2017 01 05 TST Pioneer SE MHR5 1

Ačkoliv je Pioneer zejména tvůrcem zesilovačů, ve své historii i současném katalogu se věnoval mnoha a mnoha různým audio produktům - krom CD přehrávačů, streamerů, gramofonů, Blu-rayů či přenosných přehrávačů jsou to i reprosoustavy a sluchátka. Právě do poslední kategorie patří i model SE-MHR5, s nímž se Pioneer chce vymanit z trochu anonymní dosavadní produkce a oslovit i audiofilštěji smýšlející mobilní posluchače.

Pioneer SE-MHR5 jsou klasická velká přenosná sluchátka přes uši - jinými slovy lehká, s možností "zlomení" do kompaktní přenosné podoby a dostatečně citlivá, aby je dokázal rozehrát mobilní telefon nebo v lepším případě přehrávač.

2017 01 05 TST Pioneer SE MHR5 2

Na pohled i dotek jsou v dané třídě SE-MHR5 hezká sluchátka s férovým, byť ne luxusním zpracováním. Kombinace kovu a umělotiny nicméně funguje, uzavřené mušle jsou pevné, stejně tak klouby působí, že vydrží zátěž na cestách.

Týlní most není kdovíjak polstrovaný, nicméně na hlavě drží dobře a ani po delší době nemáte potřebu si kvůli nějakým otlakům sluchátka sundavat, zejména je to pak díky pohodlným náušníkům a rozumné, ani ne čtvrtkilové váze.

2017 01 05 TST Pioneer SE MHR5 3

Signálový přívodní kabel vede jen do jedné mušle, v balení jsou dva - jeden s 2,5 mm jackem a jeden s 3,5 mm; ten první slouží pro symetrické zapojení, ten druhý pro klasické.

V mušlích se skrývají dynamické měniče s membránami o průměru 4 cm, díky silným magnetům pracují v rozsahu 7 - 50 000 Hz.

2017 01 05 TST Pioneer SE MHR5 4

Sluchátka mají charakteristickou citlivost 102 dB / mW a nominální impedanci 45 Ohm, takže i s telefonem budou fungovat, nicméně dedikovaný zesilovač / přehrávač přinese jistě signifikantní zlepšení kvality.

SE-MHR5 jsme poslouchali na OPPO BDP-105D, ASUS Xonar Essence One Muses MKII nebo třeba Apogee Groove či výstupech Naim Nait XS + Naim FlatCap XS a Cambridge CXA80. Chvíli jsme měli k dispozici také Arcam irDAC-II nebo Marantz PM6006 / CD6006. Porovnávání probíhalo na Sennheiser HD26 Pro, Sennheiser IE 8 nebo Koss Porta Pro CZ.

2017 01 05 TST Pioneer SE MHR5 5

Cello v Kodályho "Sonátě pro sólové cello, op. 8" v podání Alisy Wilerstein (FLAC | 24 - 96) bylo zřetelně méně objemné a sluchátka určitě mají rezervy v hutnosti a schopnosti plně vystihnout hloubku nástroje, nedají vám pocítit jeho velké, rezonující tělo. Také to nejsou vysloveně autoritativní hráči, takže kontury tónů jsou sice čitelné, ale ne úplně vybroušené, celkově je podání klidnější, lehce rozvolněnější, ale zase měkčí a lehké. Basové tóny si umí brouknout, jen je to nadýchané a jemné, spíše než dravé a utažené.

Ona celková hladkost a umírněnost je vlastní i střednímu pásmu, kde je charakter až super příjemný, ohlazující hrany agresivnějších nahrávek a hladící vaše ušní bubínky sametovou jemností. Pravda, tento charakter poněkud ubírá na jadrnosti kovovým strunám kytar v "Mediterranean Sundace" od De Lucii a Di Meoly ("Friday Night in San Francisco" | FLAC | 24 - 176,4), ale přesto bylo cítit, že kov je kovem, nebyla tu plechová "pachuť". Přes všechnu uvolněnost pak vlastně SE-MHR5 vůbec nejsou v rámci cenové kategorie špatné v celkové organizaci a přehlednosti a v tom, kolik detailů umí i přes svou roušku jemnosti nabídnout.

2017 01 05 TST Pioneer SE MHR5 6

U činelů v "Question and Answer" z "Like Minds" Garyho Burtona (FLAC | 24 - 88,2) sluchátka předvedla rozhodně nadstandardní znělost, byť kdovíjak delikátní náhled do průběhu tónů nebo jejich precizní oddělení SE-MHR5 díky svému uvolněnému stylu nenabídnou. Objemově je výšek nicméně dost, i nahlas zůstává zvuk hebký a jemný, neagresivní. Ještě k prokreslení - mohlo by za dané peníze být o něco lepší, ale vlastně je fakt, že čím déle posloucháte, tím trochu paradoxně vám zdůraznění nuancí méně chybí, protože zvuk sluchátek je příjemný a nenáročný jako celek.

Ani dynamickou rozmáchlostí SE-MHR5 nijak neohromí, spíše opět v poklidu servírují hudbu svým tempem a způsobem, což ale může ledaskomu vyhovovat. Je fakt, že nástrojům v "St. Thomas" Sonyho Rollinse ("HDTracks 2014 Sampler" | FLAC | 24 - 96) by slušel větší důraz, větší pocit autority; konkrétně třeba saxofon neměl takovou tu explozivní kovovost a říz, zase však byl prezentovaný s jemností, která umožňuje poslouchat uvolněně a bez stresu od velmi tiché, až po dosti vysokou úroveň a sluchátka vám "neustřelí" hlavu. Je pravda, že čím lepší sluchátkový výstup / zesilovač, tím se sluchátka více probouzí, ale třeba vedle studiově občas až tvrdých Sennheiser HD 26 Pro vždy působí výrazně uvolněně.

2017 01 05 TST Pioneer SE MHR5 7

Rozlišení je vlastně za dané peníze na úrovni férového standardu, byť na rozdíl od mnoha sluchátek musíte těmto dát čas a klid, abyste začali vnímat i ty další vrstvy v pozadí, SE-MHR5 vám informace nerozprostřou na stříbrném podnosu. Třeba sbor v "Aleluja" z Händelova "Mesiáše" v podání Dunedin Consort (FLAC | 24 - 88,2) sice stále ještě zřetelně jednou velkou entitou, ale čím déle posloucháte, tím více vnímáte, že tu a tam problesknou z celku i vokály jednotlivců. Zvláštní je, že i když je obtížné soustředit se na úplné jednotlivosti jako je echo chrámového prostoru apod., tak nemáte pocit neorganizovaného chaosu. Naopak sluchátka celkem v klidu udržují svůj standard, nenásilně vykreslují sbor a zpěvákům začíná být i rozumět.

Podobně pak i s podáním prostoru, nástroje ve "Vision of Her" Davida Eliase ("The Window" | FLAC / DSD | 24 - 88,2 / DSD64) byly rozložené spíše dvojdimenzionálně, stejně tak prostor zůstával v uších a v hlavě, nevystupoval nikam zásadně ven. Nicméně nástroje už od sebe byly oddělené a přednes sice uvolněný, ale čitelný, kupříkladu vokál už byl posazený před kytary a nebyl zapadlý.

2017 01 05 TST Pioneer SE MHR5 8

Pioneer SE-MHR5 jsou sice trochu zvukovým filtrem, ale třeba na řízněji nahranou "Sexy but sparkly" od Deerhoof ("Masters from their days" | FLAC | 24 - 48) fungovala dobře. Právě ona ostrá hrana zmizela a ačkoliv zvuk byl takový pomalejší, rozvážnější, byl nekonfliktní a dlouhodobě snadno poslouchatelný.

Velká sluchátka Pioneer SE-MHR5 jsou pěkně udělaná, vypadají slušně a fungují jak na cestách, tak doma, byť si určitě zaslouží co nejlepší elektroniku a třeba přímé připojení k telefonu je tak trochu "nouzovka". Jejich lehký, měkký a zakulacený zvuk sluší zejména klidnější hudbě nebo té, která není zrovna precizně nahraná, protože SE-MHR5 milosrdně skryje chyby. Pravda, jsou to sluchátka tak klidná, že by jim porce důrazu, drajvu a dramatičnosti navrch určitě neuškodila. SE-MHR5 nejsou ve své třídě výjimečná, ale pokud hledáte neúnavná, hladká a fyzicky i zvukově jednoduše dlouhodobě komfortní sluchátka, pak mohou zafungovat dobře...

Kč 6 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ lehké, měkké a celkově komfortní

+ uvolněná, tolerantní reprodukce

+ celkem dobrá organizace zvuku

ZÁPORY

- chybí trochu drajv a důraz

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

200 200 tykon akce

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio