Saturn není jen šestou planetou našeho solárního systému a druhá planeta v pořadí dle velikosti, je to také v pořadí druhý stupeň mezi zdrojovými komponenty tradiční anglické značky Rega, byť tam u něj najdete přídomek „-R", značící jeho přepracované provedení. De facto je ale v nabídce směrem výš už také jen referenční přehrávač Isis, takže Saturn-R lze považovat za to nejlepší z dostupných modelů firmy.

Už od pohledu je jasné, že Saturn-R je stavěn jako partner k integrovanému zesilovači Elicit-R; má stejně minimalistický design nízkého kvádru, ozvláštněný vpředu jen širokým hluboko zapouštěným lesklým panelem s jen maličkým, výrazně červeně svítícím displejem a nejnutnějšími prvky. Vizuální dominantou přístroje je kryt mechaniky, táhnoucí se vprostřed skoro po celé hloubce přehrávače – ten siluetou připomíná něco mezi vesmírnou lodí Enterprise a vztyčeným „rockovým paroháčem". Řešení víka je příjemně originální, odklápí se směrem vzhůru a dozadu – budete kvůli tomu potřebovat docela dost místa nad přehrávačem. Škoda je, že kryt je ovládaný čistě ručně. Na pohled také není zrovna „sexy", ale co se v první chvíli zdá jako obyčejný plastik, to je ve skutečnosti poměrně drahý akryl. Ten byl zvolen po prvotních testech s kovovým krytem, který ale po roztočení disku jemně vibroval a zvyšoval naměřený jitter. Proto tedy akrylátový „poklop", lehčí a mnohem lépe odolávající i nepatrnému chvění.

Celé tělo přístroje je vyrobeno z kombinace různě tlustých kovových plátů, ten horní a dolní dosahuje tloušťky dobře půl centimetru. Však proto také při poměrně decentních rozměrech 43,2 x 32,5 x 8,2 cm (š x h x v – s otevřeným víkem je výška 18 cm) váha dosahuje k 10 kilogramům. To samo o sobě pomáhá redukci vibrací, masivní nožky pak také rozhodně nejsou na škodu.

Pohled na zadní stranu potěší množstvím konektorů – ačkoliv Rega své produkty koncipuje jako nesymetrické a najdete tu tak výhradně analogové cinche, jsou doplněné sadou konektorů pro digitální sféru – najdete tu asynchronní USB vstup s vysokým rozlišením, dvojici optických a dvojici koaxiálních konektorů, které můžete využít pro audio signály z dalších očekávaných přístrojů v okolí Regy (TV, herní konzole apod.). Zvuk pak kromě analogových RCA konektorů, společných pro sekci D/A převodníku i CD přehrávače můžete vyvést digitálně – na to jsou k dispozici optický a koaxiální výstup, jednou je tu tento pár pro DAC, jednou pro CD, což je poměrně atypické řešení.

V čelním pohledu spatříte vlastně jen zmiňovaný displej, který vlevo doplňuje odvážnou červení zářící logo výrobce a hranaté spínací tlačítko, vpravo pak trojice malých a jedno velké čtvercové tlačítko pro ovládání základních funkcí přehrávání.

Uvnitř přístroje jsou kromě je zajímavé řešení zpracování signálu – načtené bity z mechaniky MSB Signature Data CD IV jsou uloženy v malé operační paměti, to aby ani vlivem špatně přečteného (třeba poškrábaného) CD nedošlo k přerušení reprodukce.

Po odeslání z operační paměti, stejně jako z digitálních vstupů jde signál do mozku přístroje, čipu Wolfson WM8742. Ten patří rozhodně k dobrým, má vysokou dynamiku, odstup signálu a šumu a podporuje také nativní přehrávání DSD i konverzi DSD přes PCM, to však ne v této aplikaci. I tak ale zvládne hloubku 24 bitů a vzorkovací frekvenci 192 kHz. Výrobce dodává také ASIO ovladače pro přesnou bitovou reprodukci z USB.

Zajímavá je také možnost volby digitálních filtrů – těch je celkem 10 a volí se cyklicky tlačítkem na dálkovém ovládání. Pět filtrů je určeno pro signály s vzorkovací frekvencí 32 – 48 kHz, pět pro frekvence od 88,2 do 192 kHz. Rozdíly mezi filtry jsou velmi subtilní, ale pro hravé povahy jde o zajímavou možnost, jak si doladit zvuk k plné spokojenosti.

Přehrávač nabízí odstup signálu a šumu na úrovni 109 dB, celkové harmonické zkreslení nepřekročí hodnotu 0,006% u D/A převodníku, respektive 0,005% u CD přehrávače - to jsou slušné hodnoty. Co nejmenší rušení zajišťuje dvojice oddělených napájecích zdrojů, zvlášť pro analogové a zvlášť pro digitální obvody.

Rega Saturn-R jsme poslouchali hlavně s firemním kolegou, integrovaným zesilovačem Rega Elicit-R. Asi netřeba říkat, že jde o ideální pár – je jedno, jaký jiný zesilovač z blízké cenové třídy k přehrávači připojíte, nejpříjemněji a nejmuzikálněji hraje kombinace Rega – Rega. Propojovací a signálové kabely dodal Neyton s řadou Black Line, do hry vstupoval ještě Naim Nait XS / Naim CD5si, ASUS Xonar Essence One MUSES, ale také Pro-Ject Elemental s Pro-Ject Phono Box. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30.

Saturn-R umí slušně ukočírovat i objemnější basovou linku, třeba takovou, jaká podkresluje „My Body is a Cage" (Peter Gabriel | „Scratch My Back" | 2010 | Virgin | PGCD12). Bas vám tak scházet nebude, byť přednes je velmi nedramatický, neokázalý. Když na to přijde, umí se „prodat", razance zvuku neschází, hlavně je reprodukce ale kultivovaná, příjemně měkká a klidná.

Dalším kotoučkem, který nás zaujal, byl „Chant" (1994 | MFSL | UDCD725), velice pěkně nahrané náboženské zpěvy benediktýnských mnichů z kláštera Santo Domingo de Silos. „Kyrie XI,A" je skutečně krásně čistá nahrávka, Saturn-R se již pohybuje ve vodách, kdy si můžete snadno užít mnoho a mnoho detailů, spojujících se v pocit otevřeného, vzdušeného a plastického zvuku – jinými slovy, tady už se nacházíme v high endu. Moc se nám zamlouvala lehkost a přirozenost, s jakou Rega po anglicku (a to obzvláště se svým „integrovaným partnerem") servíruje i drobné detaily. Třeba emm Labs XDS1 v2 z tohoto disku vydoluje dokonale plastickou scénu a fantasticky rozlišené a oddělené jednotlivé zpěváky, u 10x levnější Regy pochopitelně zvuk tuto ultimativní dokonalost postrádá, na druhou stranu už i zde jasně slyšíte, že hlasy nesplývají a nepřekrývají se, že jde o množství individualit.

Ve velmi známé „Take Five" od Dave Brubeck Quartet („Time Out" | 2009 | Columbia | 88697398522) dokázal CD přehrávač od Regy pěkně zaostřit na zvuk činelů, ty jsou krásně znělé a jasné, možná jich jsou poměrově o něco větší, přednes ale není nacinkaný či příliš světlý. Detaily k vám nepřichází úplně samozřejmě, zvuk ve výškách je velmi nekonfliktní, jakmile se ale uvolníte a začnete informace hledat, vystoupí a jsou tam, detailů je dostatek. Úder do činelu je také přesný, jistý a konkrétní.

Oba komponenty z této řady od Regy se vyznačují velmi dobrými dynamickými schopnostmi nad standardy padesátitisícové třídy. Nadstandardní je hlavně pocit rezervy a jistoty, třeba i ve velmi povedené a dynamiku kompaktního disku naplno využívající Liadovovy skladby „Baba Jaga" („Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901). Buben umí dát ránu, makrodynamika celé skladby je vynikající a také mikrodynamika jednotlivých nástrojů je už velmi solidně podána a zvládnuta. Zaujala nás třeba pikola; její jasný, zářivý a intenzivní tón přichází úžasně rychle a čistě, což je k celkově spíše uvolněnému zvukovému pojetí zajímavý kontrast.

Dění v „My Romance" z jedné z McLaughlinových posledních desek „Thieves and Poets" (2003 | Universal | 0602498010754) se soustředí na kytaru hlavního protagonisty, její prokreslení je výborné a občas, tu a tam, zaslechnete dokonce i nenápadný, většinou zcela pod znělostí strun ukrytý pohyb jeho prstů po hmatníku, to jemné šoupnutí a škrábnutí, které dokazuje, že nejde o počítačovou simulaci. Zvuk je bez okolků hezký a příjemný, byť barevně zůstává v mezích věrnosti. Je to vynikající a až neuvěřitelně snadno poslouchatelná kombinace.

Prostorová scéna ve „First Song" z alba Laurence Hobgooda („When the heart dances" | 2008 | Naim Jazz | naimcd112) nebyla nijak extrémně široká či hluboká, nijak analyticky ohraničená – důležitější se zdál příklon k propojenosti celého podání a intimitě, k bohatosti přednesu. Oba přítomné nástroje ani vokál si nekradou prostor, je mezi nimi jasný pocit vzduchu.

Klidná, plná zvuková charakteristika v kombinaci s neokázalostí sluší výjimečně dobře rockovým skladbám typu „Telegraph road" od Dire Straits („Love over gold" | 1996 | Vertigo | 800 088-2), kdy máte chuť jen tak stisknout repeat a zvukovou pohodu si užívat pořád dokola. Zvuk na vás neklade žádné nároky, nikam se nežene, na nic netlačí, ale přitom už v něm jsou všechny zásadní ingredience high endového věrného poslechu – je tu dobré rozlišení, je tu čistota, neupejpavá dynamika i kultivovaná měkkost. Jedním slovem pohoda.

Pokud zapojíme USB a vezmeme dvě poslední zmiňované skladby, je jasné, že zvuková charakteristika zůstává podobná, roztočené kotoučky ale jako kdyby hrály uvolněněji, méně „digitálně", kdežto USB je o něco věcnější.

Rega Saturn-R je zajímavý CD přehrávač s bonusem možnosti využít jeho dobrý převodník i pro počítačovou hudbu, nebo pro zlepšení zvuku jiných komponentů, takže se Saturn-R přirozeně prosadí do středu běžné audiovizuální sestavy vyšší třídy. Rega vymyslela pro tento komponent hodně specifický, ale rozhodně ne ošklivý vzhled, který obrázkem prostě nelze zachytit a musí se vidět; až neskutečně bytelné zpracování ruší pouze poněkud lacinější kryt mechaniky, ale to se nedá nic dělat – o ten tu nejde. Jde o příjemný, jen trochu k muzikálnosti se přiklánějící zvuk, který se jednoduše a přirozeně poslouchá – právě díky své jednoduché srozumitelnosti a uvolněné přirozenosti. Za šedesát tisíc se může zdát v podstatě „normální" přístroj docela drahý, ale ona by se právě „normálnost" a přirozenost měla v době, která prahne po efektu a maximální (či snad spíš přehnané) zvukové dokonalosti na úkor hudby samotné, měla vyvažovat zlatem.

Kč 59 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ „neprůstřelné" zpracování

+ klidný, neokázalý přednes

+ již velmi slušná dynamika

+ možnost využití v roli D/A převodníku

+ zvuk je na svou třídu čistý a jistý

ZÁPORY

- trochu pomalejší reakce na povely dálkového ovládání

- kryt mechaniky mohl vypadat lépe (i když má svůj účel)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ:TYKON | www.tykon.cz 

XAVIAN Concerto - třípásmové sloupové reprosoustavy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

200 200 soundstyle

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

Fischer&Fischer high end reprosoustavy

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | KEF - PASS LABS - HARBETH

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

XAVIAN 16 200 200 cpt 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava Marantz AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Audio Video Show Praha 2022

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies