Britskou firmu RHA jste si na stránkách Hi-Fi Voice již mohli oťukat. Od té doby do portfolia firmy přibyl jeden nový model a to rovnou na příčku nejvyšší. Vlajková loď T10i vypadá sice trochu jinak, než dosud dostupné modely, v zásadě ale i zde podle několika indicií poznáte snadno, že jde o sluchátka od této britské firmičky.

Hlavním důvodem je vcelku originální pojetí sluchátek, která jsou vyráběna z hliníku, u vyšších modelů pak z nerez oceli vysoké kvality a pevnosti; obdobnou ocel najdete třeba v leteckém průmyslu. Sluchátka také trochu svou strohostí a účelností evokují profesionální sféru, kde až tak nesejde na křivkách, jako na dobrém, věrném zvuku bez kudrlinek. A ono to tak do určité míry skutečně je. Ne snad, že by značka RHA byla výrobcem profesionálního vybavení, který si „odskočil" do říše domácího poslechu, ale zvukové pojetí je tomu zvukařskému / muzikantskému docela podobné.

RHA T10i jsou svou koncepcí nadprůměrně velká in-ear sluchátka, jejichž ozvučnice je vyrobena z nerezové oceli a má spočinout v záhybech vnějšího ucha, tedy nečouhá nezpůsobně úplně mimo něj. Pohodlí při nošení 41 gramu oceli v uších zaručuje jednak pohodlně „vykoumaný" tvar, jednak i přívodní kabel, zakroucený směrem za ucho, za které se tak sluchátka zavěsí. Ozvučnice s organickými tvary trochu připomíná šnečí ulitu, industriální poetika sice asi neosloví každého, ale již pohledu máte jasno, že tahle sluchátka jsou výborně vyrobená.

Že se nebudete o T10i muset bát, to zaručuje i kovový oplet kritických částí kabelu a dalším kovovém prvku pružně uložená nejvíce namáhaná část – 3,5 mm jack. Žádné kudrlinky, žádný „design", jen maximálně praktické a odolné provedení. Samotný kabel je složen z několika solid core vodičů z bezkyslíkaté mědi a s délkou 1,35 metru spolu se zmíněnou odolností je ideální na cesty. V signálové cestě je také mikrofon a dálkové ovládání pro Apple produkty.

Jedinou designovou „parádičku" si výrobce dovolil přímo na průzvučných mřížkách měničů. Co je ale mnohem zajímavější, to je možnost tyto nástavce vyšroubovat a vyměnit – výrobce totiž dodává v balení celkem tři. Lineární, tedy jakýsi referenční, pak ale také jeden, který přidá objem výškám nad 2 kHz a jeden, který přidá objem basům pod 200 Hz. Můžete si tak doladit charakteristiku sluchátek dle libosti nebo hudby – nutno podotknout, že změny jsou slyšitelné, ale my jsme zakotvili jen a pouze u vyrovnané charakteristiky. Ozvučnice T10i jsou také otevřené, výdech je na vnější straně, hned vedle loga výrobce.

Důležitý je ale hlavně použitý měnič – jde o ručně skládaný, pro tato sluchátka vyvinutý reproduktor 770.1. Bohužel de facto jediné, co o něm lze dohledat, je to, že je to klasický dynamický reproduktor. O materiálu či průměru membrány ani slovo. Snad důležitější je ale „vysoce mobilní" impedance 16 Ohm a citlivost 100 dB, takže by neměl být problém T10i řídit i mobilními přehrávači. Bez udání tolerance výrobce uvádí frekvenční rozsah 16 – 22 000 Hz.

RHA dodává opravdu hodně různých silikonových a pěnových koncovek různých tvarů a velikostí, do svého zvukovodu by je tedy měl pohodlně dostat opravdu úplně každý. Protože samotné výměnné filtry s nástavcem jdou relativně hluboko do ucha, T10i nadstandardně izolují od okolí. A ostatně i okolí od vás...

RHA T10i jsme měli možnost poslouchat se sluchátkovým zesilovačem ASUS Xonar Essence One MUSES s DSD upgradem na verzi MkII, ale také s Marantz HD-DAC1. Porovnávali jsme se Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE 8 a Bowers&Wilkins C5. Všechny poslechové dojmy patří lineární charakteristice.

Hned po prvních tónech se nám líbilo, jak přesná a otevřená sluchátka jsou – rozhodně patří k až analyticky přesným monitorům. Výrobce se chlubí, že díky nerezoceli mají T10i velmi pevný bas. Je pravda, že takovou definici, jakou nám sluchátka předvedla v Hobgoodově „First Song" z alba „When the heart dances", bychom čekali spíše v kategorii zhruba dvounásobné cenovky. S vhodným zdrojem (rozumějme tím špičkové mobilní přístroje, nebo sluchátkový zesilovač) je bas báječně přesný a i když nejvyšší modely in-ear konkurence mohou poskytnout ještě o kousek více objemu a důrazu, za pět a půl tisíce jen těžko hledat uvěřitelnější kontrabas. Zvuk byl navíc naprosto dokonale přehledný a lehce čitelný a byla radost ho poslouchat. Velkou silou RHA T10i je totiž nestrannost, čistota a naprostá samozřejmost. Bas je kulatý, přesný a velice rychlý a suchý.

Kytara a hlas Cata Stevense ve „Where do the children play" z alba „Tea for Tillerman" zněly velice přesvědčivě a úchvatně znělé a věrné tu byly hlavně struny. T10i nepatří ještě do kategorie, která by z nahrávky extrahovala i velmi jemné nuance rezonance těla kytary, ale to nevadí – vokál je skutečně živý, plastický a prokreslený pěkně do hloubky, navíc velmi bezprostřední a blízký. Velmi jasný zvuk má také docela důraz a svou excelentní čistotou připomíná třeba Sennheiser IE 8, oproti nim ale RHA hrají citelně naléhavěji, jakoby intenzivněji.

Znělost a tonální bohatost prolíná i do nejvyššího pásma – třeba vibrafon a činely v „Question and answer" z nahrávky „Like Minds" uskupení Burton, Corea, Metheny, Haynes a Holland zazníval jasně a uvolněně, tóny doznívaly dlouho a bylo cítit, že T10i mají reprodukci pod svou kontrolou. Sluchátka se nebojí cinknout a třeba i říznout, pokud je v nahrávce tak zaznamenaný tón, nicméně v této skladbě nás za čistou a zvukově povedenou stopu odměnila skvělým, výrazným, čistým a přitom neagresivním zvukem. Energie výšek je i přese vše řečeno o půl krůčku menší, než u vysloveně dopředných středů.

Přesnost a famózní kontrola T10i (minimálně v kontextu pořizovací ceny) nechala skvěle vyniknout i dynamiku Händelovy skladby „Duet – Piece is the song" z desky „Peace of Utrecht". I zde se opakovala situace s přirozenou dominancí středů, ale velice se nám líbila celková dynamika a „dýchající" zvuk už při relativně nízkých poslechových úrovních a možnost libovolně se nahrávkou „pohybovat" a užívat si jak makrodynamiku, tak mikrodynamiku jednotlivých nástrojů, vše podáno s dostatečným nadhledem a jistotou.

Rozlišení mají T10i na rozdávání a je z nich cítit skutečně až monitorová přesnost – pravda, na trhu jsou sluchátka, která rozdávají informace ještě sebevědoměji a klidněji, RHA mohou občas znít až lehce divoce a příliš nekompromisně, nicméně u dobrých nahrávek už se ocitáme u bran sluchátkového high endu, což je vzhledem k ceně skutečně parádní. Třeba „Sexy, but sparkly" v DSD64 od Deerhoof skutečně překypovala detaily a informacemi, zvuk se na vás hrne a zásobuje vás skoro rychleji, než vjemy stíháte zpracovávat. RHA T10i také ještě přeci jen neumí dodat zvuku tu potřebnou finální uvolněnost a sofistikovanost, díky níž zapomínáte, že posloucháte jen reprodukci zvuku; na to hrají přeci jen trochu technicky (byť extra precizně).

In-ear sluchátka jen obtížně vytváří nějakou plastickou zvukovou scénu, nicméně T10i budila dojem spojitosti pravolevého prostoru a lokalizace nástrojů i jejich oddělení bylo v „The Island" z desky „Midnight Sun" od Dee Dee Bridgewater skutečně velmi dobré. Opět to ladí s celkovým laděním na přesnost a jistotu.

Nevýhodou studiově přesných, až analytických sluchátek je to, že se dozvíte ledacos o kvalitě svého řetězce, počínaje nahrávkou. RHA T10i nepatří sice mezi vysloveně „zlá" sluchátka, která nic neodpustí, ale mezi tolerantní rozhodně také ne – poslech z telefonu sice asi bez úhony přežijete, ale třeba u „Home" z desky „Saturate" Breaking Benjamine jsme zaznamenali jednak naprosto jasnou dynamickou plochost, jednak i množství ostrosti a říznutí a dalších zvukových artefaktů, které začínají při vyšších hlasitostech už poměrně komplikovat život.

RHA T10i jsou dosud nejlepším modelem firmy a její konstruktéři na sebe mohou být právem hrdí. Přímý, jasný, jistý a energický zvuk asi nebude po chuti každému, ale kdo hledá přednes i vzhled bez příkras, zato maximálně účelný a puristický, může už za velmi zaplatitelných pět a půl tisíce dostat své uši k branám high endu a okusit co to znamená skutečně věrná reprodukce. Asi bychom dokázali nekompromisně vyjmenovat některé drobné vady na kráse, ale čtenář si jistě z předchozího popisu již obrázek udělal a navíc musíme přiznat, že T10i hrají stejně, ne-li lépe jako o nějakých 1 500,- dražší HD 26 Pro od Sennheiser a vlastně se blíží i pojetí in-ear monitorů IE 8 z ještě vyšší cenu. Nuže tak – fantastická výrobní kvalita, velmi dobrý zvuk a skvělý poměr cena a výkon dělají z T10i nejlákavější „in-ear" koupi, na kterou jsme si mohli za velmi dlouhou dobu sáhnout.

Kč 5 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ excelentní výrobní kvalita

+ nesmírně pohodlné na nošení

+ bohaté příslušenství

+ studiově přesný a pocitově „rovný" zvuk

+ výborná cena

ZÁPORY

- nejsou to vysloveně šperky na chlubení

- najdou se kombinace, s nimiž bude zvuk příliš nekompromisní

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Empetria | www.empetria.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio