Saturn není jen šestou planetou našeho solárního systému a druhá planeta v pořadí dle velikosti, je to také v pořadí druhý stupeň mezi zdrojovými komponenty tradiční anglické značky Rega, byť tam u něj najdete přídomek „-R", značící jeho přepracované provedení. De facto je ale v nabídce směrem výš už také jen referenční přehrávač Isis, takže Saturn-R lze považovat za to nejlepší z dostupných modelů firmy.

Už od pohledu je jasné, že Saturn-R je stavěn jako partner k integrovanému zesilovači Elicit-R; má stejně minimalistický design nízkého kvádru, ozvláštněný vpředu jen širokým hluboko zapouštěným lesklým panelem s jen maličkým, výrazně červeně svítícím displejem a nejnutnějšími prvky. Vizuální dominantou přístroje je kryt mechaniky, táhnoucí se vprostřed skoro po celé hloubce přehrávače – ten siluetou připomíná něco mezi vesmírnou lodí Enterprise a vztyčeným „rockovým paroháčem". Řešení víka je příjemně originální, odklápí se směrem vzhůru a dozadu – budete kvůli tomu potřebovat docela dost místa nad přehrávačem. Škoda je, že kryt je ovládaný čistě ručně. Na pohled také není zrovna „sexy", ale co se v první chvíli zdá jako obyčejný plastik, to je ve skutečnosti poměrně drahý akryl. Ten byl zvolen po prvotních testech s kovovým krytem, který ale po roztočení disku jemně vibroval a zvyšoval naměřený jitter. Proto tedy akrylátový „poklop", lehčí a mnohem lépe odolávající i nepatrnému chvění.

Celé tělo přístroje je vyrobeno z kombinace různě tlustých kovových plátů, ten horní a dolní dosahuje tloušťky dobře půl centimetru. Však proto také při poměrně decentních rozměrech 43,2 x 32,5 x 8,2 cm (š x h x v – s otevřeným víkem je výška 18 cm) váha dosahuje k 10 kilogramům. To samo o sobě pomáhá redukci vibrací, masivní nožky pak také rozhodně nejsou na škodu.

Pohled na zadní stranu potěší množstvím konektorů – ačkoliv Rega své produkty koncipuje jako nesymetrické a najdete tu tak výhradně analogové cinche, jsou doplněné sadou konektorů pro digitální sféru – najdete tu asynchronní USB vstup s vysokým rozlišením, dvojici optických a dvojici koaxiálních konektorů, které můžete využít pro audio signály z dalších očekávaných přístrojů v okolí Regy (TV, herní konzole apod.). Zvuk pak kromě analogových RCA konektorů, společných pro sekci D/A převodníku i CD přehrávače můžete vyvést digitálně – na to jsou k dispozici optický a koaxiální výstup, jednou je tu tento pár pro DAC, jednou pro CD, což je poměrně atypické řešení.

V čelním pohledu spatříte vlastně jen zmiňovaný displej, který vlevo doplňuje odvážnou červení zářící logo výrobce a hranaté spínací tlačítko, vpravo pak trojice malých a jedno velké čtvercové tlačítko pro ovládání základních funkcí přehrávání.

Uvnitř přístroje jsou kromě je zajímavé řešení zpracování signálu – načtené bity z mechaniky MSB Signature Data CD IV jsou uloženy v malé operační paměti, to aby ani vlivem špatně přečteného (třeba poškrábaného) CD nedošlo k přerušení reprodukce.

Po odeslání z operační paměti, stejně jako z digitálních vstupů jde signál do mozku přístroje, čipu Wolfson WM8742. Ten patří rozhodně k dobrým, má vysokou dynamiku, odstup signálu a šumu a podporuje také nativní přehrávání DSD i konverzi DSD přes PCM, to však ne v této aplikaci. I tak ale zvládne hloubku 24 bitů a vzorkovací frekvenci 192 kHz. Výrobce dodává také ASIO ovladače pro přesnou bitovou reprodukci z USB.

Zajímavá je také možnost volby digitálních filtrů – těch je celkem 10 a volí se cyklicky tlačítkem na dálkovém ovládání. Pět filtrů je určeno pro signály s vzorkovací frekvencí 32 – 48 kHz, pět pro frekvence od 88,2 do 192 kHz. Rozdíly mezi filtry jsou velmi subtilní, ale pro hravé povahy jde o zajímavou možnost, jak si doladit zvuk k plné spokojenosti.

Přehrávač nabízí odstup signálu a šumu na úrovni 109 dB, celkové harmonické zkreslení nepřekročí hodnotu 0,006% u D/A převodníku, respektive 0,005% u CD přehrávače - to jsou slušné hodnoty. Co nejmenší rušení zajišťuje dvojice oddělených napájecích zdrojů, zvlášť pro analogové a zvlášť pro digitální obvody.

Rega Saturn-R jsme poslouchali hlavně s firemním kolegou, integrovaným zesilovačem Rega Elicit-R. Asi netřeba říkat, že jde o ideální pár – je jedno, jaký jiný zesilovač z blízké cenové třídy k přehrávači připojíte, nejpříjemněji a nejmuzikálněji hraje kombinace Rega – Rega. Propojovací a signálové kabely dodal Neyton s řadou Black Line, do hry vstupoval ještě Naim Nait XS / Naim CD5si, ASUS Xonar Essence One MUSES, ale také Pro-Ject Elemental s Pro-Ject Phono Box. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30.

Saturn-R umí slušně ukočírovat i objemnější basovou linku, třeba takovou, jaká podkresluje „My Body is a Cage" (Peter Gabriel | „Scratch My Back" | 2010 | Virgin | PGCD12). Bas vám tak scházet nebude, byť přednes je velmi nedramatický, neokázalý. Když na to přijde, umí se „prodat", razance zvuku neschází, hlavně je reprodukce ale kultivovaná, příjemně měkká a klidná.

Dalším kotoučkem, který nás zaujal, byl „Chant" (1994 | MFSL | UDCD725), velice pěkně nahrané náboženské zpěvy benediktýnských mnichů z kláštera Santo Domingo de Silos. „Kyrie XI,A" je skutečně krásně čistá nahrávka, Saturn-R se již pohybuje ve vodách, kdy si můžete snadno užít mnoho a mnoho detailů, spojujících se v pocit otevřeného, vzdušeného a plastického zvuku – jinými slovy, tady už se nacházíme v high endu. Moc se nám zamlouvala lehkost a přirozenost, s jakou Rega po anglicku (a to obzvláště se svým „integrovaným partnerem") servíruje i drobné detaily. Třeba emm Labs XDS1 v2 z tohoto disku vydoluje dokonale plastickou scénu a fantasticky rozlišené a oddělené jednotlivé zpěváky, u 10x levnější Regy pochopitelně zvuk tuto ultimativní dokonalost postrádá, na druhou stranu už i zde jasně slyšíte, že hlasy nesplývají a nepřekrývají se, že jde o množství individualit.

Ve velmi známé „Take Five" od Dave Brubeck Quartet („Time Out" | 2009 | Columbia | 88697398522) dokázal CD přehrávač od Regy pěkně zaostřit na zvuk činelů, ty jsou krásně znělé a jasné, možná jich jsou poměrově o něco větší, přednes ale není nacinkaný či příliš světlý. Detaily k vám nepřichází úplně samozřejmě, zvuk ve výškách je velmi nekonfliktní, jakmile se ale uvolníte a začnete informace hledat, vystoupí a jsou tam, detailů je dostatek. Úder do činelu je také přesný, jistý a konkrétní.

Oba komponenty z této řady od Regy se vyznačují velmi dobrými dynamickými schopnostmi nad standardy padesátitisícové třídy. Nadstandardní je hlavně pocit rezervy a jistoty, třeba i ve velmi povedené a dynamiku kompaktního disku naplno využívající Liadovovy skladby „Baba Jaga" („Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901). Buben umí dát ránu, makrodynamika celé skladby je vynikající a také mikrodynamika jednotlivých nástrojů je už velmi solidně podána a zvládnuta. Zaujala nás třeba pikola; její jasný, zářivý a intenzivní tón přichází úžasně rychle a čistě, což je k celkově spíše uvolněnému zvukovému pojetí zajímavý kontrast.

Dění v „My Romance" z jedné z McLaughlinových posledních desek „Thieves and Poets" (2003 | Universal | 0602498010754) se soustředí na kytaru hlavního protagonisty, její prokreslení je výborné a občas, tu a tam, zaslechnete dokonce i nenápadný, většinou zcela pod znělostí strun ukrytý pohyb jeho prstů po hmatníku, to jemné šoupnutí a škrábnutí, které dokazuje, že nejde o počítačovou simulaci. Zvuk je bez okolků hezký a příjemný, byť barevně zůstává v mezích věrnosti. Je to vynikající a až neuvěřitelně snadno poslouchatelná kombinace.

Prostorová scéna ve „First Song" z alba Laurence Hobgooda („When the heart dances" | 2008 | Naim Jazz | naimcd112) nebyla nijak extrémně široká či hluboká, nijak analyticky ohraničená – důležitější se zdál příklon k propojenosti celého podání a intimitě, k bohatosti přednesu. Oba přítomné nástroje ani vokál si nekradou prostor, je mezi nimi jasný pocit vzduchu.

Klidná, plná zvuková charakteristika v kombinaci s neokázalostí sluší výjimečně dobře rockovým skladbám typu „Telegraph road" od Dire Straits („Love over gold" | 1996 | Vertigo | 800 088-2), kdy máte chuť jen tak stisknout repeat a zvukovou pohodu si užívat pořád dokola. Zvuk na vás neklade žádné nároky, nikam se nežene, na nic netlačí, ale přitom už v něm jsou všechny zásadní ingredience high endového věrného poslechu – je tu dobré rozlišení, je tu čistota, neupejpavá dynamika i kultivovaná měkkost. Jedním slovem pohoda.

Pokud zapojíme USB a vezmeme dvě poslední zmiňované skladby, je jasné, že zvuková charakteristika zůstává podobná, roztočené kotoučky ale jako kdyby hrály uvolněněji, méně „digitálně", kdežto USB je o něco věcnější.

Rega Saturn-R je zajímavý CD přehrávač s bonusem možnosti využít jeho dobrý převodník i pro počítačovou hudbu, nebo pro zlepšení zvuku jiných komponentů, takže se Saturn-R přirozeně prosadí do středu běžné audiovizuální sestavy vyšší třídy. Rega vymyslela pro tento komponent hodně specifický, ale rozhodně ne ošklivý vzhled, který obrázkem prostě nelze zachytit a musí se vidět; až neskutečně bytelné zpracování ruší pouze poněkud lacinější kryt mechaniky, ale to se nedá nic dělat – o ten tu nejde. Jde o příjemný, jen trochu k muzikálnosti se přiklánějící zvuk, který se jednoduše a přirozeně poslouchá – právě díky své jednoduché srozumitelnosti a uvolněné přirozenosti. Za šedesát tisíc se může zdát v podstatě „normální" přístroj docela drahý, ale ona by se právě „normálnost" a přirozenost měla v době, která prahne po efektu a maximální (či snad spíš přehnané) zvukové dokonalosti na úkor hudby samotné, měla vyvažovat zlatem.

Kč 59 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ „neprůstřelné" zpracování

+ klidný, neokázalý přednes

+ již velmi slušná dynamika

+ možnost využití v roli D/A převodníku

+ zvuk je na svou třídu čistý a jistý

ZÁPORY

- trochu pomalejší reakce na povely dálkového ovládání

- kryt mechaniky mohl vypadat lépe (i když má svůj účel)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ:TYKON | www.tykon.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio