2018 02 14 TST Bowers Wilkins PX 1

Angličtí Bowers&Wilkins se samozřejmě soustředí primárně na produkci reprosoustav, ale v jejich katalogu již dlouhá léta figurují i lifestyle výrobky - kdo by si nevzpomněl na originálně tvarovaný reproduktor Zeppelin nebo třeba jedny z nejlepších počítačových reproduktorů MM 1? Zejména v poslední době ale nemalou roli hrají sluchátka - nejnovějším počinem jsou bezdrátová a zajímavými nápady naplněná sluchátka PX.

B&W PX jsou středně velká sluchátka vybavená systémem aktivního potlačení okolního hluku. Vizuálně jde o typického zástupce sluchátek této firmy - mušle tvaru někde na půl cesty mezi obdélníkem a oválem jsou menší než u vlajkové lodi P9, ale zase citelně větší, než u základního modelu P3.

Týlní most je pevný a nemnoho polstrovaný, přesto pohodlný. Mušle jsou k němu připojeny kovovým prohnutým profilem, kloub je v zadní části mušlí a umožňuje jejich nekomplikované přimknutí k uším. Zajímavým designovým prvkem je přiznané vedení kabelu. Povrchové provedení mostu i mušlí z látky a kovu vypadá moderně.

2018 02 14 TST Bowers Wilkins PX 2

Na mušlích jsou snadno vyměnitelné kožené náušníky s poměrně hlubokými otvory pro uši, to samo o sobě pomáhá dobré izolaci od okolního hluku. Na mušlích pak jsou jak ovládací prvky, tak senzory a mikrofony.

Uvnitř mušlí se nachází měnič z top modelu P9, lehce natočená membrána má průměr 4 cm. Nabíjení vestavěné baterie o kapacitě 850 mAh, nabízející bez potíží celodenní provoz (22 hodin s všemi aktivními pomocníky, 50 hodin při pasivním režimu), probíhá přes USB-C konektor.

2018 02 14 TST Bowers Wilkins PX 3

PX jsou ostatně celkově koncipovaná pro dlouhé používání - i díky tomu, že s váhou 335 gramů vám hlavu příliš nezatíží a ani jejich "stisk" není nijak nepříjemný.

Co je ale nejzajímavější, to je jejich doprovodná aplikace a možnost nastavit je k obrazu svému. To, že se umí sluchátka spojit s telefonem přes Bluetooth s aptX-HD kodekem, to je nepřekvapující. Atraktivní je pak rozhodně možnost nastavit si to, že sluchátka se vypnout, když je sundáte z uší a zapnou, když je na ně vrátíte, stejně jako umí zareagovat na odtažení mušle od ucha a to tím, že zastaví reprodukci. Je to pohodlné a díky možnosti vyladit citlivost těchto systémů opravdu fungují.

2018 02 14 TST Bowers Wilkins PX 4

Špičkové je potom potlačení hluku (i jeho intenzitu si můžete regulovat) - řídí se informacemi ze dvou mikrofonů vpředu a dvou vzadu, takže můžete docílit i pocitu, že sluchátka na hlavě vůbec nemáte, stejně jako skutečně kompletního ticha v okolí. Další dva vestavěné mikrofony jsou určeny pro handsfree.

Sluchátka Bowers&Wilkins PX jsme poslouchali převáženě přes iPhone 6, ale také z PC po kabelu přes Chord Mojo, Apogee Groove nebo Klipsch Headphone Amplifier. Srovnávali jsme s beyerdynamic Amiron Home a Sennheiser HD26 Pro.

2018 02 14 TST Bowers Wilkins PX 5

Nutno říci, že prvních tak 24 hodin jsou sluchátka značně "tuhá" a trochu tupá, ale když je necháte trochu nahlas hrát, zvuk značně změkne a zklidní se. To jen abyste se po prvním posazení na uši nevystrašili... Příjemné pak je i to, že si jejich zvukovou charakteristiku můžete volbou profilů v aplikaci přizpůsobit.

Mohutnou basovou linku v "How deep is your love" v podání The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | emarcy | 0602517821644) zvládla sluchátka s férovou pevností a s energií, drnknutí struny je razantní a napnuté, tuhé. Objemově je to spíše přiměřené, ne příjemně kulaté a velké jako u pasivních firemních modelů, ale razantní a aktivní koncept zajišťuje dobrou artikulaci.

2018 02 14 TST Bowers Wilkins PX 7

Podobně do "neutrálna" je nastavené i pásmo střední, třeba vokál Ann Hampton Callaway v "Blue Moon" ("Blues in the night" | 2006 | Telarc | CD-83641) byl čistý právě tak, jak od desetitisícových sluchátek chcete, ne přímo deroucí se kupředu či zdůrazňovaný, ale rozhodně je velmi živý a velmi energický, má velmi pěknou čistotu v duchu celkově analytického charakteru.

Na výškách jsou PX bohaté, barevné a lesklé, kupodivu výrazně jemnější a klidnější, než v ostatních pásmech. Činely, cinkátka a všemožné nemožné kovové perkuse ve "Spirit of the air" Pata Methenyho ("Orchestrion" | 2010 | Nonesuch | 7559-79847-3) byly lehoučké, svižné a zřetelně znělé, jasné, takže celkové vyvážení sluchátek působí lehounce "do temna" díky plnějším basům a středům - je to ale velmi blízko přirozené spektrální vyrovnanosti.

2018 02 14 TST Bowers Wilkins PX 9

Orffova "O Fortuna" ("Carmina Burana" | 1984 | Decca | 411 702-2) je náročnou dynamickou zkouškou pro jakýkoliv systém, ale PX byla patrně i díky svým integrovaným zesilovačům a vzájemnému sladění velmi snaživá. Přednes byl pevný a důrazný, ne snad přímo mohutný, ale v rámci dané cenové hladiny velmi solidně kontrolovaný a razantní.

Také rozlišení patří rozhodně k tomu dobrému, co v dané třídě můžete najít - Davisova "Pharaoh´s Dance" z desky "Bitches Brew" (1999 | Columbia | C2K 65774) byla již pěkně přehledná, PX neexhibují vytahováním detailů, ale jejich přesný a na nestrannost naladěný zvuk je dostatečně konkrétní, abyste se i v mnohovrstvé skladbě neztráceli, byť to není vysloveně audiofilský hon za jemnůstkami.

2018 02 14 TST Bowers Wilkins PX 8

Snad je to i díky aktivnímu řízení reprodukce, ale zdálo se, že prostor hudební scény ve "Waiting" od The Paperboys ("Closer to the music vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) velmi dobrý, se zřetelnou šířkou až "za uši" a také hloubkou, nástroje jsou dobře lokalizované a opět ač to není přesnost studiového odposlechu, trojdimenzionální efekt je jasně patrný a scéna přehledná, což je s ohledem k určení na cesty rozhodně fajn.

Až syrovou atmosféru "Like a soldier" Johnnyho Cashe ("American Recordings" | 1994 | american | 0602537351145) sluchátka trochu uklidnila na v zásadě "komfortní" zvukové ladění. Mnohá konkurence se výrazně více zaměřuje na efekt a na větší naléhavost, Bowers&Wilkins zvolili cestu analytického, přesného, ale nevtíravého přednesu, který má blíže audiofilskému pojetí světa (byť možná ne tak moc jako pasivní firemní modely).

Sluchátka Bowers&Wilkins PX jsou svěžím hráčem na poli bezdrátových sluchátek, kde kralují modely jako Beats nebo Earpods, které při vší snaze věrný zvukový zážitek nenabízí. PX mají vysokou estetickou hodnotu v moderním hávu (byť možná nejsou z tak luxusních materiálů jako ostatní firemní sluchátka) a hlavně - nabízí vyrovnaný, čitelný a po všech stránkách prakticky "neutrální" přednes. Výjimečná pak jsou tím, že nabízí skvělou funkci potlačení hluku a také možnost chování sluchátek si nastavit v aplikaci tak, abyste si je opravdu užili. Protože na to pohodlí, kdy se třeba hudba pozastaví při oddálení sluchátka od ucha nebo si můžete snadno upravit míru "průniku" zvuku z okolí do sluchátek, na to se snadno zvyká a celkově tak jsou PX velmi dobrými sluchátky své cenové třídy.

Kč 9 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkný design

+ lehké a komfortní

+ skvělé reakce na běžné nošení

+ výborně fungující a nastavitelný systém potlačení hluku

ZÁPORY

- možná nejsou tak luxusní jako třeba P9

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN - Štědré Vánoce

GMG Power

KEF LS50 Meta

200 200 epaudio

AV Center

AVITSmart | Audio Rent

200 200 horn

200 200 audiocenter

maranz model30

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
GMG HH-C01 [1]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
Roon

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.52
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio