800 150 dynaudio partner

Britský Harbeth je tak trochu zvláštní značka... Produkty s tímto logem snad jako nic jiného na světě ztělesňují kořeny takzvaného „britského zvuku" a „britské tradice". Nejen, že pojetí navazuje na legendární BBC monitor (zrod jeho idey můžeme vysledovat někdy do 20. let 20. století), ale Alan Shaw a jeho tým zjevně velmi dobře pochopili, jak se reprosoustavy chovají ne v měřící místnosti, ale v reálném poslechovém prostoru. I proto je jejich pojetí netradiční a pranic nevadí, že reprosoustava připomíná tak trochu přerostlou ptačí budku.

Harbeth vytváří výhradně stojanové monitory, jakkoliv vnitřním objemem i vnějšími rozměry často konkurují sloupovým modelům jiných výrobců. Nejinak tomu je i u druhého nejnižšího monitoru, nazvaného poněkud nepřípadně Compact – s kompaktností totiž nemá nic společného. Na výšku měří nadprůměrných 52 cm, do šířky 27,3 a do hloubky 31,5 cm, přesto váha jen o ždibec překračuje 13 kg. Pokud si říkáte, že ozvučnice v tom případě nemůže přeci vůbec být pevná, pak...máte pravdu. Jde nicméně o zcela cílevědomý přístup, o to, aby ozvučnice fungovalo tak trochu jako tělo nástrojů – při poslechu rezonuje, čímž pomáhá vytvořit přirozený dojem pomocí odrazů od stěn prostoru, tak jako se to děje ve skutečném světě, když hrají skutečné nástroje. Na rozdíl od nich je samozřejmě ozvučnice Compact 7ES-3 uvnitř vytlumena tenkou vrstvou materiálu.

Přes prvotní dojem jednoduchosti jsou ovšem 7ES-3 naprosto perfektně zpracované, nedejte se zmást pravoúhlými tvary a krycí průzvučnou mřížkou (výrobce doporučuje nesundávat) přes celou přední stěnu. Dokonce by vás neměla zmást ani přišroubovaná zadní stěna, orámovaná vruty a oživená kromě informačního štítku jen jedním párem masivních reproterminálů, zapuštěných přímo do dřeva. Ona vlastně dokonce i přední stěna je pouze přišroubovaná, což ústí v minimální zabarvení výsledné reprodukce.

Compact 7ES-3 jsou koncipovány jako dvoupásmová reprosoustava s bassreflexem, ten je umístěn centrálně ve spodní třetině čelní stěny. Nad ním je uložen patrně nejvýraznější zdroj pochval a oslav, směřujících k produktům Harbeth – středobasový měnič vlastní výroby s 20ti cm membránou z materiálu RADIAL2; jde o patentovaný polymer, který by Harbeth mohli (a měli) závidět i mnohem větší a známější ostrovní výrobci. Tweeter pochází též z vlastních zásob, kopulka o průměru 2,5 cm je ukrytá za kovovou rozptylovou mřížkou s očky ve tvaru šestiúhelníku (jen pro zajímavost, stejný tvar mřížky používá u svých produktů i jiná a s trochou nadsázky podobně tradiční a prestižní ostrovní legenda – Aston Martin).

Podobně jako vnější vzhled, ani technické parametry nenapovídají nic o potenciálu těchto reprosoustav. Ostatně frekvenční rozsah 46 – 20 000 Hz v toleranci + / - 3 dB přeci v dnešní době hyper-tweeterů ťukajících na 5x tak vysoké frekvence a maličkých regálků, schopných na papíře reprodukovat varhanní píšťaly, nijak zásadně neohromí. Každopádně frekvenční rozsah Harbeth udává jednak konzervativně a jednak vám budou Hertzy úplně ukradené, jen co si pustíte prvních pár tónů. Citlivost 86 dB / 1W / 1m řadí Compact 7ES-3 do vod na hraně průměru a podprůměru, spolu s nominální impedancí 6 Ohm a jednoduchou výhybkou ovšem kupodivu i tak umí být Harbeth velmi jednoduchými partnery. Ačkoliv výrobce doporučuje výkon alespoň 25 Wattů / kanál, ze zkušeností lze říct, že čím víc, tím lépe a rozumným minimem je 50 Wattů.

Poslechové zkušenosti jsme sbírali v pražském studiu Living Stereo. O dostatek britského zvuku se staral spolu s Harbeth také Naim a Roksan se svými zdroji signálu – první dodal CDx2, druhý pak Kandy K2. Zesílení signálu si vzal na obvody Nelson Pass a jeho předzesilovač X2.2 a monobloky XA100.5. Signálovou kabeláž dodal další britský výrobce – Tellurium Q, reproduktorovou pak KrautWire. Pro srovnání stály v místnosti ještě Pass Labs SR2, Harbeth P3ESR a Spendor SP2/3R2.

Harbeth sklízí chválu na své reprosoustavy zvláště díky skutečně úchvatnému způsobu podání akustických nástrojů – klasická hudba a jazz se k vašim uším v obdobné cenové kategorii dostane s podobnou láskou, něhou a pohodou, kombinovanou s neoblomnou sebejistotou jen u několika málo jiných značek, pokud vůbec u nějaké. V kombinaci s áčkovým systémem od Pass Labs byste i v absolutním měřítku jen stěží hledali realističtější a zábavnější systém, jak ukazuje fenomenálně plynulé a uvolněné podání instrumentů v Beethovenově „Deváté" („Bowers&Wilkins in association with LSO"). Obzvláště strhující je pak dynamika, naprosto neočekávaná od reprosoustav tohoto rozměru – když zazní chorály, doslova vás přikovají do sedačky a velmi dobře oddělené hlasy doslova dýchají a protékají prostorem.

I jediný vokál v „Andreas, André" (Jienat | „Mira" | 2009 | Jienat | JNCD002) nabízí nádhernou sytost a autentičnost. Velmi energické a plné je tu basové pásmo, kdy úder do bubínku sleze po frekvenční křivce až někam k „žaludečním" frekvencím. Úder je suchý, dokonale přesný a nabízí fantastickou kontrolu nad průběhem tónu, s až nečekanou lehkostí a nadhledem. Compact 7-ES3 však ani při vyšších hlasitostech nikdy neopustí škatulku příjemného a spíše muzikálního zvuku.

Jedním z hlavních rysů reprodukce Harbeth Compact 7-ES3 je přesnost a schopnost dodávat hudbu v dokonalém načasování, nesmírně celistvě a přitom rozporcovanou na maličké detaily. Skvělého rozlišení se tak dočkaly hlasy sboristů v „Dancehall" od výše zmíněného uskupení Jienat, můžete se tak oddávat počítání jednotlivých vokálů a bavit se jejich lokalizováním. Nahrávka byla sejmuta jen několika málo mikrofony pro zachování co nejrealističtějšího vjemu prostoru a rozložení hudební scény (o peripetiích a péči věnované nahrávacímu procesu se můžete přesvědčit na webu Jienat), Harbeth tu vykreslují scénu i se vzduchem okolo lidí a nástrojů, vše je vzájemně propojené a nesmírně celistvé, byť pocitově v podstatě opačné ve srovnání s moderními ultra-holografickými tweetery – zde vzniká prostor hudebně, něžně, prim hraje přirozenost, ne snaha být ještě realističtější než realita.

Compact 7-ES3 si troufnou na v podstatě plnohodnotnou reprodukci i takových kusů, jako je „Die Walküre – Walkürenritt" (Richard Wagner | Lorin Maazel | Berliner Philharmoniker | 1987 | Telarc | CD 80154). Až na hranice samé fyziky se 7-ES3 daří vyrovnat se s nahrávkou skutečně strhujícím způsobem, zvláště a opět musíme zmínit dynamické rezervy, kterými vás Harbeth doslova uzemní. Samozřejmě, že nástroje, zasahující svými tóny pod hranici nějakých 40 Hz už nejsou reprodukovány se stejnou energií jako ostatní, ale dovolíme si tvrdit, že k hranici nějakých 30 Hz je bas „použitelný" – a to na klasickou hudbu v podstatě stačí. Compact 7-ES3 nám zde podávají vyčerpávající a komplexní svědectví o barvách i velikostech nástrojů, nevymýšlí si, a přesto nenesou pachuť suchého či studeného analytického monitoru, ale míří přesně opačným směrem – do radostné, barevné a přitom všem ještě realistické reprodukce.

Harbeth Compact 7-ES3 umí předvést svůj potenciál ale i na opačném konci frekvenčního spektra – velmi hladké a čisté výšky najdeme u Stingova „Englishman in New York" („Die perfekte Räumlichkeit" | 2010 | stereoplay) nebo Vivaldiho „Laudamus" („Audio Digital Masters III" | 2010 | AUDIO). Kdybychom si neslíbili, že opustíme nadšení z dokonalé kontroly basů, museli bychom u první zmiňované skladby pochválit živě a mocně pulsující kontrabas, ale takhle bychom měli zmínit kovové perkuse se skvěle načrtnutými texturami a hloubkou. Pokud bychom třeba podání smyčců v „Laudamus" mohli přirovnat k vizuálnímu umění, pak většina reprosoustav maluje hezké obrazy, některé vybrané „hyper realistické" reprosoustavy se věnují syrové reportážní fotografii, ale Harbeth Compact 7-ES3 umí vyfotit skutečnost citlivým, uměleckým okem a skloubit krásu i realističnost. Nejbáječnější je ovšem schopnost udržet plnou kontrolu nad celým reprodukovaným pásmem a nechat vyznít nahrávku tak, jak ji mistr zvukař připravil a reprodukční řetězec zpracoval – třeba u Vivaldiho díla cítíme lehký nádech sametu, ale to se jen do popředí protlačil charakter Pass Labs XA100.5. Jinak zůstává reprodukce fantasticky čitelná a srozumitelná.

Bachovo largo z „Houslového koncertu v G moll – BWV 1056" („Audio Digital Masters III" | 2010 | AUDIO) nám do poslechového prostoru přenese smyčce a struny ve velmi plastickém provedení – zvukové scéna je prokreslená nejen v pravo-levém, ale velmi příjemně i předozadním prostoru a jednotlivé instrumenty jsou na ní pěkně rozloženy.

O schopnosti skutečně prvotřídně respektovat přirozený naturel tónů nás přesvědčí i naprosto srozumitelný, věrně načrtnutý vokál ve slavné pecce „Sex without bodies" od Dave´s True Story (1998 | Chesky | JD164). Pomiňme rázné perkuse, dokonalé zvládnutí dynamiky a energie je prostě pro Harbeth Compact 7-ES3 samozřejmost – důležitý je vedoucí ženský vokál, prokreslený s citem až do fascinujících detailů, velmi analogově a citlivě umístění v prostoru i čase, plynoucí jako řeka emocí a informací k našim uším, jako kdyby Kelly Flint stála přímo před vámi.

Harbeth Compact 7-ES3 jsou jedinečným důkazem toho, že důležitý je obsah a nikoliv forma. Jsou určeny puristům, tedy těm, kterým nevadí jejich skutečně velmi konzervativní design a touží po zvuku, který jim je schopna přinést právě a jen tato britská koncepce. Pokud tedy snesete na stojanech ve své poslechové místnosti něco až překvapivě blízkého krabici od vína a zbavíte se všech demagogicky omílaných předsudků o rezonancích kabinetů a pevnostech stěn, poskytnou vám Harbeth Compact 7-ES3 fenomenální hudební zážitky, konkurující všem nám známým reprosoustavám v kategorii klidně 50 - 100 000,-. Navíc téměř dokonalý talent pro vystižení charakteru akustických nástrojů a vokálů (míněno bez ohledu na kategorii) je činí vskutku dokonalými kompaktními nástroji pro milovníky jazzu, klasiky a všeobecně všech „věrných" žánrů, kde jen stěží budete v blízkých i vzdálených cenových třídách hledat srovnatelně přitažlivou reprosoustavu. Ale dost už slov, Harbeth Compact 7-ES3 jsou prostě a jednoduše povinností pro každého, kdo to s hi-fi, ale hlavně s hudbou kdy myslel aspoň trochu vážně.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 90 metrů čtverečních. Prostor je akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 50 Hz a výše, v pásmu 10 – 50 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech na úrovních cca 100 a cca 300 Hz. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro v pěti cyklech, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhají na Pass X2.2, Pass XA100.5 a Roksan Kandy K2 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Frekvenční charakteristika je solidní, byť ne „rovná jako střela". Reálný náběh je skutečně bez problémů na deklarované hranici 46 Hz. Mírný peak v oblasti kolem 6 000 Hz se v praxi projevuje jako výraznější detailnost, mírný pokles nad hranicí 10 000 Hz zase vede k dojmu klidnější, neagresivní reprodukce (v celkovém zvuku není přebytek nejvyšších kmitočtů). V kritickém pásmu, kde se pohybuje většina nástrojů akustické hudby a lidské vokály jsou ale Compact 7-ES3 naprosto precizní.

Impedanční křivka je realisticky změřena nad hranicí 100 Hz, pod touto hranicí se projevují omezené schopnosti konkrétního kusu ATC PC Pro, který nedodává věrohodná data. Průběh křivky odpovídá deklarované 6ti Ohmové impedanci, ačkoliv peak krůček nad hranicí 1 000 Hz je poměrně výrazný, ani 25 Ohm není absurdní hodnota, které byste se měli bát, pokud je váš zesilovač alespoň průměrný.

Kč 69 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ perfektní hudební, muzikální a přitom věrný zážitek

+ kvalita zpracování na skvělé úrovni (jakkoliv se to nezdá)

+ naprosto věrohodné podání akustických nástrojů

+ transparentnost a dynamika

ZÁPORY

- vzhled má k estetice daleko, natož k moderně

- přeci jen vyžadují pečlivější párování s elektronikou

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

KAS Audio

www.kasaudio.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
+420 602 406 436

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
beyerdynamic Amiron Home [2]
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock studio 200 200 htp

corner amarock studio