2015 08 28 TST Electrocompaniet EMC 1 MK III 1

Firma Electrocompaniet patří k tradičním zástupcům takzvané severské školy a její kořeny sahají na počátek 70. let 20. století. Sídlí v norském městě Tau, položeném na pobřeží Severního moře. Už od založení je firemním mottem "Když na hudbě opravdu záleží". Dnes firma vyrábí jak lifestylové produkty, tak elektroniku pro studiové nasazení, byť základním stavebním kamenem katalogu zůstává high fidelity a high end a i když jméno Electrocompaniet zůstává nejtěsněji spojeno se zesilovači (kdo by neznal referenční firemní model Nemo), společnost vyrábí kupříkladu i gramofon, reprosoustavy nebo Blu-ray přehrávač a D/A převodník.

My jsme měli možnost chvíli pobýt s nejvyšším firemním přehrávačem stříbrných kotoučků, modelem EMC 1 třetí generace. Velký přístroj je vyráběn pouze v omezeném množství a koncipován jako puristický CD / SACD / HDCD přehrávač bez dalších moderních "vymožeností", které se poslední dobou objevují i u drahých diskových přehrávačů.

2015 08 28 TST Electrocompaniet EMC 1 MK III 2

Že EMC 1 MK III patří do stáje norského výrobce, to poznáte už při prvním pohledu díky čelní stěně v podobě tlustého akrylového panelu, přišroubovanému čtveřicí zlacených šroubů v rozích. Dodává to přístroji zajímavý akcent, zjemňující celkový technicistní minimalismus, který cítíte ze zbytku komponentu. V praxi totiž jde o 18 kg bytelného kovu v nadstandardních rozměrech 48,2 x 42,2 x 12 cm (š x h x v). Fortelné šasi je rozděleno celkem do pěti stíněných sekcí pro analogovou část, digitální část, kontrolní část, transformátor a transport.

Mechanické provedení je skutečně poctivé, je tu řada antivibračních a tlumících prvků, konečným cílem je omezit vliv externích vlivů na samotný laser.

2015 08 28 TST Electrocompaniet EMC 1 MK III 3

V levé části předního panelu se nachází poměrně malý displej s naopak poměrně velkými znaky, vejde se na něj ale dostatek informací. Naopak v pravé části je do kosočtvercového tvaru sestavená čtveřice ovládacích tlačítek pro základní ovládání reprodukce. Přímo veprostřed je další kulaté zlaté tlačítko, jímž se přístroj zapíná. Nejvýraznějším prvkem je pak ale rozhodně velké logo výrobce, pokrývající čelo pojízdných kovových dvířek mechaniky. Kovový kryt se posouvá v kolejničkách směrem dozadu, čímž odhalí jednak vaničku, do níž se vkládá disk, jednak velký magnetický klamp, kterým se disk v mechanice stabilizuje.

2015 08 28 TST Electrocompaniet EMC 1 MK III 4

Samotné vkládání disku do této mechaniky vyžaduje trochu šikovnosti a hlavně trpělivost. Nejprve musíte zajistit úplné zastavení disku více než dvouvteřinovým stiskem tlačítka STOP; pokud to neuděláte, při pokusu o otevření mechaniky se aktivuje pojistka, která pohyb krytu nedovolí až do úplného dotočení disku. Po zajištění disku magnetickým klampem opět zasunete kryt, disk se roztočí a zhruba deset sekund načítá všechny informace o stříbrném kotoučku. Naopak třeba změna aktivní vrstvy hybridních SACD disků je otázkou chvilky.

Na zadní straně najdete důkaz, že Electrocompaniet EMC 1 MK III je skutečně koncipovaný výhradně jako roztáčeč disků. Zhruba uprostřed je napájecí zásuvka, u levého kraje analogové výstupy v podobě symetrických XLR i nesymetrických RCA, u pravého kraje pak digitální výstupy v podobě jednoho optického a jednoho koaxiálního konektoru. Doplňuje je vstup 12V spouště a pro sofistikovanější zapojení do inteligentních řídících systémů ještě RS232. Toť vše, žádná USB nebo digitální vstupy.

2015 08 28 TST Electrocompaniet EMC 1 MK III 5

Uvnitř najdete samostatný transformátor pro digitální a analogové obvody, obvody od D/A převodníku dále jsou koncipovány jako plně symetrické a symetričnost je vůbec pro Electrocompaniet důležitým prvkem. Výstupní analogové obvody jsou řešeny plně diskrétně.

Přehrávač má také velmi dobré technické parametry - příkladem budiž separace kanálů vyšší než 110 dB, stejně jako odstup rušivých napětí 120 dB. Celkové harmonické zkreslení THD+N je nižší než 0,003%, přičemž přehrávač má lineární chod mezi 20 a 20 000 Hz - tolerance je pouhých 0,05 dB.

2015 08 28 TST Electrocompaniet EMC 1 MK III 6

Electrocompaniet EMC 1 MK III jsme poslouchali primárně se sestavou Audionet PRE G2 / Audionet MAX, ale také s Rogue Audio RP-5 / Rogue Audio M-180 či s Naim Nait XS, Yamahou A-S1100 nebo Cambridge CXA80. Srovnání probíhalo s níže posazenými přehrávači - Naim CD5si, Cambridge CXC, Yamaha CD-S1000, používal se i D/A převodník ASUS Xonar Essence One MUSES MK II. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, GoldenEar AON 3 nebo GoldenEar Triton Three. Propojeno bylo kabely TelluriumQ Silver a Black, napájení zajišťoval KrautWire Omega III.

Jako první pod masivní kryt mechaniky putoval hybridní disk "Like Minds", kde je hlavním autorem Gary Burton a skladba "Question and Answer" (2003 | Concorde | SACD-1029-6). Kontrabas Davea Hollanda byl decentní, nijak dominantní a spíše měkčí, proporčně a objemově byl však nástroj dobře podaný. Každé rozvibrování struny provázelo dobře konturované brouknutí, nástroj má přirozený charakter a není jen generátorem basového pulsu. I spodní tóny mají impuls a přímo rezonují vnitřní energií. Všimli jsme si zejména pocitu plynulosti a návaznosti tónů, houpavě uklidňujícího charakteru a lehoučkého náznaku vřelosti.

2015 08 28 TST Electrocompaniet EMC 1 MK III 7

Akustická kytara ve Stingově "Fragile" ("...Nothing Like the Sun" | 1998 | A&M | 540 993-2) byla moc pěkně znělá, byť jak tělo, tak zvuk strun se zdají o něco tenčí, zvuk ale přichází lehce a nenásilně. Stingův hlas pak zněl laskavě, uvolněně a byl bohatě prokreslený, i když ještě půl krůčku scházelo do úplně trojrozměrného dojmu. Ve zvuku byl přirozeně sladký nádech, celek pak jemný, hladký a lehký, střední pásmo působí klidně a hlavně skutečně velmi uvolněně, žádné krystalické zdůrazňování okrajů a detailů. Tohle je "klasický", možná spíše "ortodoxní" styl reprodukce s nepřehnaným charakterem.

Kresba činelů a vibrafonu v "That Slavic Smile" od Modern Jazz Quartet ("Echoes" | 1987 | Pablo | 00025218014229) byla velmi pečlivá, byť zvuk nástrojů byl opět o něco tenčí, u obou instrumentů se však projevovala mírně nadprůměrná, ale neefektní znělost a zase celková hladkost a velká jemnost. Přehrávač je velmi klidný, nádechem až něžný, aniž by ale tóny byly rozmazané. Staccato činelů bylo velmi dobře zvládnuté, každý úder paličky vystřelí tón velmi rychle a jistě, cinkání je živé, ale ne vlezlé nebo naopak ospalé.

2015 08 28 TST Electrocompaniet EMC 1 MK III 8

Velký klavír v Schubertově "Sonátě pro piano v G dur, op. 78" v podání Valerije Afanasijeva (1994 | Denon | CO-78923) hrálo živě, kontrast tónů už dospělý a jistý, tedy dynamika nástroje vyzněla jen s nevelkými omezeními, vzhledem k ceně dokázal dát nástroji solidní proporce a snad jen o něco menší důraz. Zvuk nástroje byl plný, pocitově skutečně velký, i když v přednesu panuje pocit klidu a uvolněnosti, každý tón je vykreslený rychle a čistě.

V Gabrielově "More Than This" z alba "HIT" (2003 | Realworld | 07243 59523729) bylo cítit přirozené zaostření vokálu nad nástrojovými linkami, hlas zněl v popředí a s pěkným, byť na první dojem nijak efektním prokreslením. Čím déle ale posloucháte, tím hlouběji se můžete do hudby ponořit a tím více odhalíte informací. EMC 1 MKIII není suverénní, akční hráč, nezdůrazňuje, spíše naopak vše uklidňuje. I spletité syntetické zvuky v pozadí jsou ale rozklíčovány a umístěny v kontextu bez slyšitelné námahy a stresu. Přednes je organizovaný a příjemně soudržný a vyrovnaný, nic nepřehání, ale pokud se uklidníte a ponoříte do poslechu, otevře se vám.

2015 08 28 TST Electrocompaniet EMC 1 MK III 9

Rozložení nástrojů v orchestru, hrajícím Haydnovo dílo "Die Schöpfung" (88697480452-5), bylo dobře zvládnuté, scéna byla velmi široká, volná a hodně vzdušná. Přehrávač se nesnaží o holografickou rekonstrukci, ale není žádný problém lokalizovat basovou sekci támhle vpravo, zatímco dechy támhle trochu vzadu vlevo a smyčce ještě o kousek dále doleva a blíž k vám. Scéna do hloubky neubíhá zrovna do nekonečna, ovšem vrstvy v předozadním směru jsou zřetelné.

I když má přehrávač ve svých genech zakódován primárně klid a jemnost, je-li to třeba, objeví se v reprodukci dostatečná porce šťávy a drajvu. V "Superhero" Faith No More ("Sol Invictus" | 2015 | Reclamation | RRIPC002) vynikla obzvláště hutná basová linka (pro basy má přehrávač ještě o kousek větší talent než pro zbytek pásma, zdá se) s citelným impulsem, hudba má švih a rytmus a jen letí kupředu, ale pokud toužíte po jiskrnosti a řízném přednesu, EMC 1 MK III možná není ten úplně nejdokonalejší kandidát.

2015 08 28 TST Electrocompaniet EMC 1 MK III 10

Na závěr ještě něco málo o rozdílu mezi CD a SACD vrstvou. Rozdíl dobře vynikl na prvním z popisovaných disků, ve skladbě "Question and Answer" od Garyho Burtona ("Like Minds" | 2003 | Concorde | SACD-1029-6). Zatímco CD vrstva byla snáze čitelná, expresivnější (míněno ale v kontextu rozdílu CD vs. SACD, i tak zvuk patřil ke klidnějším) a nástroje zdánlivě bližší, zato ovšem méně plastické. Rozlišení bylo jen o dýchnutí horší, než u SACD vrstvy. Ta naopak excelovala v podání výšek, kdy činely mírně změknou, ale také zjemní a doznívají citelně déle, jejich cinkot také jako kdyby plynul jistěji a propojeněji.

2015 08 28 TST Electrocompaniet EMC 1 MK III 11

Vrcholný model EMC 1 ve třetí limitované generaci je atraktivní přístroj. Ne snad úplně svým trochu industriálním, minimalistickým exteriérem, ale svým přednesem. Ten jde trochu proti proudu velmi detailních, až analytických a energických, dalo by se říci "moderních" přehrávačů. Jde proti proudu i svou cenou - ta je vysoká, ale rozhlédnete-li se po dnešním high endu, Electrocompaniet EMC 1 MK III je vlastně velmi rozumný a rozhodně nepředražený. Ortodoxní pojetí přístroje (ve smyslu vybavení i zvuku) osloví ty, kteří mají dost času, trochu trpělivosti (třeba na vynadání disku budete potřebovat uvolnit se a nespěchat) a chuť nechat se obejmout klidným, jemným, čistým a hladkým zvukem. Je skvělé, že si můžete přehrát i svá SACD, aniž by zněla příliš měkce (což by vzhledem k jemnosti přednesu mohlo hrozit). Za nějakých 140 000,- je to férová, zábavná a nekonečně dlouho poslouchatelná nabídka, dokonce široko daleko jedna z těch úplně nejlepších i s přihlédnutím třeba k 200 000,- strojům...

Kč 139 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pečlivé, bytelné zpracování

+ příjemně hladký, čistý a jemný zvuk

+ lehkost, s níž hudba pluje

+ v kontextu dnešních trendů férová cena

ZÁPORY

- provoz vyžaduje klid a trpělivost

- u nesymetrického připojení se zdál být bas mělčí

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: TYKON | www.tykon.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio