Jakkoliv zní jméno Audeze (vyslovujte co nejpodobněji jako slovo „odyssey“) jako by patřilo do některého ze starých, zvučných evropských jazyků, jde o pojmenování čistě americké firmy. Kalifornský výrobce sluchátek se do všeobecného povědomí začal zapisovat až ke konci první dekády jedenadvacátého století – co víc, přestože má ve výrobním programu pouhé dva modely, stačily si oba mezi znalými získat pozici referenčních reprodukčních nástrojů.

Model LCD3 je výše postaveným (nižší příčku okupuje LCD2), s cenovkou v patrech, kam si běžní výrobci netroufnou – však za 50 tisíc můžete mít v podstatě dvoje referenční HD800 od Sennheiser, T1 od beyerdynamic či AH-D7100 od Denonu. Pro malou a novou firmu se tak může zdát odvážné začít s nižším modelem tam, kde ostatní končí a svým topmodelem odskočit do jiného světa. Nicméně první pohled na LCD3 napoví, že Audeze má na vysoké sebevědomí snad i právo.

„Trojky“ jsou skutečně velká a robustní sluchátka. Však také váží 550 gramů, což je po nějaké době solidní závaží na váš krk. Drtivou většinu váhy mají na starosti masivní mušle – jsou uchycené na poměrně tenkých kovových páscích, ty zase visí na tenoučkých tyčkách, pomocí nichž se sluchátka přizpůsobují rozměrům vaší hlavy. Týlní most působí stejně účelně a jednoduše jako již zmiňované části; je pevný a přitom pružný, kupodivu není přehnaně vypolstrovaný, ale na i tak je velmi pohodlný. Plně odpovídá tomu, že musí na vaší hlavě udržet po dlouhou dobu půl kila materiálu.

O co jednodušeji působí „nosné“ prvky, o to ušlechtileji vypadají mušle. Jejich dekor je vyvedený v zebranu, tropickém dřevu s výrazným pruhováním, pocházejícím převážně ze západní Afriky. Je nejen elegantní, ale také náležitě tvrdé a trvalé. Co je ovšem řádně polstrované, to jsou masivní náušníky – můžete si dokonce vybrat, zda chcete „vegetariánskou“ nebo verzi z jemňoučké ovčí kůže (to nám připomíná i fakt, že si můžete v ceně vybrat i to, zda chcete luxusně působící dřevěné pouzdro v hlubokém černém laku nebo „travel case“, neboli patrně i neprůstřelný plastový kufřík). Uvnitř hluboké propasti uvnitř náušníků toho moc nespatříte, ale kde si tam se skrývá „planar magnetic technology“, jak hlásá nápis na mřížce z vnější strany otevřené mušle. Nutno ještě dodat, že přívodní kabel musí být zakončen malými XLR konektory se čtyřmi piny.

To, zač ovšem u Audeze LCD3 platíte, se skrývá uvnitř. Jde o skvělé měniče, dotažené na maximální možnou úroveň. LCD3 nevyužívají princip dynamický, ale „pohon“ planárními magnety – na první pohled princip trochu podobný elektrostatům, nicméně není tomu tak. Na rozdíl od nich totiž nevyužívají dva statory, ale ploché magnety, v případě Audeze neodymiové. V tomto případě jich je 12 na kanál. Samotná membrána je ale i tady nikoliv kónická jako u dynamických měničů, ale plochá jako u elektrostatů; vlastně jde o tenoučkou polymerovou fólii s minimální hmotností, protkanou sítí obvodů – právě ty, vystaveny magnetickému poli, nutí membránu ke kmitavému pohybu v poli mezi magnety a tím k vytváření zvuku. Aktivní plocha membrány je solidních 15,7 cm2. Na rozdíl od většiny podobně technologicky pojatých měničů nevyužívá membrána Mylar, ale vlastní materiál, nazvaný LOTUS. Jeho hlavní výhodou je zvýšená tepelná odolnost, umožňující práci beze změny parametrů při teplotě až 200°C.

Audeze se chlubí tím, že měniče ve svých sluchátkách páruje s přesností na +/- 0,5 dB, takže ani majitel netopýřích uší nemá šanci poznat nevyváženost kanálů. Audeze LCD3 nabízí téměř „mobilní“ nominální impedanci 50 Ohmů, citlivost na úrovni 93 dB a slibují zahrát v plné síle v pásmu 5 – 20 0000 Hz. Výrobce ovšem udává ještě parametr „použitelné rozšíření nejvyšší frekvencí“ až na úroveň 50 000 Hz. Díky nízké mase a silným magnetům navíc nabízí velmi nízké zkreslení pod hranicí 1%, prý i při nejvyšší hlasitosti.

Poslech probíhal za přítomnosti HeadRoom Balanced Ultra Desktop Amp (neboli domácky BUDA), pro srovnání jsme měli k dispozici poněkud níže postavený model HiFiMAN HE-500, byť s podobnou koncepcí. Zdroje signálu nám byl A/V předzesilovač z profi sféry Denon DN-500AV, sloužící též jako solidní streamer, převodník a přehrávač dat z USB pamětí. Pro jistotu jsme měli ještě KingRex UD384, Pioneer BDP-LX71 a sadu přístrojů Pioneer – PD-10, PD-50, A-10 a A-70. Nesymetrické kabely nesly značky Monster Cable, Eagle Cable a QUAD, symetriku pak dodal Vincent. Kvalitu napájení řešil Xindak XF-2000B.

Již od prvních chvil, kdy si nasadíte tyto obry na hlavu, je zcela jasno. Hudba k vám, alespoň v kombinaci s HeadRoom Balanced Ultra Desktop Amp, přichází s tak mizivou mírou zkreslení, že by i nebojácný muž zaplakal. Tuto větu sice napsal již v roce 1979 Douglas Adams, ale v souvislosti s Audeze LCD3 ji nelze nepoužít. Zvuk lehký a transparentní jako u nejlepších elektrostatů, hmotný a hutný jako u nejlepších dynamických sluchátek.

Kromě již zmiňovaného pocitu vás zaujme i nepřehnaný, decentní a přitom naprosto sebevědomý projev. Třeba kontrabas v „The Beat Goes On“ (Pat Barber | „Companion“) je pevný, energický a plný, přitom však díky klidu a nadhledu udržují LCD3 dokonalý přehled o průběhu jednotlivých tónů. Absolutní samozřejmost reprodukce působí v prvních chvílích snad až obyčejně, vše je „prostě přirozené“. Až při zpětném přechodu na jiná sluchátka doceníte tuto věrnost a „obyčejnost“. Basů je akorát, nástroj díky tomu působí velmi uvěřitelně a pevně.

LCD3 se dokonce daří zahrát imponujícím způsobem i varhany, jakkoliv je k tomu většinou potřeba pocit fyzického tlaku. Přesto k vám „Bridge Over Troubled Water“ promlouvá velmi emocionálním, barevným hlasem píšťal a přesto máte pocit, že přímo cítíte onen velký, vibrující prostor kolem sebe. V podání Ivera Kleive („Orgelmusik fra deUSYNLIGE“ | 2009 | 2L | FLAC 24 / 96) a kombinaci BUDA / LCD3 prostě mizí onen pocit sluchátkového poslechu a zůstává zvuk samotný, plný informací. Díky skvělému rozlišení a pocitu obrovské dynamické rezervy můžeme snadno sledovat tón od jeho vzniku až do tichoučkého zániku, vnímat hutný celek nebo se věnovat skvěle odděleným vrstvám včetně odrazů v prostoru.

Že Audeze LCD3 jsou prostá jakékoliv agresivity, ale nabízí skvostné rozlišené, vhled do nahrávky a doslova rozsvítí jakoukoliv vaši nahrávku, to jsme si ověřili na skladbě „Concorde“ (Modern Jazz Quartet | „Concorde“ | Prestige | 2008 | 30653). Vibrafon Milta Jacksona je jiskřivě jasný, údery paliček jsou perfektně přesné a vše je intenzivní, ale naprosto uvolněné. Přesto nedává smysl popisovat jednotlivé zvuky a nástroje, protože to nejlepší předvádí Audeze při reprodukci skvěle propojeného celku. Jednotlivé instrumenty tvoří dokonalý hudební obraz, každý z nich má své místo, svou linku a vy se sice v libovolném okamžiku můžete díky absolutní transparentnosti a čistotě soustředit na jednotlivé tóny a linky, ale úžasně soudržný a prokreslený celek je teprve ten skutečný zážitek.

Množství informací, které vám LCD3 naservírují, je limitováno jen připojenou elektronikou a nahrávkou. Tolik detailů u houslí v „Houslovém koncertu č. 4 (KV 218)“, respektive v „Allegru“ z této skladby (W.A. Mozart | Marianne Thorsen & TrondheimSolisten | 2L | FLAC 24 / 192), nenabídnou snad žádná jiná sluchátka, vyrovnat se tomu mohou snad jen reprodukční systémy z nejvyšších pater highendu s doslova stokrát vyšší cenovkou. Housle jsou fantasticky přirozené, jako byste na ně nahlíželi mikroskopem – LCD3 přesto nezní analyticky, natož nedej bože nepříjemně. Všechno přichází v tak uvolněném, čistém balení, že to lze připodobnit jen ke skutečnému koncertu; vlastně jsou Audeze mnohem realističtější než realita, protože vykreslí naprosto bezchybně jeden každý tón v nahrávce.

Audeze LCD3 vám přehrají naprosto přesně to, co jim pošlete. Když si tak vyzkoušíte Blu-ray audio s diskem seveřanů Jienat „Mira“ (2010 | Jienat | JNCD002), teprve na Audeze doceníte jeho kvalitu. Vokály v „Andreas, André“ jsou naprosto realistické, je to jako mít zpěvačku přímo před sebou. Zpěvu nechybí onen pocit „dospělosti“ a plnosti, rozlišení sluchátek vám dovolí nahlédnout neskutečně hluboko do nahrávky, téměř doslova až do krku Marit Haerta Overli.

Na úrovni, na níž se nachází Audeze LCD3, se jeví jako téměř nadbytečné zdůrazňovat, že tato sluchátka hrají naprosto přesně, lehce, prostě podle nejvyšších standardů high fidelity. To, že patří do absolutního sluchátkového high endu se nepozná ani z dokonalého zpracování, však ani o polovinu levnější top modely zavedenějších jmen nemají s kvalitou problémy. Vítěze „sluchátkových závodů ve zbrojení“ doceníte teprve tehdy, když si na stejné sestavě poslechnete sluchátka jiná, vlastně jedno jaká. I těm nejlepším z ostatních totiž schází k absolutní realitě maličko v každé oblasti – tu by mohly být nástroje trochu dynamičtější, tam zase barvy uměřenější, tak jako ve skutečnosti, onde zase není zcela dokonalý pocit čistota a transparentnosti, jinde jdou sluchátka až příliš po analytických detailech a zapomínají, že hudba je o celku a o emocích.

Audeze LCD3 se daří všechny tyto nešvary obejít, ignorovat – prostě a jednoduše nemít. Jedinou možnou nevýhodou se pak jeví to, že s náležitě věrnou elektronikou už reprodukce některých méně kvalitních nahrávek nemusí být zrovna zábava, protože i když jsou Audeze přes veškerou svou přesnost neagresivní, nekvalitní nahrávka bude zkrátka a dobře znít nekvalitně. Nebude to zdůrazněno až tak jako třeba v případě ultra přesných Sennheiser HD700, ale radost z toho jistě také mít nebudete.

Audeze LCD3 jsou každopádně fenomenálním počinem v oblasti sluchátkové reprodukce. Zvláště podpořeny neméně skvělým symetrickým HeadRoom BUDA vás tato sluchátka zavedou na pokraj zvukového absolutna. Nejdou navíc cestou hypertrofované reality, kdy je všechno až příliš dokonalé, tak detailní a barevné, že to má se skutečností společné možná to samé co animovaný film. Audeze jsou decentní, uvolněná, v žádném ohledu nepřehnaně hrající sluchátka. Kovové struny kytar jsou prostě strunami, kontrabas je prostě velkým nástrojem s hlubokým, sytým „hlasem“, rezonujícím ve velkém těle, ženy i muži používají ke zpěvu skutečné hlasy se všemi nuancemi a charakteristikami, připojená elektronika ovlivňuje zabarvení zvuku a ve výsledku se projevuje i minimální odklon od „neutrality“. Samozřejmosti, říkáte? Ale ano… Protože LCD3 hrají naprosto samozřejmě přesně to, co se nachází ve zdroji signálu a přesně tak, jak jen to umí připojená elektronika. Pokud si vezmete ale sluchátkový zesilovač z nejvyšší ligy, nakrmíte jej nejlepším možným zdrojem a vyberete poctivě provedenou nahrávku, uslyšíte hudbu tak, jako přes žádná jiná současná sluchátka.

Kč 49 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ fantasticky transparentní, vzdušný a uvolněný zvuk

+ vysoké rozlišení

+ vynikající kvalita zpracování

+ velmi přirozené, nepřehnané podání

ZÁPORY

- nápor na krk po delším poslechu je značný

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

HIGH-END AUDIO STUDIO

www.highend.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 224 256 844

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio