800 150 dynaudio partner

Francouzkou značku Triangle zná český (a slovenský) čtenář patrně nejvíce díky řadě Magellan. Ta je co do vzhledu i zvuku zhmotněním ducha a pověsti Francie – vášeň, elegance a hlavně vysloveně krásný zvuk. Firma se zrodila na vrcholu zlatého věku high fidelity před třemi dekádami v městečku Soissons (říká se mu také kolébka monarchie) 100 km severovýchodně od Paříže, kde sídlí dodnes. Ve výrobním programu má celkem čtyři řady, z nichž nejzákladnější je Esprit, neboli francouzsky „duch".

V této sérii vyrábí firma dva sloupky a dva stojanové kousky, my se podíváme na vyšší z obou regálových reprosoustav, model Esprit Cométe Ex. Jde o poměrně velký a klasicky střižený regál, z něhož je přesto cítit francouzsky přitažlivý esprit. Snad za to může netypicky úzký profil – šířka Cométe Ex je při výšce kabinetu 42 cm a hloubce 33,5 cm pouhých 20 cm. Snad by to mohlo přijít na vrub mírně vypouklému čelnímu panelu v černé barvě, kontrastujícímu se zbytkem přísně pravoúhlé skříně. Neobvyklý poměr stran také přispívá k dojmu menších rozměrů, než mají reprosoustavy doopravdy – hmotnost 8,5 kg patří také k těm nižším, i když MDF, z nichž je ozvučnice vyrobena, působí poměrně tlustě (a mimochodem mají pěkné, byť jednoduché povrchové zpracování).

O tom, že téměř beze zbytku vyplněnou přední stěnu můžete zakrýt elegantní mřížkou, vypovídá čtveřice hodně velkých portů pro zacvakávací trny v rozích. Horní třetině dominuje hodně hluboko v bílém plastovém zvukovodu zapuštěný tweeter – v centru najdeme titanovou membránu o nejběžnějším průměru 1". Je ale fakt, že příliš z membrány neuvidíte, protože její většinu kryje masivní mosazný trn.

Druhým měničem je středobas o solidním průměru membrány 16 cm. Jeho vzhledu nedominuje až tak membrána, jako opravdu masivní gumový závěs, díky němuž je reproduktor schopen nebývale velkého výkmitu. Veškeré signály uvnitř reprosoustav vedou kroucené kabely z bezkyslíkaté mědi.

Čelní stěnu doplňuje ještě dvojice bassreflexových portů průměru necelých 4 cm. Plastikové nátrubky neoslní, ale ani nepohorší – vizuálně dobře korespondují s celkovým slušným, konzervativním provedením.

Ve stejném duchu se nese i zadní strana – je tu jen mohutná přišroubovaná vanička s bi-wiringovou konfigurací reproterminálů. Ty jsou na tuto cenovou kategorii hodně fortelné, navíc šestihranný tvar šroubovacích matic se ukázal jako geniálně praktický. Praktická je i velká rozteč terminálů.

O mnoho víc se nedozvíte, výrobce je na sdělování parametrů poměrně skoupý a dává jasně najevo, že jde o zvuk a krásu, ne o čísla (prostě tak trochu po francouzsku). Některých důležitých udávaných parametry se však přesto dopátráme. Třeba to, že dvoupásmový bassreflexový systém má vysokou citlivost 90 dB / W / m, minimální impedance činí ještě bezpečných 4,4 Ohm či že dokáže v tolerančním pásmu +/- 3 dB vyzářit frekvence v rozmezí 50 a 20 000 Hz. Pro běžné soužití ani více vědět netřeba.

Poslech Triangle Esprit Cométe Ex jsme realizovali na redakčních sestavách Naim Nait XS / CD5si a NAD C370 / Pioneer BDP LX71, oběma sekundoval jednak ASUS Xonar Essence One MUSES, jednak nový gramofon Pro-Ject Elemental s phono předzesilovačem Pro-Ject Phono Box a chvíli také high endový set děleného zesilovače Musical Fidelity M8. Propojovací kabeláž nesla značky TelluriumQ, KrautWire, Eagle Cable, Monster Cable, InAkustik Premium a QUAD, reproduktorovou pak zastupoval ProAc Response Signature Black, Naim NAC A5 a InAkustik Reference LS-1002. Pro srovnání jsme poslouchali Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus a Klipsch Pallaidum P-17B.

Francouzské Triangle jsou tak trochu jako jiné francouzské věci – emocionální, barevné a něžné. Třeba Brubeckův „Take Five" z alba „Time Out" (2009 | Columbia | 88697 39852 2) je vrcholně něžný, sametový a úžasně hebký. Výškový měnič ve zvukovodu produkuje nádherně výrazné, kovové a přitom hladké tóny, byť hodně záleží na připojeném zesilovači; má-li ten tendence k ostrosti, výškový měnič ten charakter ještě výrazně zesílí, takže ideálním partnerem je nějaký klidný a jemný přístroj. Byť se Cométe Ex snaží, kontrabas slyšíte, ale ne úplný, spíše v náznaku.

Charakter reprodukce Cométe Ex je velmi analogový, vláčný a měkký; nesmíme to ale brát jako nekonkrétní, či nezvládnutý, to vůbec ne. Triangle prostě hrají příjemně a komorně, těší hudbou. Velmi pěkně se jim podařilo předat beat v „Tom´s Dinner" z výběrového disku „Tried and true" Suzanne Vega (1998 | A&M | 540 945-2), i když objemově je syntetický tón trochu menší a nejedná se o autoritativní, suchý bas, je jeho přesnost v mezích dobrých mravů cenové třídy. Navíc měkkost celkové vyznění zklidňuje. Vokál Suzanne Vega je bohatý, barevný a solidně prokreslený, rozhodně však velmi příjemný a lehký jako pohlazení.

Africké bubínky a perkuse v „Sahara Walk" (PLUS | „Audio Digital Masters III") jsou překvapivě objemné, nejspodnější frekvence opět sází spíše na měkký, příjemný objem. Nástroje mají přirozenou velikost a dřevo je také přirozeně dřevěné, byť jsou barvy možná trochu sytější. Velmi dobrá je plasticita prostoru, která jde určitě velkou měrou na vrub výrazně zanořenému výškovému měniči. Pokud si Cométe Ex trochu natočíte směrem k sobě, jejich prostor se spojí a také prohloubí a všechno je velmi jisté.

Je zajímavé, jak dobrý cit projevily Cométe Ex pro vokál Natalie Cole v „Ask a woman who knows" („KEF Ultimate Resolution Demonstration Disc No. 2" | 2010 | SONY | 4803148). Hlas je velmi zaostřený a skvěle lokalizovaný, hedvábně něžný a velmi klidný. Velmi dobře se Triangle popasovaly také s kovovými elementy v nahrávce, saxofonem a činely. Oboje má svůj přirozený, kovový charakter, navíc saxofon má i realistickou velikost. Jazz a obdobné žánry jsou pro Cométe Ex jednoduše tím nejlepším přístavem.

Pravdou je, že ne každé skladbě a každému žánru zklidněný a vřele měkčí charakter reprodukce plně sedí. Dylanova „Blowin´ in the wind" („DYLAN" | 2007 | Columbia | 88697 16131 2) trochu zpomalí, její syrovost a dopřednost ustoupí klidu a jemnosti, takže se lehce vytratí atraktivní naléhavost. Vokál je prokreslený a velmi uvěřitelný, kytara má stále dobře a přesně artikulované struny, přesto celému přednesu vládne hodně velká umírněnost a až přílišná jemnost. Fakticky je reprodukce spořádaná, ale paradoxně by jí prospěla trocha intenzity.

Nejspíš zjistíte, že třeba metal je lehce mimo oblast talentu Cométe Ex. Třeba u „Revolution" z disku „Waking the dead" od L.A. Guns (2002 | Spitfire | SPT-15192) je všechno vlastně fajn, je tu hodně energie, bas má sice trochu, ale akceptovatelně navrch a i přes celkově pomalejší, klidnější přednes probublává na povrch drajv a rytmus. Přesto tu není onen důraz a síla, která by protlačila říznou energii až k vašim uším, je to trochu jako když metal přezpívá zkušený jazzman. Ale pro občasný zážitek určitě ani zde není žádný problém.

Muzikální, příjemný a barevný charakter sluší i komplexním skladbám, jako je Mozartovo „Requiem", hrané Londýnskými symfoniky pod taktovkou Sira Colina Davise (sampler Bowers&Wilkins a LSO). Celý zvuk je jednoduše hezký, ve smyčcích sice cítíte vrstvičku sametu, ale rozhodně si nemůžete stěžovat na nekonkrétnost. Je pravdou, že sbor vokalistů je spíše jednolitá masa, než množství jednotlivých hlasů, ale nevadí to, nejsou agresivní, ani nekontrolované. Klid a nenaléhavost vám v tomto případě pomohou se dobře zorientovat, velký orchestr má slušnou dynamiku, byť tu třeba velkému basovému bubnu opět schází taková ta konečná důrazná tečka, ten pocit finálního šlehnutí a zvukové masy.

Francouzské regálové reprosoustavy Triangle Cométe Ex jsou zajímavé, ale rozhodně ne pro všechny a za každých okolností. Ba naopak, je třeba vědět, co od nich můžete očekávat, protože pak vám svůj charakter pohrnou po kopách. Vypadají poměrně obyčejně, pár designových kudrlinek nijak nenarušuje klasickou koncepci a slušné, byť ne zázračné výrobní provedení jednoduše odpovídají cenové třídě těchto reprosoustav. Pokud ale máte rádi jazz, akustickou hudbu a klasiku, tišší, komorní poslech, ideálně v nevelkých místnostech, pak pro vás budou Triangle dobrými společníky. Obzvláště, pokud jim dáte do zad dostatek energie, bude zvuk pevný a čistý – v každém případě všude prosakuje měkkost a klid, absolutní neútočnost zvukového podání, která vás nechá u libovolné hudby relaxovat klidně i dlouhé hodiny, aniž by vás jednou jedinkrát Cométe Ex něčím pozlobily.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 22 900,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi klidný, spořádaný zvukový projev

+ elegantní vzhled

+ snadno se rozehrají (byť jim sluší silný, autoritativní zesilovač)

+ velmi pěkný prostor

ZÁPORY

- výšky mohou být příliš expresivní (v závislosti na systému)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

Audio Physic | AVITSmart

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
Harbeth Monitor 30

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
GMG HH-C01 [1]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
iMac 27" (2020) + Audirvana [2]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.5
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio