2016 05 03 TST JAYS uJAYS 1

Švédští Jays jsou známí zejména výrobou stylových sluchátek, mezi jejich výrobky se ale najdou i věru high-endové modely, kupříkladu in-ear model q-JAYS. Nejnovějším přírůstkem jsou sluchátka přes uši s názvem u-JAYS. Jsou malá, lehká, elegantní a svou cenovkou se řadí někam do střední třídy. Výrobce říká, že za jejich ladnými křivkami stojí více než dva roky postupného vývoje.

u-JAYS jsou velmi pěkná sluchátka, provedená v matu, byť umělý povrch a materiály v tomto provedení mají maličko tendenci uchovávat otisky prstů, pokud vaše ruce nejsou dokonale suché a čisté. Sluchátka jsou relativně malá, jejich tvary velice organické, hladké a čisté.

2016 05 03 TST JAYS uJAYS 2

Týlní most je vyrobený z bytelného kusu kovu, sluchátka přes svou menší velikost váží spíše průměrných 224 g, díky menšímu přítlaku na uši ale nijak neunaví. Mušle se dají nastavit v poměrně širokém rozsahu, takže pohodlně přilnou i na větší hlavu. Kryty reproduktorů s náušníky jsou šroubovací, polstrování je velmi měkké a poddajné, snadno se přizpůsobí tvaru ucha a tím také poměrně dobře izoluje od rušení okolí. Samotné mušle jsou uzavřené, opět tedy dobře oddělují od ambientních ruchů.

Signálový kabel vede pouze do jedné mušle, zakončený je na obou koncích postříbřeným 3,5 mm jackem a v signálové cestě je dálkové ovládání (vybrat si můžete verzi pro iOS či Android, dokonce i pro Windows). Kabel je v polyetylenovém pouzdře zpevněném kevlarovými vlákny.

2016 05 03 TST JAYS uJAYS 3

Zvuk produkují reproduktory vyvíjené přímo v JAYS, jejichž 40 mm membrána je vyrobena z japonského hedvábí. Kolem dokola membrány jsou ještě drobné průřezy s filtry, regulujícími průtok vzduchu z uzavřených mušlí.

Sluchátka mají "mobilní" impedanci 32 Ohm, poměrně vysokou citlivost 100 dB a deklarovanou frekvenční odezvu 10 - 20 000 Hz.

u-JAYS jsme zkoušeli zejména na Apogee Groove, ale i na sluchátkových výstupech Naim Nait XS s Naim FlatCap XS či na Cambridge CXA80. Porovnávalo se se Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE 8 nebo Koss Porta Pro CZ.

2016 05 03 TST JAYS uJAYS 4

Basová linka v Hobgoodově "First Song" z "When the heart dances" (FLAC | 24 - 192) byla přeci jen poněkud měkčí, laděná spíše na pocit hutnosti, bohatosti a plnosti, na Apogee Groove už ale kontrola spodního pásma nebyla špatná, byť studiově zaříznuté kontury od těchto sluchátek nečekejte. Zato objemu je dost, na standardní měnič střední kategorie jde reproduktor docela hluboko a dokonce vám do ucha předá i pocit impulsu, jdoucího spolu s tónem. Bas je spíše příjemnější, poklidný a díky své měkkosti vás ani při vyšší hlasitosti neutluče.

2016 05 03 TST JAYS uJAYS 5

Tatáž laskavost a mírný nádech sametovější hladkosti provází i střední pásmo, vokály ve sborovém "Aleluja" z Händelova "Mesiáše" (FLAC | 24 - 88,2) byly vysloveně hezké, plné a barevné. Protože u-JAYS nijak zásadně netlačí na pilu, oddělení jednotlivých vokálů je spíše naznačené (ale už umí z anonymního chumlu vytáhnout jasně ženskou a mužskou část sboru a informovat vás, že jde o mnohohlasný zpěv, byť nemůžete ještě zaostřit na jeden jediný vokál). Celkově byla reprodukce ve středech lehká až lehce nadýchaná, neuspěchaná a měkce příjemná, přitom ale zůstala dostatečně čistá a srozumitelná.

2016 05 03 TST JAYS uJAYS 6

Nejvyšší pásmo je oproti zbylým dvěma přeci jen poněkud opatrnější, éteričtější a křehčí, úvodní jemňoučké, tenounké kovové perkuse v úvodu "Wichita Lineman" od Barb Jungr (FLAC | 24 - 44,1) jen jiskří. Kov je jasný, znělý a i když dozvuk utichá relativně rychle, ze spojitého šumu už sluchátka vydělí množství jednotlivých cinkátek a slyšíte i to, jak po nich hráč přejíždí zleva doprava a postupně je rozeznívá. Pokud se chcete propracovat i k drobnějším detailům, stojí za to u-JAYS trochu rozhýbat, alespoň střední hlasitost jejich zvuk více otevře a zdánlivě i zpřesní.

Na relativně malá sluchátka dokázala u-JAYS vdechnout i do orchestru v Mozartově "Lacrimosa" ("Rekviem v D moll, K 626" | FLAC | 24 - 192) až překvapivě slušnou plnost, důrazem vás ale u-JAYS neohromí. Zvuk je slušně sytý a dostatečně konkrétní, navíc velmi slušně organizovaný s ohledem na cenovou kategorii, dynamické rázy velkých nástrojů také ustojí, ale spíše i kvůli svému měkčímu, klidnějšímu přednesu, kdy by některé okamžiky jednoduše zasloužily více pošťouchnout kupředu. Nicméně i nahlas zůstávají u-JAYS naprosto v pohodě a příjemné, přitom dostatečně živé a zábavné.

2016 05 03 TST JAYS uJAYS 7

Jak už asi bylo jasně řečeno, u-JAYS nejsou analytická sluchátka, prezentující detaily se studiovou precizností. Ve "Spanish Harlem" Rebecy Pidgeon ("Chesky Ultimate Demonstration Disc" | FLAC | 16 - 44,1) se ale dalo proposlouchat i k překvapivě jemným detailům, reprodukce je vlastně pěkně prokreslená, jen jak u-JAYS na rozdíl od většiny ostatních drží striktně svůj klidný, jemný charakter, netlačí vám informace do uší a potřebujete tak více času na proniknutí do nahrávky - o to déle ale zase vydržíte bez únavy poslouchat. Jednotlivé nástrojové linky pak byly dobře rozpletené a ačkoliv je přirozenější jen tak se uvolnit a nechat se oblévat zvukovým celkem, dá se bez větší námahy soustředit i na jednotlivosti.

2016 05 03 TST JAYS uJAYS 8

Pocit prostorovosti nahrávky vyvěrá u u-JAYS spíše z jejich rozhodně nadstandardní vzdušnosti, uvolněnosti a lehkosti. Nicméně na poměry sluchátek se jim daří dobře i zde - svým poklidným způsobem dokázala tahle sluchátka naznačit i hloubku v "Diamonds" od Aanonymous Band ("Feelings" | FLAC | 24 - 48). Neměli jsme sice pocit nějakého intenzivního zaostření na jednotlivé nástroje, jejich vzájemné oddělení je ale dobré, žádný chumel, vše je čisté, byť měkčí a relaxovanější. Prostor sice také nevystupuje směrem ven z mušlí a z hlavy, ale ani to není nijak neobvyklé v rámci dané koncepce a kategorie.

2016 05 03 TST JAYS uJAYS 9

Že mají u-JAYS tak trochu svůj charakter je asi jasné, díky němu ale dobře a hlavně zábavně vyzní i méně povedené nahrávky, jako je třeba metalová "Still Hurts" od Therapy? ("Disquiet" | FLAC | 16 - 44,1). Příliš ostré činely, příliš ostrou kytaru nebo trochu prázdnou, plochou dynamiku sluchátka přetvoří ve snesitelný, docela přehledný, ale hlavně i nahlas poslouchatelný koktejl. Navíc mají dostatečný drajv a důraz, aby i rocková hudba vyzněla s dostatečnou intenzitou a naléhavostí, takže si klidně začnete pokyvovat hlavou.

Kompaktní sluchátka u-JAYS jsou rozhodně směrovaná spíše směrem do stylového světa a světa pohodlí. I když některé materiály ve finále nepůsobí tak pěkně, jak už by při dané cenové hladině mohly, jsou sluchátka dostatečně dobře vyrobená, abyste se je nemuseli strachovat nosit. Navíc jsou velmi pohodlná, příjemně přilnou k uším a i když hrají trošičku po svém, tedy měkčeji, uvolněněji a neuspěchaněji, umí tak hrát dlouhé hodiny, aniž by vám přivodily nějakou větší únavu, umí zklidnit nepříjemné nahrávky a naopak u těch dobrých vás při troše zaposlouchání pustí i poměrně hluboko dovnitř. Nejsou nijak okázalá, snad krom toho, jak dávají najevo, že mají hrát příjemně a bavit hudbou a čistým, srozumitelným, stále ale hlavně příjemným zvukem.

Kč 6 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vypadají opravdu pěkně

+ kultivovaný projev

+ pohodlné

+ slušné množství detailů

ZÁPORY

- některé materiály jsou pocitově levnější

- s měkčím zdrojem signálu až moc měkké

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audigo | www.audigo.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika