Francouzkou značku Triangle zná český (a slovenský) čtenář patrně nejvíce díky řadě Magellan. Ta je co do vzhledu i zvuku zhmotněním ducha a pověsti Francie – vášeň, elegance a hlavně vysloveně krásný zvuk. Firma se zrodila na vrcholu zlatého věku high fidelity před třemi dekádami v městečku Soissons (říká se mu také kolébka monarchie) 100 km severovýchodně od Paříže, kde sídlí dodnes. Ve výrobním programu má celkem čtyři řady, z nichž nejzákladnější je Esprit, neboli francouzsky „duch".

V této sérii vyrábí firma dva sloupky a dva stojanové kousky, my se podíváme na vyšší z obou regálových reprosoustav, model Esprit Cométe Ex. Jde o poměrně velký a klasicky střižený regál, z něhož je přesto cítit francouzsky přitažlivý esprit. Snad za to může netypicky úzký profil – šířka Cométe Ex je při výšce kabinetu 42 cm a hloubce 33,5 cm pouhých 20 cm. Snad by to mohlo přijít na vrub mírně vypouklému čelnímu panelu v černé barvě, kontrastujícímu se zbytkem přísně pravoúhlé skříně. Neobvyklý poměr stran také přispívá k dojmu menších rozměrů, než mají reprosoustavy doopravdy – hmotnost 8,5 kg patří také k těm nižším, i když MDF, z nichž je ozvučnice vyrobena, působí poměrně tlustě (a mimochodem mají pěkné, byť jednoduché povrchové zpracování).

O tom, že téměř beze zbytku vyplněnou přední stěnu můžete zakrýt elegantní mřížkou, vypovídá čtveřice hodně velkých portů pro zacvakávací trny v rozích. Horní třetině dominuje hodně hluboko v bílém plastovém zvukovodu zapuštěný tweeter – v centru najdeme titanovou membránu o nejběžnějším průměru 1". Je ale fakt, že příliš z membrány neuvidíte, protože její většinu kryje masivní mosazný trn.

Druhým měničem je středobas o solidním průměru membrány 16 cm. Jeho vzhledu nedominuje až tak membrána, jako opravdu masivní gumový závěs, díky němuž je reproduktor schopen nebývale velkého výkmitu. Veškeré signály uvnitř reprosoustav vedou kroucené kabely z bezkyslíkaté mědi.

Čelní stěnu doplňuje ještě dvojice bassreflexových portů průměru necelých 4 cm. Plastikové nátrubky neoslní, ale ani nepohorší – vizuálně dobře korespondují s celkovým slušným, konzervativním provedením.

Ve stejném duchu se nese i zadní strana – je tu jen mohutná přišroubovaná vanička s bi-wiringovou konfigurací reproterminálů. Ty jsou na tuto cenovou kategorii hodně fortelné, navíc šestihranný tvar šroubovacích matic se ukázal jako geniálně praktický. Praktická je i velká rozteč terminálů.

O mnoho víc se nedozvíte, výrobce je na sdělování parametrů poměrně skoupý a dává jasně najevo, že jde o zvuk a krásu, ne o čísla (prostě tak trochu po francouzsku). Některých důležitých udávaných parametry se však přesto dopátráme. Třeba to, že dvoupásmový bassreflexový systém má vysokou citlivost 90 dB / W / m, minimální impedance činí ještě bezpečných 4,4 Ohm či že dokáže v tolerančním pásmu +/- 3 dB vyzářit frekvence v rozmezí 50 a 20 000 Hz. Pro běžné soužití ani více vědět netřeba.

Poslech Triangle Esprit Cométe Ex jsme realizovali na redakčních sestavách Naim Nait XS / CD5si a NAD C370 / Pioneer BDP LX71, oběma sekundoval jednak ASUS Xonar Essence One MUSES, jednak nový gramofon Pro-Ject Elemental s phono předzesilovačem Pro-Ject Phono Box a chvíli také high endový set děleného zesilovače Musical Fidelity M8. Propojovací kabeláž nesla značky TelluriumQ, KrautWire, Eagle Cable, Monster Cable, InAkustik Premium a QUAD, reproduktorovou pak zastupoval ProAc Response Signature Black, Naim NAC A5 a InAkustik Reference LS-1002. Pro srovnání jsme poslouchali Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus a Klipsch Pallaidum P-17B.

Francouzské Triangle jsou tak trochu jako jiné francouzské věci – emocionální, barevné a něžné. Třeba Brubeckův „Take Five" z alba „Time Out" (2009 | Columbia | 88697 39852 2) je vrcholně něžný, sametový a úžasně hebký. Výškový měnič ve zvukovodu produkuje nádherně výrazné, kovové a přitom hladké tóny, byť hodně záleží na připojeném zesilovači; má-li ten tendence k ostrosti, výškový měnič ten charakter ještě výrazně zesílí, takže ideálním partnerem je nějaký klidný a jemný přístroj. Byť se Cométe Ex snaží, kontrabas slyšíte, ale ne úplný, spíše v náznaku.

Charakter reprodukce Cométe Ex je velmi analogový, vláčný a měkký; nesmíme to ale brát jako nekonkrétní, či nezvládnutý, to vůbec ne. Triangle prostě hrají příjemně a komorně, těší hudbou. Velmi pěkně se jim podařilo předat beat v „Tom´s Dinner" z výběrového disku „Tried and true" Suzanne Vega (1998 | A&M | 540 945-2), i když objemově je syntetický tón trochu menší a nejedná se o autoritativní, suchý bas, je jeho přesnost v mezích dobrých mravů cenové třídy. Navíc měkkost celkové vyznění zklidňuje. Vokál Suzanne Vega je bohatý, barevný a solidně prokreslený, rozhodně však velmi příjemný a lehký jako pohlazení.

Africké bubínky a perkuse v „Sahara Walk" (PLUS | „Audio Digital Masters III") jsou překvapivě objemné, nejspodnější frekvence opět sází spíše na měkký, příjemný objem. Nástroje mají přirozenou velikost a dřevo je také přirozeně dřevěné, byť jsou barvy možná trochu sytější. Velmi dobrá je plasticita prostoru, která jde určitě velkou měrou na vrub výrazně zanořenému výškovému měniči. Pokud si Cométe Ex trochu natočíte směrem k sobě, jejich prostor se spojí a také prohloubí a všechno je velmi jisté.

Je zajímavé, jak dobrý cit projevily Cométe Ex pro vokál Natalie Cole v „Ask a woman who knows" („KEF Ultimate Resolution Demonstration Disc No. 2" | 2010 | SONY | 4803148). Hlas je velmi zaostřený a skvěle lokalizovaný, hedvábně něžný a velmi klidný. Velmi dobře se Triangle popasovaly také s kovovými elementy v nahrávce, saxofonem a činely. Oboje má svůj přirozený, kovový charakter, navíc saxofon má i realistickou velikost. Jazz a obdobné žánry jsou pro Cométe Ex jednoduše tím nejlepším přístavem.

Pravdou je, že ne každé skladbě a každému žánru zklidněný a vřele měkčí charakter reprodukce plně sedí. Dylanova „Blowin´ in the wind" („DYLAN" | 2007 | Columbia | 88697 16131 2) trochu zpomalí, její syrovost a dopřednost ustoupí klidu a jemnosti, takže se lehce vytratí atraktivní naléhavost. Vokál je prokreslený a velmi uvěřitelný, kytara má stále dobře a přesně artikulované struny, přesto celému přednesu vládne hodně velká umírněnost a až přílišná jemnost. Fakticky je reprodukce spořádaná, ale paradoxně by jí prospěla trocha intenzity.

Nejspíš zjistíte, že třeba metal je lehce mimo oblast talentu Cométe Ex. Třeba u „Revolution" z disku „Waking the dead" od L.A. Guns (2002 | Spitfire | SPT-15192) je všechno vlastně fajn, je tu hodně energie, bas má sice trochu, ale akceptovatelně navrch a i přes celkově pomalejší, klidnější přednes probublává na povrch drajv a rytmus. Přesto tu není onen důraz a síla, která by protlačila říznou energii až k vašim uším, je to trochu jako když metal přezpívá zkušený jazzman. Ale pro občasný zážitek určitě ani zde není žádný problém.

Muzikální, příjemný a barevný charakter sluší i komplexním skladbám, jako je Mozartovo „Requiem", hrané Londýnskými symfoniky pod taktovkou Sira Colina Davise (sampler Bowers&Wilkins a LSO). Celý zvuk je jednoduše hezký, ve smyčcích sice cítíte vrstvičku sametu, ale rozhodně si nemůžete stěžovat na nekonkrétnost. Je pravdou, že sbor vokalistů je spíše jednolitá masa, než množství jednotlivých hlasů, ale nevadí to, nejsou agresivní, ani nekontrolované. Klid a nenaléhavost vám v tomto případě pomohou se dobře zorientovat, velký orchestr má slušnou dynamiku, byť tu třeba velkému basovému bubnu opět schází taková ta konečná důrazná tečka, ten pocit finálního šlehnutí a zvukové masy.

Francouzské regálové reprosoustavy Triangle Cométe Ex jsou zajímavé, ale rozhodně ne pro všechny a za každých okolností. Ba naopak, je třeba vědět, co od nich můžete očekávat, protože pak vám svůj charakter pohrnou po kopách. Vypadají poměrně obyčejně, pár designových kudrlinek nijak nenarušuje klasickou koncepci a slušné, byť ne zázračné výrobní provedení jednoduše odpovídají cenové třídě těchto reprosoustav. Pokud ale máte rádi jazz, akustickou hudbu a klasiku, tišší, komorní poslech, ideálně v nevelkých místnostech, pak pro vás budou Triangle dobrými společníky. Obzvláště, pokud jim dáte do zad dostatek energie, bude zvuk pevný a čistý – v každém případě všude prosakuje měkkost a klid, absolutní neútočnost zvukového podání, která vás nechá u libovolné hudby relaxovat klidně i dlouhé hodiny, aniž by vás jednou jedinkrát Cométe Ex něčím pozlobily.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 22 900,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi klidný, spořádaný zvukový projev

+ elegantní vzhled

+ snadno se rozehrají (byť jim sluší silný, autoritativní zesilovač)

+ velmi pěkný prostor

ZÁPORY

- výšky mohou být příliš expresivní (v závislosti na systému)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika