ROTEL Michi zesilovače

2024 02 29 TST Technics SU G700 1

Před pár lety „restartovaný“ Technics patrně sbírá největší ocenění pro své gramofony, které se etablovaly jako bez nadsázky ikonické, ve svém výrobním katalogu má však plejádu audio zařízení od maličkých bezdrátových sluchátek po velké zesilovače. Ve střední třídě (zvané noblesně Grand Class) jejich nabídku reprezentuje mimo jiné integrovaný zesilovač SU-G700M2.

Ve vcelku ordinérních tvarech rozbíjí obvyklá designová klišé veliký prosvětlený obdélník, skrývající dvojitý VU metr. Přímo vprostřed čelního panelu ční knoflík pro regulaci hlasitosti, vpravo je maličký displej s informací o navoleném vstupu a vedle drobný volič. Po levé straně najdete spínací tlačítko a sluchátkový výstup. Celkové uspořádání vytváří poměrně originální celkový vzhled.

Tak jak je SU-G700M2 originální při pohledu zepředu, tak v zásadě konvenční je zbytek přístroje. Platí to i pro zadní stranu, vybavenou velmi solidní šíří konektorů – je jednoduchá a účelná.

2024 02 29 TST Technics SU G700 20

Uprostřed plochy najdete čtyři reproterminály, vpravo klasickou zásuvku. Levou třetinu panelu zabírají signálová rozhraní. Moderní digitální svět reprezentuje dvojice optických a dvojice koaxiálních vstupů spolu s USB pro připojení počítače. Doménu analogovou pak (vždy v cinchové formě) jeden klasický linkový vstup, druhý linkový vstup, ovšem s možností proměny na přímý vstup do koncového stupně, pre-out, dále pak linkový výstup a vstup do phono předzesilovače pro širokou škálu přenosek (lze nastavit čtyři stupně zesílení). Softwarovou výbavu zesilovače lze aktualizovat přes datové paměti a USB port, ovládat další zařízení pak přes 3,5 mm jack se spouštěcí napětím.

Navzdory do jisté míry jednoduché konstrukci je o to více pozornosti věnováno vnitřku. Signálové, výkonové a napájecí obvody jsou od sebe odděleny stínícími přepážkami, spínané napájení je konkrétně dokonce plně zapouzdřené.

2024 02 29 TST Technics SU G700 2

Dostupné technické informace od Technics jsou trochu hůře srozumitelné (psané asi více prodejním, než technickým oddělením), přesto se dozvíte o tom, že v centru zesilovače tepe firemní procesor JENO (Jitter Elimination and Noise-shaping Optimisation). Veškeré signály jsou za pomoci pulsně-šířkové modulace převedeny do digitální podoby, předtím se jim dostane nového časování (hodiny mají v zájmu co nejčistší funkce samostatné napájení přes baterii) a upsamplingu.

Odtud dál pak putují v digitální formě přímo do koncových stupňů, které dodávají výkon ve třídě D. Jejich chod zase optimalizuje technologie LAPC (Load Adaptive Phase Calibration). Zesilovač by měl umět za pomoci testovacího signálu změřit impedanční charakteristiku reprosoustav a vytvořit jakýsi filtr pro to, aby kompenzoval její proměnlivost. Je to vlastně obdoba u „digitálů“ nutného výstupního filtru – řešení od Technics provádí úpravu amplitudy i fáze signálu.

2024 02 29 TST Technics SU G700 9

Za zmínku stojí, že SU-G700M2 nabízí také samostatný modul sluchátkového zesilovače, který má dva stupně (proudové a napěťové zesílení) a oba pracují v čisté třídě A. A také to, že digitální část zvládá zpracovat PCM signál až 32 bit / 384 kHz a DSD256, pochopitelně míněno přes USB – ostatní konektory přijmou signál podle svých technických omezení. A je dozajista škoda, že tu není žádná forma streamingu.

Celkový výkon zesilovače je rozumných 70 Wattů na kanál do 8 ohm (1 kHz / THD 0,5%) a dvojnásobek do poloviční zátěže. Zesilovač pracuje v rozsahu 5 – 80 000 Hz (-3 dB / 8 ohm).

2024 02 29 TST Technics SU G700 3

Fyzicky je SU-G700M2 v podstatě běžně velký – šířka 43, výška 14,8 a hloubka 42,8 cm, k tomu váha 12,3 kg.

Poslech probíhal v ostravském Studiu Špalíček, kde jsme poslouchali primárně na Paradigm Founder 80F nebo chvíli i na Bowers & Wilkins 603 S2 Anniversary. Pro porovnání jsme krom firemního SU-GX70 měli i Roksan Attessa Streaming Amplifier. Zdrojem signálu byl Bluesound NODE v kombinaci s Chord Qutest, případně digitálně přímo do DAC v GU-G700M2 – tam se mimo jiné ukázalo, že ač je D/A převodník v Technics ok, samostatné řešení je poměrně výrazně lepší. Napájecí energii čistil IsoTek V5 Aquarius, propojeno bylo kabely Cardas Clear Sky s výjimkou digitálního koaxiálního vodiče, jímž byl RiCable Dedalus Coaxial.

2024 02 29 TST Technics SU G700 17

Rocková basová rytmika v „Gentlemen“ ze stejnojmenného alba „The Afghan Whigs“ (1993 | Elektra | 0075596150125) byla prostá efektu, SU-G700M2 má decentní, spíše pevný, nežli velký zvuk, ale disponuje na danou třídu velkou sebejistotou v kontrole a pevnosti kontur. Je tu jasně znát preference rychlosti a konkrétnosti basů nad jejich objemem – ne že by jich bylo vysloveně málo, ale prostě „akorát“. Je to takový přímočarý a decentní styl přednesu.

Zpěv Grace Potter v „Love is Love“ („Daylight“ | 2019 | Fantasy | 0888072117396) je zaznamenaný s drobnými známkami špinavosti (což je ostatně do jisté míry na jejích nahrávkách běžná charakteristika), Technics ho však dokáže překvapivě dobře „uhladit“. I tady je cítit civilní, kultivovaný a jakýchkoliv nadsázek, efektů nebo zabarvenosti prostý výstup. Může díky tomu působit snad až trochu moc usedle, hlas třeba není pocitově úplně vytažený kupředu, přesto je čitelnost plně adekvátní sféře „lepšího hi-fi“.

2024 02 29 TST Technics SU G700 16

Na rozdíl od výše popsaného vokálu nelze nahrávkám Cécile McLorin Salvant vytknout technicky nic – ani hudebně, mimochodem. Právě proto jsou výšky v „Moon Song“ („Ghost Song“ | 2022 | Nonesuch | 0075597914672) opravdu moc hezké – a SU-G700M2 to plně reflektuje. Jeho neutralita a civilnost prostě spoléhají na to, že dobře zní právě vaše hudba a ne zesilovač sám. Čistota tu vlastně byla výtečná, mohli jsme si vychutnat delikátní doznívání i jemnou práci štětečku. Nedočkáte se žádné přidané cinkavosti, jen čistého kovu.

Solidně se SU-G700M2 popral i s orchestrální dynamikou Wagnerovy „Die Walküre“ s Leonie Rysanek v titulní roli (1997 | Classic CD | 81). Cítíte kontrolu, cítíte, že zesilovač má reprosoustavy pod kontrolou, hraje rychle, kontrolovaně, ale také tak nějak učesaně, bez pocitu velkolepé mocnosti. Inu, jednoduše civilní, jak už to bylo pojmenováno. Všude je však velice patrné, že mimořádně záleží na pojetí toho kterého záznamu – právě podle něj vyznívá i výsledný zvuk.

2024 02 29 TST Technics SU G700 19

Eclipse“ se dvěma kytarami a dvěma klavíry sester Labéquových („Dream House Quartet“ | 2023 | Deutsche Grammophon | 00028948588329) zněla nenásilně, s netechnickým, avšak solidním rozlišením. V hudbě je pořádek, čitelnost je prostě dobrá tak jak má být. Přesto SU-G700M2 nepůsobí, že by se soustředil na jednotlivosti, detaily a drobnůstky, ale spíše že prezentuje organicky působící celek. Technics nabízí řekněme realisticky kultivovanou realističnost.

Nenásilný pořádek, který SU-G700M2 v reprodukci stále udržuje, funguje i z pohledu prezentace prostoru nahrávek. Collinsova „You Can’t Hurry Love“ („Hello, I Must Be Going“ | 1982 | WEA | 299263) vcelku nepředvídatelně někdy zní hodně kondenzovaně a staženě ke středu, jindy zase pěkně široce a vzdušně. Technics je zde blíže spíše té druhé poloze, hudba je před vás posazena bez akcentu na technický aspekt a byť je šíře i hloubka spíše průměrná až menší, je dobře organizovaná a přehledná.

2024 02 29 TST Technics SU G700 8

Jak ukázala popově naducaná „Help Yourself Out“ Hyphen Hyphen („C`est la vie“ | 2023 | Parlophone | 0190296150043), SU-G700M2 dokáže hrát zábavně, je-li takový hudební obsah. Intenzivní rytmika je, pravda, frázovaná maličko volněji, chybí tu trochu ten „pumpující“ pocit a Technics hraje hodně v klidu, ale se solidní pevností a jistotou. Zní však urovnaně, jistě a neutrálně.

Integrovaný zesilovač Technics SU-G700M2 je kultivované zařízení střední kategorie, které zahraje vaši hudební sbírku s úpravnou nestranností, dostatečně konkrétně, ale přitom bez jakékoliv pompéznosti, civilně, hladce a uhlazeně. Vypadá pěkně a má solidní výbavu a hledáte-li zesilovač, který na sebe nebude nijak upozorňovat, přesto už zvládne řídit reprosoustavy čistě a jistě, pak je tento model dobrou zastávkou na trase sbírání vašich poslechových zkušeností.

Kč 61 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vypadá zajímavě

+ na danou třídu velmi solidní kontrola reprosoustav

+ celkem praktická konektivita

ZÁPORY

- zvuk je subjektivně trochu suchý

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Panasonic | www.technics.com/cz/ 

PRODÁVÁ: Studio Špalíček | www.studiospalicek.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies