800 150 dynaudio partner

2022 08 31 TST Mission 770 1

Anglická značka Mission má „v erbu“ pěkné heslo – „Hudba vede, technologie následují“. Je to hezké zhuštění historie táhnoucí se až do roku 1977, kdy byla firma založena. Jen o rok později se na trhu objevil model 770, navržený zakladatelem Faradem Azimou s přispěním Filipa Swifta a Dereka Scotlanda, kteří záhy uspěli coby zakladatelé značky Audiolab. S označením 770 a designem evokujícím reprosoustavy původní se na trhu nedávno objevil moderní nástupce.

Na svědomí ho má Peter Comeau, současný vedoucí firemního vývoje a v roce 1977 nadšený recenzent původního modelu pro anglický časopis Hi-Fi Answers a také zakladatel dnes již neexistujícího výrobce Heybrook. Dalo by se říct, že kruh se uzavírá.

Současná generace Mission 770 není jen poklonou historii značky a prodejním úspěchům původního modelu, jehož se přes všechny generace prý prodaly miliony párů, ale také je to první model, který znamená návrat výrobních kapacit Mission zpět do Spojeného království, kde má firma nové výrobní prostory v Huntingdonu v hrabství Cambridgeshire, kde o hi-fi výrobce není a nikdy nebyla nouze.

2022 08 31 TST Mission 770 2

Nový model 770 vychází z toho původního ideově, ale také vzhledově – klasickou britskou skříň v přírodních dýhách zepředu oživuje výrazné bílé lamino čelního panelu a jasným a odvážným nápisem. Všechny prvky jsou zasazené právě zde, výškový reproduktor, středobas i zaoblený výdech bassreflexu. Vzadu tak už zbylo místo pouze pro typový štítek s pyšnou britskou vlaječkou a jeden pár pěkných velkých terminálů. Vzhled podtrhuje i to, že 770 dostanete včetně jednoduchých, typicky anglických stojanů na vzhledných hrotech.

Ozvučnice (s celkem výraznou výškou 59 cm, šířkou 30 cm a hloubkou 30 cm; váha 19,2 kg) jsou vyrobeny s přídechem filozofie BBC (tak jako původní model, ale důsledněji) – relativně tenké stěny jsou zhotoveny ze sendviče MDF a dřevotřískových desek s účinně tlumící vrstvou adheziva. Vnitřní tlumení pak obstarává kombinace akustické pěny a vláknitých materiálů.

2022 08 31 TST Mission 770 3

Oba měniče sdílí pracovní komoru o objemu 38,5 litru, zásadní je nově vyvinutý středobas. Má průměr 20 cm a používá polypropylenovou membránu, obohacenou o minerální prvky. U odlévaného koše ji drží nitridový závěs s nízkou hustotou, zajišťující velkou pružnost.

Výškám slouží tkaná polyesterová membrána vrchlíkového typu s průměrem 2,8 cm a feritovým magnetickým systémem. Přestože není reproduktor fyzicky oddělený od hlavní komoru přepážkou, za membránou je přicvaknutá vlastní tlumená pracovní komora.

2022 08 31 TST Mission 770 4

Dvoupásmová koncepce je dělená frekvenční výhybkou na úrovni 2 900 Hz, zmíněná výhybka je pak vyladěná díky moderním simulačním softwarům (prý vzniklo 170 iterací, než byla zvolena finální varianta) a osazena na dvě oddělené desky plošných spojů. Používá součástky jako polypropylenové kondenzátory nebo cívky na vzduchovém jádře.

Výrobce udává frekvenční rozsah 42 – 20 000 Hz (+/- 3 dB) s tím, že na úrovni -6 dB (stále velmi dobře využitelné v běžném postavení v normální místnosti) dosáhnou 770 až na 30 Hz. Jmenovitá impedance činí 8 ohm s minimem na bezpečné hodnotě 6 ohm. Charakteristická citlivost dosahuje nepatrně nadstandardních 88 dB / 2,83 V / m.

2022 08 31 TST Mission 770 5

Mission 770 jsme poslouchali v prostorách showroomu ostravského dovozce (což je místnost přeci jen větší, než jim přináleží) ve společnosti elektroniky různé úrovně včetně all-in-one Advance Acoustic PlayStream A5. Charakter i celková zábavnost se sice mění, ale nijak dramaticky a 770 jsou tak využitelné i s „normální“ elektronikou. Kritický poslech se však odehrával na Audionet – Planck, Watt a Ampere.

Basa ve „Fine and Mellow“ od Billie Holiday, kterou interpretuje Eva Svobodová za podpory Luboš Andršt Acoustic Set („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022), byla překvapivě výrazná, ani ve velké místnosti a dál od stěn se energie neupejpá, je ale tak kultivovaně a nenuceně podaná, že její množství nijak nepřetéká. Ocenit je třeba solidní artikulaci, ovšem v takovém tom typicky anglickém způsobu, kdy je pěkný tvar a ohraničení tónů méně nápadný pod onou harmonickou sytostí. Když nasadíte běžnou nebo trošku vyšší hlasitost, umí 770 zprostředkovat taktéž solidní punch, takový ten fyzicky citelný úder každého brnknutí. Je to velmi potěšující kvalita.

2022 08 31 TST Mission 770 6

Ve středním pásmu bylo na vokálu Štefana Margity v „Dalla Sua Pace“ („Don Giovanni“ | „Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) cítit trochu klidnější projev, nijak dopředu se deroucí. Přes onu jistou kulantnost je ale pocit čistoty dobrý, stejně jako celková srozumitelnost, opět se celé středy nesou v duchu typického anglického gentlemanského nadhledu. Výtečné je to, že i potichu hudba hraje se stále stejnou zřetelnou formou a celkovým vyvážením, což je možná nenápadný, ale velký benefit.

Množství vysokofrekvenčních cinknutí, šustění a ševelení v Decziho „Morgan“ („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) výškáč ze 770ek přehrál s bezproblémovou čistotou, hlavně ale s dobře trefeným pocitem objemu, kdy s až nečekaně nadstandardní sebejistotou na danou třídu umí reprosoustavy vykouzlit pocit hmoty a plochy činelu, stejně jako dojem přítomnosti zvuku. Činel je prostě jasný, aniž by se však procpával do popředí nějakými přílišnými razancemi. Rozlišení je opět neočekávaně dobré, přitom nikde žádná agrese, žádné odtržení od středobasu – je to jednoznačně výtečný výsledek.

2022 08 31 TST Mission 770 7

Mission 770 jsou ve své podstatě poměrně plně, šťavnatě a mohutně hrající reprosoustavy, takže vzbudit pocit dobré energie i u orchestru Pražské filharmonie a Kühnova sboru v „Agnus Dei“ z Tomáškova „Requiem in C minor“ („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) jim zdánlivě nedělalo potíž. Nezáleželo pak v zásadě na tom, zda se hrálo přes velmi naddimenzovaný Audionet, nebo naopak v zásadě poddimenzovaný Advance Acoustic – Mission si hrají snadno, kultivovaně a pořád stejně v pohodě. Skvělé pak je už jednou řečené – ani při nízké hlasitosti jejich objem a struktura nesplaskávají. Není to reprodukce s takovou tou prvoplánovou ukázkou síly a dramatu, je to prostě ten anglický „rozum i srdce v rovnováze“, celkově jim tu nenucenost a nadhled ale mohou závidět i reprosoustavy citelně dražší.

Tato klidnost se odráží i ve způsobu vnímání detailů a nuancí v „Ellias“ od Ivana Koreného („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022), kde hudba nesrší prvoplánovými jiskřičkami na strunách, ale všechno je tak nějak kultivovaně spojité a harmonické. Je to zvuk adekvátně pevný, rozhodně ale ne tvrdý, je čistý, ale vůbec ne technický a jasný, ovšem nikoliv křiklavě a nějak zvlášť intenzivně. Prostě se odehrává a v kontextu kategorie má vysloveně excelentní přirozenost. Možná je tu cítit lehký dotek jakési „ostrovní kulatosti“, ovšem je příjemný a čitelnost je víc než dobrá.

2022 08 31 TST Mission 770 13

Prostor nahrávky Vivaldiho „The Four Seasons – Concerto No. 2 in G minor“ v podání orchestru Virtuosi di Praga, řízeného Oldřichem Vlčkem („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022), nebyl nijak překypující přes rozteč reprosoustav nebo prostě jinak obrovský, byl ovšem pohodově vzdušný a reprosoustavy se v něm téměř neukazují, takže před vámi zůstává hudba, jak to u správného sterea má fungovat. Celý prostor se zdá být lehce posunutý za ozvučnice a lokalizace v nahrávce byla v pohodě a to včetně hloubky scény, opět v takovém tom „lidském britském stylu“.

Budete-li chtít být hodně přísní, tak samozřejmě, že klavír Jana Hřivnáče není v „Romantic Piano – Foxtrot“ („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) zastoupený až po úplně nejnižší oktávu, ale třeba bicí Karla Turnovského dvoupásmová regálovka zvládá velmi dobře. Hlavně celá nahrávka vyznívá tak příjemně, tak muzikálně a harmonicky, že takové věci vůbec neřešíte. Třeba kopák je fakticky už skutečně dobře znázorněný, hlavní ale je to, jak fenomenálně snadno a hladce se to všechno poslouchá. Je to výkvět anglického muzikálního přednesu s gentlemanským nadhledem.

2022 08 31 TST Mission 770 17

Mission 770 jsou variací na klasické téma zlatého věku hi-fi, oživené současnými technologiemi a možnostmi, aniž by ale výrobce opustil původní ideál. Nutno říci, že pod retro zevnějškem, který samozřejmě může a nemusí být vaše gusto, se ukrývá talent k reprodukci hudby, který je i v kontextu dané cenové úrovně velmi, velmi nadstandardní. Ano, 770ky mají svůj styl a akcentují harmonii, přirozenost a celistvou nenucenost výstupu nad analytikou nebo technicistní dokonalostí (i když informací umí poskytnout dostatek a ve všech parametrech se zdají důstojné i po technické stránce). Co je činí unikátně zajímavými, to je skutečnost, jak mimořádně snadno hrají – je jedno, jestli hrajete potichoučku, běžně nebo hlasitěji, je vlastně trochu jedno, na jakém aparátu hrajete (ne že by tu nebyly rozdíly, ale kouzlo zůstává) a je jedno, jaký žánr a nahrávku si pouštíte. Je to prostě zábava a klidná, dospělá radost z muziky za každých okolností.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 60 metrů čtverečních, standardním zatlumením (jisté množství akustických panelů, velké sedačky, koberce, veliké množství dalších reprosoustav a vůbec členité prostředí,…), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2022 08 31 TST Mission 770 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Frekvenční odezva potvrzuje poslechové dojmy – na regálovku je tu dost basu, první záchvěv je patrný u 30 Hz, zatímco v plné síle začíná někde za metou 40 Hz. Střední pásmo je mírně klidnější, aby energie opět vystoupila na nejvyšším konci, což je tak trochu rukopis firmy. Není to dokonale vyrovnaná reprodukce, nicméně je vidět, že jde o záměrné naladění. Rozdíly v poslechu v přímém směru a pod úhlem nejsou nijak velké, nemělo by tak dramaticky záležet na tom, jak 770 ustavíte v prostoru.

2022 08 31 TST Mission 770 m2

Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)

2022 08 31 TST Mission 770 m3

Frekvenční odezva – s mřížkou (červená) a bez mřížky (zelená)

2022 08 31 TST Mission 770 m4

Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli

Zde je vcelku dobře vidět, že basový měnič se snaží ve středním pásmu trochu „nakopnout“, možná mu je přeci jen o něco málo přirozenější role čistého basového měniče.

2022 08 31 TST Mission 770 m5

Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2022 08 31 TST Mission 770 m6

Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2022 08 31 TST Mission 770 m7

Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)

2022 08 31 TST Mission 770 m8

Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou

2022 08 31 TST Mission 770 m9

Waterfall

2022 08 31 TST Mission 770 m10

Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru

2022 08 31 TST Mission 770 m11

Step response @ 1 m v ose tweeteru

2022 08 31 TST Mission 770 m12

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Impedance se zcela spořádaně nespouští pod úroveň 6 ohmů, podstatná část je ale dokonce ještě o hodně výše. Ladící kmitočet soustavy leží – soudě dle prvního sedla na křivce – kolem úrovně 33 Hz. Na 380 a hlavně mezi 600 a 700 Hz je vidět přítomnost vnitřní rezonance, nicméně nezdá se, že by to mělo nějaký vliv na celkovou frekvenční odpověď. Průběh impedance i elektrické fáze je v mezích přijatelných pro danou cenovou třídu, ale neměl by být nepřiměřeně náročný ani pro levnější přístroje, vyšší průměrná impedance by měla znamenat snadné spojení také s elektronkovými stroji.

2022 08 31 TST Mission 770 m13

CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 112 500,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ originální styl

+ za dané výkony racionální cena

+ velmi harmonická a muzikální reprodukce

+ výjimečná nenáročnost na elektroniku

+ celková zábavnost nad rámec třídy

+ dobrá čistota středů i basů

+ velmi dobře zostřený prostor

+ nevtíravé nahlas a dobře čitelné i potichu

+ stojan v ceně

ZÁPORY

- v kontextu pořizovací ceny nic

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: RP Audio | www.rpaudio.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Audio Video Kino Bratislava 2022

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies