2018 05 31 TST Klipsch Heritage Headphone Amp 1

Americký Klipsch poslední dobou poměrně výrazně sází na retro vlnu - konkrétně se svými produkty Heritage (které ale mají s již delší dobu existující slavnou řadou reproduktorů Heritage mnoho společného), odkazujícími tvary, materiály a celkovou estetikou na šestou, sedmou a osmou dekádu 20. století. V této nové linii najdete ve staromilském kabátku nové technologie - třeba bezdrátové reprosoustavy a reproduktory, sluchátka (mimochodem výjimečně dobrá) a také sluchátkový zesilovač.

Právě ten - pojmenovaný sugestivně prostě "Headphone Amplifier" - jsme měli možnost mít nějakou dobu na stole. To "na stole" je důležité, protože Heritage Headphone Amplifier je velmi kompaktní a skladný. Velikostí a tvarem připomíná menší cihlu, jeho hmotnost tří čtvrtin kilogramu se skrývá v šířce 20 cm, hloubce 14,5 cm a výšce 5,8 cm.

Hliníkové tělo zesilovače v černé barvě je uloženo mezi dvěma kusy MDF desek, ozdobenými pravou ořechovou dýhou a vše je to v rozích spojeno šrouby v typicky "retro" měděné barvě. Přičtěte přední panel s ovládacími prvky téže měděné barvy z opravdu pěkně zpracovaného hliníku a máte krásný retro dojem, který zároveň nevzbuzuje dojem jakékoliv lacinosti.

2018 05 31 TST Klipsch Heritage Headphone Amp 2

V levé části najdete výstupy na sluchátka, je tu čtyřpinový velký symetrický výstup, doplněný o klasický velký jack. Hned vedle je přepínač vstupů, sousedící s vertikální sadou diod, informujících o rozlišení zpracovávaného signálu. Následují dvě páčky, z nichž jednou přepínáte mezi režim předzesilovače a sluchátkového zesilovače, druhým pak mezi nízkým a vysokým ziskem (vysoký zisk přidává 10 dB k výstupní úrovni). Úplně vpravo je ovládání hlasitosti, jehož knob se dobře drží, ale má možná až trochu příliš lehký chod - to poznáte hlavně při nízké hlasitosti, protože prvním otočením se zesilovač zapíná a teprve pak se zvyšuje hlasitost. Stalo se nám, že jsme si při nastavení velmi nízké hlasitosti přístroj vypnuli.

Zadní strana je na prvky téměř stejně bohatá jako ta přední - digitální svět zastupuje USB port pro spojení s počítačem a optický i koaxiální digitální vstup, analogový svět pak jeden pár vstupních cinchů. Ty mají vedle sebe obdobný pár, sloužící jako analogový výstup - dvoupolohovým šoupátkem si zvolíte, zda je výstup fixní nebo variabilní. Úplně vpravo pak najdete vstup pro spínaný napájecí zdroj.

2018 05 31 TST Klipsch Heritage Headphone Amp 3

Vnitřní obvody stojí primárně na převodníku ES9018K2M s rozlišením 24 bit / 192 kHz, řešení využívá i 32 bitovou architekturu HyperStream a sofistikovanou redukci jitteru právě od ESS. XMOS USB rozhraní pracuje v asynchronním režimu a s dodávanými ASIO ovladači zvládá i zpracování jednobitového DSD signálu až do 11,2 MHz.

Finální zesílení mají na starosti dva ve třídě A/B pracující zesilovače TI TPA6120A2, pro symetrická sluchátka je tak k dispozici skutečně symetrické řešení. Do 32 ohm umí zesilovač dát 940 mW (do symetrického výstupu dokonce 1 440 mW), do 600 ohm má stále solidní výkon 68 mW (respektive do XLR 270 mW).

2018 05 31 TST Klipsch Heritage Headphone Amp 4

Výrobce udává frekvenční odezvu 20 - 40 000 Hz (-0,1 dB), odstup signálu a šumu vyšší než 118 dB (což je výtečná hodnota) a celkové THD+N menší než 0,009% v pásmu 20 Hz - 20 kHz. To všechno spolu s výkonem jsou excelentní hodnoty, zejména s přihlédnutím k finanční (ne)náročnosti zesilovače.

Sluchátkový zesilovač jsme zkoušeli jednak jako doplněk pro firemní sluchátka HP-3, ale také s dalšími - krom redakčních beyerdynamic Amiron Home a Sennheiser HD 26 Pro či Sennheiser IE 8 třeba s Pioneer SE-MASTER1 nebo Pioneer SE-MONITOR5. Srovnávali jsme s ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, Chord Mojo, Apogee Groove či OPPO UDP-205, ale převodníkovou část také třeba s Burmester 113 nebo Moon 780D.

2018 05 31 TST Klipsch Heritage Headphone Amp 6

Zdá se, že na tak malý komponent za férovou cenu umí Heritage Headphone Amplifier nabídnout celkem energické podání hlubokých tónů, které dobře funguje zejména s firemními sluchátky - obecně ale tučná basová linka v "The Hunter Gets Captured by the Game" od Massive Attack ("Batman Forever" | 1995 | Atlantic | 7567-82759-2) vyzněla pěkně, hlavně co do energie a svižnosti, zesilovač možná nepůsobí úplně hutně, je to spíše utažený než rozmáchlý bas, na okrajích je maličko měkčí, dobře však zvládá vystihnout tu houpavou linku a to s velmi solidní přesností a čitelností, minimálně s ohledem na danou třídu. Navíc se zdá, že ani větší sluchátka mu nečiní problém "nakrmit".

Podobně pak ve středním pásmu, třeba u zpěvu Diany Krall ve "Walk on by" ("Quiet Nights" | 2009 \ Verve | 0602517981256), působí zvuk Heritage Headphone Amp decentně, nenabízí vysloveně analytický zvuk, ale už umí hlasu dát velmi pěknou čitelnost a opět - zejména v kombinaci Klipsch + Klipsch to tak nějak zapadá do sebe. Zesilovač umí dobře vystihnout tu jemnost skladby a hraje v klidu, s nadhledem, který byste možná ani v dané třídě nečekali. Takový Chord Mojo vám zvuk nabídne blíž, intenzivněji, vytáhne víc detailů, Klipsch zase umí být celistvý a kultivovaný, je to zvuk bez honu za efektem, ale dobře čitelný.

2018 05 31 TST Klipsch Heritage Headphone Amp 8

Činely, kovové perkuse a vysoké tóny obecně v "Indigo Dreamscapes" DeJohnetta, Methenyho, Hancocka a Hollanda ("Parallel Realities Live..." | 1993 | Jazz Door | JD1251/52) byly mírně nablýskané, energičtější a jasnější, ale rozhodně ne ukřičené nebo ostré, objemově také nepůsobily zdůrazněné, jen jaksi vyznívaly celkově výrazně. Právě na nejvyšším pásmu je pak celkem výrazně znát vliv toho, zda máte nastavený nízký či vysoký zisk - ten nízký se zdá být výrazně "rovnější" a jemnější, byť celkem logicky i o něco méně energický.

Zvuk Heritage Headphone Amp není divoký a vášnivý, mnohem více se dá popsat jako kultivovaný a kontrolovaný, cítíte minimálně na danou třídu velmi dobrou kázeň, byť je to zvuk utaženější a méně pompézní. Na velmi dynamické nahrávce Straussova "Radeckého pochodu" ("Dynamic Experience Classics Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS6111139) bylo vše živé naprosto přiměřeně dané cenové kategorii, jak už bylo řečeno, energie je dost prakticky pro jakákoliv sluchátka, byť zvuk je spíše prezentovaný decentněji a klidněji. Rána do kotlů vám dá ochutnat svou razanci a velikost, ale ještě ne tak úplně tu opravdu masivní váhu a hutnost.

2018 05 31 TST Klipsch Heritage Headphone Amp 7

Stejně spořádaně pak funguje Klipsch Heritage Headphone Amp i co do rozlišení, třeba u čistě vokální "Puer natus est nobis" v podání mnichů z kláštera Santo Domingo de Silos ("Chant" | 1994 | MFSL | UDCD 725) bylo cítit, že zesilovač pěkně artikuluje hlasy zpěváků, mají velmi solidní srozumitelnost, ale nemáte ještě úplně pocit dokonalého oddělení na skutečně jednotlivé hlasy, nebo třeba vnímáte, že na záznamu je echo velkého klášterního prostoru, nicméně je v pozadí. Přehlednost a rozlišení jsou nicméně decentní a opět s ohledem na danou cenovou hladinu nelze říct křivého slova, rozlišení je prostě dobré.

Mingusova "Flamingo" z "Tijuana Moods" (2000 | BMG France | 74321749992) byla pěkně vzdušná, lehká a vlastně až výtečně poskládaná v pravolevém i předozadním směru, vnímáte prostor nahrávky s přehledem a klidem, je to organizovaný, bez efektu přehledný zvuk, v němž mají nástroje místo a dobré oddělení, takže všechno do sebe velmi příjemně zapadá, celková prezentace je nechaotická a čistě srozumitelná.

2018 05 31 TST Klipsch Heritage Headphone Amp in 1

Heritage Headphone Amp pak přistupuje k nahrávkám tak nějak trochu střídmě, realisticky, dalo by se říci. Třeba "The Queen and the soldier" od Suzanne Vega ("Tried and True - The Best of" | 1998 | A&M | 540 945-2) měla energii, konkrétnost i srozumitelnost, jak si jen v dané třídě lze přát, ale zároveň reprodukcí probleskovaly technické limity nahrávky, tu příliš výrazná sykavka, tam zase příliš jadrná kytara a podobně. Klipsch se nesnaží to maskovat (byť ani zdůrazňovat), nechává vyznít charakter nahrávky jako takový a snaží se zůstat na neutrálním území s důrazem na kontrolovaný přednes.

Sluchátkový zesilovač Klipsch Heritage Headphone Amp je dobře vybalancovaným strojem s (velmi) férovým výkonem za férové peníze a ačkoliv funguje dobře s jakýmikoli sluchátky, tak nejlépe si rozumí se svými firemními souputníky, což samozřejmě dává smysl. Díky konektorové i funkční výbavě, díky široké podpoře formátů a rozlišení a díky velmi příjemně jemné hlasitosti se s ním také dobře žije a třeba v roli stolního společníka je to skvělý stroj. Možná není úplně nejvášnivější, spíše sází tak trochu na věcný, nestranný a decentní zvuk, ale to nevadí, vyberete-li k němu sluchátka, která jeho neutrální výstup doplní tak, jak si vaše uši žádají. Malý sluchátkový zesilovač je každopádně šikovným univerzálním strojem střední třídy, který vám velmi civilizovaným způsobem otevře svět vážně míněného sluchátkového poslechu.

Kč 15 490,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ příjemně jemný chod hlasitosti

+ ideální doplněk charakteru Klipsch (zejména HP-3)

+ nabízí energii i pro komplikovanější sluchátka

+ zvládá širokou škálu formátů a rozlišení

+ férová cena za daný výkon

ZÁPORY

- s některými sluchátky působí trochu sušeji, techničtěji

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio