2017 01 10 TST Arcam CDS27 1

Arcam (Amplification and Recording CAMbridge), firma, která uspěla kompaktním integrovaným zesilovačem A60 už v roce 1976 (prodala více než 30 000 kusů), dodnes úspěšně funguje a mezi jinými patří k průkopníkům méně typických řešení - jako jedna z prvních firma ukázala all-in-one přístroj hi-fi kvalit, stejně jako jedna z mála používá chytré řešení třídy G u svých zesilovačů.

Přestože spousta lidí zná Arcam v posledních letech hlavně jako producenta vynikajících high-end A/V receiverů, firma má dnes i velmi širokou nabídku dvoukanálových produktů. Jako jedna z nemnoha značek pak Arcam zachovává v produkci i CD / SACD přehrávač, v pojetí CDS27 kombinovaný ještě se síťovým modulem.

2017 01 10 TST Arcam CDS27 2

Arcam CDS27 má klasické tvary Arcam, hladké a jednoduché, s čistým čelním panelem. Šestikilový přehrávač je poměrně hluboký, ale zato celkem nízký, s rozměry 43,3 x 27,8 x 8,7 cm (š x h x v) patří určitě k nadprůměru a to nejen rozměry, ale i úrovní zpracování - je to prostě pocitově bytelný kus kovu.

Na čelním panelu tvoří dominantu kompaktní obdélník, tvořený vysokými dvířky mechaniky a navazujícího dvouřádkového displeje se zelenými, výborně čitelnými znaky. Krom maličké stavové diody a typového označení je tu už jen pětice tlačítek - čtyři menší pro ovládání reprodukce a jedno velké spínací.

2017 01 10 TST Arcam CDS27 3

Zadní panel skýtá pohled na klasickou napájecí zásuvku na jedné straně, na druhé pak na baterii konektorů - jednak je tu analogový výstup ve dvojitém provedení (1 pár symetrických XLR a 1 pár nesymetrických RCA analogových konektorů), je tu dvojice 3,5 mm "provozních" jacků (vstup čidla dálkového ovládání a 12V spoušť) a RS232 konektor pro začlenění do systémů chytrého ovládání.

Přímo uprostřed je pak digitální část - jednak v podobě digitálního audio výstupu optického a koaxiálního, jednak a hlavně ale v podobě LAN konektoru a konektoru Wi-Fi antény, které otevírají přehrávači svět streamování (přes dostupnou aplikaci, která umí jak lokální streamování, tak internetová rádia a funguje výborně), stejně jako USB port pro připojení datových pamětí a pevných disků.

2017 01 10 TST Arcam CDS27 4

Uvnitř jsou obvody rozdělené do čtyř sekcí, navzájem propojených datovými kabely. Samostatnou desku má napájení, digitální část i analogový výstup, mechanika pro CD a SACD kotoučky je pak ukryta v plastovém krytu.

Načtená data zpracovává čip Texas Instruments / Burr Brown PCM1794 s rozlišením 24 / 192, aby následně dostala novou časovou informaci v hodinách s velmi nízkým jitterem. Přehrávač má udávanou frekvenční odezvu od 10 do 20 000 Hz (+/- 0,5 dB), celkové harmonické zkreslení nepřekračuje 0,002% a odstup signálu od šumu je lepší než 110 dB, což je slušné. Streamování podporuje jen PCM signály, ale umí DSD soubory zkonvertovat a přehrát alespoň tak.

2017 01 10 TST Arcam CDS27 7

CDS27 jsme poslouchali zejména v roli partnera k Arcam FMJ A29, ale také jako zdroj pro Naim Nait XS + Naim FlatCap XS, pro Norma Revo IPA-70B nebo Cambridge CXA80 - srovnávalo se s OPPO BDP-105D nebo Cambridge CXC a to přes Harbeth Monitor 30, Xavian Premio a Xavian Perla přes kabely ZenSati Authentica nebo TelluriumQ Silver a Black.

Stopě kontrabasu v "So What" Milese Davise ("Kind of Blue" | 2005 | Columbia | CK 64935) dokázal přehrávač načrtnout celkem pěkné, na danou kategorii solidně pevné a čitelné kontury, basové tóny by mohly vycházet o něco lehčeji, jsou zato však hutné a syté, nástroj sám pak je posazený spíše o krok více dozadu. Objemově je spodních oktáv akorát, ani nepřečnívají, ani nepůsobí nedostatečně, přehrávač je pak celkem informativní a už se tu začínají rozdělovat jednotlivé polohy a začíná tu být zřetelná rozmanitost basové linky. Možná by reprodukci trochu rozproudila kapka šťavnatosti navíc,, ale v dané ceně má energie dost, stejně jako důrazu.

2017 01 10 TST Arcam CDS27 8

Právě zejména díky zmíněné rozhodně nadprůměrné informativnosti, respektive velmi dobrému rozlišení, umí CDS27 pěkně a srozumitelně vykreslit lidské hlasy - vokál Katie Melua v "God on the drum, devil on the bass" ("The House" | 2010 | Dramatico | DRAMCD0061) působil svěže, barevně, byl čistý a celkový přednes na danou třídu rozhodně nadstandardně transparentní. Hlas sice nebyl úplně brilantně soustředěný, přesto měl už punc realističnosti a uvěřitelných proporcí, byla v něm cítit kontrola a stabilita.

Na nejvyšších tónech v "That slavic smile" od The Modern Jazz Quartet ("Echoes" | 1987 | Pablo | 00025218014229) bylo cítit, že přehrávač umí být konkrétní, umí v rámci kategorie rozhodně nadprůměrně načrtnout strukturu kupříkladu u činelu a nepřehání to se znělostí, nesází na efekt, byť trochu objemu navrch a jaksi zřetelnější naléhavost by reprodukci o něco projasnilo. Celkově ale výšky CDS27 zapadají do celkového charakteru dobře a nenásilně bezešvě, pokud jste příznivci věrnosti s trochu analytičtějším, autentickým podáním, charakter Arcamu oceníte.

2017 01 10 TST Arcam CDS27 11

V Musorgského "Velké bráně kyjevské" ("Obrázky z výstavy" | 1995 | Denon | CO-78827) už vám Arcam umožní nakouknout do působivosti dynamiky velkého orchestru, byť proporčně je hudba přeci stále ještě o kousek menší, opět ale v rámci třídy nic, co by mohlo znamenat problém. I tak však CDS27 přináší do prostoru velký klavír s velkou částí jeho rozměrů a působivosti, které drží v rukou se solidní pevností a za každým stiskem klávesy je cítit vyvěrající energie - CDS27 rozhodně nemůžete obviti z upejpavého, dynamicky nedostatečného hraní, naopak v rámci dané třídy funguje v tomto ohledu bravurně a dává jasně najevo perkusivní charakter piana, jeho důraz, jeho výbušnost.

Stejně tak rozlišení funguje více než uspokojivě - ačkoliv CDS27 nezní jako studiová "pila", která rozkryje i to nejposlednější vrznutí v nahrávce, v "Indigo Dreamscapes“ DeJohnetta, Methenyho, Hancocka a Hollanda ("Parallel Realities" | 1993 | Zaiks | JD 1251/52) nahrávka dává smysl, je přehledná a na danou třídu vykazuje velmi solidní míru konkrétnosti, přístup k detailům je jaksi přímý, bez překážek, takže linky jednotlivých nástrojů už přehledně udrží od sebe a i když nevytáhne ty úplně největší jemnůstky, tvořící ten úplně komplexní pocit realističnosti, pevnost a jasnost reprodukce patří k nejvýraznějším talentům přehrávače.

2017 01 10 TST Arcam CDS27 12

Ve "Spirit of the air" z Methenyho desky "Orchestrion" (2010 | Nonesuch | 7559-79847-3) by možná stálo za to trochu zdůraznit celkovou vzdušnost, ale v duchu realistického podání bez přikrašlování podání prostoru nepostrádalo dobrou organizaci a vlastně celkově velmi solidní přehlednost, zejména v pravolevém směru, byť s o něco menším pocitem hloubky a holografičnosti. Lokalizaci nástrojů za dané peníze není co vytknout, je to takový pragmaticky čistý a jistý obraz.

Přehrávač dokázal udržet šlapající tempo i u rockové "Ashes to ashes" od Faith No More ("The Very Best Definitive Ultimate Greatest Hits Collection" | 2009 | Rhino | 5186544012). Od kopáku přes vokál až po činely byla skladba srozumitelná, Arcam celkem dobře zkrotil její nepříliš zdařilou zvukovou kvalitu a učinil z ní jednoduše použitelnou, férově odsýpající skladbu bez zbytečného vytahování ostrosti či plochosti, ač zvukovou (ne)kvalitu ani nijak nemaskoval zkreslením či nerealistickou "hezkostí".

2017 01 10 TST Arcam CDS27 13

Arcam CDS27 patří ještě do rozumné cenové kategorie a i když není perfektní, má rozhodně solidní výbavu a otevře vám spoustu pohodlných cest k poslechu vaší oblíbené hudby. Zvuk je pak hlavně dobře kontrolovaný a nabízí velice solidní rozlišení. Nebýt ne úplně příjemné fyzické pomalosti při načítání či spínání, byl by Arcam vysloveně super. I tak ale v dané třídě patří k těm s výborným rozlišením, zejména ve spojení s pevnou rukou některého vyššího firemní zesilovače funguje takovým tím starým dobrým anglickým způsobem.

Kč 25 190,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pocit utaženého a kontrolovaného zvuku

+ na danou cenu velmi dobrá transparentnost

+ slušně detailní a čisté

ZÁPORY

- pomalejší start a načítání

--- --- --- --- ---

DISTRIBUTOR: AQ | www.aq.cz 

PRODÁVÁ:
HIFI STYL | www.hifistyl.cz 
House of Music | www.hi-fisystemy.cz 
Melodie | www.melodiecb.cz 
Audiofriend | www.audiofriend.cz 
Satan | www.satan.cz 
Elektronet | www.elektronet.cz 
AV Center | www.avcenter.cz 
Avemax | www.yamaha-shop.cz 
AB Music | www.abmusic.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika