800 150 dynaudio partner

2020 04 17 TST Magnat MultiMonitor 220 1

Německý Magnat patří mezi pevně etablovaná jména v oboru výroby reprosoustav, mírně na okraji svého výrobního katalogu má ale také zajímavou elektroniku, kterou neradno zatracovat. Své know-how z obou těchto segmentů spojil u dostupných lifestyle reprosoustavách Multi Monitor 220.

Konstrukce reprosoustav je podřízena tomu, aby na nevelkém půdorysu a po nevelkém zásahu do rodinného rozpočtu nabídly pokrytí všech běžných potřeb těch, kteří chtějí vylepšit svůj poslech a mají ambici posunout se blíže směrem k hi-fi, aniž by to ale znamenalo několik komponentů a řadu kabelů.

Multi Monitor 220 mají formu kompaktních dvoupásmových regálovek s minamalistickými tvary - ozvučnice z MDF profilů jsou přímočaře rovné a pravoúhlé, vpředu jsou vsazeny dva měniče a "oko" přijímače dálkového ovládání, kterým také pomrkává stavová dioda. Snadnou skladnost kabinetů zajišťuje výška 29,8 cm, šířka 17,8 cm a hloubka 23,5 cm. Pravý kanál váží 5 kg, levý 4,4 kg.

2020 04 17 TST Magnat MultiMonitor 220 2

Zadní strana se liší podle kanálu - ten levý je totiž řešen jako klasická pasivní reprosoustava, takže vzadu má pouze okrouhlý výstup bassreflexového nátrubku, zatímco pravý kanál je osazen deskou s elektronikou a mnoha konektory.

Najdete tu analogový vstup ve formě páru cinchů (přepínatelných navíc mezi klasickou linkovou úrovní a zesílením pro gramofonové MM přenosky) i 3,5 mm jacku, je tu sloučený výstup na subwoofer, optický i koaxiální digitální vstup a možnost volby základní úrovně hlasitosti, kterýžto potenciometr po stisku slouží i k volbě vstupu.

2020 04 17 TST Magnat MultiMonitor 220 3

Protože je tento kanál aktivní, logicky je tu také napájecí zásuvka a jeden pár reproduktorových terminálů, jimiž dodávaným kabelem propojíte obě reprosoustavy.

Dodávané dálkové ovládání je jednoduché, umožňuje hlavně přepnout do režimu párování Bluetooth, ale samozřejmě i nastavit hlasitost nebo přepínat vstupy. Je možné také upravit energii na výškách a basech, ačkoliv k tomu není k dispozici žádný ukazatel aktuálního stavu - stiskem jednoho tlačítka můžete ale veškeré úpravy úrovní vrátit do lineární úrovně.

2020 04 17 TST Magnat MultiMonitor 220 4

Použité měniče vychází z běžného katalogu Magnat, používaných v základních řadách. Tweeter typu fmax má průměr 2,5 cm a měkkou kopulku, středy a basy vyzařuje kónus z kermaiky a hliníku o průměru 12,5 cm.

O energii se měničům stará vestavěný modul zesilovače, který dodává 40 Wattů na kanál do 8 ohm ve třídě D. V systému je pak klasická frekvenční výhybka, která dělí pásma na 3 200 Hz. Magnat udává frekvenční rozsah 35 – 40 000 Hz, ač bez jakékoliv tolerance.

2020 04 17 TST Magnat MultiMonitor 220 5

Magnat Multi Monitor 220 jsme poslouchali v pražském studiu HIFI CZ, kde jim společnost dělal přehrávač Magnat MCD 850, případně Audio Pro Link 1, přičemž napájeno bylo přes ISOL-8 Substation Integra. Porovnávat jsme mohli s klasickými dělenými sestavami, postavenými kolem zmíněných přehrávačů, zesilovače Magnat RV 4 nebo nových řad reprosoustav Magnat Signature 500, Magnat Signature 900 či modelu Magnat Signature 1105.

Na basovou energii nijak skoupý úvod „Way down deep“ od Jennifer Warnes („The Hunter“ | 1992 | Private | 1005-82089-2) zvládly Multi Monitor 220 rozumně, byť objemově spodními tóny poměrně šetří. V konečném důsledku jde stále o malé reprosoustavy, vhodné na stůl nebo do těsné blízkosti zadní zdi, která basy zdůrazní. Hluboké tóny jsou měkké, kulaté a nadýchané, v oblasti vyššího basu začínají ale reprosoustavy být rozumně spořádané a kombinace zesilovače a pasivních reprosoustav stejné cenové hladiny vám takovou čitelnost určitě nenabídne. Bas pak samozřejmě není nijak zvlášť rozmanitý, nicméně pocit, že tam bas je, bude v menším prostoru slušný.

2020 04 17 TST Magnat MultiMonitor 220 6

Vokální pásmo – reprezentované kupříkladu zpěvem Eleanor McEvoy v její „Leaves Me Wondering“ („System Solution“ | 2019 | Nordost) – se zdá být lehounce exponované, snad i trošku sušší, nicméně čistší a zřetelnější, než lifestyle koncept a cenovka slibují. Proti hlubokým tónům je tu reprodukce jadrnější a signifikantně soustředěnější, má vcelku rozumnou energii a v vůbec už má více kvalit ze světa high fidelity, než ze spotřební sféry.

Cinkot kovových perkusí v „Sex without bodies“ od Dave’s True Story („AUDIO Digital Masters I“ | 2010 | AUDIO | 01-10) byl znělý, poměrně výrazný, byť ne ostrý nebo ukřičený. Výšek je každopádně dost, byť i tady jsou tóny trochu „do kulata“, jemnější – výhodou takového ladění je pak samozřejmě to, že při libovolné hlasitosti nemají reprosoustavy tendenci sklouznout k nepříjemnému zvuku. Není to analytický projev, který by vám předestřel nuance dozvuků a podobné libůstky, leč čistota bez problémů obstojí ve světě základního dostupného hi-fi.

2020 04 17 TST Magnat MultiMonitor 220 7

Soulad elektroniky a měničů v aktivním systému dává často u těchto dostupných řešení jistou porci „wow“ efektu, takovou tu nečekanou porci dynamické živosti, kterou lze u dělených sestav v podobném souhrnné hodnotě dosáhnout jen mimořádně těžko. Kupodivu ani pulsování elektronické „Love is gone“ Davida Guetty („Focal CD No. 8“ | 2009 | Focal | 509999680442) není nějak zběsilé, nedotlačí reprosoustavy na jejich limity a pocit kontroly je slušný. Neočekávejte makrodynamickou efektnost nebo rozhoupání podlahy, ale vkusnou jistotu i v dynamické špičce, tu očekávat můžete – Multi Monitor 220 stejně ale nejlépe fungují v menším místnostech a v (relativně) blízkém poli, kde nebudete hrát tak nahlas, právě tam pak funguje i dynamika na úrovni, která už vám ukazuje, jak chutná hi-fi.

Celkový zvuk je spíše hladší, Magnat se nesnaží hrát analyticky a v „A Rose for Me“ od The Soundscapers („FIM Super Sounds! III“ | 2006 | FIM | FIM XR24 073) sice možná trochu „jedou po povrchu“, ale srozumitelnost je opět prostě lepší, než jakou by desetitisícoví všeumělové měli nabízet. Navzdory názvu není přednes monitorově soustředěný, ale spíše takový příjemně kulatý a klidný. Nemusíte se bát, že by se v komplexnějších pasážích zvuk slil do nějaké „stejnohmoty“ – jak už bylo řečeno, Multi Monitor 220 už jsou slušnou ochutnávkou hi-fi světa.

2020 04 17 TST Magnat MultiMonitor 220 8

Zajímavý efekt nabízí Multi Monitor 220 z pohledu podání prostoru – nástroje v „Innocence“ od Hoff Ensemble („Polarity“ | 2018 | 2L | 2L-145-SABD) byly rozprostřeny až za hranicemi ozvučnic v pravolevém směru a přestože hloubka byla nepatrná, celý zvuk jako kdyby vykročil před reprosoustavy, vstříc posluchači. Stereo báze je přehledná ve slušném standardu.

„That Man“ od Caro Emerald („Deleted Scenes from the Cutting Room Floor“ | 2010 | Grandmono | 88697776142) nebyla nějak vášnivě rozjuchaná nebo šťavnatě valivá – Magnat se drží až překvapivě poklidného, ale zato neméně překvapivě spořádaného projevu. Není to podbízivá zvukomalebnost, ale přednes spíše decentní, u kterého ale můžete strávit celý večer (nebo třeba v případě posazení Multi Monitor 220 na stůl i celý pracovní den) a nebudete mít potřebu je vypnout nebo ztlumit. Šťavnatost byste ale patrně dohnali připojením subwooferu.

2020 04 17 TST Magnat MultiMonitor 220 16

Magnat Multi Monitor 220 se zprvu mohou díky svému (po stránce vstupů) všeobjímajícímu a (po stránce velikosti) kompaktnímu pojetí zdá jako čistě lifestylové spotřební řešení – a skutečně tomu tak je, budeme-li se na ně dívat optikou toho, že musí obstát ve variabilitě domácího nebo kancelářského provozu, že nesmí zase tak moc stát a musí hrát hezky. Zkušenosti výrobce z audiofilského světa ale nezůstaly nevyužity, takže zvukově jsou Multi Monitor 220 decentní a po všech stránkách slušné, dobré natolik, aby si cenovku kolem deseti tisíc korun zasloužily. Nejvíce jim to jde v malém prostoru nebo klidně u stolu či na jiném obtížně využitelném místě, kde přesto chcete slušný zvukový standard, který už je na dohled světu hi-fi.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2020 04 17 TST Magnat MultiMonitor 220 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Na naměřené křivce frekvenční odezvy je vidět, že „využitelnou“ energii nabízí Multi Monitor 220 od nějakých 70 Hz, byť první tóny zahrají už někde na 45 Hz. Mírně dominantní je pásmo od 200 do 1 500 Hz, byť přerušené trochu zvláštním propadem na cca 420 Hz. Je tu také patrné relativně výrazné sedlo mezi 1 a 4 kHz, stejně jako od 5 kHz výrazně stoupající energie vysokotónového měniče se špičkou někde na 15 kHz. Celý frekvenční rozsah 40 – 20 000 Hz se vejde do tolerance +/- 6 dB, posuneme-li se na standardních +/- 3 dB, dostaneme rozsah 75 – 10 000 Hz. Všeobecně odpovídá naměřený výkon cenové třídě, basu bude nicméně méně a výšek naopak více.

2020 04 17 TST Magnat MultiMonitor 220 m2

Waterfall

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 10 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ přátelská cena

+ variabilita konektivity včetně phono vstupu

+ v dané třídě velmi příjemná čitelnost potichu

+ všeobecně fér zvukový výkon za dané peníze

ZÁPORY

- musíte kvůli omezené energii basů a vyšší energii výšek trochu laborovat se správným místem v akustických podmínkách své místnosti

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: HIFI CZ | www.hificz.cz 

DOVOZCE: HIFI GUIDE | www.hifiguide.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio