 190 pF / m.

Kabel Reference Red jsme zkoušeli mezi OPPO UDP-205 a Norma Revo IPA-140, mezi ASUS Xonar Essence One MUSES MKII a Cambridge CXA81 či Grandinote Shinai, ale i mezi Emotiva ERC-4, Emotiva XSP-1 a Emotiva XPA-DR2. Porovnávalo se s kabely Dynamique Audio Horizon 2, ZenSati Authentica, Nordost Heimdall 2, Nordost Red Dawn, TelluriumQ Black nebo Eagle Cable Condor Blue nebo třeba KrautWire Guru S. Krátce vedl signál také do sluchátek KingSound KS-H3 / M-10. Poslouchalo se přes KEF LS50 / GoldenEar SuperSub X, Fischer&Fischer SN-70 nebo Xavian Quarta, o filtrech, dalších kabelech a dalším příslušenství více v pravém sloupci -->.

2020 06 30 TST Ortofon Reference Red 5

Baskytara v „Hiccups“ Harryho Sacksioniho („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) byla velmi zřetelně těžší, sytější a jaksi šťavnatější, než s prakticky jakýmkoliv jiným kabelem – je tu cítit akcent, přiznaný, ale nikoliv přehnaný. Je to bas vřelý, měkký, podporující dojem hloubky, byť spíše než audiofilsky artikulovaný a zaříznutý je tekutě mohutný. V rámci dané ceny nicméně Ortofon „nešidí“ ani čitelnost basové složky a přestože (nebo snad právě proto?) přidává akcent na takové to pěkné vyšší basové mručení, jednotlivé tóny nejsou jednolitou plochou, ale mají v sobě řád.

Hlasu Karen Matheson v „Ailein Duinn“ („L’Héritage Des Celtes“ | 2011 | Columbia | COL 481530-2) dodalo propojení Reference Red takový hladký, vřele laskavý nádech, jistý akcent barevnosti, ne nepodobný přítomnosti elektronky v signálové cestě. Hlas je ale takový příjemný, hezky jemný, aniž by to znamenalo ztrátu čitelnosti - detailnost je v dobrém standardu, oproti vše jako kdyby Ortofon přidával pocit „těla“, objemu. V kontextu podobně drahých konkurentů je ale pocit čistoty stále velmi dobrý, až výtečný.

2020 06 30 TST Ortofon Reference Red 6

Přeci jen měkčí charakter byl cítit i na činelech v „La Rosita“ Colemana Hawkinse a Bena Webstera („Encounters“ | 2013 | Verve | 31452147-2) – po připojení kabelu se jakoby rozplyne fokus na jemné nuance a drobné detaily v nahrávce, zato vzroste pocit hmotnosti a znělosti činelů. Neznamená to, že by najednou výšek bylo v poměru příliš, naopak jsou zřetelné, ale dobře korespondující ze zbytkem frekvenčního pásma a to jak objemem, tak charakterem. A to, že zmizí soustředění na jejich prezentaci, to neznamená, že by detail nebyl k dispozici, nebo že kabel „maže“ – je to však neanalyticky jemnější prezentace, což ocení ten, kdo rád poslouchá ostřejší nahrávky nebo má řízněji znějící a chladnější elektroniku.

Velkým bubnům v „Rí Na Cruinne“ od Clannad („Extended Dynamic Experience 5“ | 2017 | STS Digital | STS-6111158) přidal kabel na robustnosti, zahrají s pocitem lehké dominance, nicméně také s pocitem rezonujícího velkého objemu, síly a váhy. Šťavnatost a mohutnost jsou určitě kabelem trochu přidané, zvýrazněné, ale není to nepříjemné a může to opět pomoci dostat energii třeba k lehce sterilnějším systémům nebo pocitově zvednout bas menších regálovek – Orfoton si v tomto na neutrálnost nehraje. Tak trochu by se dala dynamičnost kabelu přirovnat k pěsti v sametové rukavičce – svrchu cítíte příjemnost, ale pod ní je síla a tělo.

2020 06 30 TST Ortofon Reference Red 8

Reference Red pro vás nebude, pokud jste takový ten analytický typ posluchače, který hledá maximum transparentnosti a analytické rozporcování každé linky, každého dozvuku. V klubovém záznamu „Fortysomething“ se zpěvačkou Eleonore („Incredible Music & Recordings“ | 2012 | STS Digital | STS-6111130) tak vnímáte, že kabel takové ty jemňoučké dozvuky trochu uhladí, nesnaží se exponovat ty třpytivé detaily a nuance, ale dodává zvuku výměnou pocit „hmatatelnosti“. Opět to může být zajímavý akcent (byť rozhodně ne jdoucí směrem k neutralitě) pro sestavy, v nichž vám něco „překáží“.

Z pohledu změn na šířce a hloubce hudební scény ve „Dream About You“ zpěvačky Evy („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) jsme po zapojení Reference Red ve srovnání s cenově obdobnou konkurencí nenašli prakticky žádné změny. Trochu uvolněnější základní charakter stojí za tím, že zvuk působí hutněji, robustněji a měřítkem o něco větší, byť zase není tak soustředěný z pohledu lokalizace jednotlivých instrumentů, nicméně jde o změny v praxi zanedbatelné v kontextu této cenové hladiny.

2020 06 30 TST Ortofon Reference Red 7

V čem naopak jednoznačně Reference Red slyšet je, to je pohodě, uvolněnost, dotek vřelosti a měkkého klidu, který vnáší do sestav a díky nimž můžete poslouchat v podstatě cokoliv (a to i více nahlas) beze strachu z agresivity nebo únavy. „Breaking Silence“ ze stejnojmenné desky Janis Ian (1993 | Columbia | 519 614-4) hrála na každé sestavě právě s onou najednou patrnou (domyšlenou, ale příjemnou) signaturou „pohody“. Poslech je kultivovaný za každých okolností a prostý jakékoliv konfliktnosti nebo nervozity.

Signálový kabel Ortofon Reference Red má jeden z nejvýraznějších vlastních charakterů, s nimiž jsme se mohli u signálového kabelu (zejména této kategorie) setkat. Přidá něco basům, reprodukci uklidní, dodá nádech vřelosti a sametovosti a přitom také ale podpoří šťavnatost, hutnost a sytost. Není to úplně univerzální kabel, ale v kontextu propojovacích kabelů s takhle nízkou cenou patří i z pohledu rozlišení a čitelnosti zvuku k tomu lepšímu – pro popis celkového dojmu se dere do popředí nepřesné, leč s takovým stylem často spojované slovo „analogový“. Každopádně mu je třeba přiznat, že když už zdůrazňuje, zvýrazní tu zábavnou složku, prakticky eliminuje jakékoliv případné hrubosti a dá vám zase jiný pohled na sestavu i nahrávky. Zejména pokud vám tak u poslechu chybí vřelost nebo chcete trochu vyzdvihnout basovou složku, může Reference Red být zábavným novým prvkem k vyzkoušení.

Kč 3 890,- (1 m)

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ v každé sestavě zvuku přidal na velikosti a plnosti

+ snadno zklidní jakékoliv nepříjemné stránky poslechu

+ velmi přátelská cena

+ vřelý a příjemný zvukový charakter

ZÁPORY

- bez diskuse zvuk zabarvuje (byť příjemně)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Horizon Trading Prague | www.horizontrading.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN - Štědré Vánoce

GMG Power

KEF LS50 Meta

200 200 epaudio

AV Center

AVITSmart | Audio Rent

200 200 horn

200 200 audiocenter

maranz model30

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
GMG HH-C01 [1]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
Roon

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.52
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio