Jakkoliv zní jméno Audeze (vyslovujte co nejpodobněji jako slovo „odyssey“) jako by patřilo do některého ze starých, zvučných evropských jazyků, jde o pojmenování čistě americké firmy. Kalifornský výrobce sluchátek se do všeobecného povědomí začal zapisovat až ke konci první dekády jedenadvacátého století – co víc, přestože má ve výrobním programu pouhé dva modely, stačily si oba mezi znalými získat pozici referenčních reprodukčních nástrojů.

Model LCD3 je výše postaveným (nižší příčku okupuje LCD2), s cenovkou v patrech, kam si běžní výrobci netroufnou – však za 50 tisíc můžete mít v podstatě dvoje referenční HD800 od Sennheiser, T1 od beyerdynamic či AH-D7100 od Denonu. Pro malou a novou firmu se tak může zdát odvážné začít s nižším modelem tam, kde ostatní končí a svým topmodelem odskočit do jiného světa. Nicméně první pohled na LCD3 napoví, že Audeze má na vysoké sebevědomí snad i právo.

„Trojky“ jsou skutečně velká a robustní sluchátka. Však také váží 550 gramů, což je po nějaké době solidní závaží na váš krk. Drtivou většinu váhy mají na starosti masivní mušle – jsou uchycené na poměrně tenkých kovových páscích, ty zase visí na tenoučkých tyčkách, pomocí nichž se sluchátka přizpůsobují rozměrům vaší hlavy. Týlní most působí stejně účelně a jednoduše jako již zmiňované části; je pevný a přitom pružný, kupodivu není přehnaně vypolstrovaný, ale na i tak je velmi pohodlný. Plně odpovídá tomu, že musí na vaší hlavě udržet po dlouhou dobu půl kila materiálu.

O co jednodušeji působí „nosné“ prvky, o to ušlechtileji vypadají mušle. Jejich dekor je vyvedený v zebranu, tropickém dřevu s výrazným pruhováním, pocházejícím převážně ze západní Afriky. Je nejen elegantní, ale také náležitě tvrdé a trvalé. Co je ovšem řádně polstrované, to jsou masivní náušníky – můžete si dokonce vybrat, zda chcete „vegetariánskou“ nebo verzi z jemňoučké ovčí kůže (to nám připomíná i fakt, že si můžete v ceně vybrat i to, zda chcete luxusně působící dřevěné pouzdro v hlubokém černém laku nebo „travel case“, neboli patrně i neprůstřelný plastový kufřík). Uvnitř hluboké propasti uvnitř náušníků toho moc nespatříte, ale kde si tam se skrývá „planar magnetic technology“, jak hlásá nápis na mřížce z vnější strany otevřené mušle. Nutno ještě dodat, že přívodní kabel musí být zakončen malými XLR konektory se čtyřmi piny.

To, zač ovšem u Audeze LCD3 platíte, se skrývá uvnitř. Jde o skvělé měniče, dotažené na maximální možnou úroveň. LCD3 nevyužívají princip dynamický, ale „pohon“ planárními magnety – na první pohled princip trochu podobný elektrostatům, nicméně není tomu tak. Na rozdíl od nich totiž nevyužívají dva statory, ale ploché magnety, v případě Audeze neodymiové. V tomto případě jich je 12 na kanál. Samotná membrána je ale i tady nikoliv kónická jako u dynamických měničů, ale plochá jako u elektrostatů; vlastně jde o tenoučkou polymerovou fólii s minimální hmotností, protkanou sítí obvodů – právě ty, vystaveny magnetickému poli, nutí membránu ke kmitavému pohybu v poli mezi magnety a tím k vytváření zvuku. Aktivní plocha membrány je solidních 15,7 cm2. Na rozdíl od většiny podobně technologicky pojatých měničů nevyužívá membrána Mylar, ale vlastní materiál, nazvaný LOTUS. Jeho hlavní výhodou je zvýšená tepelná odolnost, umožňující práci beze změny parametrů při teplotě až 200°C.

Audeze se chlubí tím, že měniče ve svých sluchátkách páruje s přesností na +/- 0,5 dB, takže ani majitel netopýřích uší nemá šanci poznat nevyváženost kanálů. Audeze LCD3 nabízí téměř „mobilní“ nominální impedanci 50 Ohmů, citlivost na úrovni 93 dB a slibují zahrát v plné síle v pásmu 5 – 20 0000 Hz. Výrobce ovšem udává ještě parametr „použitelné rozšíření nejvyšší frekvencí“ až na úroveň 50 000 Hz. Díky nízké mase a silným magnetům navíc nabízí velmi nízké zkreslení pod hranicí 1%, prý i při nejvyšší hlasitosti.

Poslech probíhal za přítomnosti HeadRoom Balanced Ultra Desktop Amp (neboli domácky BUDA), pro srovnání jsme měli k dispozici poněkud níže postavený model HiFiMAN HE-500, byť s podobnou koncepcí. Zdroje signálu nám byl A/V předzesilovač z profi sféry Denon DN-500AV, sloužící též jako solidní streamer, převodník a přehrávač dat z USB pamětí. Pro jistotu jsme měli ještě KingRex UD384, Pioneer BDP-LX71 a sadu přístrojů Pioneer – PD-10, PD-50, A-10 a A-70. Nesymetrické kabely nesly značky Monster Cable, Eagle Cable a QUAD, symetriku pak dodal Vincent. Kvalitu napájení řešil Xindak XF-2000B.

Již od prvních chvil, kdy si nasadíte tyto obry na hlavu, je zcela jasno. Hudba k vám, alespoň v kombinaci s HeadRoom Balanced Ultra Desktop Amp, přichází s tak mizivou mírou zkreslení, že by i nebojácný muž zaplakal. Tuto větu sice napsal již v roce 1979 Douglas Adams, ale v souvislosti s Audeze LCD3 ji nelze nepoužít. Zvuk lehký a transparentní jako u nejlepších elektrostatů, hmotný a hutný jako u nejlepších dynamických sluchátek.

Kromě již zmiňovaného pocitu vás zaujme i nepřehnaný, decentní a přitom naprosto sebevědomý projev. Třeba kontrabas v „The Beat Goes On“ (Pat Barber | „Companion“) je pevný, energický a plný, přitom však díky klidu a nadhledu udržují LCD3 dokonalý přehled o průběhu jednotlivých tónů. Absolutní samozřejmost reprodukce působí v prvních chvílích snad až obyčejně, vše je „prostě přirozené“. Až při zpětném přechodu na jiná sluchátka doceníte tuto věrnost a „obyčejnost“. Basů je akorát, nástroj díky tomu působí velmi uvěřitelně a pevně.

LCD3 se dokonce daří zahrát imponujícím způsobem i varhany, jakkoliv je k tomu většinou potřeba pocit fyzického tlaku. Přesto k vám „Bridge Over Troubled Water“ promlouvá velmi emocionálním, barevným hlasem píšťal a přesto máte pocit, že přímo cítíte onen velký, vibrující prostor kolem sebe. V podání Ivera Kleive („Orgelmusik fra deUSYNLIGE“ | 2009 | 2L | FLAC 24 / 96) a kombinaci BUDA / LCD3 prostě mizí onen pocit sluchátkového poslechu a zůstává zvuk samotný, plný informací. Díky skvělému rozlišení a pocitu obrovské dynamické rezervy můžeme snadno sledovat tón od jeho vzniku až do tichoučkého zániku, vnímat hutný celek nebo se věnovat skvěle odděleným vrstvám včetně odrazů v prostoru.

Že Audeze LCD3 jsou prostá jakékoliv agresivity, ale nabízí skvostné rozlišené, vhled do nahrávky a doslova rozsvítí jakoukoliv vaši nahrávku, to jsme si ověřili na skladbě „Concorde“ (Modern Jazz Quartet | „Concorde“ | Prestige | 2008 | 30653). Vibrafon Milta Jacksona je jiskřivě jasný, údery paliček jsou perfektně přesné a vše je intenzivní, ale naprosto uvolněné. Přesto nedává smysl popisovat jednotlivé zvuky a nástroje, protože to nejlepší předvádí Audeze při reprodukci skvěle propojeného celku. Jednotlivé instrumenty tvoří dokonalý hudební obraz, každý z nich má své místo, svou linku a vy se sice v libovolném okamžiku můžete díky absolutní transparentnosti a čistotě soustředit na jednotlivé tóny a linky, ale úžasně soudržný a prokreslený celek je teprve ten skutečný zážitek.

Množství informací, které vám LCD3 naservírují, je limitováno jen připojenou elektronikou a nahrávkou. Tolik detailů u houslí v „Houslovém koncertu č. 4 (KV 218)“, respektive v „Allegru“ z této skladby (W.A. Mozart | Marianne Thorsen & TrondheimSolisten | 2L | FLAC 24 / 192), nenabídnou snad žádná jiná sluchátka, vyrovnat se tomu mohou snad jen reprodukční systémy z nejvyšších pater highendu s doslova stokrát vyšší cenovkou. Housle jsou fantasticky přirozené, jako byste na ně nahlíželi mikroskopem – LCD3 přesto nezní analyticky, natož nedej bože nepříjemně. Všechno přichází v tak uvolněném, čistém balení, že to lze připodobnit jen ke skutečnému koncertu; vlastně jsou Audeze mnohem realističtější než realita, protože vykreslí naprosto bezchybně jeden každý tón v nahrávce.

Audeze LCD3 vám přehrají naprosto přesně to, co jim pošlete. Když si tak vyzkoušíte Blu-ray audio s diskem seveřanů Jienat „Mira“ (2010 | Jienat | JNCD002), teprve na Audeze doceníte jeho kvalitu. Vokály v „Andreas, André“ jsou naprosto realistické, je to jako mít zpěvačku přímo před sebou. Zpěvu nechybí onen pocit „dospělosti“ a plnosti, rozlišení sluchátek vám dovolí nahlédnout neskutečně hluboko do nahrávky, téměř doslova až do krku Marit Haerta Overli.

Na úrovni, na níž se nachází Audeze LCD3, se jeví jako téměř nadbytečné zdůrazňovat, že tato sluchátka hrají naprosto přesně, lehce, prostě podle nejvyšších standardů high fidelity. To, že patří do absolutního sluchátkového high endu se nepozná ani z dokonalého zpracování, však ani o polovinu levnější top modely zavedenějších jmen nemají s kvalitou problémy. Vítěze „sluchátkových závodů ve zbrojení“ doceníte teprve tehdy, když si na stejné sestavě poslechnete sluchátka jiná, vlastně jedno jaká. I těm nejlepším z ostatních totiž schází k absolutní realitě maličko v každé oblasti – tu by mohly být nástroje trochu dynamičtější, tam zase barvy uměřenější, tak jako ve skutečnosti, onde zase není zcela dokonalý pocit čistota a transparentnosti, jinde jdou sluchátka až příliš po analytických detailech a zapomínají, že hudba je o celku a o emocích.

Audeze LCD3 se daří všechny tyto nešvary obejít, ignorovat – prostě a jednoduše nemít. Jedinou možnou nevýhodou se pak jeví to, že s náležitě věrnou elektronikou už reprodukce některých méně kvalitních nahrávek nemusí být zrovna zábava, protože i když jsou Audeze přes veškerou svou přesnost neagresivní, nekvalitní nahrávka bude zkrátka a dobře znít nekvalitně. Nebude to zdůrazněno až tak jako třeba v případě ultra přesných Sennheiser HD700, ale radost z toho jistě také mít nebudete.

Audeze LCD3 jsou každopádně fenomenálním počinem v oblasti sluchátkové reprodukce. Zvláště podpořeny neméně skvělým symetrickým HeadRoom BUDA vás tato sluchátka zavedou na pokraj zvukového absolutna. Nejdou navíc cestou hypertrofované reality, kdy je všechno až příliš dokonalé, tak detailní a barevné, že to má se skutečností společné možná to samé co animovaný film. Audeze jsou decentní, uvolněná, v žádném ohledu nepřehnaně hrající sluchátka. Kovové struny kytar jsou prostě strunami, kontrabas je prostě velkým nástrojem s hlubokým, sytým „hlasem“, rezonujícím ve velkém těle, ženy i muži používají ke zpěvu skutečné hlasy se všemi nuancemi a charakteristikami, připojená elektronika ovlivňuje zabarvení zvuku a ve výsledku se projevuje i minimální odklon od „neutrality“. Samozřejmosti, říkáte? Ale ano… Protože LCD3 hrají naprosto samozřejmě přesně to, co se nachází ve zdroji signálu a přesně tak, jak jen to umí připojená elektronika. Pokud si vezmete ale sluchátkový zesilovač z nejvyšší ligy, nakrmíte jej nejlepším možným zdrojem a vyberete poctivě provedenou nahrávku, uslyšíte hudbu tak, jako přes žádná jiná současná sluchátka.

Kč 49 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ fantasticky transparentní, vzdušný a uvolněný zvuk

+ vysoké rozlišení

+ vynikající kvalita zpracování

+ velmi přirozené, nepřehnané podání

ZÁPORY

- nápor na krk po delším poslechu je značný

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

HIGH-END AUDIO STUDIO

www.highend.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 224 256 844

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies