ROTEL Michi zesilovače

2023 10 31 TST Technics SU GX70 1

Jméno Technics je jedno z těch, které se zrodily zhruba v polovině 20. století (konkrétně 1965) a která od té doby produkovala audio elektroniku dle klasické japonské tradice – nejznámější je bez diskuse zářez do historie, který se povedl gramofonu SL-1200 v tuctech iterací. Po jistých peripetiích se v 21. století Technics vrátil na trh s velkými ambicemi pod patronátem gigantického Panasonicu. Dnes má firma v nabídce tři různé úrovně komponentů Reference / Grand / Premium. V té prostřední je k dispozici nenápadný integrovaný zesilovač se streamingem SU-GX70.

Šasi je vskutku minimalistické, byť hezky zpracované. Čisté pravoúhlé hrany, žádné šrouby na hlavních pohledových stranách, prostě malý zesilovač se vším všudy. Vprostřed čelního panelu najdete velký otočný prvek pro ovládání hlasitosti, vpravo od něj monochromatický, ale slušně čitelný nevelký displej a menší váleček, jímž vybíráte vstupy. Levá strana nese spínací tlačítko, 6,3 mm výstup pro sluchátka a USB port typu A, kam můžete zasunout datové paměti s hudbou.

Zadní panel je pak veskrze konvenční, bez překvapení. Je tu standardní napájecí zásuvka, uprostřed čtyři kusy reproterminálů, dále pak dvě anténky pro Wi-Fi / Bluetooth připojení a všestranná sada konektorů. Analogovou sféru zastupuje pár cinchů, vedoucí do phono předzesilovače (podporuje úroveň MM přenosek), následovaný dvěma linkovými analogovými vstupy. Na opačném konci panelu je ještě pre-out výstup, ať už třeba pro subwoofer nebo dodatečný koncový zesilovač.

2023 10 31 TST Technics SU GX70 2

Digitální svět má mírně větší zastoupení, adekvátně moderním trendům. Do sítě vás připojí ethernetová zásuvka, k dispozici jsou dvě optická a jedno koaxiální rozhraní. Ozvučení televize nabídne HDMI s ARC standardem, k počítači zase SU-GX70 zapojíte přes USB-B. Jako dnes ne úplně běžný prvek tu najdete ještě DAB / FM anténní konektor.

Uvnitř šasi najdete zdvojený napájecí zdroj. Signálové obvody mají svůj malý zdroj, výkonový stupeň výrazněji dimenzovaný, oba stojí na trafech s EI jádry. Stabilitu toho „výkonového“ podporují elektrolytické kondenzátory, převzaté z firemních top modelů. V obou případech jde o spínaný napájecí zdroj s již relativně vysokou frekvencí 130 kHz.

2023 10 31 TST Technics SU GX70 3

Nejvíce Technics staví na použití vlastního řešení zesilovače – říká mu JENO Engine a deklaruje ho jako plně digitální. Zkratka JENO ukrývá slova Jitter Elimination & Noise-shaping Optimization, což vypovídá samo za sebe. V praxi sestává z modulu pro vytvoření zcela nové časovací reference pro signál, převodníku a následně samotných digitálních zesilovacích modulů. Firma nicméně neupřesňuje, jak funguje zpracování analogových signálů, podle všeho by mělo dojít k jejich digitalizaci.

Zesilovač je dále vybaven technologií LAPC (Load Adaptive Phase Calibration), což není nic jiného, než způsob, jak obejít celkem vysokou citlivost „digitálů“ na proměnlivost impedanční charakteristiky reprosoustav. V reálném čase toto řešení koriguje zesílení na základě dat, získaných na reprosvorkách. Pro ještě čistší zvuk je možné vypnout sekci s HDMI a síťovými službami, čímž by se měl snížit šum v obvodech.

2023 10 31 TST Technics SU GX70 4

Samotné vnitřní obvodové uspořádání prý do velké míry vychází z více než 3x dražšího modelu SU-R1000. Jde o diskrétní konstrukci s plně symetrickým uspořádáním signálových obvodů. Výstupní výkon činí papírově nijak oslňujících 40 Wattů / 8 ohm či 80 Wattů do poloviční zátěže, vše za poměrně volnějších podmínek - 1 kHz při THD 1,0 %, 8 Ω, 20 kHz low pass filtr.

Vestavěná streamovací platforma nabízí podporu pro AirPlay 2, je tu vestavěný Chromecast a dále také TIDAL či Spotify Connect a internetová rádia. SU-GX70 zvládne PCM signály až 32 bit / 384 kHz a DSD 11,2 MHz. Je tu i plný MQA dekodér.

2023 10 31 TST Technics SU GX70 5

Frekvenční odezva činí 20 – 20 000 Hz (phono, věrnost RIAA +/- 1 dB), respektive 20 – 40 000 Hz (analog) či 20 – 80 000 Hz (digitál), oboje v toleranci -3 dB.

Technics SU-GX70 má šířku 43 cm, výšku 9,8 cm a hloubku 36,8 cm.

2023 10 31 TST Technics SU GX70 6

Při poslechu v ostravském Studiu Špalíček jsme měli možnost spojit zesilovač zejména s Paradigm Founder 80F, ale i s Bowers & Wilkins 603 Anniversary. Streamovací část jsme porovnávali s Bluesound NODE, zesílení i stream i s Roksan Attessa Streaming Amplifier, samotný zesilovač s Technics SU-G700 a NAD C 389. Propojeno bylo kabeláží Cardas CLear Sky (NODE digitálním Dedalus od RiCable), filtroval IsoTek V5 Aquarius.

Thomas Morgan rozbroukal svůj nástroj v „Beyond Darkness“ (Charles Lloyd / Bill Frisell / Thomas Morgan | „Trios: Chapel“ | 2023 | Blue Note | 0602445266494) a Technics ho ukázal na danou cenu neobvykle dobře. Plný, měkce artikulovaný, velice hladký a vřelý, v dobrém objemu. Zesilovač zvládá podat také barvy a umí kontrabas vykreslit s pohodou, brnkání má čitelnou strukturu, ne tvrdou, ale přesto solidní pevnost kontur a vůbec je to bas, který už tvoří velmi důstojný základ reprodukce a je lepší a konkrétnější, než u všeho, s čím jsme srovnávali (tedy vyjma vyššího Technicsu), ač možná malililičko zdůrazněný.

2023 10 31 TST Technics SU GX70 7

SU-GX70 má překvapivě jemné ladění ve středním rozsahu, oproti mírně výraznějšímu basu je to podstatě klidnější, ale stále velmi solidně čisté. Hlas Petry Haden i včetně jejích pronikavějších sykavek v „I Don’t Want to Grow Up“ („Petra Haden & Bill Frisell“ | 2004 | Rykodisc | HNCD1472) zní umírněnějí, trochu hebce a i když byste jej v prvním pádu asi neoznačili za krystalicky čistý, přesto v něm zaslechnete už dost informací a při přímém srovnání vlastně působí vokální rozsah nejpropracovaněji, ač ne nejvýrazněji.

Výšky ve „Virginia Moon“ od Foo Fighters a Norah Jones („…featuring Norah Jones“ | 2010 | Blue Note | 50999 9196002 3) mohou v leckteré sestavě zaznít s poněkud štědřejší dávkou agrese, než byste nutně potřebovali, Technics popustí jejich živost a jasnost, ale nedovolí jim překročit až k nepříjemnosti. Ševel štětečku je měkčí (snad i proto tam nenastává onen nežádoucí moment ostrosti), přesto už vykvetl z jednotlivého šustotu základních přístrojů do solidní hi-fi sféry.

2023 10 31 TST Technics SU GX70 16

„Basic Instinct“ je elektronická skladba s pořádným drajvem od amerických The Acid („Liminal“ | 2014 | Mute | 0724596960820). Její dynamiku SU-GX70 zvládal dobře, kontrola je cítit a i když zvuk má záměrně mírně měkčí styl, je zjevně solidně řízený a za dané peníze úplně ok. Jediným limitem jsou vyšší hlasitosti – pokud byste chtěli naplnit větší místnost nebo máte v oblibě vysoké hlasitosti, zesilovač už v nich není úplně komfortní. Naopak o to lépe ale šlape při tišších a normálních poslechových hladinách. Překvapující bylo, že Technics pulsující elektro bas vlastně držel s jistotou, že nenastávala nějaká komprese nebo nervozita. Na jednu stranu je to i tím, že zvuk ne úplně spěchá, trochu se houpe a má vlastně až „analogový“ charakter – míněno v tom, jak netechnicky se tváří a jak uvolněně působí i včetně toho jistého nádechu vřelosti.

Technický špičková a hudebně pěkná skladba „Copernicus in Tartu“ od Gabor Juhasz Trio („Planets“ | 2022 | My Reel Club) ukázala, že Technics má solidní rozlišení, že hraje sice s dotekem vlastního stylu, ovšem přitom konkrétně a snadno čitelně. Pod mírně sametovou rouškou rozeznáte velice snadno ohraničení jednotlivých nástrojů, jejich doznívání a vůbec máte nad hudbou přehled. Nezdá se být nijak zásadní, ale pak přepnete jinam a není to takhle v klidu rozsortované, byť třeba i jasnější. SU-GX70 nabízí to, co by mělo být standardem dobrého v zásadě zaplatitelného hi-fi.

2023 10 31 TST Technics SU GX70 15

Orchestr Academy of St. Martin in the Fields pod taktovkou Nevilla Marrinera v nahrávce Dvořákovy „Serenády pro dechy a smyčce v d moll, op. 44“ („Serenades op. 22 & 44“ | 1983 | nahráno 1981 | Philips | 400 020-2) byl rozčleněn po pravolevé scéně s nadstandardní disciplinovaností, je to přednes učesaný, ne okatě technický nebo snaživě holografický, ale o to lépe a snáze čitelný takovým tím přirozeným, organickým způsobem. Hloubka scény je stále spíše jen naznačená, ovšem poslechový zážitek tím nijak netrpí, je to příjemné a urovnané.

Jakkoliv není Technics nějak analyticky laděný, ukazuje pro i proti nahrávek už s dobrou informativností a třeba v „The Parting Glass“ Vince Jonese („Moving Through Taboos“ | 2004 | Universal | 0602498245903) bylo cítit i drobné zvukařské limity – ač to neznamenalo nějakou poslechovou překážku, u SU-GX70 se dalo sedět v pohodě dál, dál a dál. Možná, že Technics lehounce zkrášluje a re-interpretuje pouštěnou skladbu, ale nechává jí vyznít hezkou, zábavnou, dobře čitelnou a všeobecně příjemnou.

2023 10 31 TST Technics SU GX70 9

Jméno Technics patří mezi V.I.P. historie hi-fi, nové modelové řady pak ale v kontextu bývalé váhy značky jaksi nedostávají moc prostoru na slunci. I my jsme tak k SU-GX70 přistupovali tak trochu skepticky, protože za 45 tisíc nabízí Japonci štíhlou, nenápadnou, vlastně možná až nedesignově jednoduchou a trochu vzhledově strohou krabičku. Jenže překonáte-li tento první pocit, zjistíte, že SU-GX70 má prakticky koncipovanou výbavu, že funguje rychle a snadno (tedy vyjma úvodního nastavení přes Google Home, ale budiž), má fajn aplikaci – což je u streamovacích věcí skoro alfa a omega – a co víc, prostě dobře hraje. Má trochu svůj charakter s dotekem vřelosti a sametu, přesto ukazuje nahrávky samozřejměji, čitelněji a dospěleji, než většina konkurence. Hraje zábavně, příjemně a zvládá ukočírovat reprosoustavy tak nějak zcela v klidu, nedostává se k limitům s výjimkou opravdu vysokých poslechových úrovní, kde už 40 Wattů prostě není dost. Ale pro běžný každodenní poslech je to skvělý stroj – pokryje všechny běžné potřeby, funguje snadno a je zábava s ním trávit čas. Technics SU-GX70 je velmi příjemné překvapení!

Kč 44 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ zvuk v přirozenosti a čitelnosti na špičce dané třídy

+ variabilní výbava

+ rychlé, bezproblémové ovládání

+ překvapivě dobrá pevnost a autorita

+ solidní aplikace pro ovládání

+ pevný bas

ZÁPORY

- při opravdu vysoké hlasitosti začnete cítit jisté limity

- nastavení přes Google Home je funkční, ale mohlo by to jít i snáze

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Technics | www.technics.com 

PRODÁVÁ: Studio Špalíček | www.studiospalicek.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies