2016 05 03 TST JAYS uJAYS 1

Švédští Jays jsou známí zejména výrobou stylových sluchátek, mezi jejich výrobky se ale najdou i věru high-endové modely, kupříkladu in-ear model q-JAYS. Nejnovějším přírůstkem jsou sluchátka přes uši s názvem u-JAYS. Jsou malá, lehká, elegantní a svou cenovkou se řadí někam do střední třídy. Výrobce říká, že za jejich ladnými křivkami stojí více než dva roky postupného vývoje.

u-JAYS jsou velmi pěkná sluchátka, provedená v matu, byť umělý povrch a materiály v tomto provedení mají maličko tendenci uchovávat otisky prstů, pokud vaše ruce nejsou dokonale suché a čisté. Sluchátka jsou relativně malá, jejich tvary velice organické, hladké a čisté.

2016 05 03 TST JAYS uJAYS 2

Týlní most je vyrobený z bytelného kusu kovu, sluchátka přes svou menší velikost váží spíše průměrných 224 g, díky menšímu přítlaku na uši ale nijak neunaví. Mušle se dají nastavit v poměrně širokém rozsahu, takže pohodlně přilnou i na větší hlavu. Kryty reproduktorů s náušníky jsou šroubovací, polstrování je velmi měkké a poddajné, snadno se přizpůsobí tvaru ucha a tím také poměrně dobře izoluje od rušení okolí. Samotné mušle jsou uzavřené, opět tedy dobře oddělují od ambientních ruchů.

Signálový kabel vede pouze do jedné mušle, zakončený je na obou koncích postříbřeným 3,5 mm jackem a v signálové cestě je dálkové ovládání (vybrat si můžete verzi pro iOS či Android, dokonce i pro Windows). Kabel je v polyetylenovém pouzdře zpevněném kevlarovými vlákny.

2016 05 03 TST JAYS uJAYS 3

Zvuk produkují reproduktory vyvíjené přímo v JAYS, jejichž 40 mm membrána je vyrobena z japonského hedvábí. Kolem dokola membrány jsou ještě drobné průřezy s filtry, regulujícími průtok vzduchu z uzavřených mušlí.

Sluchátka mají "mobilní" impedanci 32 Ohm, poměrně vysokou citlivost 100 dB a deklarovanou frekvenční odezvu 10 - 20 000 Hz.

u-JAYS jsme zkoušeli zejména na Apogee Groove, ale i na sluchátkových výstupech Naim Nait XS s Naim FlatCap XS či na Cambridge CXA80. Porovnávalo se se Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE 8 nebo Koss Porta Pro CZ.

2016 05 03 TST JAYS uJAYS 4

Basová linka v Hobgoodově "First Song" z "When the heart dances" (FLAC | 24 - 192) byla přeci jen poněkud měkčí, laděná spíše na pocit hutnosti, bohatosti a plnosti, na Apogee Groove už ale kontrola spodního pásma nebyla špatná, byť studiově zaříznuté kontury od těchto sluchátek nečekejte. Zato objemu je dost, na standardní měnič střední kategorie jde reproduktor docela hluboko a dokonce vám do ucha předá i pocit impulsu, jdoucího spolu s tónem. Bas je spíše příjemnější, poklidný a díky své měkkosti vás ani při vyšší hlasitosti neutluče.

2016 05 03 TST JAYS uJAYS 5

Tatáž laskavost a mírný nádech sametovější hladkosti provází i střední pásmo, vokály ve sborovém "Aleluja" z Händelova "Mesiáše" (FLAC | 24 - 88,2) byly vysloveně hezké, plné a barevné. Protože u-JAYS nijak zásadně netlačí na pilu, oddělení jednotlivých vokálů je spíše naznačené (ale už umí z anonymního chumlu vytáhnout jasně ženskou a mužskou část sboru a informovat vás, že jde o mnohohlasný zpěv, byť nemůžete ještě zaostřit na jeden jediný vokál). Celkově byla reprodukce ve středech lehká až lehce nadýchaná, neuspěchaná a měkce příjemná, přitom ale zůstala dostatečně čistá a srozumitelná.

2016 05 03 TST JAYS uJAYS 6

Nejvyšší pásmo je oproti zbylým dvěma přeci jen poněkud opatrnější, éteričtější a křehčí, úvodní jemňoučké, tenounké kovové perkuse v úvodu "Wichita Lineman" od Barb Jungr (FLAC | 24 - 44,1) jen jiskří. Kov je jasný, znělý a i když dozvuk utichá relativně rychle, ze spojitého šumu už sluchátka vydělí množství jednotlivých cinkátek a slyšíte i to, jak po nich hráč přejíždí zleva doprava a postupně je rozeznívá. Pokud se chcete propracovat i k drobnějším detailům, stojí za to u-JAYS trochu rozhýbat, alespoň střední hlasitost jejich zvuk více otevře a zdánlivě i zpřesní.

Na relativně malá sluchátka dokázala u-JAYS vdechnout i do orchestru v Mozartově "Lacrimosa" ("Rekviem v D moll, K 626" | FLAC | 24 - 192) až překvapivě slušnou plnost, důrazem vás ale u-JAYS neohromí. Zvuk je slušně sytý a dostatečně konkrétní, navíc velmi slušně organizovaný s ohledem na cenovou kategorii, dynamické rázy velkých nástrojů také ustojí, ale spíše i kvůli svému měkčímu, klidnějšímu přednesu, kdy by některé okamžiky jednoduše zasloužily více pošťouchnout kupředu. Nicméně i nahlas zůstávají u-JAYS naprosto v pohodě a příjemné, přitom dostatečně živé a zábavné.

2016 05 03 TST JAYS uJAYS 7

Jak už asi bylo jasně řečeno, u-JAYS nejsou analytická sluchátka, prezentující detaily se studiovou precizností. Ve "Spanish Harlem" Rebecy Pidgeon ("Chesky Ultimate Demonstration Disc" | FLAC | 16 - 44,1) se ale dalo proposlouchat i k překvapivě jemným detailům, reprodukce je vlastně pěkně prokreslená, jen jak u-JAYS na rozdíl od většiny ostatních drží striktně svůj klidný, jemný charakter, netlačí vám informace do uší a potřebujete tak více času na proniknutí do nahrávky - o to déle ale zase vydržíte bez únavy poslouchat. Jednotlivé nástrojové linky pak byly dobře rozpletené a ačkoliv je přirozenější jen tak se uvolnit a nechat se oblévat zvukovým celkem, dá se bez větší námahy soustředit i na jednotlivosti.

2016 05 03 TST JAYS uJAYS 8

Pocit prostorovosti nahrávky vyvěrá u u-JAYS spíše z jejich rozhodně nadstandardní vzdušnosti, uvolněnosti a lehkosti. Nicméně na poměry sluchátek se jim daří dobře i zde - svým poklidným způsobem dokázala tahle sluchátka naznačit i hloubku v "Diamonds" od Aanonymous Band ("Feelings" | FLAC | 24 - 48). Neměli jsme sice pocit nějakého intenzivního zaostření na jednotlivé nástroje, jejich vzájemné oddělení je ale dobré, žádný chumel, vše je čisté, byť měkčí a relaxovanější. Prostor sice také nevystupuje směrem ven z mušlí a z hlavy, ale ani to není nijak neobvyklé v rámci dané koncepce a kategorie.

2016 05 03 TST JAYS uJAYS 9

Že mají u-JAYS tak trochu svůj charakter je asi jasné, díky němu ale dobře a hlavně zábavně vyzní i méně povedené nahrávky, jako je třeba metalová "Still Hurts" od Therapy? ("Disquiet" | FLAC | 16 - 44,1). Příliš ostré činely, příliš ostrou kytaru nebo trochu prázdnou, plochou dynamiku sluchátka přetvoří ve snesitelný, docela přehledný, ale hlavně i nahlas poslouchatelný koktejl. Navíc mají dostatečný drajv a důraz, aby i rocková hudba vyzněla s dostatečnou intenzitou a naléhavostí, takže si klidně začnete pokyvovat hlavou.

Kompaktní sluchátka u-JAYS jsou rozhodně směrovaná spíše směrem do stylového světa a světa pohodlí. I když některé materiály ve finále nepůsobí tak pěkně, jak už by při dané cenové hladině mohly, jsou sluchátka dostatečně dobře vyrobená, abyste se je nemuseli strachovat nosit. Navíc jsou velmi pohodlná, příjemně přilnou k uším a i když hrají trošičku po svém, tedy měkčeji, uvolněněji a neuspěchaněji, umí tak hrát dlouhé hodiny, aniž by vám přivodily nějakou větší únavu, umí zklidnit nepříjemné nahrávky a naopak u těch dobrých vás při troše zaposlouchání pustí i poměrně hluboko dovnitř. Nejsou nijak okázalá, snad krom toho, jak dávají najevo, že mají hrát příjemně a bavit hudbou a čistým, srozumitelným, stále ale hlavně příjemným zvukem.

Kč 6 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vypadají opravdu pěkně

+ kultivovaný projev

+ pohodlné

+ slušné množství detailů

ZÁPORY

- některé materiály jsou pocitově levnější

- s měkčím zdrojem signálu až moc měkké

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audigo | www.audigo.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio