2019 11 15 TST Focal Elegia 1

Francouzský Focal po desítkách let výroby reprosoustav pro domácí i studiové použití zabrouzdal také do světa intimního sluchátkového poslechu - a to rovnou mezi smetánku, kdy modely jako Utopia nebo Stellia představují špičku mezi dynamickými sluchátky. Ze stejné filozofie ale vychází i podstatně dostupnější modely, mezi nimi třeba i Elegia, která se svou cenou pohybuje v dnes poměrně běžné úrovni, ale přesto tam, kde ještě jednotky let nazpátek figurovaly v podstatě jen top modely beyerdynamic a Sennheiser.

Elegia jsou poměrně velká circumaurální uzavřená sluchátka, optimalizovaná díky nízké impedanci pro spojení s běžnými přenosnými zdroji zvuku, ať už to budou mobilní telefony, počítače nebo třeba i přenosné sluchátkové zesilovače.

Váhu 430 gramů vám přes hlavu pohodlně rozloží řádně polstrovaný týlní most s koženým potahem, který je na spodní straně perforovaný. Nosnou konstrukci tvoří pevný kus hliníku se zakončením ve tvaru Y, které ze stran obemyká velkou mušli, která už provedením vnější stran naznačuje nakloněné usazení měniče uvnitř.

2019 11 15 TST Focal Elegia 2

Ke zpracování nelze mít připomínek, k pohodlí vlastně také ne - kontakt s plochou kolem uší zajišťují 2 cm paměťové pěny v obalu z jemňoučkých mikrovláken. Na spodní straně každé mušle je otvor, kam zasunete 3,5 mm signálový jack, u originálních kabelů má také aretační mechanismus.

Za perforovaným krytem uvnitř mušle se nachází čtyřcentimetrová membrána typu "M", vyrobená ze slitiny hliníku a hořčíku pro optimalizaci poměru váhy a pevnosti. O pohyb membrány se stará malá a tuhá cívka bez formeru, membrána se pohybuje na závěsu tvaru půlvlny.

2019 11 15 TST Focal Elegia 4

Výrobce udává u sluchátek impedanci 35 ohm, takže jsou skutečně předurčena k mimořádně širokému nasazení, spolu s citlivostí 105 dB / mW / 1 kHz je (minimálně na papíře) rozhýbete prakticky čímkoliv. Focal udává frekvenční rozsah 5 - 23 000 Hz a celkové harmonické zkreslení 0,1% / 1 kHz / 100 dB SPL.

Sluchátka Elegia jsme poslouchali zejména se signálovým kabelem Cardas Clear, protože dodávaný standardní signálový kabel byl poškozený. Poslouchalo se přes iPhone 6 na vyzkoušení vhodnosti pro mobilní zařízení (sluchátka se rozehrají, ale rozhodně potřebují externí pořádný zesilovač), primárně pak ale na Apogee Groove, Chord Mojo, Teac NT-503 a ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, zdrojem signálu bylo USB, alternativně také Cambridge CXC nebo OPPO UDP-205. Srovnávali jsme s AudioQuest NightOwl Carbon, Sennheiser HD 26 Pro nebo Koss Porta Pro CZ a dalšími redakčními sluchátky. O použitých napájecích filtrech, kabelech a dalším příslušenství se dozvíte více v pravém sloupci -->.

2019 11 15 TST Focal Elegia 6

Hluboké rezonující tóny doprovázející ťukání na korpus akustické kytary v "Let it rain" Patricie Barber ("The Dali CD Vol. 1" | 2006 | Dali | 2006023) sluchátka "zařízla", bas byl pevný, napnutý a vibrující, pěkně čitelný, ačkoliv objemem spíše chudší a tenčí. Přesnost a věrnost basu odpovídá vyšší hi-fi třídě adekvátně, ač jde spíše o decentnější a možná trochu sušší bas, spíše zaměřený na audiofilskou různorodost a poklidnost, než na objemné podtrhnutí reprodukce a výrazné podání těla nahrávky.

Střednímu pásmo je pak největší devizou modelu Elegia, hlas Doris Day v "Penny from Heaven" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) zněl v opravdu pěkné transparentnosti, která nijak nebránila ve vyniknutí ani trochu expresivnějšímu střihu nahrávky s tvrdšími sykavkami. Tvrdost ale v případě Elegií neznamená ostrost, respektive ne, pokud to není vlastností elektroniky nebo nahrávky. Zvuk není tak bohatý jako u "velkých" sluchátek z firemní nabídky, i tady je cítit, že kontrola a utaženost jsou primárním cílem Focal Elegia.

2019 11 15 TST Focal Elegia 7

Také u nejvyšších tónů, jako třeba u cinkotu činelů ve "Spinning Wheel" od Blood, Sweat & Tears ("Blu-spec CD - Feel the Difference" | 2009 | SONY | SICP 20048-9) je slyšet, že zřetelnost a jasnost jsou nosnými zvukovými charakteristikami. Na nejvyšším konci pásma jako kdyby bylo energii něco málo přidáno, ale když rozhýbete Elegia přes nějaký decentní sluchátkový zesilovač, nemají tendenci být příliš tvrdé nebo zvonivé. Zvuk je nicméně i tak pevný a poměrně rázný.

Utažený a kontrolovaný přednes se nesl ruku v ruce se solidní dynamikou, jak ukázala výbušná "Danse Macabre" Camille Saint-Saënse ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC 200901). Sluchátka se ale nijak nepředvádí, není to dravý zvuk jako třeba u modelu Stellia, ani samozřejmě nelimitovaný jako u vrcholých Utopia, v rámci své třídy se ale drží řekněme kultivovaného standardu. Aby ale zvuk neztratil na jistotě a měl dost šťávy, potřebuje nutně spojení se sluchátkovým zesilovačem - čím lepší, tím lépe pro Elegia, ale vlastně cokoliv, co patří do alespoň seriózního základního hi-fi, bude fungovat.

2019 11 15 TST Focal Elegia 11

Dobré prokreslení, plně odpovídající dvacetitisícové třídě, nabízí Elegia v zásadě v každé kombinaci, byť opět nelze než doporučit pokud možno nějaký dobrý a "nenačančaný" sluchátkový zesilovač. Díky velmi dobré transparentnosti byla i Dvořákova "Symfonie č. 8 v G-dur op. 88" v podání RSO Berlin ("pure music ONE" | 2008 | AUDIO | 03-08) solidně čitelná, s dobře oddělenými vrstvami a mírou detailu, která by ještě před deseti lety působila nemožně a dnes je to solidní standard střední třídy. Elegia se nesnaží interpretovat i ty nejjemnější nuance, nejsou tak zvýrazňující jako třeba již zmíněná Stellia, ale mají slušný talent na to nabídnout přirozeně působící celek s prokreslením na úrovni.

Uzavřená sluchátka obecně mají tendenci neznít tak "volně", vzdušně a prostorně jako otevřené modely a Elegia nejsou výjimkou, jak ukázala "Quiet Corners and Empty Spaces" od The Jayhawks ("AUDIOphile Pearls Vol. 17" | 2016 | AUDIO | 06-16). Cítíte soustředění na prostředek scény a vnímáte její ohraničení vnější hranicí mušlí, nicméně mezi nimi je vlastně nahrávka pěkně rozprostřená, neroztržená a koncept s nakloněnými měniči evidentně nese ovoce.

2019 11 15 TST Focal Elegia 10

Mohutnou "Flight of the Cosmic Hippo" Bély Flecka ("Extended Dynamic Experience 4" | 2015 | STS Digital | STS-6111145) lze v podání Elegia podat jedním slovem jako "zkrocenou". Sice si tak úplně neužijete bujný zátah a objem odspodu, ale na druhou stranu hudba drží pěkně pohromadě a sluchátka, ačkoliv mají trochu přímočařejší styl reprodukce, jsou vlastně uměřená, neagresivní a "plynulá", byť trochu uvolněnější v tempu. Faktem ale je, že ve spojení s jakýmkoliv zesilovačem se sluchátka chovala disciplinovaně a nebylo v žádném ohledu unavující je poslouchat.

Pokud hledáte pěkná a vlastně až luxusně provedená, bytelná a pro mobilní provoz vhodná (byť s mimořádným akcentem na doporučení k pořízení dobrého sluchátkového zesilovače) sluchátka vyšší třídy, jsou Focal Elegia rozhodně zajímavá - v materiálech a stylu se inspirují u svých (mnohem dražších) katalogových sourozenců, po zvukové stránce nabízí možná trochu méně basů a trochu více výšek, ale vše ve vzdušném, excelentně transparentním a až audiofilsky disciplinovaném balení. Nejsou to efektní sluchátka s velkým tahem na bránu nebo dramatickou dynamikou, nejsou ani zaměřená na explicitní podání mikrodetailů - zato jim jde podání celku a příjemně homogenní a nenásilné proplouvání nahrávkou v podstatě libovolného typu.

Kč 22 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkné zpracování

+ solidně čistý a pevný zvuk

+ čitelnost středního pásma

ZÁPORY

- nutně potřebují solidní zesilovač

- bas by mohl být plnější

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Horn | www.horn.eu 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio