2015 12 14 TST qJAYS 1

Švédská značka JAYS sídlí ve čtvrti Sofo poblíž centra Stockholmu a produkuje sluchátka od roku 2006, kdy uvedla model d-JAYS. O rok později se představila (také in-ear) sluchátka q-JAYS jedna z nejmenších dvoupásmových sluchátek na trhu. Píše se rok 2015 a na trh přichází opět q-JAYS, opět s dvěma měniči, ale dotaženější a ještě menší.

q-JAYS jsou v prvé řadě nádherně provedená sluchátka, jen si musíte dávat trochu pozor - být ještě menší, možná byste si je spletli s uvařeným zrnkem rýže, tak maličká ozvučnice a měniče jsou. Zrno rýže ostatně připomínají i svým lehce prohnutým tvarem. V zadní části ozvučnice s organickými tvary je maličký šroubovací konektor, kterým do každé ozvučnice připevňujete signálový kabel. Z těla sluchátek pak vyčuhuje maličký zvukovod, na kterém je našroubován ochranný hliníkový filtr s laserem vyřezanými otvory.

2015 12 14 TST qJAYS 2

Ale zpět k tělu sluchátek - je totiž nejen maličké, ale dokonale opracované a má výjimečně pěkný matný povrch s příjemnou texturou. Zajímavý je i postup výroby - nejprve se do formy vstříkne nerezová ocel, čímž po vychladnutí vznikne ono velmi rigidní tělo z jediného kusu kovu. Povrch se následně vyleští a v dalším kroku pískuje, aby se v kroku posledním v podstatě napařila barva. Jde o potažení materiálem, kde se nerezová ocel s povrchovou úpravou sváže na molekulární úrovni a stává se velmi odolnou i vůči otěru a poškrábání.

Miniaturizace v q-JAYS dostoupila jednoho z vrcholů, když se do maličké ozvučnice vtěsná dvojice měničů, skrytých v jednom šasi - širokopásmový měnič má menší kopulku kovové membrány než jeho basový souputník. V šasi je zároveň i frekvenční výhybka.

2015 12 14 TST qJAYS 3

Ve zvukovodu na přední straně sluchátek je ukryt akustický filtr (a na něm je našroubován už zmíněný ochranný filtr), v zadní části ozvučnice je pak droboučký bassreflexový otvor, který slouží pro frekvence pod 200 Hz.

Už bylo zmíněno, že ke sluchátkům se signálový kabel šroubuje. Jde o maličké závity, kterým výrobce říká SSMCX konektor. Výhodou této koncepce je hlavně možnost vyměnit kabel (ať už kvůli tomu, že zrovna chcete dálkové ovládání a mikrofon, nebo proto, že jste si kabel poškodili), ale těsný spoj nabízí také velmi dobou vodivost.

2015 12 14 TST qJAYS 4

Kabely samotné jsou pak vyrobeny z vysoce čisté mědi, oplet je zpevněný kevlarovými vlákny a vyrobený z kaučuku, opracovaného termoplastickými metodami.

Výrobce dodává ke sluchátkům i poměrně široké spektrum příslušenství - krom kabelů jde o různé velikosti a tvary silikonových nástavců a jeden pár z pěny Comply. Všechny po usazení do zvukovodů utiší okolí o více než 40 dB.

2015 12 14 TST qJAYS 5

Sluchátka mají citlivost 103 dB / 1 kHz, mírně vyšší impedanci 50 Ohm, která ale stále bude použitelná i pro mobilní zařízení a frekvenční rozsah v toleranci +/- 5 dB činí 8 - 16 000 Hz (bez udané tolerance pak 5 - 20 000 Hz).

Sluchátka q-JAYS jsme poslouchali na iPhone 6, ale i sluchátkových výstupech ASUS Xonar Essence One MUSES MK2, Naim Nait XS a Cambridge CXA80. Srovnávalo se se Sennheiser HD26 Pro a Sennheiser IE 8, částečně i s Audio Technica ATH-MSR7.

2015 12 14 TST qJAYS 6

Na tak malá sluchátka je qJAYS nutno přiznat velkou snahu v produkci basové části spektra. Pevná ozvučnice dělá svoje, sluchátka reagují rychle a snadno se rozehrávají. Celkové ladění basů je snad maličko teplejší, definice je dobrá, ale ne úplně skálopevná. Každopádně objemu bylo v "The Beat Goes On" Patricie Barber dost, kontrabas měl už solidně podaný dřevěný charakter a zvuk houpavý a plný, byť podání různých poloh není úplně samozřejmé. Díky houpavému, energickému basu ale sluchátka velice dobře trefila intimní, trochu temnou atmosféru nahrávky.

2015 12 14 TST qJAYS 7

Vokální linka v "The Parting Glass" Cary Dillon předvedla, že qJAYS jsou excelentně čistě hrající sluchátka. Střední pásmo bylo nádherně čisté, transparentní a jen při troše soustředění si úplně představíte jak přesně se před mikrofonem pohybují zpěvaččiny rty. Barva hlasu byla skutečně velice pěkná, zvuk jako celek pak bohatý. Dokonce bylo slyšet i lehký ruch a šum publika a ambientní zvuky, které často v živém záznamu zaniknou. Rozlišení je tedy velmi dobré, nemalou část zásluh na tom má ale i vynikající izolace od okolí a to, že se tedy veškeré dění odehrává ve vašich zvukovodech, na dosah bubínků.

Protože qJAYS jsou velmi detailní a transparentní, dají vám najevo i kvalitu nahrávky a poslechového systému. Třeba v "Misery" od Dave´s True Story tak při vyšších hlasitostech bylo cítit trochu tvrdší podání činelů i vibrafonu, což na ostřejším zdroji není úplně dlouhodobě příjemné. Na druhou stranu díky tomu qJAYS působí opravdu excelentně co se týká kresby a rozlišení, jako kdyby sluchátka snímala zvuky přímo z paliček a metliček, sluchátka neztratí ani velmi jemné detaily. Také velmi pěkně vyzněl kovový charakter nástrojů, ačkoliv jim trochu scházela realistická váha a objem.

2015 12 14 TST qJAYS 8

In-ear sluchátka qJAYS rozehrajete v podstatě čímkoliv, pokud máte alespoň trochu slušný zdroj, pak nabízí i solidní dynamiku - třeba na telefonu už ale citelně uvadá. V Haydnově "Smyčcovém kvartetu v D, op. 76, č.5" v podání Engegardkvartetten zněly smyčce živě, aktivně a bohatě, nástroje měly sílu a vnitřní energii a qJAYS se zdála hrát jako výrazně větší sluchátka - dávala hudbě už i trochu "dechu". Jsou přesná a rychlá, zvuk je sytý a i když je objem nástrojů o kousek menší, v rámci cenové třídy a zejména s ohledem k jejich velikosti jim není po dynamické stránce co vytýkat.

2015 12 14 TST qJAYS 9

Už jsme zmínili, že rozlišení je excelentní, respektive že se díky parádnímu odříznutí od okolí dopátráte i velmi jemných, tiše zahraných detailů. Třeba v Burtonově "Like Minds" ze stejnojmenné desky dokázala sluchátka oddělit vibrafon od jen doplňujících, tichoučkých tónů elektrické kytary Pata Methenyho, hrajícího stejné noty, což je skutečnost, která na většině sluchátek kolem 10 000,- jednoduše zanikne. Přednes působí nenásilně, tak nějak samozřejmě, byť je fakt, že ve výškách je klidu méně než v basové a střední části spektra.

Protože jde o in-ear sluchátka, hudební scéna v "Too Darn Hot" Elly Fitzgerald byla usazená pevně mezi ušima. Ovšem nutno podotknout, že separace nástrojů byla skvělá, zaostřit pozornost na kteréhokoliv hráče bylo jednoduché. Jsou ovšem všichni seřazeni v pravolevém směru, tak trochu schází vykreslení třetího rozměru, respektive rozložení instrumentů do hloubky.

2015 12 14 TST qJAYS 10

Sluchátka qJAYS majít díky svým rychlým reakcím na podněty a celkové čistotě a kontrole také velmi slušný cit pro rytmus nahrávky, dávají hudbě pocit, že šlape. V "Los" německých Rammstein udržela strojový pochodový rytmus, tóny servírovala jasně a přesně, s dostatečným důrazem a velkým objemem basové linky. Jinými slovy, hudba měla koule a drajv. Trochu hrubě nahraná elektrická kytara ale nemusí znít příjemně za každých okolností.

2015 12 14 TST qJAYS 11

In-ear sluchátka qJAYS jsou velmi dobrými kandidáty pro poslech na cestách - jsou neuvěřitelně maličká a neobtěžující i při dlouhém nošení, jsou stylová a skvěle zpracovaná a prostě se příjemně nosí. Na cestách si budete muset dát trochu pozor, protože dobrá izolace vytváří vlastní hudební svět ve vašich uších, kam nepronikne ani ruch dopravy. Jejich zvuk je pevný, přímý, velmi čistý a velmi detailní (respektive se díky téměř úplnému tichu dopátráte i velmi malých detailů). qJAYS zní živě a samozřejmě a v ceně kolem 10 000,- jsou prostě skvělá, nehledě na občasnou mírnou tvrdost na výškách. Pokud hledáte in-ear sluchátka s puncem high-endu, dejte šanci i těmhle.

Kč 10 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ fantastické zpracování

+ výborná izolace

+ lehké a pohodlné

+ dobře se rozehrají i z "neaudiofilského" zdroje

+ přesný, rychlý zvuk

+ velmi dobrá dynamika

ZÁPORY

- místy mohou znít až příliš "přímé" a tvrdé

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audigo | www.audigo.cz 

200 300 xavian prometeo

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

200 150 ibd czech

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio 200 200 aq 200 200 studio spalicek

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio 200 200 hifihomeart 09 2018 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 audio video show praha

Luxman Česká republika